Постанова від 18.10.2012 по справі 2а-10592/12/2670

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

18 жовтня 2012 року 16:50 № 2а-10592/12/2670

За позовомОСОБА_1

доГоловного управління земельних ресурсів Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації)

третя особаОСОБА_2

про зобов'язання вчинити певні дії

Суддя: Кротюк О.В.

Секретар судового засідання: Шевченко Я.В.

Обставини справи:

ОСОБА_1 (далі -позивач) звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовною заявою до Головного управління земельних ресурсів Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (далі -відповідач, ГУЗР) та просить суд:

- зобов'язати відповідача скасувати державну реєстрацію права власності ОСОБА_2 на земельну ділянку по АДРЕСА_1 кадастровий номер 8 000 000 000:62:202:0139;

- зобов'язати відповідача відновити право власності на земельну ділянку по АДРЕСА_1 кадастровий номер 8 000 000 000:62:202:0139 за ОСОБА_1;

- зобов'язати відповідача видати ОСОБА_1 новий державний акт про право власності на земельну ділянку по АДРЕСА_1 кадастровий номер 8 000 000 000:62:202:0139.

Відповідач проти позову заперечив в усній формі.

Третя особа без самостійних вимог на предмет спору у судове засідання не прибула, відношення до позову не висловила.

Розглянувши подані позивачем і відповідачем документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд, -

встановив:

26.05.2009 між ОСОБА_3, який діяв від імені довірителя -ОСОБА_1, та ОСОБА_2 було укладено договір купівлі-продажу земельної ділянки, розташованої за адресою по АДРЕСА_1 (далі -Земельна ділянка).

Рішенням Апеляційного суду м.Києва від 01.06.2011 скасовано частково рішення Деснянського районного суду м.Києва від 06.10.2010 та постановлено нове рішення, яким визнано недійсним вищевказаний договір купівлі-продажу земельної ділянки. Сторони повернуто у попередній стан.

Зазначене рішення Апеляційного суду м.Києва від 01.06.2011 залишено без змін ухвалою Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 12.09.2011 та постановою Верховного суду України від 14.03.2012.

10.07.2012 Апеляційним судом м.Києва відмовлено у роз'ясненні рішення Апеляційного суду м.Києва від 01.06.2011.

Позивач звернувся до ГУЗР з листом від 15.11.2011, у якому повідомив про судові рішення щодо визнання недійсним договору купівлі-продажу Земельної ділянки та надав копії зазначених рішень.

Листом від 21.12.2011 відповідач повідомив позивача, що ГУЗР зможе розглянути порушене питання при поверненні акта на право власності на Земельну ділянку.

Аналізуючи вищевикладені обставини, суд приймає до уваги наступне.

Положенням про Головне управління земельних ресурсів Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), затвердженим Рішенням Київської міської ради від 19.12.2002 № 182/342, встановлено, що ГУЗР виконує функції територіального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів, у своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, постановами Верховної Ради України, указами і розпорядженнями Президента України, декретами, постановами і розпорядженнями Кабінету Міністрів України, нормативними документами Держкомзему України, рішеннями Київської міської ради, розпорядженнями Київського міського голови, розпорядженнями виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації), а також цим Положенням.

ГУЗР організовує видачу державних актів на право власності на землю і право постійного користування землею, оформлення та видачу договорів оренди (суборенди) земельних ділянок, договорів особистого земельного сервітуту та здійснює реєстрацію суб'єктів права власності на землю, реєстрацію права користування землею, договорів на оренду (суборенду) землі та договорів особистого земельного сервітуту.

Статтею 126 Земельного кодексу України від 25.10.2001 № 2768-ІІІ визначено документи, що посвідчують право на земельну ділянку.

Так, частинами 1, 2, 6 передбачено наступне.

Право власності на земельну ділянку посвідчується державним актом, крім випадків, визначених частиною другою цієї статті.

Право власності на земельну ділянку, набуту у власність із земель приватної власності без зміни її меж, цільового призначення, посвідчується, зокрема, цивільно-правовою угодою щодо відчуження земельної ділянки, укладеною в порядку, встановленому законом, у разі набуття права власності на земельну ділянку за такою угодою.

При набутті права власності на земельну ділянку на підставі документів, визначених частиною другою цієї статті, державний акт на право власності на земельну ділянку, що відчужується, долучається до документа, на підставі якого відбувся перехід права власності на земельну ділянку, в кожному такому випадку відчуження земельної ділянки.

На державному акті про право власності на земельну ділянку нотаріус, який посвідчує (видає) документ, та орган, який здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно та їх обмежень, роблять відмітку про перехід права власності на земельну ділянку із зазначенням документа, на підставі якого відбувся такий перехід.

У разі набуття права власності на земельну ділянку кількома набувачами або у разі відсутності на відповідному державному акті місця для проставлення відмітки про перехід права власності на земельну ділянку набувачеві або відчужувачеві земельної ділянки протягом 30 календарних днів з дня подання ним до органу, який здійснює видачу зазначеного акта, документів, передбачених законодавством, видається державний акт на право власності на земельну ділянку.

З аналізу вищенаведеної норми випливає, що при переході права власності на земельну ділянку на підставі цивільно-правової угоди на державному акті, яким посвідчується право власності на земельну ділянку, органом, який видає такий акт робиться відмітка про перехід права власності на земельну ділянку із зазначенням документа, на підставі якого відбувся такий перехід. Новий державний акт видається у випадку відсутності на відповідному державному акті місця для проставлення відмітки про перехід права власності на земельну ділянку за умови подання документів, передбачених законодавством.

У судовому засіданні представник позивача пояснив, що державний акт на право власності на Земельну ділянку надати до ГУЗР він не може, такий акт у нього відсутній, так як може знаходиться у ОСОБА_2 -покупця Земельної ділянки за договором від 26.05.2009.

Оскільки державний акт у позивача відсутній, договір купівлі-продажу Земельної ділянки визнаний судом недійсним, а державний акт може перебувати у іншої особи (або може бути відсутній у зв'язку з втратою такою особою вказаного документа), це дає підстави вважати суду, що державний акт на право власності на Земельну ділянку позивача втрачений.

Пунктом 4.8 розділу 4 Інструкції про заповнення бланків державних актів на право власності на земельну ділянку і на право постійного користування земельною ділянкою, затвердженої наказом Державного комітету України із земельних ресурсів від 22 червня 2009 р. N 325 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 6 серпня 2009 р. за N 735/16751 передбачено наступне.

Для отримання нового державного акта землевласнику (землекористувачу) необхідно письмово звернутися до відповідного територіального органу Держкомзему. У заяві (клопотанні) зазначається: де, коли і за яких обставин втрачено (пошкоджено) державний акт.

Таким чином, для отримання нового державного акта землевласнику -позивачу -необхідно звернутися до територіального органу Держкомзему (Держкомземагенства) з відповідним клопотанням у визначеному законодавством порядку.

Враховуючи те, що позивачем вищевказаної процедури не було дотримано, а органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (стаття 19 Конституції України), у суду відсутні підстави для задоволення позовних вимог щодо зобов'язання відповідача видати ОСОБА_1 новий державний акт про право власності на земельну ділянку по АДРЕСА_1 кадастровий номер 8 000 000 000:62:202:0139.

Разом з тим, Порядком ведення Поземельної книги (затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 9 вересня 2009 р. N 1021 ) визначено процедуру ведення за формою згідно з додатком Поземельної книги - документа, який є складовою частиною державного реєстру земель, містить відомості про земельну ділянку, обмеження на використання земельної ділянки, суб'єктів прав на земельну ділянку та правовстановлюючі документи, а також дані про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, її цільове призначення, склад земельних угідь.

Відповідно до пункту 27 вищезазначеного Порядку, запис у Поземельній книзі скасовується (поновлюється) посадовою особою територіального органу Держземагентства на підставі рішення суду.

Враховуючи те, що рішенням Апеляційного суду м.Києва від 01.06.2011 визнано недійсним договір купівлі-продажу Земельної ділянки від 26.05.2009, укладений між ОСОБА_3, який діяв від імені ОСОБА_1, та ОСОБА_2, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог в частині зобов'язання відповідача скасувати державну реєстрацію права власності ОСОБА_2 на Земельну ділянку.

В частині позовних вимог щодо зобов'язання відповідача відновити право власності на Земельну ділянку за ОСОБА_1, суд приймає до уваги те, що рішенням Апеляційного суду м.Києва від 01.06.2011 визнано недійсним договір купівлі-продажу земельної ділянки, а сторони повернуто у попередній стан. Таким чином, право власності позивача на Земельну ділянку відновлено самим рішенням суду, проте таке право необхідно зареєструвати у встановленому законом порядку, що неможливо зробити без державного акту на право власності на Земельну ділянку.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких грунтуються вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову (частина друга статті 71 КАС України).

Відповідач, заперечуючи позов в силу положень частини 2 статті 71 КАС України не спростував у повному обсязі покликання позивача.

Враховуючи такі обставини в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково.

Керуючись ст. 9, 71, 159, 163 КАС України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Зобов'язати Головне управління земельних ресурсів Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) скасувати державну реєстрацію права власності ОСОБА_2 на земельну ділянку по АДРЕСА_1 кадастровий номер 8 000 000 000:62:202:0139.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Постанова набирає законної сили в порядку і строки, встановлені ст. 254 КАС України. Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги в порядку і строки, встановлені ст.186 КАС України.

Суддя О.В. Кротюк

Повний текст постанови виготовлено та підписано23.10.2012 р.