Справа № 2-а-173/11
Іменем України
11 червня 2012 року м. Білгород-Дністровський
Білгород-Дністровський міськрайонний суд у складі:
головуючого -одноособово судді Боярського О.О.
при секретарі -Рачицькій І.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Білгород-Дністровському адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Мологівської сільської ради, СГІРФО Білгород-Дністровського міського відділу ГУМВС України в Одеській області, треті особи ОСОБА_2, Орган опіки та піклування Білгород-Дністровської районної ради Одеської області про визнання протиправними дій виконавчого комітету сільської ради по оформленню документів на реєстрацію місця проживання фізичної особи,
Позивач ОСОБА_1 звернувся з адміністративним позовом до відповідачів, треті особи ОСОБА_2, Орган опіки та піклування Білгород-Дністровської районної ради Одеської області про визнання протиправними дій виконавчого комітету сільської ради по оформленню документів на реєстрацію місця проживання фізичної особи, під час судового розгляду справи позивач змінив свої позовні вимоги, а саме просить визнати протиправними дії Мологівської сільської ради в особі виконавчого комітету Мологівської сільської ради по оформленню документів на реєстрацію місця проживання фізичної особи ОСОБА_2 в належному йому будинку № 287, розташованому по вул. Кишинівській, с. Молога Білгород-Дністровського району Одеської області; стягнути з Державного казначейства України в особі Управління Державного казначейства України в Одеській області на мою користь завдану моральну шкоду в-розмірі 5000 грн.; стягнути з Державного казначейства України в особі Управління Державного казначейства України в Одеській області на користь позивача понесені ним витрати по оплаті судового збору в розмірі 94 грн. 10 коп. та витрати по оплаті правової допомоги в розмірі 2000 грн., а всього судових витрат в розмірі 2094 грн. 10 коп.
Позивач, представник позивача у судове засідання не з'явилися, про час і місце розгляду справи повідомлялися належним чином, відповідно до письмової заяви представник позивача просить справу розглядати без його участі, позовні вимоги підтримує в повному обсязі, просить задовольнити.
Представник відповідача, виконавчого комітету Мологівської сільської ради в особі адміністративної комісії виконавчого комітету Білгород-Дністровської міської ради Одеської області, у судове засідання не з'явився, повідомлявся належним чином, причини неявки суду не відомі.
Представник відповідача, СГІРФО Білгород-Дністровського міського відділу ГУМВС України в Одеській області, у судове засідання не з'явився, повідомлявся належним чином, згідно наданої до суду письмової заяви просить адміністративну справу розглядати без його участі зауважень та заперечень по справі не має.
Третя особа, ОСОБА_2, її представник у судове засідання не з'явилися, були повідомлені належним чином, причини неявки суду не відомі.
Представник третьої особи, Органу опіки та піклування Білгород-Дністровської районної ради Одеської області у судове засідання не з'явився, був повідомлений належним чином, причини неявки суду не відомі.
Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що Відповідно до Витягу про реєстрацію права власності на нерухоме майно № 23629179 від 19 серпня 2009 року за позивачем зареєстроване право власності на будинок під номером 287 по вул. Кишинівській в с. Молога, Білгород-Дністровського району Одеської області.
У зв'язку з тим, що позивач зі своєю сім'єю мешкає в с. Південне, до будинку в с. Молога тимчасово заселилися його син з невісткою ОСОБА_2. У зв'язку із хворобою сина та необхідністю його лікування, браком коштів, позивач вирішив продати будинок в с. Молога. В результаті розмови з третьою особою ОСОБА_2 останньому стало відомо, що вона самоправно зареєструвала своє місце проживання в спірному будинку. Це підтверджується записом в домовій книзі. Покупець відмовився купити будинок, бо в ньому зареєстроване місце проживання сторонньої для нього людини. У зв'язку з тим, що позивачем не давався письмовий дозвіл на реєстрацію третьої особи, він звернувся до паспортиста виконавчого комітету Мологівської сільської ради за поясненням причини оформлення нею заяви на реєстрацію місця проживання третьої особи без згоди власника будинку, на що отримав відповідь, що дозвіл на реєстрацію давав ОСОБА_1 та підпис в заяві про згоду ставив також він. На підставі переданих нею документів сектор у справах громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб Білгород-Дністровського міського відділу зареєстрував місце проживання третьої особи в належному позивачу будинку.
Позивач вважає дії відповідачів по оформленню документів на реєстрацію місця проживання фізичної особи ОСОБА_2 в належному йому будинку під номером 287 по вулиці Кишинівській села Молога Білгород-Дністровського району Одеської області -неправомірними, оскільки третя особа була зареєстрована в спірному будинку без відповідної згоди на те власника будинку.
Відповідно до ч. 1 ст. 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема на спори фізичних осіб чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Частиною 3 ст. 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення.
Постановою Кабінету Міністрів України від 28 липня 2004 року № 985 «Про затвердження зразків документів, необхідних для реєстрації місця проживання в Україні»затверджений зразок заяви про реєстрацію місця проживання, в якій міститься графа щодо згоди власника житла на реєстрацію, яку він заповнює власноруч та ставить свій підпис.
Довідником кваліфікаційних характеристик професій працівників, затвердженим наказом Міністра праці та соціальної політики України від 29 грудня 2004 року № 336, а саме пунктом 20 «Паспортист»його підрозділу «Кваліфікаційні характеристики. Технічні службовці», встановлені завдання та обов'язки паспортиста, відповідно до яких останній перевіряє подані для реєстрації документи та паспорт, реєструє та знімає з реєстраційного обліку громадян згідно із встановленим порядком. Паспортист повинен знати: постанови, розпорядження, накази, нормативні та інші керівні матеріали з питань реєстрації громадян; правила реєстрації та зняття з реєстраційного обліку громадян; основи законодавства про працю.
Таким чином виконавчий комітет сільської ради в особі паспортиста не дотримався вимог постанови Кабінету міністрів України, якою затверджені зразки документів, необхідних для реєстрації місця проживання. При оформленні документів на прописку третьої особи не були перевірені правильність заповнення заяви про реєстрацію місця проживання та наявність або відсутність в заяві згоди власника житла. Підготовлені та передані паспортистом документи стали підставою для проведення реєстрації місця проживання третьої особи в належному позивачу будинку без його на те згоди.
Таким чином, з огляду на викладене вище, суд вважає, позовні вимоги ОСОБА_1 в частині визнання протиправними дії Мологівської сільської ради в особі виконавчого комітету Мологівської сільської ради по оформленню документів на реєстрацію місця проживання фізичної особи ОСОБА_2 в належному на праві власності ОСОБА_1 будинку № 287, розташованому по вул. Кишинівській, с. Молога Білгород-Дністровського району Одеської області обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
В задоволенні інших позовних вимог суд вважає за доцільне відмовити, та вважає необхідним роз'яснити позивачу, що з позовною заявою про стягнення моральної шкоди він має право звернутися до суду у порядку цивільного провадження за ст. 1172 ЦК України.
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 159-163 КАС України, ст. 19 Конституції України, суд, Постановою Кабінету Міністрів України від 28 липня 2004 року № 985 «Про затвердження зразків документів, необхідних для реєстрації місця проживання в Україні» -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Мологівської сільської ради, СГІРФО Білгород-Дністровського міського відділу ГУМВС України в Одеській області, треті особи ОСОБА_2, Орган опіки та піклування Білгород-Дністровської районної ради Одеської області про визнання протиправними дій виконавчого комітету сільської ради по оформленню документів на реєстрацію місця проживання фізичної особи - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Мологівської сільської ради в особі виконавчого комітету Мологівської сільської ради по оформленню документів на реєстрацію місця проживання фізичної особи ОСОБА_2 в належному на праві власності ОСОБА_1 будинку № 287, розташованому по вул. Кишинівській, с. Молога, Білгород-Дністровського району Одеської області
В задоволенні інших позовних вимог -відмовити.
Постанова може бути оскаржена в Одеський апеляційний адміністративний суд через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови апеляційної скарги. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. Якщо було подано апеляційну скаргу , постанова якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя: