"11" жовтня 2012 р. м. Київ К-2968/08
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі суддів:
Гордійчук М.П., Гончар Л.Я., Конюшка К.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Марківському районі Луганської області на постанову Марківського районного суду Луганської області від 02 листопада 2007 року та постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 22 січня 2008 року у справі за позовом ОСОБА_4 до Управління Пенсійного фонду України в Марківському районі Луганської області про визнання дій неправомірними, -
У вересні 2007 року ОСОБА_4 звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Марківському районі Луганської області про визнання дій незаконними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком відповідно до вимог ч. 4 ст. 54, ст. 50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за період з 01.04.2007 року.
Постановою Марківського районного суду Луганської області від 02 листопада 2007 року, частково зміненою постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 22 січня 2008 року, задоволено частково позов ОСОБА_4
Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Марківському районі Луганської області здійснити перерахунок пенсії в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком за період з 01.04.2007 року, встановивши їх у розмірі відповідно 3248 гривень та 304 гривні 50 коп.
В касаційній скарзі відповідач просить скасувати зазначені вище судові рішення першої та апеляційної інстанції, як такі, що ухвалені з порушенням норм матеріального та процесуального права, та прийняти нове рішення про відмову позивачу у задоволенні позову.
Перевіривши матеріали справи, правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального і процесуального права, правової оцінки обставин у справі, обговоривши доводи касаційної скарги та заперечень на неї, колегія суддів приходить до висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Судами встановлено, що позивач належить до першої категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджується посвідченням. Йому була призначена пенсія по інвалідності, внаслідок встановлення 2 групи інвалідності, пов'язаною з роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Позивач звернувся до Управління Пенсійного фонду України в Марківському районі Луганської області з заявою про нарахування державної та додаткової пенсій у розмірах, встановлених ч. 4 ст. 54, ст. 50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", на що УПФУ відмовило в перерахунку призначених пенсій з огляду на відсутність підстав такого перерахунку та правомірність визначення розміру пенсії.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, зокрема, соціальний захист потерпілого населення, визначені Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Згідно до ст. 54 наведеного Закону пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно з законодавством.
В усіх випадках розмір середньомісячної заробітної плати для обчислення пенсії за роботу в зоні відчуження у 1986-1990 роках не може перевищувати 3,0 тис. карбованців.
Наведеною нормою також встановлено, що розмір пенсії для інвалідів 2 групи, призначеної у відповідності з цим Законом, не може бути нижчим 8 мінімальних пенсій за віком. Крім того, за приписами ст. 50 цього Закону таким інвалідам призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 75 процентів мінімальної пенсії за віком.
Цим же Законом визначено, що порядок обчислення пенсії визначається Кабінетом Міністрів України.
Частиною 1 статті 33 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлено, що пенсія по інвалідності призначається залежно від групи інвалідності.
Згідно до частини 3 статті 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до статті 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4, розмір щомісячної компенсації сім'ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.
За приписами частини 3 статті 4 Закон України "Про прожитковий мінімум" прожитковий мінімум на одну особу, а також окремо для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення, щороку затверджується Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік.
Статтею 62 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007"рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" був затверджений прожитковий мінімум на одну особу, який в подальшому протягом року змінювався.
А згідно ч. 1 ст. 28 Закону "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" мінімальний розмір пенсій за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Тому розміри пенсії позивачу повинні нараховуватись виходячи з вказаних розмірів прожиткового мінімуму.
При вирішенні спору суди першої та апеляційної інстанцій, виходячи із загальних засад пріоритету законів над підзаконними актами, обґрунтовано визнали, що при розрахунку державної та додаткової пенсій, передбачених статтями 50, 54 Закону № 796-ХІІ, застосуванню підлягає розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений у законі про Державний бюджет України на відповідний рік, з урахуванням якого визначається мінімальний розмір пенсії за віком.
Положення частини третьої статті 28 Закону № 1058-ІУ, на думку колегії суддів, не є перешкодою для застосування зазначеної величини (мінімального розміру пенсії за віком) для розрахунку інших пов'язаних із нею пенсій чи доплат, оскільки чинним законодавством не встановлено іншого мінімального розміру пенсії за віком, крім передбаченого частиною першою.
За таких обставин, колегія суду погоджується з висновком апеляційного суду про обґрунтованість позовних вимог.
Згідно ч. 1 ст. 224 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення -без змін, якщо визнає, що суди не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Керуючись ст.ст. 223 -225, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів , -
Касаційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Марківському районі Луганської області -залишити без задоволення.
Постанову Марківського районного суду Луганської області від 02 листопада 2007 року та постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 22 січня 2008 року залишити без змін.
Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі.
Судді