Справа № 7610/10/1570
25 жовтня 2012 року м.Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Стефанова С.О.,
розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Арцизької міжрайонної державної податкової інспекції Одеської області Державної податкової служби до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про стягнення штрафних санкцій у сумі 4421,00 грн.,-
Арцизька міжрайонна державна податкова інспекція Одеської області (правонаступник - Арцизька міжрайонна державна податкова інспекція Одеської області Державної податкової служби, надалі по тексту Арцизька МДПІ Одеської області ДПС) звернулась до суду з позовом до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про стягнення штрафних санкцій у сумі 4421,00 грн., обґрунтовуючи свої вимоги наявністю у відповідача заборгованості в сумі 4419,00 грн.
Представник позивача в судове засідання з'явилася, про дату, час та місце розгляду справи була повідомлена належним чином, надала заяву в якій зазначила, що позов підтримує у повному обсязі та просить розглянути справу за відсутності представника.
Відповідач в судове засідання не з'явився, про час та місце судового розгляду був повідомлений належним чином. Представник відповідача через канцелярію суду подав заяву, в якій просив справу розглянути без участі представника відповідача, стосовно стягнення заперечує та одночасно повідомляє, що у Вищому адміністративному суді знаходиться касаційна скарга ОСОБА_1 до Арцизької МДПІ.
Згідно ч.6 ст.128 КАС України справа розглянута в порядку письмового провадження.
Вивчивши матеріали справи, дослідивши обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, перевіривши їх доказами, суд вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
ОСОБА_1 зареєстрований Тарутинською районною державною адміністрацією Одеської області, як фізична особа - підприємець 10.02.2004 року, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію фізичної особи - підприємця та 11.12.2006 року взятий на податковий облік за № 1261 в Арцизькій МДПІ (а.с. 4-5).
Позивач - Арцизька міжрайонна державна податкова інспекція Одеської області Державної податкової служби є суб'єктом владних повноважень та здійснює в даних правовідносинах надані їй Законом України «Про державну податкову службу в Україні» (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) повноваження.
Судом встановлено, що 15.04.2010 року на підставі Закону України «Про державну податкову службу в Україні» співробітниками Державної податкової адміністрації в Одеській області було проведено перевірку господарської одиниці - бару «Меркурій», який належить фізичній особі - підприємцю ОСОБА_1, який здійснює підприємницьку діяльність за адресою: с. Надрічне Тарутинського району, вул. Центральна, 81., з питань дотримання суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій.
За результатами перевірки складено акт (довідка) від 15.04.2010 року за дотриманням суб'єктами господарювання порядку розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій, яким встановлено порушення відповідачем п.1, п.9 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» та ст. 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», а саме: не забезпечення щоденного друку фіскального звітного чеку за 10.04.2010 року № 0731; розрахункова операція через РРО не проведена; відповідач здійснює реалізацію та зберігання алкогольних та тютюнових виробів без отримання довідки про внесення в єдиний державний реєстр місць зберігання алкогольних та тютюнових виробів.
На підставі вказаного акту перевірки Арцизькою МДПІ Одеської області прийняті рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0001082300/0 від 26.04.2010 року, відповідно до якого до ФОП ОСОБА_1 застосовані штрафні (фінансові) санкції в сумі 395,00 грн. та № 0001092300/0 від 26.04.2010 року, відповідно до якого до ФОП ОСОБА_1 застосовані штрафні (фінансові) санкції в сумі 4062,50 грн.
Відповідно до п.п. 1,2 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок; видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції; застосовувати реєстратори розрахункових операцій, що включені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій, з додержанням встановленого порядку їх застосування.
Відповідно до п. 9 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій.
У статті 2 вищезазначеного Закону визначено поняття «фіскальні функції», а саме - це здатність реєстраторів розрахункових операцій забезпечувати одноразове занесення, довготермінове зберігання у фіскальній пам'яті, багаторазове зчитування і неможливість зміни підсумкової інформації про обсяг розрахункових операцій, виконаних в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо), або про обсяг операцій з купівлі-продажу іноземної валюти. Отже виконання Z - звітів відноситься до фіскальних функцій реєстраторів розрахункових операцій.
Згідно ч.ч.1,4 ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» фінансові санкції застосовуються у наступних розмірах: у разі проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів (наданих послуг), у разі не проведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, у разі роздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки застосовується фінансова санкція у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів; двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку або його не зберігання в книзі обліку розрахункових операцій.
Згідно статті 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів»зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів здійснюється в місцях зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, внесених до Єдиного реєстру, незалежно від того, кому належить таке місце зберігання, або того, за заявою якого суб'єкта господарювання таке місце зберігання було внесено до Єдиного реєстру.
Довідка про внесення місця зберігання до Єдиного реєстру видається суб'єкту господарювання протягом семи календарних днів від дня подання заяви. Ведення Єдиного реєстру та видача довідок про внесення місць зберігання до Єдиного реєстру здійснюються за рахунок коштів Державного бюджету України. Органи влади забезпечують вільний доступ до відомостей, які містяться в Єдиному реєстрі.
Згідно статті 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.
До суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі: зберігання спирту, або алкогольних напоїв, або тютюнових виробів у місцях зберігання, не внесених до Єдиного реєстру, - 100 відсотків вартості товару, який знаходиться в такому місці зберігання, але не менше 1700 гривень.
Відповідно до ст. 25 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» суми фінансових санкцій, які визначені статтями 17 - 24 цього Закону, підлягають перерахуванню суб'єктами підприємницької діяльності до Державного бюджету України в десятиденний термін з дня прийняття органами державної податкової служби України рішення про застосування таких фінансових санкцій.
Судом встановлено, що не погоджуючись з рішенням Арцизької МДПІ Одеської області про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0001092300/0 від 26.04.2010 року, відповідач звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з позовом до Арцизької МДПІ Одеської області про визнання його незаконним та скасування.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 25.10.2010 року по справі № 2а-8755/10/1570 у задоволенні позову ФОП ОСОБА_1 відмовлено повністю (а.с. 82-84).
Ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 27.09.2012 року постанову Одеського окружного адміністративного суду від 25.10.2010 року залишено без змін (а.с. 80-81).
Згідно з частинами третьою та п'ятою статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова або ухвала суду апеляційної чи касаційної інстанції за наслідками перегляду, постанова Верховного Суду України набирають законної сили з моменту проголошення.
Таким згідно з ч. 5 ст. 254 КАС України ухвала Одеського апеляційного адміністративного суду від 27.09.2012 року по справі № 2а-8755/10/1570 набрала законної сили з моменту її проголошення, а постанова Одеського окружного адміністративного суду від 25.10.2010 року по справі № 2а-8755/10/1570 набрала законної сили відповідно 27.09.2012 року.
Згідно з ч. 2 ст. 255 КАС України обставини, які були встановлені постановою, що набрала законної сили, в одній адміністративній справі не можуть оспорюватися в іншій судовій справі за участю тих самих сторін.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 72 КАС України, обставини встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
З огляду на приписи ст.124 Конституції України, ст.ст. 72, 254, 255 КАС України, суд не вбачає жодних правових підстав для залишення поза увагою при вирішенні даної справи постанови Одеського окружного адміністративного суду від 25.10.2010 року по справі № 2а-8755/10/1570, а відтак, згаданий судовий акт підлягає обов'язковому врахуванню при розгляді даного спору.
Суд враховує твердження представника відповідача щодо направлення касаційної скарги до Вищого адміністративного суду України на ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 27.09.2012 року, разом з тим суд зазначає, що на час розгляду даної справи, судових рішень Вищого адміністративного суду України про зупинення виконання судових рішень, які оскаржуються відповідачем не прийнято.
Частиною 1 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Згідно ст. 86 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Враховуючи вищезазначене та з огляду на те, що постанова Одеського окружного адміністративного суду набрала законної сили, а підставами звернення до суду Арцизької міжрайонної державної податкової інспекції Одеської області стали саме рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0001082300/0 від 26.04.2010 року та № 0001092300/0 від 26.04.2010 року, які є чинними та підлягають виконанню, суд дійшов висновку, що вимоги позивача щодо стягнення з відповідача заборгованості по штрафним (фінансовим) санкція в загальному розмірі 4419,00 грн. підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 6-8, 35, 71, 86, 128, 158-163, 167 КАС України суд, -
Адміністративний позов Арцизької міжрайонної державної податкової інспекції Одеської області Державної податкової служби до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про стягнення штрафних санкцій у сумі 4421,00 грн. - задовольнити.
Стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до державного бюджету України штрафні (фінансові) санкції у розмірі 359,00 грн. на бюджетний рахунок одержувача № 31116104700447, код платежу 21080900 отримувач ГУДК в Тарутинському районі код 23214778, в установі банку УДК в Одеській області, МФО 828011.
Стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до державного бюджету України штрафні (фінансові) санкції у розмірі 4062,00 грн. на бюджетний рахунок одержувача № 31114106700447, код платежу 21081100 отримувач ГУДК в Тарутинському районі код 23214778, в установі банку УДК в Одеській області, МФО 828011.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги. Якщо апеляційну скаргу не буде подано в строк, встановлений ст. 186 КАС України, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Постанова суду може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги до Одеського окружного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя С.О. Cтефанов