"25" жовтня 2012 р. м. Київ К/9991/66403/11
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
Суддів:Черпіцької Л.Т.
Васильченко Н.В.
Розваляєвої Т.С.
розглянувши у порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами адміністративну справу за касаційною скаргою Управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області на постанову Олевського районного суду Житомирської області від 28 березня 2011 року та ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 16 вересня 2011 року у справі № 2-а-514/11 за позовом ОСОБА_4 до Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області, Управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області про визнання дій неправомірними та стягнення грошової допомоги та доплати до пенсії, -
У лютому 2011 року ОСОБА_4 звернулась із позовом про визнання неправомірними дій відповідачів щодо не нарахування та невиплати коштів, передбачених ст.ст. 37, 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», стягнення з відповідачів доплати до пенсії відповідно до ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»та щомісячної грошової допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, передбачену ст. 37 вказаного Закону України за період з 01.07.2010р. по 31.12.2010р.
Постановою Олевського районного суду Житомирської області від 28 березня 2011 року, залишеною без змін ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 16 вересня 2011 року, позовні вимоги задоволено частково. Визнано протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Народницькому районі Житомирської області та Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області щодо не здійснення перерахунку та виплати доплати до пенсії та щомісячної грошової допомоги відповідно до вимог ст.ст. 37, 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Зобов'язано відповідачів здійснити перерахунок та виплату доплати до пенсії та щомісячної грошової допомоги відповідно до ст.ст. 37, 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»за період з 25.07.2010р. по 31.12.2010р. У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, Управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області звернулось з касаційною скаргою, у якій, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просить їх скасувати та відмовити у задоволенні позовних вимог.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи касаційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Судами попередніх інстанцій встановлено та підтверджується посвідченням НОМЕР_1, що ОСОБА_4 є непрацюючою пенсіонеркою, зареєстрована та постійно проживає у с. Обище Олевського району Житомирської області, яке віднесено до зони посиленого радіоекологічного контролю.
Суди першої та апеляційної інстанцій, частково задовольняючи позовні вимоги, виходили з того, що позивач має право на перерахунок доплати до пенсії, передбаченої ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Відповідно до ч. 2 ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають на цих територіях, і стипендії студентам, які там навчаються, підвищуються у розмірах, встановлених частиною першою цієї статті. Пенсіонерам, які працюють у зонах радіоактивного забруднення, оплата праці додатково підвищується на 25 процентів від розміру мінімальної заробітної плати.
Згідно ч. 1 ст. 39 вказаного Закону України, громадянам, які працюють у зоні радіоактивного забруднення, у зоні посиленого радіоекологічного контролю -одна мінімальна заробітна плата.
Відповідно до ч. 1 ст. 37 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», громадянам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, виплачується щомісячна грошова допомога у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства у зоні посиленого радіоекологічного контролю - 30 процентів від мінімальної заробітної плати.
Отже, чинним на час виникнення спірних правовідносин законодавством гарантовано ОСОБА_4 право на отримання доплати до пенсії у розмірі однієї мінімальної заробітної плати, а також щомісячної грошової допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства в розмірі 30 процентів від мінімальної заробітної плати.
.
Разом із тим, Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік»дія ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»на 2008 рік була зупинена.
Постанова Кабінету Міністрів України № 836 від 26.07.1996р. «Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», на підставі якої здійснювались виплати доплати до пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають на території зони посиленого радіоекологічного контролю, істотно звужувала права пільгових категорій населення на отримання зазначеної доплати.
Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22.05.2008р. зазначені положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік»були визнані неконституційними та відновлено з 22.05.2008р. право пільгових категорій населення, які постійно проживають на території зони посиленого радіоекологічного контролю, на отримання доплати до пенсії та щомісячної грошової допомоги у розмірах, визначених ст.ст. 37, 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Таким чином, при прийнятті рішення суди попередніх інстанцій дійшли правильного висновку про пріоритетність закону над підзаконним нормативним актом та застосування для вирішення спірних правовідносин Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Крім того, суди першої та апеляційної інстанції вірно застосували ст. 99 КАС України та визначили період виплати відповідачами доплати до пенсії та щомісячної грошової допомоги з 10.07.2010р. по 31.12.2010р. та з 27.07.2010р. по 31.12.2010р. відповідно, оскільки ОСОБА_4 дізналась про порушення своїх прав 10.01.2011р. та 25.01.2011р.
За таких обставин судова колегія дійшла висновку, що при вирішенні справи судами першої та апеляційної інстанції правильно застосовані норми матеріального та процесуального права. Доводи касаційної скарги висновків суду не спростовують, підстав для задоволення касаційної скарги судова колегія не вбачає.
Згідно із ст. 220 КАС України суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.
Керуючись ст.ст. 220, 222, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Вищого адміністративного суду України, -
Касаційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області залишити без задоволення, а постанову Олевського районного суду Житомирської області від 28 березня 2011 року та ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 16 вересня 2011 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення копії особам, які беруть участь у справі та може бути переглянута в порядку ст.ст. 235-2391 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді: