Справа № 2а-1565/08
харківський окружний адміністративний суд постанова
Іменем України
04 09 2008 року м. Харків
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Курило Л. В.,
при секретарях - Дем'яненко Є.А., Сеник О.С.,
за участі: позивача - ОСОБА_1,
представника відповідачів - Новікова Є.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до голови Харківської обласної державної адміністрації Авакова А.Б., Головного управління праці та соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації, Харківської обласної державної адміністрації про зобов'язання вчинити певні дії, -
встановив:
Позивач - ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до голови Харківської обласної державної адміністрації - Авакова А.Б. про зобов'язання Харківської обласної державної адміністрації в особі - Авакова А.Б. розглянути заяву до голови Харківської обласної державної адміністрації від 06.11.2007р. відповідно до вимог Закону України «Про звернення громадян» від 1996р. і про результати прийнятих рішень повідомити заявника. В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив, що ОСОБА_2 - донька, є інвалідом 1 групи, недієздатна, страждає тяжким психічним захворюванням, з березня 2006р. знаходиться в психоневрологічному відділенні Харківського пансіонату ветеранів праці (ХПВП). В період її знаходження в ХПВП порушувались вимоги законодавства України по медичному забезпеченню, лікуванню, утриманню та догляду за інвалідом. Відповідно до вимог ст. ст.1,4 Закону України «Про звернення громадян» від 1996р. були направлені листи від 04.09.2006р., 28.10.2006р., 02.08.2006р., 06.11.2007р. з вимогою надати допомогу в вирішенні питання медичного забезпечення, утримання та догляду за донькою відповідно до чинного законодавства та зобов'язання обласне управління застосувати заходи по виконанню чинного законодавства з питань медичного забезпечення, утримання та догляду за інвалідом. Вважає, що не були виконані норми ст. ст. 15,19 Закону України «Про звернення громадян». В порушення статті 7 Закону України «Про звернення громадян» від 1996р. «заборонено направляти скарги громадян для розгляду тим органам або посадовим особам, дії чи рішення яких оскаржуються», а керівництво Харківської обласної державної адміністрації кожного разу звернення направляло до Головного обласного управління праці і соціального захисту населення Харківської області, а саме тому органу влади, на бездіяльність якого була скарга, рішення винесено не було, надані формальні відповіді.
В судовому засіданні позивач вимоги адміністративного позову підтримав в повному обсязі.
Представник відповідачів - голови Харківської обласної державної адміністрації Авакова А.Б. та Харківської обласної державної адміністрації - вимоги позову не визнав у повному обсязі та пояснив, що дії голови Харківської обласної державної адміністрації - Авакова А.Б. є правомірними. Відповідно до ч.3 ст. 15 Закону України «Про звернення громадян» відповідь за результатами розгляду заяв (клопотань) в обов'язковому порядку дається тим органом, який отримав ці заяви і до компетенції якого входить вирішення порушених у заявах (клопотаннях) питань, за підписом керівника або особи, яка виконує його обов'язки. Відповідно до частини 4 статті 15 Закону України «Про звернення громадян» рішення про відмову в задоволенні вимог, викладених у заяві (клопотанні), доводиться до відома громадянина в письмовій формі з посиланням на Закон і викладенням мотивів відмови, а також із роз'ясненням порядку оскарження прийнятого рішення. Відповідно до частини 1 статті 20 Закону України «Про звернення громадян» звернення громадян розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження. Строк розгляду звернення ОСОБА_1 до голови облдержадміністрації від 06.11.2007р. пропущений не був і звернення було розглянуто своєчасно. За результатами розгляду звернення встановлено, що Головним управлінням праці та соціального захисту Харківської обласної державної адміністрації було вжито певні заходи, в результаті яких встановлено, що донька позивача не є підопічною Харківського пансіонату ветеранів праці. Позивачу було запропоновано обрати один з жіночих психоневрологічних інтернатів області для влаштування його доньки, а також надано перелік жіночих психоневрологічних інтернатів системи соціального захисту населення Харківської області. Позивач і раніше звертався до обласної державної адміністрації з листами щодо вирішення вказаних вище проблем. Листом Головного управління праці та соціального захисту обласної державної адміністрації від 15.08.2007р. № 04-Б/4147 позивачу було роз'яснено процедуру влаштування хворої доньки у будинок - інтернат, а тому необхідності повторного роз'яснення такої процедури не має. Відповідно до частини 2 статті 15 Закону України «Про звернення громадян» заяви (клопотання) Героїв Радянського Союзу, Героїв Соціалістичної Праці, інвалідів Великої Вітчизняної війни розглядаються першими керівниками державних органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій особисто. Позивач до визначених частиною 2 статті 15 Закону України «Про звернення громадян» категорій громадян не відноситься, а тому розглядати звернення ОСОБА_1 може не лише голова Харківської обласної державної адміністрації особисто. Відповідно до додатку 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 01.08.2007р. № 996 «Про затвердження рекомендаційних переліків управлінь, відділів та інших структурних підрозділів місцевих державних адміністрацій» головне управління праці та соціального захисту входить до структури обласної державної адміністрації. Згідно з розпорядженням голови обласної державної адміністрації від 24.06.2005р. № 274 «Про структуру обласної та районних державних адміністрації» головне управління праці та соціального захисту населення є структурним підрозділом Харківської обласної адміністрації. Таким чином, звернення позивача не передавалось до органу, рішення чи дії якого оскаржуються, а тому норми частини 4 статті 7 Закону України «Про звернення громадян» не підлягають застосуванню. У своєму зверненні від 06.11.2007р. позивач просить допомоги у вирішенні питання щодо утримання інваліда 1 групи в установах соціального захисту, а тому звернення такого змісту є не скаргою, а заявою.
Представник відповідача - головного управління праці та соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації в судове засідання не з'явився, хоча був належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, про що свідчить повідомлення про вручення йому поштових відправлень, клопотання про відкладення справи до суду не надіслав.
Вислухавши пояснення позивача, представника відповідачів, дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.
Як було встановлено в судовому засіданні позивач - ОСОБА_1, 06 11 2007 року звернувся з письмовим зверненням до відповідача - голови Харківської обласної державної адміністрації, в якому просив надати допомогу в вирішенні питання утримання інваліда 1 групи, недієздатної ОСОБА_2 в установах соціального захисту і зобов'язати обласне управління вирішити питання знаходження, утримання і догляду за інвалідом в установах соціального захисту виключно у відповідності до вимог чинного законодавства. (а.с15).
На звернення позивача від 06 11 2007 року головним управлінням праці та соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації була надана відповідь від 21 11 2007 року за вих. № 04-Б/6318 (а. с 14).
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Питання практичної реалізації громадянами України наданого їм Конституцією України права вносити в органи державної влади, об'єднання громадян відповідно до їх статуту пропозиції про поліпшення їх діяльності, викривати недоліки в роботі, оскаржувати дії посадових осіб, державних і громадських органів. Регулюються Законом України « Про звернення громадян».
Відповідно до ст. 18 зазначеного Закону громадянин, який звернувся із заявою чи скаргою до органів державної влади, місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, засобів масової інформації, посадових осіб має право: особисто викласти аргументи особі, що перевіряла заяву чи скаргу, та брати участь у перевірці поданої скарги чи заяви; знайомитися з матеріалами перевірки; подавати додаткові матеріали або наполягати на їх запиті органом, який розглядає заяву чи скаргу; бути присутнім при розгляді заяви чи скарги; користуватися послугами адвоката або представника трудового колективу, організації, яка здійснює правозахисну функцію, оформивши це уповноваження у встановленому законом порядку, одержати письмову відповідь про результати розгляду заяви чи скарги; висловлювати усно або письмово вимогу щодо дотримання таємниці розгляду заяви чи скарги, вимагати відшкодування збитків, якщо вони стали результатом порушень встановленого порядку розгляду звернень.
Обов'язки органів державної влади, місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, засобів масової інформації, їх керівників та інших посадових осіб щодо розгляду заяв чи скарг викладені у ст. 19 зазначеного Закону.
Відповідно до ст.15 Закону України «Про звернення громадян» від 02.10.1996р. № 393/96-ВР органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов'язані об'єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань).
Частиною 3 статті 15 Закону України «Про звернення громадян» встановлено, що відповідь за результатами розгляду заяв (клопотань) в обов'язковому порядку дається тим органом, який отримав ці заяви і до компетенції якого входить вирішення порушених у заявах (клопотаннях) питань, за підписом керівника або особи, яка виконує його обов'язки.
Відповідно до частини 4 статті 15 Закону України «Про звернення громадян» рішення про відмову в задоволенні вимог, викладених у заяві (клопотанні), доводиться до відома громадянина в письмовій формі з посиланням на Закон і викладенням мотивів відмови, а також із роз'ясненням порядку оскарження прийнятого рішення.
Частиною 1 статті 20 Закону України «Про звернення громадян» звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п'ятнадцяти днів від дня їх отримання. Якщо в місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, керівник відповідного органу, підприємства, установи, організації або його заступник встановлюють необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати сорока п'яти днів.
Відповідно до частини 4 статті 7 Закону України забороняється направляти скарги громадян для розгляду тим органам або посадовим особам, дії чи рішення яких оскаржуються. Оскільки позивачем в зверненні зазначено прохання щодо надання допомоги в вирішенні питання утримання інваліда 1 групи, недієздатної, ОСОБА_2 в установах соціального захисту і зобов'язання обласного управління вирішити питання знаходження, утримання і догляду за інвалідом в установах соціального захисту, суд вважає, що норми даної статті відповідачем порушені, оскільки відповідно до Положення про Головне управління праці та соціального захисту населення обласної державної адміністрації, Головне управління праці та соціального захисту населення обласної державної адміністрації є структурним підрозділом обласної державної адміністрації, який утворюється головою облдержадміністрації, підзвітній і підконтрольний йому.
Під час розгляду справи було встановлено, що на звернення ОСОБА_1 відповідачем - головним управлінням праці та соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації була надана відповідь.
Оскільки відповідачем - Харківською обласною державною адміністрацією не була надана відповідь, а також згідно ч.1 ст. 15 Закону України «Про звернення громадян» не повідомлено ОСОБА_1 щодо направлення його заяви від 06 11 2007 року на розгляд до головного управління праці та соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації, суд знаходить позов щодо зобов'язання Харківської обласної державної адміністрації розглянути заяву ОСОБА_1 від 06 11 2007 року відповідно до вимог Закону України “ Про звернення громадян» та повідомити заявника про результати перевірки заяви і суть прийнятого рішення - доведеним, обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню в повному обсязі.
Оскільки відповідно до ч.2 ст. 15 Закону України «Про звернення громадян» ОСОБА_1 не відноситься до Героїв Радянського союзу, Героїв Соціалістичної Праці, інвалідів Великої Вітчизняної війни, суд вважає, що в частині позовних вимог стосовно надання відповіді ОСОБА_1 особисто головою ХОДА - Аваковим А.Б. необхідно відмовити.
Враховуючи, що головне управління праці та соціального захисту населення ХОДА 21 11 2007 року надало відповідь на звернення ОСОБА_1 від 06 11 2007 року, тому у задоволенні позовних вимог до головного управління праці та соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації суд вважає за необхідне відмовити.
З огляду на викладене, керуючись ч. 1 ст. 19, ст. 56 Конституції України, ст. 1, 4, 7, 15, 19, 20 Закону України «Про звернення громадян», ст. 10 Закону України «Про інформацію», ст. ст. 35, 160, 161, 162, 163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Голови Харківської обласної державної адміністрації - Авакова А. Б., Харківської обласної державної адміністрації , головного управління праці та соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації про зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Зобов'язати Харківську обласну державну адміністрацію розглянути заяву ОСОБА_1 від 06 11 2007 року відповідно до вимог Закону України “ Про звернення громадян» та повідомити заявника про результати перевірки заяви і суть прийнятого рішення, в іншій частині позову відмовити.
Постанова може бути оскаржена в Харківський апеляційний адміністративний суд через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження постанови суду в десятиденний строк з дня виготовлення повного тексту постанови та поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлено 09 09 2008 року.
Суддя Л.В.Курило
Згідно оригіналу:
Суддя Л.В.Курило