Справа № 2а-4601/08
Харківський окружний адміністративний суд
19 серпня 2008 року, м. Харків
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді: П'янової Я.В.
При секретарі: Басової Н.М.
За участю представників сторін:
прокурора: не прибув.
позивача: Заварза С.А.
відповідача: не прибув.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду позовну заяву Лозівського міжрайонного прокурора Харківської області в інтересах держави в особі Лозівської об'єднаної державної податкової інспекції до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості, -
встановив:
Лозівський міжрайонний прокурор Харківської області в інтересах держави в особі Лозівської ОДПІ звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій просить суд стягнути з ФОП ОСОБА_1 на користь держави в особі Лозівської ОДПІ заборгованість до бюджету по сплаті штрафних (фінансових) санкцій у сумі 9786,30 грн.
Відповідач, Фізична особа - підприємець ОСОБА_1, в судові засідання не з'явився, про дати, час та місце розгляду справи повідомлявся повістками з поштовими повідомленнями, які направлялись за офіційним місцем знаходження згідно з довідкою органу реєстрації, однак були повернуті поштою з відміткою про причину повернення «за спливом терміну зберігання».
Згідно із ст. 35 КАС України відповідач є належно повідомлений про дату, час та місце судового засідання. Відповідач відзив на позов не надав, правом участі в судовому засіданні не скористався.
Суд вважає, що не з'явлення відповідача у судове засідання не перешкоджає розгляду справи за наявними в ній матеріалами.
При розгляді матеріалів справи судом встановлено, що ОСОБА_1 зареєстрований Виконавчим комітетом Лозівської міської ради Харківської області 24.11.1993 р. за НОМЕР_1 як фізична особа - підприємець, про що свідчить свідоцтво. Відповідач взятий на облік як платник податків Лозівської об'єднаної державної податкової інспекції.
Відповідно до п.2 та п.11 ст.11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» від 04.12.1990 року за №510-ХІІ зі змінами та доповненнями, органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право здійснювати контроль за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку та застосовувати до платника податків фінансові санкції, стягувати до бюджетів цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірі, встановлених законами України.
Згідно з ст. 15 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 року №266/95-ВР, зі змінами внесеними Законом України 21.12.2000р. №2156-ІІІ, контроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги) здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України.
20.06.2007 року фахівцями ДПА у Харківській області була здійснена перевірка щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу суб'єктами підприємницької діяльності магазину, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 та належить Фізичній особі - підприємцю ОСОБА_1.
В ході перевірки були встановлені такі порушення:
1. Незабезпечення зберігання контрольної стрічки протягом встановленого терміну, чим було
порушено п. 10 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері
торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995р. № 265-95 ВР (із змінами та
доповненнями), відповідальність передбачена п. 3 ст. 17 Закону України «Про застосування РРО» -
170 грн.;
2. Не проведення розрахункових операцій через РРО на суму 1559,16 грн.(без врахування покупки)
та не роздрукування та невидача розрахункового документу встановленої форми на суму 24,10
грн. (покупка 1 пачки цигарок за ціною 3,10 грн.; 1 пляшка горілки «Русский размер» за ціною 14 грн.;
2 пляшки пива за ціною 3,50грн. за кожну, чим було порушено п. 1,2 ст. 3 Закону України «Про
застосування РРО», відповідальність передбачена п. 1 ст. 17 Закону України «Про застосування
РРО» - 1559,16 х 5=7795,8грн.; 24,10x5=120,5грн.
3. Зберігання з метою реалізації алкогольних напоїв, на яких відсутні марки акцизного збору
встановленого зразка, чим було порушено ч.4 ст. 11 Закону України «Про державне регулювання
виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових
виробів» від 19.12.1995 р. № 481/95-ВР (із змінами та доповненнями), відповідальність передбачена
абз.13 ч.2 ст. 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва спирту етилового,
коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» - 1700 грн.
За результатами перевірки було складено акт № 20404624/2310 від 20.06.2007 року.
Начальником Лозівської об'єднаної державної податкової інспекції було прийняте рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0003662303/0 від 13.08.2007 року на суму 8086,30 грн. з терміном сплати у 10 днів відповідно до ст. 25 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» із змінами, внесеними Законом України від 21.12.2000 №2156-ІІІ та рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0003672303/0 від 13.08.2007 року на суму 1700,00 грн. з терміном сплати 10 днів відповідно до ст. 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами» №481/95-ВР від 19.12.1995р.
Відповідач скористався правом адміністративного оскарження та звернувся до ДПА у Харківської області зі скаргою про скасування рішення Лозівської ОДПІ від 13.08.2007 р. № 0036623303/0 про застосування штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 8086,30 грн.
Рішенням від 08.10.2007 р. Державної податкової адміністрації у Харківської області про результати розгляду скарги залишено без змін рішення від 13.08.2007 р. 0036623303/0 про застосування штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 8086,30 грн., а скаргу Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 без задоволення.
Як свідчать матеріали справи, перевірка магазину, розташованого за адресою: Харківська обл., Лозівський р-н, с. Полтавське, вул. Молодіжна, 7, який належить ФОП ОСОБА_1, була здійснена у присутності продавця ОСОБА_2, яка з актом перевірки від 20.06.2007р. ознайомлена та один примірник акту отримала на бланку №010122 під підпис 20.06.2007р. Вищезазначені порушення підтверджуються поясненнями продавця ОСОБА_2, власноручно написаними і підписаними та матеріалами справи.
Відповідно до п. 1,2,10 ст. 3 Закону України від 06.07.1995 №265/95-ВР "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" (зі змінами та доповненнями), суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій та видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції; друкувати на реєстраторах розрахункових операцій контрольні стрічки і забезпечувати їх зберігання протягом трьох років.
Згідно зі статтею 17 Закону №265/95-ВР до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції, зокрема, у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), - у разі непроведення розрахункових операцій через РРО ( пункт 1) та у п'ятикратному розмірі у вартості проданих товарів у разі нероздрукування відповідного документа, що підтверджує виконання розрахункової операції; десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - разі у разі невиконання друку контрольної стрічки або не зберігання її протягом встановленого терміну (п.5).
Згідно з ч.2 статті 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» застосовується штраф 100 відсотків вартості товару, але не менше 1700 грн.
В судовому засіданні представник позивача надав заяву, де вказує на те, що відповідачем частково сплачені штрафні (фінансові) санкції в розмірі 1000 грн., в зв'язку з чим позивач відмовляється від позовних вимог в цій частині та просить суд закрити провадження в частині сплати штрафних санкцій у сумі 1000 грн.
Розглянувши заявлене клопотання, заслухавши думку представника органу податкової служби, суд дійшов висновку про задоволення заявленого клопотання.
Відповідно до п.2 ч.1 ст.157 Кодексу адміністративного судочинства України суд ухвалою закриває провадження у справі, якщо позивач відмовився від адміністративного позову і відмову прийнято судом.
Підстав для не прийняття відмови від позову судом не встановлено.
Сума штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 8786,30 грн. на даний момент платником податків до бюджету не сплачена.
Відповідно до п. 8 ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» органи державної податкової служби мають право стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені та штрафних санкцій у порядку передбаченому законом.
Стягнення несвоєчасно сплачених платниками податків штрафних (фінансових) санкцій, застосованих за порушення Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», Закону України «Про державне регулювання, виробництва і торгівлі етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» здійснюється виключно у судовому порядку.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 94, ч.1,3 ст.136, п.2 ч.1 ст.157, 160, 161, 162, 163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України Харківський окружний адміністративний суд,
Позов Лозівського міжрайонного прокурора Харківської області в інтересах держави в особі Лозівської ОДПІ до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості - задовольнити.
Стягнути з Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_2, ідент. НОМЕР_3) на користь держави в особі Лозівської ОДПІ заборгованість до бюджету по сплаті штрафних (фінансових) санкцій у сумі 8786,30 грн.
В іншій частині позову провадження закрити.
На постанову через суд першої інстанції може бути подана заява про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня складання постанови у повному обсязі.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Копія апеляційної скарги одночасно направляється до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків для подачі заяви про апеляційне оскарження.
Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений Кодексом адміністративного судочинства України, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку.
Постанова в повному обсязі виготовлена 26.08.2008 р.
Суддя Я.В.П'янова