донецький апеляційний господарський суд
Постанова
Іменем України
23.10.2012 р. справа №5009/2762/12
Донецький апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого:Манжур В.В.
суддівБудко Н.В., Москальової І.В.,
при секретарі Пеленовій О.О.
за участю представників сторін: від позивача (скаржника): від відповідача: від третіх осіб 1, 2, 3, 4: Чорногор В.М. -директор (за паспортом серія СА670981) Довгий О.В. -за довіреністю не з'явився не з'явились
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Приватного підприємства «Жемчуг-2005», с.Плодородне, Михайлівського району, Запорізької області
на рішення господарського суду Запорізької області
від11.09.2012р. (повний текст складено 14.09.2012р.)
по справі№ 5009/2762/12 (суддя Давиденко І.В.)
за позовомПриватного підприємства «Жемчуг-2005», с.Плодородне, Михайлівського району, Запорізької області
до за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача:1) Михайлівської районної державної адміністрації Запорізької області, смт.Михайлівка, Запорізької області 2) Михайлівської районної ради Запорізької області, смт.Михайлівка, Запорізької області 1) фізичної особи Ніколова Володимира В'ячеславовича, смт.Михайлівка, Запорізької області 2) фізичної особи Бабіченко Любові Іванівни, м.Запоріжжя 3) фізичної особи Воронько Ніни Іванівни, с.Кам'янське, Василівського району, Запорізької області 4) фізичної особи Горлової Ірини Іванівни, смт.Михайлівка, Запорізької області
про визнання поновленим договору оренди земельної ділянки та укладеною додаткову угоду про поновлення договору оренди земельної ділянки,
Позивач, Приватне підприємство «Жемчуг-2005», с.Плодородне, Михайлівського району, Запорізької області, звернувся до господарського суду Запорізької області з позовом до Михайлівської районної державної адміністрації Запорізької області, смт.Михайлівка, Запорізької області та Михайлівської районної ради Запорізької області, смт.Михайлівка, Запорізької області про визнання поновленим договору оренди земельної ділянки та укладеною додаткову угоду про поновлення договору оренди земельної ділянки.
Ухвалою господарського суду Запорізької області від 07.08.2012р. до участі у справі було залучено третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача, - фізичну особу Ніколова Володимира В'ячеславовича, смт.Михайлівка, Запорізької області, фізичну особу Бабіченко Любов Іванівну, м.Запоріжжя, фізичну особу Воронько Ніну Іванівну, с.Кам'янське, Василівського району, Запорізької області, фізичну особу Горлову Ірину Іванівну, смт.Михайлівка, Запорізької області.
Рішенням господарського суду Запорізької області від 11.09.2012р. у задоволенні Приватного підприємства «Жемчуг-2005»було відмовлено з посиланням на приписи ст.33 Закону України «Про оренду землі».
Не погоджуючись з висновками місцевого господарського суду, Приватне підприємство «Жемчуг-2005»звернулось до Донецького апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення господарського суду Запорізької області від 11.09.2012р. та прийняти нове рішення про задоволення позову.
Скаржник вважає оспорюване судове рішення незаконним та ухваленим з порушенням норм матеріального та процесуального права, а висновки суду такими, що не відповідають обставинам справи, оскільки суд допустив необ'єктивність та упередженість при розгляді справи.
Представник фізичної особи Ніколова Володимира В'ячеславовича та фізичної особи Горлової Ірини Іванівни надав до Донецького апеляційного господарського суду відзив на апеляційну скаргу від 19.10.2012р., в якому зазначив, що вважає рішення суду законним та обґрунтованим, а апеляційну скаргу безпідставною, а тому просить залишити рішення господарського суду Запорізької області від 11.09.2012р. без змін, а апеляційну скаргу ПП «Жемчуг-2005» - без задоволення.
Представники Михайлівської районної державної адміністрації Запорізької області, Михайлівської районної ради Запорізької області, фізичної особи Бабіченко Любові Іванівни та фізичної особи Воронько Ніни Іванівни у судове засідання не з'явилися, причину неявки до суду не повідомили, незважаючи на те, що про дату та час судового засідання були повідомлені належним чином.
Оскільки явка представників сторін не визнавалась обов'язковою та неявка їх представників у судове засідання не тягне за собою перенесення розгляду справи на інші строки, справу розглянуто за наявними в ній матеріалами, а повний текст постанови направляється учасникам процесу в установленому порядку.
Фіксування судового засідання апеляційної інстанції здійснювалось за допомогою звукозаписувального технічного засобу у порядку, встановленому ст.ст.4-4, 81-1, 99, 101 Господарського процесуального кодексу України.
Відповідно до ст.101 ГПК України, у процесі розгляду справи апеляційний господарський суд за наявними у справі доказами повторно розглядає справу та не зв'язаний доводами апеляційної скарги і перевіряє законність і обґрунтованість рішення місцевого господарського суду у повному обсязі.
Перевіривши матеріали справи та правильність застосування господарським судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права України, колегія суддів Донецького апеляційного господарського суду вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з огляду на наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, рішенням Михайлівської районної ради Запорізької області від 23.09.1999р. № 8 вирішено надано Приватному виробничо-комерційному підприємству «Жемчуг»(правонаступником якого, згідно п.1.1. статуту, є Приватне підприємство «Жемчуг-2005») в довгострокове користування на умовах оренди строком на 10 років земельну ділянку в розмірі 49,5га ріллі земель запасу, розміщених на території Плодородненської сільської ради, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
На підставі вказаного рішення, 18.11.1999р. між Михайлівською районною радою Запорізької області (орендодавець) та Приватним виробничо-комерційним підприємством "Жемчуг" (орендар) був укладений договір оренди земельної ділянки (далі за текстом -договір), який був посвідчений приватним нотаріусом Михайлівського районного нотаріального округу Запорізької області 18.11.1999р. та зареєстрований в реєстрі за № 2196.
Зазначений договір зареєстрований у Михайлівському районному відділі земельних ресурсів Запорізької області, про що у книзі записів державної реєстрації договорів оренди 10.12.1999р. вчинено запис № 2.
В розділі 1 договору визначено, що орендодавець передає в строкову платну оренду на 10 років 49,5га ріллі, яка знаходиться в державній власності на підставі ст.ст.3, 4 Земельного кодексу України, а орендар приймає в оренду земельну ділянку, розташовану на території Плодородненської сільської ради: бригада № 2, поле № 1, згідно з планом зовнішніх меж земель, яка додається до договору. Зазначена земельна ділянка передана в оренду з метою сільськогосподарського використання (для ведення товарного сільськогосподарського виробництва).
Згідно з положеннями розділу 2 договору, цей Договір укладено на строк 10 років до 18.11.2009р. і набирає чинності з моменту нотаріального посвідчення та державної реєстрації цього договору, згідно Порядку державної реєстрації Договорів оренди землі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.1998р. № 2073.
За умовами договору, у разі виявлення бажання сторін на продовження дії договору, зацікавлена сторона повинна повідомити другу сторону письмово про бажання пролонгації договору на новий строк не пізніше ніж за 30 діб до закінчення цього договору.
В розділі 5 договору передбачено, що в разі припинення або розірвання договору, орендар зобов'язаний повернути земельну ділянку у стані, не гіршому у порівнянні з тим, у якому він одержав її в оренду.
Місцевим господарським судом встановлено, що рішенням третьої сесії п'ятого скликання Михайлівської районної ради від 20.07.2006р. № 3 "Про делегування повноважень районної ради Михайлівській районній державній адміністрації", делеговані повноваження районної ради з питань зокрема: повноваження у галузі земельних відносин: до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, здійснюють відповідні сільські, селищні ради, а за межами населених пунктів -відповідні органи виконавчої влади.
Приватне підприємство «Жемчуг-2005»звернулось до голови Михайлівської райдержадміністрації із заявою від 25.05.2009п. за № 1 про надання дозволу на замовлення розробки технічної документації із землеустрою на право оренди земельної ділянки площею 45,98га.
Розпорядженням Голови Михайлівської районної державної адміністрації від 09.06.2009р. № 220 "Про надання дозволу на замовлення розробки технічної документації із землеустрою щодо складення документів, що посвідчують право на земельну ділянку" райдержадміністрацією надано дозвіл ПП "Жемчуг-2005" на замовлення розробки технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право на земельну ділянку, межі якої встановлені в натурі (на місцевості) без зміни її цільового призначення загальною площею 45,98га ріллі за рахунок земель державної власності на території Плодородненської сільської ради терміном на 50 років з орендною платою в розмірі 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Розроблену технічну документацію надати до райдержадміністрації на затвердження.
У заяві від 18.10.2010р. Приватне підприємство «Жемчуг-2005»просило затвердити технічну документацію землеустрою щодо внесення змін до поновлення договору оренди від 18.11.1999р. Вказану заяву Михайлівська районна державна адміністрація Запорізької області своїм листом № 4-430 від 09.11.2010р. (а.с.21) залишила без задоволення та зазначила, що Михайлівська районна державна адміністрація не має правових підстав прийняти розпорядження щодо поновлення спірного договору, в зв'язку з тим, що Орендарем не надано жодних доказів користування земельною ділянкою протягом місяця після закінчення строку Договору, а також враховуючи те, що розпорядженням Голови Михайлівської районної державної адміністрації Запорізької області № 556 від 25.12.2008р. із спірної земельної ділянки вилучено її частину, площею 3,5208га під будівництво Східного скидного колектору.
Приватне підприємство "Жемчуг-2005" звернулось до Михайлівської районної державної адміністрації Запорізької області із заявою № 2 від 24.11.2010р., відповідно до якої просило Михайлівську районну державну адміністрацію Запорізької області визначити свою позицію щодо надання в користування спірної земельної ділянки та затвердити технічну документацію із землеустрою щодо права користування Приватним підприємством "Жемчуг-2005" спірної земельною ділянкою строком на 50 років, та вказало що до укладання нової угоди оренди земельної ділянки діє поновлений Договір.
Михайлівська районна державна адміністрація Запорізької області в листі № 05-06/0527 від 27.12.2010р. зазначила, що договір оренди земельної ділянки припинив свою дію 10.12.2010р., у зв'язку із закінченням строку, на який його було укладено, а також зазначила, що якщо за Законом такий договір підлягає поновленню, то таке поновлення має здійснюватися за волевиявленням сторін. Таке волевиявлення має бути оформлене розпорядженням голови відповідної райдержадміністрації, яка на підставі п.3 Перехідних положень Земельного кодексу України здійснює продовження строку оренди землі.
Як вірно зауважив місцевий господарський суд, вищевказаний висновок відповідає позиції Вищого господарського суду України, викладеній в Рекомендаціях Президії ВГСУ від 02.02.2010р. № 0-06/15 "Про практику застосування господарськими судами земельного законодавства", оглядовому листі ВГСУ від 30.11.2007р. № 01-8/918 "Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних з орендою земельних ділянок" та Узагальненнях судової практики розгляду господарськими судами справ у спорах, пов'язаних із земельними правовідносинами.
Також у вищезазначеному листі зазначено, що Михайлівська районна державна адміністрація Запорізької області не має правових підстав приймати розпорядження щодо поновлення вказаного Договору оренди землі, оскільки відсутній предмет цього Договору (земельна ділянка площею 49,5га), а щодо земельної ділянки площею 45,98га, між Михайлівської районної державної адміністрації Запорізької області та позивачем правовідносин не виникало.
Приватне підприємство "Жемчуг-2005" звернулось до Михайлівської районної державної адміністрації Запорізької області із заявою від 05.07.2011р. про затвердження технічної документації із землеустрою щодо поновлення Договору оренди земельної ділянки, яка знаходиться в користуванні Приватного підприємства "Жемчуг-2005" без зміни цільового призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Плодородненської сільської ради Михайлівського району Запорізької області.
Згідно заяви Приватного підприємства "Жемчуг-2005" від 03.10.2011р. до Михайлівської районної державної адміністрації Запорізької області на розгляд подано технічну документацію із землеустрою щодо поновлення Договору оренди земельної ділянки, яка знаходиться в користуванні ПП "Жемчуг-2005" без зміни цільового призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Плодородненської сільської ради Михайлівського району Запорізької області та проект Додаткової угоди про поновлення Договору оренди землі.
Головне управління Держкомзему у Запорізькій області в листі від 19.08.2011р. № 08-07-2487/4218 на звернення Приватного підприємства "Жемчуг-2005" від 19.08.2011р. зазначило, що договір оренди землі є поновленим, оскільки орендарем використовується земельна ділянка та є згода орендодавця у вигляді розпорядження до закінчення терміну Договору. Також зазначено, що після 18.11.2009р. Приватне підприємство "Жемчуг-2005" продовжувало володіти і користуватися земельною ділянкою для потреб визначених договором оренди землі від 18.11.1999р. Орендна плата нараховувалась і сплачувалась орендарем відповідно до умов договору, в тому числі і на протязі місяця встановленого для остаточного визначення орендодавця в питанні поновлення договору. Крім того, Головне управління Держкомзему у Запорізькій області зазначило, що враховуючи те, що, договір оренди землі поновлений, сторонам необхідно укласти Додаткову угоду до поновленого Договору оренди, якою внести зміни до Договору оренди землі в частині зміни площі та інших щодо яких сторони дійдуть згоди.
Розпорядженням Михайлівської районної державної адміністрації від 31.07.2012р. № 426 розпорядження голови райдержадміністрації від 09.06.2009р. № 220 «Про надання дозволу на замовлення розробки технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право на земельну ділянку»визнано таким, що втратило чинність.
Скаржник, не погоджуючись з висновками суду першої інстанції, вважає, що розпорядженням Голови Михайлівської районної державної адміністрації від 09.06.2009р. № 220 йому фактично було погоджено питання поновлення Договору оренди спірної земельної ділянки та надано дозвіл на замовлення розробки технічної документації із землеустрою щодо складання документів, які посвідчують право на земельну ділянку.
За результатами апеляційного перегляду оспорюваного судового рішення, колегія суддів виходить з наступного:
На момент укладення спірного договору був чинним Земельний кодекс Української РСР від 18.12.90 № 561-ХІІ, який був введений в дію постановою Верховної Ради УРСР від 18.12.90 № 562-ХІІ.
01.01.2002р. набув чинності Земельний кодекс України від 25.10.2001р. № 2768-ІІІ, відповідно до положень пунктів 2, 3 розділу IX (Прикінцеві положення) якого передбачено, що з моменту набрання ним чинності законодавцем визнано таким, що втратив чинність Земельний кодекс України (561-12, Відомості Верховної Ради УРСР, 1991 р., № 10, ст. 98; Відомості Верховної Ради України, 1992 р., N 25, ст. 354; 1993 р., N 10, ст. 79, N 26, ст. 276; 1999 р., N 18, ст. 138; 2000 р., N 39, ст. 333). Закони та інші нормативно-правові акти, прийняті до набрання чинності цим Кодексом, діють у частині, що не суперечать цьому Кодексу.
Крім того, відповідно до п.12 розділу Х (Перехідні положення) Земельного кодексу України, який набув чинності із 01.01.02, до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, та земель, на яких розташовані державні, в т.ч. казенні, підприємства, господарські товариства, у статутних фондах яких державі належать частки (акції, паї), об'єкти незавершеного будівництва та законсервовані об'єкти, здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів -відповідні органи виконавчої влади.
Згідно ч.7 ст.93 Земельного кодексу України, відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються законом. Таким законом прийнятим відповідно до ЗК України є саме Закон України "Про оренду землі", норми якого є спеціальними по відношенню до норм ЗК України.
За статтею 2 Земельного кодексу України земельними відносинами є суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею, суб'єктами в яких виступають громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади, а об'єктами -землі в межах території України, земельні ділянки та права на них, у тому числі на земельні паї (частки).
Відповідно до статті 3 Земельного кодексу України, земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Відповідно до частини 1 статті 13 Конституції України, земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; за статтями 142-144 Конституції України до матеріальної основи органів місцевого самоврядування, крім інших об'єктів, належить земля, управління якою здійснюють територіальні громади через органи місцевого самоврядування в межах їх повноважень шляхом прийняття рішень.
За статтею 2 Закону України "Про оренду землі" відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
За статтею 9 Земельного кодексу України до повноважень міських рад у галузі земельних відносин на їх території належить, зокрема, надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; підставою для набуття права користування земельною ділянкою (в тому числі на умовах оренди) є відповідне рішення уповноваженого органу (стаття 116 Земельного кодексу України).
Розділ ІІІ Земельного кодексу України містить перелік прав на землю; такими правами, зокрема, є право власності на землю, право користування землею (в тому числі право на оренду земельної ділянки).
Як встановлено місцевим господарським судом та підтверджено матеріалами справи, договір оренди, укладений між сторонами 18.11.1999р. та зареєстрований в установленому законом порядку 10.12.1999р., припинився 10.12.2009р., у зв'язку із закінченням строку його дії.
Платіжні документи, наявні в матеріалах справи (а.с.36-41), не можуть бути прийняті як доказ сплати орендної плати за договором оренди земельної ділянки від 18.11.1999р. та використання земельної ділянки після припинення дії договору, оскільки у призначенні платежу відсутнє посилання на зазначений договір, а визначено, що платіж проведено згідно договору № 040927300075 від 17.06.2009р.
Статтею 152 Земельного кодексу України передбачено способи захисту прав на земельні ділянки, зміст яких (прав) та підстави виникнення визначаються з врахуванням розділу ІІІ Земельного кодексу України.
Судова колегія погоджується з висновками судів попередніх інстанцій, що положення статті 33 Закону України "Про оренду землі" передбачають не автоматичну пролонгацію договору оренди, а його поновлення, що здійснюється в порядку укладення нового документу за волевиявленням власника землі в особі уповноваженого органу. Як зазначалось вище, матеріали справи не містять доказів волевиявлення орендаря у встановленому порядку на поновлення договору оренди земельної ділянки.
Як вірно зазначив місцевий господарський суд, аналогічної позиції дотримується й Вищий господарський суд України в своїй постанові від 18.01.2011р. у справі № 11/80.
Відповідно до ст.143 Конституції України, територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування вирішують питання місцевого значення, віднесені законом до їхньої компетенції.
Згідно приписів ст.4 Закону України "Про оренду землі", орендодавцями земельних ділянок, що перебувають у державній власності власності, є районні, обласні, Київська і Севастопольська міські державні адміністрації, Рада міністрів Автономної республіки Крим та Кабінет Міністрів України в межах повноважень, визначених законом.
Згідно ст.123 Земельного кодексу України, надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.
Відповідно до ст.73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.
Відповідно до ст.654 Цивільного кодексу України, зміна або розірвання договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає їх звичаїв ділового обороту.
Згідно п.7 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 16.04.2004р. № 7 (в редакції Постанови Пленуму Верховного Суду України від 19.03.2010р. № 12), суд не може вирішувати питання, віднесені до компетенції органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування, зокрема про передачу земельних ділянок у постійне користування, оренду, укладення чи поновлення договору оренди земельної ділянки, зміну цільового призначення землі тощо.
Статтею 6 Конституції України визначено, що державна влада в Україні здійснюється на засадах її поділу на законодавчу, виконавчу та судову.
Як вірно зазначив місцевий господарський суд, зважаючи на відсутність в матеріалах справи доказів прийняття відповідним компетентним органом виконавчої влади (місцевого самоврядування) рішення чи розпорядження згідно з яким Приватному підприємству "Жемчуг-2005" надано право оренди спірної земельної ділянки на новий строк після закінчення терміну дії договору оренди від 18.11.1999р., зобов'язання органів місцевого самоврядування або міської ради здійснити дії направлені на передачу земельної ділянки в оренду на новий строк за відсутності вказаного рішення є порушенням його виключної передбаченої Конституцією України компетенції на здійснення права власності від імені Українського народу та управління землями, яке підлягає захисту.
Крім того, судом першої інстанції встановлено, що в результаті вилучення частини земельної ділянки на її місці утворилось дві земельні ділянки площею 3,5208га та 45,9792га, які мають інші межі та координати порівняно з первинною ділянкою, з якої вони утворились. Таким чином, земельна ділянка площею 49,5га, яка була об'єктом договору оренди землі, не існує.
Посилання скаржника на те, що судом першої інстанції не надано належної оцінки розпорядженню голови Михайлівської районної державної адміністрації № 220 від 09.06.2009р. колегією суддів апеляційної інстанції не приймаються, оскільки місцевим господарським судом вірно визначено, що, згідно вказаного розпорядження, ПП «Жемчуг-2005»лише надано дозвіл на замовлення розробки технічної документації із землеустрою щодо складання документів, які посвідчують право на земельну ділянку, загальною площею 45,98га ріллі за рахунок земель державної власності на території Плодородненської сільської ради, а не погоджено питання поновлення строку оренди зазначеної земельної ділянки.
Крім того, Вищий господарський суд України у постанові від 31.05.2012р. у справі № 17/5009/5093/11, скасовуючи постанову Донецького апеляційного господарського суду від 07.02.2012р. та залишаючи без змін рішення господарського суду Запорізької області від 30.11.2011р., дійшов висновку, що судом першої інстанції встановлено, що позивач не надав суду доказів прийняття відповідним компетентним органом виконавчої влади (місцевого самоврядування) рішення чи розпорядження згідно з яким ПП "Жемчуг-2005" продовжено термін дії договору оренди від 18.11.99р. після закінчення терміну дії такого договору. Також в постанові зазначено, що, апеляційною інстанцією не враховано, що договір не може бути поновлений на той самий строк і на тих самих умовах, оскільки розпорядженням голови Михайлівської районної державної адміністрації від 25.12.2008р. № 556 із орендованої земельної ділянки площею 49,5га вилучена її частина площею 3,5208га під будівництво Східного скидного колектора, у зв'язку з чим відсутня земельна ділянка площею 49,5га, яка є предметом договору оренди, а необхідною умовою укладення та поновлення договору оренди земельної ділянки, яка перебуває у державній або комунальній власності, є наявність рішення відповідного органу місцевого самоврядування або органу виконавчої влади, а тому зобов'язання поновити договір оренди за відсутності вказаного рішення є порушенням його виключної передбаченої Конституцією України компетенції на здійснення права власності від імені Українського народу та управління землями, яке підлягає захисту.
Посилання скаржника на те, що розпорядження Михайлівської районної державної адміністрації від 31.07.2012р. № 426, яким розпорядження голови райдержадміністрації від 09.06.2009р. № 220 «Про надання дозволу на замовлення розробки технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право на земельну ділянку»визнано таким, що втратило чинність, є незаконним колегією суддів не приймається, оскільки в матеріалах справи відсутні докази його скасування або оскарження в установленому законодавством порядку. Отже вказане розпорядження на момент розгляду даної справи є чинним.
Подане скаржником клопотання від 23.10.2012р. про зупинення апеляційного провадження у справі № 5009/2762/12 колегією суддів залишено без задоволення, зважаючи на те, що результати вирішення спору у справі № 5009/3700/12 за позовом Приватного підприємства «Жемчуг-2005»до Михайлівської районної державної адміністрації Запорізької області про визнання протиправними дій та визнання недійсним розпорядження № 426 від 31.07.2012р. не зачіпають суті спору у справі № 5009/2762/12 та впливають на результати його розгляду, оскільки предметом позовних вимог у даній справі є визнання поновленим договору оренди земельної ділянки та укладеною додаткову угоду про поновлення договору оренди земельної ділянки.
На підставі вищевикладеного, колегія суддів дійшла висновку, що господарським судом Запорізької області в повному обсязі досліджені фактичні обставини справи.
Водночас судова колегія погоджується з місцевим господарським судом в частині того, що позовні вимоги про визнання договору поновленим спрямовані на встановлення у резолютивній частині судового рішення факту продовження існування між сторонами орендних правовідносин, як юридичного факту що не відповідає способам захисту порушеного права за приписами статті 16 Цивільного кодексу України та статті 20 Господарського кодексу України, та межам компетенції господарського суду.
Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків, викладених в оспорюваному судовому рішенні.
За таких обставин, судова колегія Донецького апеляційного господарського суду визначила, що доводи, викладені в апеляційній скарзі, не обґрунтовані, не доведені належними та допустимими доказами, в розумінні ст.ст.33, 34 Господарського процесуального кодексу України, та спростовуються наявними в матеріалах справи доказами.
Отже, відповідно до статті 4 Господарського процесуального кодексу України, судове рішення прийняте суддею за результатами дослідження усіх обставин справи, у зв'язку з чим підстав для скасування рішення господарського суду Запорізької області від 11.09.2012р. у справі № 5009/2762/12 колегія суддів апеляційної інстанції не вбачає.
З урахуванням вищевикладеного, судова колегія Донецького апеляційного господарського суду дійшла висновку, що, відповідно до вимог статті 43 Господарського процесуального кодексу України, рішення господарського суду Запорізької області від 11.09.2012р. у справі № 5009/2762/12 ґрунтується на всебічному, повному та об'єктивному розгляді всіх обставин справи, які мають суттєве значення для вирішення спору, відповідає нормам матеріального та процесуального права та не підлягає скасуванню.
Керуючись статтями 33, 34, 43, 49, 99, 101, 103, 105 Господарського процесуального кодексу України, Донецький апеляційний господарський суд, -
Апеляційну скаргу Приватного підприємства «Жемчуг-2005», с.Плодородне, Михайлівського району, Запорізької області -залишити без задоволення, рішення господарського суду Запорізької області від 11.09.2012р. у справі № 5009/2762/12 -без змін.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена до Вищого господарського суду України у касаційному порядку через апеляційний господарський суд протягом двадцяти днів з дня прийняття постанови.
Головуючий В.В.Манжур
Судді: Н.В.Будко
І.В.Москальова
Надруковано 10 примірників:
1 -позивачу (скаржнику)
2 -відповідачам
4 -третім особам
1 -у справу
1 -ГСЗО
1 -ДАГС