Справа № 1570/6379/2012
25 жовтня 2012 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Левчук О.А., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1, ОСОБА_2 до головного спеціаліста Іллічівського відділу Держкомзему Одеської області Димнич Наталії Олексіївни, начальника Іллічівського відділу Держкомзему Одеської області Коваль О.В., Іллічівської міської ради, виконавчого комітету Іллічівської міської ради, Державної податкової інспекції в м. Іллічівську про визнання нечинною нормативної грошової оцінки за 2012 рік, витяг про яку виконано (складено) 14.02.2012 року головним спеціалістом Іллічівського відділу Держкомзему Одеської області Димнич Наталією Олексіївною; визнання нечинними нормативних грошових оцінок за 2010 рік та за 2011 рік, складених на підставі витягу за 2006 рік, стосовно земельної ділянки в АДРЕСА_1; зобов'язання Іллічівської міської ради та виконавчого комітету Іллічівської міської ради повернути на ім'я ОСОБА_1 надмірно та незаконно нараховані шляхом складання хибної нормативної грошової оцінки земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_1, та сплачені ОСОБА_1 за 2010 рік, за 2011 рік та за 2012 рік грошові кошти; зобов'язання Іллічівської міської ради та виконавчого комітету Іллічівської міської ради зарахувати зайво сплачені грошові кошти за 2010 рік, за 2011 рік та за 2012 рік за подальшу сплату за земельну ділянку для землекористувача ОСОБА_2; зобов'язання начальника Іллічівського відділу Держкомзему Одеської області Коваль О.В. та головного спеціаліста Іллічівського відділу Держкомзему Одеської області Димнич Наталії Олексіївни на підставі експертизи нормативної грошової оцінки за 2010 рік, 2011 рік, 2012 рік видати ОСОБА_1, ОСОБА_2 правильні витяги про нормативну грошову оцінку земельної ділянки в АДРЕСА_1; визнання нечинним витягу від 26.01.2006 року, виданий начальником Іллічівського відділу Держкомзему Одеської області Коваль О.В., -
До Одеського окружного адміністративного суду 23 жовтня 2012 року надійшов зазначений адміністративний позов.
Відповідно до п. п. 5, 6 ч. 1 статті 107 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує чи подано адміністративний позов у строк, установлений законом (якщо адміністративний позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).
Згідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Відповідно до ст. 6 КАС України кожному гарантується право на захист його прав, свобод та інтересів незалежним і неупередженим судом, ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи в адміністративному суді, до підсудності якого вона віднесена цим Кодексом.
Згідно до адміністративного позову ОСОБА_1 та ОСОБА_2 в частині вимог до головного спеціаліста Іллічівського відділу Держкомзему Одеської області Димнич Наталії Олексіївни просять суд визнати нечинною нормативну грошову оцінку за 2012 рік, витяг про яку виконано (складено) 14.02.2012 року головним спеціалістом Іллічівського відділу Держкомзему Одеської області Димнич Наталією Олексіївною.
Відповідно до п. п. 3, 7 ч. 1 ст. 15-1 КАС України в адміністративних судах функціонує автоматизована система документообігу суду, що забезпечує: централізоване зберігання текстів судових рішень та інших процесуальних документів; видачу судових рішень та виконавчих листів на підставі наявних у системі даних щодо судового рішення та реєстрації заяви особи, на користь якої воно ухвалено.
Згідно даних автоматизованої системи «Діловодство спеціалізованого суду»в провадженні Одеського окружного адміністративного суду знаходилась справа № 1570/1420/2012 за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 та ОСОБА_2 в якому позивачі, крім іншого, просили суд визнати недійсною неправильно складену головним спеціалістом відділу Держкомзему у м. Іллічівську Димнич Н.О. нормативну грошову оцінку земельної ділянки в АДРЕСА_1, станом на 14.02.2012 року і зобов'язати відповідача - головного спеціаліста відділу Держкомзему у м. Іллічівську Димнич Н.О. визначити дійсну нормативну грошову оцінку вказаної земельної ділянки.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 17.05.2012 року по справі № 1570/1420/2012 відмовлено у задоволенні адміністративного позову фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 та ОСОБА_2.
06.06.2012 року зазначена справа була направлена до Одеського апеляційного адміністративного суду для розгляду апеляційної скарги та ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 11.06.2012 року відкрито апеляційне провадження.
Відповідно до п. 5 ч. 3 ст.108 КАС України позовна заява повертається позивачеві, якщо у провадженні цього або іншого адміністративного суду є справа про спір між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав.
Враховуючи вищевикладене, адміністративний позов ОСОБА_1, ОСОБА_2 в частині позовних вимог до головного спеціаліста Іллічівського відділу Держкомзему Одеської області Димнич Наталії Олексіївни, про визнання нечинною нормативної грошової оцінки за 2012 рік, витяг про яку виконано (складено) 14.02.2012 року головним спеціалістом Іллічівського відділу Держкомзему Одеської області Димнич Наталією Олексіївною, слід повернути позивачам, оскільки в провадженні Одеського апеляційного адміністративного суду знаходиться справа про спір між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав.
Крім цього, відповідно до ч. 1 ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Згідно ч. 2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
В даному адміністративному позові позивачі в позовних вимогах до головного спеціаліста Іллічівського відділу Держкомзему Одеської області Димнич Наталії Олексіївни, начальника Іллічівського відділу Держкомзему Одеської області Коваль О.В., Іллічівської міської ради, виконавчого комітету Іллічівської міської ради, Державної податкової інспекції в м. Іллічівську просять суд визнати нечинними нормативні грошові оцінки за 2010 рік та за 2011 рік, складені на підставі витягу за 2006 рік, стосовно земельної ділянки в АДРЕСА_1; зобов'язати Іллічівську міську раду та виконавчий комітет Іллічівської міської ради повернути на ім'я ОСОБА_1 надмірно та незаконно нараховані шляхом складання хибної нормативної грошової оцінки земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_1, та сплачені ОСОБА_1 за 2010 рік, за 2011 рік та за 2012 рік грошові кошти; зобов'язати Іллічівську міську раду та виконавчий комітет Іллічівської міської ради зарахувати зайво сплачені грошові кошти за 2010 рік, за 2011 рік та за 2012 рік за подальшу сплату за земельну ділянку для землекористувача ОСОБА_2; зобов'язати начальника Іллічівського відділу Держкомзему Одеської області Коваль О.В. та головного спеціаліста Іллічівського відділу Держкомзему Одеської області Димнич Наталії Олексіївни на підставі експертизи нормативної грошової оцінки за 2010 рік, 2011 рік, 2012 рік видати ОСОБА_1, ОСОБА_2 правильні витяги про нормативну грошову оцінку земельної ділянки в АДРЕСА_1; визнати нечинним витяг від 26.01.2006 року, виданий начальником Іллічівського відділу Держкомзему Одеської області Коваль О.В.
Згідно матеріалів, доданих позивачами до даного адміністративного позову земельна ділянка, розташована за адресою: АДРЕСА_1, надана Іллічівською міською радою у строкове платне користування на умовах оренди землі ФОП ОСОБА_1 та ОСОБА_2.
Крім цього, як зазначено позивачами в адміністративному позові, та як вбачається з документів, доданих позивачами до даного адміністративного позову, нормативна грошова оцінка земельної ділянки, розташованої за адресою: АДРЕСА_1, в 2010 році, в 2011 році та в 2012 році здійснена на підставі довідки про нормативну грошову оцінку земельної ділянки № 22 від 26.01.2006 року.
Також згідно до матеріалів, доданих до позовної заяви, позивачам відомо про зміст вказаної довідки № 22 від 26.01.2006 року та про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, розташованої за адресою: АДРЕСА_1, встановлений станом на 2010 -2012 роки, оскільки позивачами протягом 3-х років (2010 рік, 2011 рік та 2012 рік) до Державної податкової інспекції в м. Іллічівськ Одеської області подавались декларації з плати за землю та сплачувалась орендна плата за землю за період з 2010 по 2012 роки, а розмір орендної плати за землю визначається залежно від розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Як зазначено позивачами в адміністративному позові станом на 14 лютого 2012 року з витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, розташованої за адресою: АДРЕСА_1, від 14.02.2012 року, позивачам стало відомо про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, розташованої за адресою: АДРЕСА_1, станом на 2012 рік.
Крім цього, згідно даних автоматизованої системи «Діловодство спеціалізованого суду»в провадженні Одеського окружного адміністративного суду позивачі вже звертались до Одеського окружного адміністративного суду щодо оскарження нормативної грошової оцінки земельної ділянки, наданої їм в оренду, 23 лютого 2012 року, що також свідчить про те, що станом на лютий місяць 2012 року позивачам було відомо про розмір нормативної грошової оцінки вказаної земельної ділянки, встановлений на 2010 -2012 роки (справа № 1570/1420/2012).
Таким чином, строк звернення з даним позовом до Одеського окружного адміністративного суду сплинув у серпні 2012 року, а тому позивачами пропущено встановлений законом шестимісячний строк звернення до адміністративного суду з даним позовом.
В даному адміністративному позові зазначено, що позивач не має спеціальних знань, тому до цього часу шукала потрібне законодавство, літературу, поки прийшла до висновку, що нормативна грошова оцінка щодо вказаної земельної ділянки зроблена з грубим порушенням норм Закону та її прав, а також, що ОСОБА_1 з 21.06.2012 року знаходиться у декретній відпустці, а тому даний адміністративний позов було подано з порушенням встановленого законом строку.
Суд вважає, що вказані позивачами обставини для поновлення строку звернення до адміністративного суду з даним позовом є неповажними, оскільки в лютому 2012 року позивачі звернулись до Одеського окружного адміністративного суду з позовом з тих же підстав, що зазначені і в даному адміністративному позові, що свідчить про відсутність у позивачів поважних обставин, за яких позивачі не мали можливості звернутися з даним позовом до Одеського окружного адміністративного суду у встановлений законом шестимісячний строк.
В даній позовній заяві та доданих до неї документах відсутні будь-які підстави для визнання поважними причини пропуску позивачами строку звернення до адміністративного суду з даним позовом.
Згідно до ч. 1 ст. 100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.
За таких обставин, адміністративний позов ОСОБА_1, ОСОБА_2 до головного спеціаліста Іллічівського відділу Держкомзему Одеської області Димнич Наталії Олексіївни, начальника Іллічівського відділу Держкомзему Одеської області Коваль О.В., Іллічівської міської ради, виконавчого комітету Іллічівської міської ради, Державної податкової інспекції в м. Іллічівську в частині позовних вимог про визнання нечинними нормативних грошових оцінок за 2010 рік та за 2011 рік, складених на підставі витягу за 2006 рік, стосовно земельної ділянки в АДРЕСА_1; зобов'язання Іллічівської міської ради та виконавчого комітету Іллічівської міської ради повернути на ім'я ОСОБА_1 надмірно та незаконно нараховані шляхом складання хибної нормативної грошової оцінки земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_1, та сплачені ОСОБА_1 за 2010 рік, за 2011 рік та за 2012 рік грошові кошти; зобов'язання Іллічівської міської ради та виконавчого комітету Іллічівської міської ради зарахувати зайво сплачені грошові кошти за 2010 рік, за 2011 рік та за 2012 рік за подальшу сплату за земельну ділянку для землекористувача ОСОБА_2; зобов'язання начальника Іллічівського відділу Держкомзему Одеської області Коваль О.В. та головного спеціаліста Іллічівського відділу Держкомзему Одеської області Димнич Наталії Олексіївни на підставі експертизи нормативної грошової оцінки за 2010 рік, 2011 рік, 2012 рік видати ОСОБА_1, ОСОБА_2 правильні витяги про нормативну грошову оцінку земельної ділянки в АДРЕСА_1; визнання нечинним витягу від 26.01.2006 року, виданий начальником Іллічівського відділу Держкомзему Одеської області Коваль О.В., слід залишити без розгляду, як поданий після закінчення строків установлених законом для звернення до суду.
Керуючись ст. ст. 99, 100, 106, 107, п. 5 ч. 3 ст.108 КАС України, ст. 165 КАС України, -
Адміністративний позов ОСОБА_1, ОСОБА_2 до головного спеціаліста Іллічівського відділу Держкомзему Одеської області Димнич Наталії Олексіївни, начальника Іллічівського відділу Держкомзему Одеської області Коваль О.В., Іллічівської міської ради, виконавчого комітету Іллічівської міської ради, Державної податкової інспекції в м. Іллічівську в частині позовних вимог про визнання нечинними нормативних грошових оцінок за 2010 рік та за 2011 рік, складених на підставі витягу за 2006 рік, стосовно земельної ділянки в АДРЕСА_1; зобов'язання Іллічівської міської ради та виконавчого комітету Іллічівської міської ради повернути на ім'я ОСОБА_1 надмірно та незаконно нараховані шляхом складання хибної нормативної грошової оцінки земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_1, та сплачені ОСОБА_1 за 2010 рік, за 2011 рік та за 2012 рік грошові кошти; зобов'язання Іллічівської міської ради та виконавчого комітету Іллічівської міської ради зарахувати зайво сплачені грошові кошти за 2010 рік, за 2011 рік та за 2012 рік за подальшу сплату за земельну ділянку для землекористувача ОСОБА_2; зобов'язання начальника Іллічівського відділу Держкомзему Одеської області Коваль О.В. та головного спеціаліста Іллічівського відділу Держкомзему Одеської області Димнич Наталії Олексіївни на підставі експертизи нормативної грошової оцінки за 2010 рік, 2011 рік, 2012 рік видати ОСОБА_1, ОСОБА_2 правильні витяги про нормативну грошову оцінку земельної ділянки в АДРЕСА_1; визнання нечинним витягу від 26.01.2006 року, виданий начальником Іллічівського відділу Держкомзему Одеської області Коваль О.В., залишити без розгляду.
Адміністративний позов ОСОБА_1, ОСОБА_2 в частині позовних вимог до головного спеціаліста Іллічівського відділу Держкомзему Одеської області Димнич Наталії Олексіївни, про визнання нечинною нормативної грошової оцінки за 2012 рік, витяг про яку виконано (складено) 14.02.2012 року головним спеціалістом Іллічівського відділу Держкомзему Одеської області Димнич Наталією Олексіївною, - повернути позивачам.
Роз'яснити позивачам, що повернення позовної заяви не перешкоджає повторному зверненню до адміністративного суду в порядку, передбаченому законом.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги в 5-денний строк з дня проголошення ухвали. У разі якщо ухвалу було постановлено в письмовому провадженні або згідно з частиною третьою статті 160 цього Кодексу, або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя О.А. Левчук
ст. 100