Ухвала від 13.08.2012 по справі 1815/1350/2012

Справа № 1815/1350/2012

Номер провадження 2-а/1815/51/2012

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 серпня 2012 року м.Ромни

Роменський міськрайонний суд Сумської області в складі:

головуючої судді Сольоної Н.М.

при секретарі Дем'яненко С.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справи за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2, Роменської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення міської ради,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулася до суду з позовом до ОСОБА_2, Роменської міської ради і просить визнати незаконним та скасувати п. 2.9 рішення Роменської міської ради від 25 листопада 2011 року «Про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право на земельну ділянку громадян» про надання ОСОБА_2 дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право на земельні ділянки, що були надані громадянам для ведення садівництва по 2-му провулку Пархоменка, 10 в м. Ромни.

У судовому засіданні представник відповідача - Роменської міської ради, надала заяву про закриття провадження у даній справі, поскільки справа не підлягає розгляду у порядку адміністративного судочинства, посилаючись нате, що справи у спорах за участю державних органів та органів місцевого самоврядування, що виникають з правовідносин, у яких державні органи та органи місцевого самоврядування реалізують повноваження власника землі, а також в інших спорах, які виникають із земельних відносин приватноправового характеру, підвідомчі цивільним та господарським судам. Індивідуальні акти органів держави або місцевого самоврядування, якими реалізуються волевиявлення держави або територіальної громади як учасника цивільно-правових відносин і з яких виникають, змінюються, припиняються цивільні права і обов'язки, не належить до правових актів управління, а спори щодо їх оскарження мають приватноправовий характер, тобто справи належить розглядати в порядку цивільного судочинства. Спір, що виник внаслідок порушення права фізичної чи юридичної особи на земельну ділянку, в тому числі органами державної влади та місцевого самоврядування, є спором про право цивільне і підлягає розгляду за правилами цивільного процесуального кодексу.

Позивач заперечувала проти задоволення вказаної заяви.

Представник позивача вважає, що дана справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства, поскільки позовна заява обґрунтована порушенням вимог статті 12 Земельного Кодексу України щодо дотримання вимог законодавства при передачі земельної ділянки Роменською міською радою як суб'єкта владних повноважень.

Відповідно до п.1.ч.2 ст. 17 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема: 1) спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності. До таких спорі належать і земельні спори фізичних чи юридичних осіб з органом місцевого самоврядування як суб'єктом владних повноважень, пов'язані з оскарженням його рішень, дій чи бездіяльності.

Згідно пунктів «а», «б», «в», «г» ст.12 Земельного Кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить: а) розпорядження землями територіальних громад; б) передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу; в) надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; г) вилучення земельних ділянок із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу.

В Рішенні Конституційного Суду України у справі за конституційним поданням Вищого адміністративного суду України щодо офіційного тлумачення положень частини першої статті 143 Конституції України, пунктів „а“, „б“, „в“, „г“ статті 12 Земельного кодексу України, пункту 1 частини першої статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України у справі № 1-6/2010 від 1 квітня 2010 року № 10-рп/2010, зазначено, що відповідно до пунктів „а“, „б“, „в“, „г“ статті 12 Земельного кодексу до повноважень сільських, селищних, міських рад належить розпорядження землями територіальних громад, передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб, надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності, вилучення земельних ділянок із земель комунальної власності.

Конституційний Суд України вважає, що ці повноваження охоплюються зазначеним у статті 143 Конституції України поняттям «інші питання місцевого значення», а тому при їх здійсненні сільські, селищні, міські ради виступають як суб'єкти владних повноважень, які реалізують розпорядчі та інші функції.

За Конституцією і законами України публічно-правові спори в Україні розглядають і вирішують Конституційний Суд України, суди загальної юрисдикції в порядку кримінального та адміністративного судочинства (статті 13, 15 Закону України „Про Конституційний Суд України“, стаття 17 Кодексу).

Конституційний Суд України вважає, що вирішення земельних спорів фізичних та юридичних осіб з органом місцевого самоврядування як суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності належить до юрисдикції адміністративних судів, крім публічно-правових спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення (частина друга статті 4, пункт 1 частини першої, частина друга статті 17 Кодексу).

Роменська міська Рада являється органом місцевого самоврядування і на час прийняття рішення від 25.11.2011 року виконувала владні повноваження.

Позивач обгрунтовує свої вимоги тим, що при прийнятті оскаржуваного рішення відповідачем - Роменською міською радою, було порушено дотримання вимог земельного законодавства при передачі земельної ділянки, де відповідач діяв як суб'єкт владних повноважень.

Отже, дана справа підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства, а не цивільного судочинства.

На основі вищевикладеного і керуючись ст. 17 КАС України, ст.12 Земельного Кодексу України, Рішенням Конституційного Суду України у справі за конституційним поданням Вищого адміністративного суду України щодо офіційного тлумачення положень частини першої статті 143 Конституції України, пунктів „а“, „б“, „в“, „г“ статті 12 Земельного кодексу України, пункту 1 частини першої статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України у справі № 1-6/2010 від 1 квітня 2010 року № 10-рп/2010, суд -

УХВАЛИВ:

Відмовити в задоволенні клопотання про закриття провадження по справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2, Роменської міської ради, про визнання протиправним та скасування рішення міської ради.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Роменський міськрайонний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 5 днів з дня проголошення ухвали.

СУДДЯ: підпис...

КОПІЯ ВІРНА:

Суддя Роменського міськрайонного суду

ОСОБА_3