Постанова від 26.10.2012 по справі 2а/2570/3136/2012

Справа № 2а/2570/3136/2012

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 жовтня 2012 р. м. Чернігів

Чернігівський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Падій В.В.,

при секретарі Кондратенко О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом управління Пенсійного фонду України в м. Чернігові до комунального підприємства "Чернігівське тролейбусне управління" Чернігівської міської ради про стягнення витрат на виплату і доставку пенсії,-

ВСТАНОВИВ:

08.10.2012 управління Пенсійного Фонду України в м. Чернігові (далі - УПФУ в м. Чернігові) звернулось до суду з адміністративним позовом до комунального підприємства "Чернігівське тролейбусне управління" Чернігівської міської ради (далі - КП "Чернігівське тролейбусне управління") про стягнення заборгованості по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пенсії, призначеної за пунктом "а" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" за липень-серпень 2012 року в розмірі 1122,46 грн. Свої вимоги обґрунтовує тим, що КП "Чернігівське тролейбусне управління" зареєстровано в УПФУ м. Чернігові як страхувальник, який сплачує внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування на загальних підставах і згідно з розрахунків управління, сума заборгованості відповідача по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пільгових пенсій становить 1122,46 грн. та відповідачем в добровільному порядку не сплачена.

Представником позивача до суду була надана заява про збільшення розміру позовних вимог, відповідно до якої останній зазначив, що оскільки відповідачем борг за липень-серпень 2012 року не погашений та настав строк сплати фактичних витрат на виплату та доставку пільгової пенсії, призначеної за пунктами "а" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" за вересень 2012 року, тому в УПФУ в м. Чернігові виникли підстави для збільшення розміру позовних вимог та стягнення з КП "Чернігівське тролейбусне управління" боргу за період з липня по вересень 2012 року в сумі 1683,69 грн.

Відповідно до частини 1 статті 51 Кодексу адміністративного судочинства України позивач має право в будь-який час до закінчення судового розгляду збільшити або зменшити розмір позовних вимог або відмовитися від адміністративного позову.

В судове засідання представник позивача не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, надіслав заяву про розгляд справи без його участі.

Представник відповідача повторно в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, надіслав заяву про розгляд справи без його участі та письмові заперечення в яких зазначив, що відповідач не має змоги сплатити суму заборгованості по фактичним витратам на виплату та доставку пільгової пенсії, оскільки КП "Чернігівське тролейбусне управління" є збитковим підприємством. Також зазначив, що КП "Чернігівське тролейбусне управління" є комунальним підприємством і фактично існує за рахунок субвенцій та дотацій з місцевого бюджету. Власних коштів на відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій підприємство не має, фінансування вказаних витрат з бюджетів коштів не передбачено. На даний час на підприємстві існує заборгованість по виплаті заробітної плати перед працівниками та держави перед підприємством щодо перерахування компенсацій на перевезення пільгових категорій громадян, а тому стягнення всієї суми одночасно може призвести до повної зупинки роботи підприємства.

Судове засідання здійснювалось в порядку, передбаченому статтею 41 Кодексу адміністративного судочинства України.

Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає задоволенню повністю з наступних підстав.

В судовому засіданні встановлено, що КП "Чернігівське тролейбусне управління" (ідентифікаційний код 03328681) зареєстровано виконавчим комітетом Чернігівської міської ради, що підтверджується копією витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців станом на 31.08.2012, наявним в матеріалах справи (а.с.5-6) та взято на облік до УПФУ в м. Чернігові як платника страхових внесків з 03.06.1992 року за реєстраційним номером 2501-0071, що підтверджується довідкою першого заступника начальника УПФУ в м. Чернігові від 07.09.2012 № 15676/02 (а.с.7).

Як вбачається з матеріалів справи, у КП "Чернігівське тролейбусне управління" працював ОСОБА_1, якому призначена пільгова пенсія на підставі пункту «а» статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення " з 14.08.2006.

Пунктом «а» статті 13 "Про пенсійне забезпечення" визначено, що на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах; жінки - після досягнення 45 років і при стажі роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

Статтею 1 Закону України від 09.07.2003 року №1058 -IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування " (далі - Закон № 1058 -IV), визначено, що страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до пункту 1 статті 1 Закону України від 26 червня 1997 року № 400/97-ВР "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон №400/97-ВР) платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є, зокрема, суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників, філії, відділення та інші відокремлені підрозділи платників податку, зазначених у пункті 1 цієї статті, що не мають статусу юридичної особи, розташовані на території іншої, ніж платник зборів, територіальної громади.

Відповідно до абзацу 3 пункту 1 статті 4 Закону № 400/97-ВР для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону, об'єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "б"- "з"статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення" за ставкою 100 відсотків від об'єкта оподаткування.

Згідно з пунктом 2 розділу XV Прикінцевих положень Закон №1058 -IV, пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.

До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди: 1) особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України "Про пенсійне забезпечення ". При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.

Порядок відшкодування підприємствами витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах визначено в Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, яка затверджена постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 року № 21-1 (далі - Інструкція).

Згідно пункту 6.1 розділу 6 Інструкції, відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини другої Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в розмірах -для платників, зазначених у підпункті 2.1.1 пункту 2.1 розділу 2 цієї Інструкції (крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку), - також 100 відсотків фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до абзацу першого частини 2 Прикінцевих положень Закону застрахованим особам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

Згідно пунктів 6.4 -6.5 розділу 6 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженою постановою Правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 року №21-1 (далі-Інструкція), розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами надходження доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій. Розрахунки складаються на підставі відомостей відділів з призначення пенсій органів Пенсійного фонду України, які подаються згідно з додатком 8 до 1 січня поточного року та протягом 10 днів з дня прийняття рішення про призначення нової пенсії.

Згідно пункту 6.8 розділу 6 Інструкції, підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах. У разі зміни розміру пенсії або настання обставин, які впливають на суму відшкодування (смерть пенсіонера, зміна місця проживання та ін.), органи Пенсійного фонду повідомляють про це підприємства в місячний термін з моменту виникнення цих обставин. Суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з дати призначення пенсії до дати складання розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", сплачуються одночасно із оплатою фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за перший поточний місяць.

На виконання вимог чинного законодавства позивачем було надіслано відповідачу розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пенсії, призначеної відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсії, призначеної відповідно до пункту "а" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", який був отриманий уповноваженою особою КП "Чернігівське тролейбусне управління" 24.02.2012, що підтверджується особистим підписом уповноваженої особи підприємства на розрахунку (а.с.8) та у встановленому законом порядку, оскаржений відповідачем не був.

Таким чином, з урахуванням заяви представника позивача про збільшення розміру позивних вимог, загальна сума заборгованості КП "Чернігівське тролейбусне управління" по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пенсії, призначеної за пунктом "а" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" за липень-вересень 2012 року становить 1683,69 грн.

Згідно зі статтею 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відповідно до частини 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а частиною 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України зазначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Відповідачем не надано жодних належних доказів щодо відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, як і доказів, що спростовують викладені в позовній заяві обставини.

За таких обставин, з урахуванням того, що сума заборгованості по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пенсії, призначеної за пунктом «а» статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" в сумі 1683,69 грн. відповідачем у встановлені законодавством строки не сплачена, доказів погашення відповідачем зазначеної заборгованості станом на день розгляду цього спору не надано, суд вважає, що позовні вимоги управління Пенсійного фонду України в м. Чернігові до комунального підприємства "Чернігівське тролейбусне управління" Чернігівської міської ради є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Оскільки, спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведення судових експертиз, судові витрати(судовий збір) згідно частини 4 статті 94 КАС України стягненню з відповідача не підлягають.

Керуючись статтями 122, 158 - 163, 167, Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги управління Пенсійного фонду України в м. Чернігові до комунального підприємства "Чернігівське тролейбусне управління" Чернігівської міської ради - задовольнити повністю.

Стягнути з комунального підприємства "Чернігівське тролейбусне управління" Чернігівської міської ради (р/р 260023000000956 в ВАТ АКЦ.ТОВ Банк «Демарк» м. Чернігів, МФО 353575, код 03328681) на користь управління Пенсійного Фонду України в м. Чернігові (р/р 25601200287321 в ОПЕРВ ЧОУ «Ощадбанк», МФО 353553, код 37972192) заборгованість по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пенсії, призначеної за пунктом «а» статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" за липень-вересень 2012 року в сумі 1683 (одна тисяча шістсот вісімдесят три) грн. 69 коп.

Порядок апеляційного оскарження постанови суду, передбачений статтями 185-186 КАС України.

Суддя Падій В.В.