Ухвала від 11.10.2012 по справі 2-а-47/08

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"11" жовтня 2012 р. м. Київ К-10883/08

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі суддів:

Гордійчук М.П., Гончар Л.Я., Конюшка К.В.

розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Жданівської міської ради на постанову Жданівського міського суду Донецької області від 03квітня 2008 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 06 червня 2008 року у справі за позовом ОСОБА_4 до Управління праці та соціального захисту населення Жданівської міської ради, 3-я особа - Головне управління Державного казначейства України в Донецькій області про визнання відмови неправомірною та стягнення суми, -

ВСТАНОВИЛА:

У лютому 2008 року позивач ОСОБА_4 звернулася до суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Жданівської міської ради про визнання дій неправомірними, стягнення разової матеріальної допомоги до 05 травня як учасниці війни за 2007.

Постановою Жданівського міського суду Донецької області від 03 квітня 2008 року, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 06 червня 2008 року позов задоволено.

Визнано протиправними дії та зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення Жданівської міської ради та виплатити ОСОБА_4 одноразову грошову допомогу до 5 травня за 2007 рік, відповідно до ч. 5 ст. 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" в сумі 1163 грн.

Не погоджуючись з судовими рішеннями у справі, Управління праці і соціального захисту населення Жданівської міської ради звернулось з касаційною скаргою, у якій просить ці рішення скасувати та постановити нове рішення, яким відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог. При цьому касатор посилається на порушення судами норм матеріального та процесуального права.

Заслухавши доповідь судді Вищого адміністративного суду України, колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.

Судами попередніх інстанцій встановлено та з цим погоджуються сторони, що позивач є учасником війни.

Частиною 5 ст. 14 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" передбачено, що учасники війни мають право на отримання одноразової грошової допомоги в розмірі 4 мінімальних пенсій за віком.

Однак, Законом України "Про Державний бюджет України" на 2007, 2008 рік встановлено виплату цієї допомоги учасникам війни -55 грн.

Посилання судів першої та апеляційної інстанції на Рішення Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року у справі № 1-29/2007, яким визнано такими, що не відповідають Конституції України деякі положення Законів України Про Державний бюджет України на 2004 рік", Про Державний бюджет України на 2007 рік", у тому числі, і положення пунктів, якими зупинено на 2007 дію частину 5 статей 12, 13, 14 та 15 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" в частині визначення розміру виплати щорічної разової грошової допомоги є передчасними з наступного.

Колегія суддів вважає за необхідне зазначити, що судами не встановлено, коли саме Рішення Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року у справі № 1-29/2007 було прийняті до проведення цієї допомоги чи вже після закінчення строку проведення цієї допомоги.

Тільки встановивши момент виплати щорічної допомоги (до 05 травня) ОСОБА_4, відповідач всупереч чи відповідно до діючого законодавства, при здійснення такої виплати за 2007 рік відповідно до Закону України від 22 жовтня 1993 року № 3551-ХІІ.

Отже, для вирішення цього спору судам попередніх інстанцій необхідно було визначитись, який з зазначених вище законів є пріоритетним та підлягав застосуванню у правовідносинах, що виникли.

Згідно зі статтею 75 Конституції України, Верховна Рада України є єдиним органом законодавчої влади в Україні.

Конституція України не встановлює пріоритету застосування того чи іншого закону, в тому числі, залежно від предмета правового регулювання. Немає також закону України, який би регулював питання подолання колізії норм законів, що мають однакову юридичну силу.

Водночас, Конституційний Суд України у пункті 3 мотивувальної частини рішення від 03 жовтня 1997 року № 4-зп у справі про набуття чинності Конституцією України зазначив: "Конкретна сфера суспільних відносин не може бути водночас врегульована однопредметними нормативними правовими актами однакової сили, які за змістом суперечать один одному. Звичайною є практика, коли наступний у часі акт містить пряме застереження щодо повного або часткового скасування попереднього. Загальновизнаним є й те, що з прийняттям нового акта, якщо інше не передбачено самим цим актом, автоматично скасовується однопредметний акт, який діяв у часі раніше".

За змістом частини третьої статті 150 Конституції України рішення Конституційного Суду України є обов'язковими до виконання на території України.

Отже, за наявності декількох законів, норми яких по-різному регулюють конкретну сферу суспільних відносин, під час вирішення спорів у цих відносинах суди повинні застосовувати положення закону з урахуванням дії закону в часі за принципом пріоритету тієї норми, яка прийнята пізніше.

Згідно ч. 2 ст. 227 КАС України підставою для скасування судових рішень судів першої та (або) апеляційної інстанцій і направлення справи на новий судовий розгляд є порушення норм процесуального права, які унеможливили встановлення фактичних обставин, що мають значення для правильного вирішення справи.

Оскільки рішення судів першої та апеляційної інстанції є такими, що унеможливили встановлення фактичних обставин, що мають значення для правильного вирішення справи та ухвалені з порушенням норм процесуального права, то вони підлягають скасуванню із направлення справи до суду першої інстанції на новий розгляд.

Керуючись ст.ст. 221, 223, 227, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Касаційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Жданівської міської ради -задовольнити частково.

Скасувати постанову Жданівського міського суду Донецької області від 03 квітня 2008 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 06 червня 2008 року, а справу направити на новий розгляд до Жданівського міського суду Донецької області.

Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі.

Судді: