28 вересня 2012 року м. Київ В/9991/3236/12
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
Головуючого: Вербицької О.В.
Суддів: Борисенко І.В.
Кошіля В.В.
Моторного О.А.
Муравйова О.В.,
перевіривши заяву Державної податкової інспекції у Печерському районі м. Києва Державної податкової служби
про перегляд Верховним Судом України ухвали Вищого адміністративного суду України від 26.07.2012
у справі № 17/147
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Українські аграрні інвестиції»
до Державної податкової інспекції у Печерському районі м. Києва
про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -
Державна податкова інспекція у Печерському районі м. Києва Державної податкової служби звернулась із заявою про перегляд ухвали Вищого адміністративного суду України від 26.07.2012 у справі № 17/147 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Українські аграрні інвестиції»до Державної податкової інспекції у Печерському районі м. Києва про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, з підстав неоднакового застосування судом касаційної інстанції норм матеріального права, що, на думку заявника, призвело до ухвалення різних за змістом судових рішень у подібних правовідносинах.
Відповідно до статті 2391 Кодексу адміністративного судочинства України (зі змінами та доповненнями, внесеними Законом України від 07.07.2010 року №2453-VІ «Про судоустрій і статус суддів»), заява про перегляд судових рішень подається до Верховного Суду України через Вищий адміністративний суд України, який за змістом статей 2392 та 240 Кодексу адміністративного судочинства України перевіряє відповідність заяви вимогам цього Кодексу та вирішує питання про допуск справи до провадження.
Згідно статті 237 Кодексу адміністративного судочинства України заява про перегляд судових рішень в адміністративних справах може бути подана виключно з мотивів:
1) неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права, що потягло ухвалення різних за змістом судових рішень у подібних правовідносинах;
2) встановлення міжнародною судовою установою, юрисдикція якої визнана Україною, порушення Україною міжнародних зобов'язань при вирішенні справи судом.
У заяві про перегляд ухвали Вищого адміністративного суду України від 26.07.2012 заявник посилається на неоднакове застосування судом касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права, а саме п.п. 5.3.3 п. 5.3 ст. 5 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»від 22.05.1997 року № 283/97 ВР.
В обґрунтування своїх вимог додає копію постанови Верховного Суду України від 08.05.2012 за позовом Публічного акціонерного товариства «Дочірній банк Сбербанку Росії»до Спеціалізованої державної податкової інспекції у м. Києві по роботі з великими платниками податків, третя особа - Національний банк України, про визнання недійсними податкових повідомлень-рішень, в якій, на його думку, згадані норми права застосовано інакше, ніж у даній справі.
Між тим, колегія суддів Вищого адміністративного суду України зазначає, що до переліку рішень, на які робиться посилання для підтвердження підстав, установлених пунктом 1 частини першої статті 237 КАС України, відносяться рішення таких касаційних судів (інстанцій): Вищого адміністративного суду України, Вищого господарського суду України, Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ, колегії суддів Судової палати у цивільних справах Верховного Суду України як касаційної (третьої) інстанції, Судової палати у цивільних справах Верховного Суду України як касаційної (третьої) інстанції, а також рішення апеляційних судів загальної юрисдикції як судів касаційної інстанції в цивільних справах, яким право на перегляд у касаційному порядку цивільних справ було надано Законом України від 22 лютого 2007 року № 697-V „Про внесення змін до Закону України „Про судоустрій України" щодо забезпечення касаційного розгляду цивільних справ". Зазначений перелік таких судових рішень є вичерпним.
До зазначених судових рішень не належать рішення Верховного Суду України, ухвалені після 30 липня 2010 року, та судові рішення, ухвалені до 30 липня 2010 року судовими палатами в адміністративних та господарських справах Верховного Суду України і Судовою палатою у цивільних справах Верховного Суду України, яка за винятковими обставинами переглядала рішення, ухвалені у касаційному порядку.
У зв'язку з цим судовим рішенням, на яке зроблено посилання, може бути рішення суду касаційної інстанції, до повноважень якого законодавством, чинним на час ухвалення рішення, було віднесено касаційний розгляд справи.
Крім того, слід зазначити, що вищевказаною постановою Верховного Суду України, справу направлено на новий розгляд до суду Касаційної інстанції, що не розв'язує спір по суті, оскільки не відбулося застосування норм матеріального права.
Таким чином, відсутні підстави для допуску справи до провадження для перегляду судового рішення у даній адміністративній справі.
Керуючись ст.ст. 236 -240 Кодексу адміністративного судочинства України,
Відмовити Державній податковій інспекції у Печерському районі м. Києва Державної податкової служби в допуску справи для перегляду Верховним Судом України ухвали Вищого адміністративного суду України від 26.07.2012.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Головуючий підписВербицька О.В.
Судді підписБорисенко І.В.
підписКошіль В.В.
підписМоторний О.А.
підписМуравйов О.В.