Категорія №8.1.5
Іменем України
24 жовтня 2012 року Справа № 2а/1270/7410/2012
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Свергун І.О.,
за участі секретаря - Терегері С.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Луганську справу за адміністративним позовом Сватівської міжрайонної державної податкової інспекції Луганської області Державної податкової служби до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкової заборгованості в розмірі 665,00 грн.,
25 вересня 2012 року на адресу Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Сватівської міжрайонної державної податкової інспекції Луганської області Державної податкової служби до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкової заборгованості в розмірі 665,00 грн. В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначає, що відповідача зареєстровано в якості фізичної особи-підприємця Троїцькою районною державною адміністрацією Луганської області 19.04.2010 за № 2 378 000 0000 000944. ФОП ОСОБА_1 з 02.12.2010 перебуває на спрощеній системі оподаткування. За період з 21.02.2011 по 21.11.2011 за відповідачем нараховано грошових зобов'язань зі сплати єдиного податку на суму 645,00 грн., однак у зв'язку з частковою сплатою коштів у розмірі 150,00 грн., станом на 05.09.2012 за відповідачем рахується заборгованість зі сплати єдиного податку в розмірі 495,00 грн.
В результаті камеральної перевірки податкової заборгованості ФОП ОСОБА_1 встановлено ненадання податкової декларації про майновий стан і доходи, про що складено акт від 14.05.2012 № 194/17.
23.05.2012 на підставі акту перевірки відносно відповідача винесено податкове повідомлення-рішення № 0002771701 на суму 170 грн. 19.06.2012 позивачем виставлено ФОП ОСОБА_1 податкову вимогу № 61.
На підставі вищевикладеного позивач просив стягнути з ФОП ОСОБА_1 суму податкового боргу в розмірі 665,00 грн., з яких зі сплати єдиного податку з фізичних осіб в розмірі 459,00 грн. та зі сплати податку на доходи фізичних осіб в розмірі 170,00 грн.
Представник позивача в судове засідання не прибув, надав суду заяву, в якій адміністративний позов підтримав у повному обсязі та просив розглянути справу без його участі.
Відповідач у судове засідання не прибув, просив розглянути справу без його участі, надав суду заперечення, в обґрунтування яких послався на наступне. У період з 01.01.2011 по 21.11.2011 відповідачем сплачувався єдиний податок на суму 150 грн. щомісяця. Також відповідач зазначає, що адміністративний позов подано Сватівською міжрайонною державною податковою інспекцією Луганської області Державної податкової служби з вимогою про стягнення податкового боргу в сумі 665,00 грн., нарахованого на підставі податкової вимоги від 19.06.2012 № 61 та податкового повідомлення-рішення від 23.05.2012, винесених Троїцьким відділенням Сватівської міжрайонної державної податкової інспекції Луганської області. Відповідач вважає вимогу від 19.06.2012 № 61 та податкове повідомлення-рішення від 23.05.2012 незаконними та недійсними тому, що Троїцьке відділення Сватівської міжрайонної державної податкової інспекції Луганської області не має відповідної правоздатності та дієздатності, оскільки такої юридичної особи або відокремленого підрозділу відповідно до Положення про Державну податкову службу України та постанови Кабінету Міністрів України від 21.09.2011 № 981 не існує. У задоволенні адміністративного позову просить відмовити за необґрунтованістю.
Суд, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 69-72 Кодексу адміністративного судочинства України, дійшов наступного.
В судовому засіданні встановлено та підтверджується матеріалами справи, що ОСОБА_1 зареєстрована у якості фізичної особи - підприємця Троїцькою районною державною адміністрацією Луганської області 19.04.2010 за № 2 378 000 0000 000944 (арк. справи 7).
Відповідно до довідки № 1157 від 20.04.2010 відповідач перебуває на податковому обліку в Троїцькому відділенні Сватівській МДПІ з 20.04..2010 року за № 12445 (арк. справи 9).
Відповідно до Свідоцтва платника єдиного податку серії НОМЕР_3 відповідач обрав спрощену систему оподаткування з 01.01.2011 (арк. справи 10-11).
За фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1 станом на 05.09.2012 обліковується податковий борг перед бюджетом в розмірі 665,00 грн., з яких зі сплати єдиного податку з фізичних осіб в розмірі 459,00 грн. та зі сплати податку на доходи фізичних осіб в розмірі 170,00 грн.
Стаття 67 Конституції України передбачає, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Частина 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлює, основним завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними управлінських функцій на основі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові та службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Відповідно до статті 2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», завданнями органів державної податкової служби, зокрема, є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством.
Пунктами 1, 2, 11 статті 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» визначено, що державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції здійснюють контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів); забезпечують облік платників податків, інших платежів, правильність обчислення і своєчасність надходження цих податків, платежів, а також здійснюють реєстрацію фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів; подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України.
У відповідності із статтею 14 Податкового кодексу України:
- грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності (підпункт 14.1.39 пункту 14.1);
- податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк) (підпункт 14.1.156 пункту 14.1);
- податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання (підпункту 14.1.175 пункту 14.1).
Згідно із статтею 16 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний: вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів (підпункт 16.1.2 пункту 16.1 статті 16); подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів (підпункт 16.1.3 пункту 16.1 статті 16); сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи (підпункт 16.1.4 пункту 16.1 статті 16).
Відповідно до статті 20 Податкового кодексу України, органи державної податкової служби мають право визначати у визначених цим Кодексом випадках суми податкових та грошових зобов'язань платників податків (підпункт 20.1.27 пункту 20.1); застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом (підпункт 20.1.28 пункту 20.1); звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини (пункт 20.1.18 пункту 20.1).
Згідно із п. 54.1 ст. 54 Податкового кодексу України, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом.
Відповідно до п. 59.1 ст. 59 Податкового кодексу України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Пункт 59.4 ст. 59 Податкового кодексу України визначає, що податкова вимога надсилається також платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суми податкових зобов'язань у встановлені цим Кодексом строки, без попереднього надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Відповідно до п. 87.2 ст. 87 Податкового кодексу України джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.
Згідно із пунктом 57.3 статті 57 Податкового кодексу України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1-54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
Згідно з п. 95.1 ст. 95 Податкового кодексу України, орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Пунктом 95.2 ст. 95 Податкового кодексу України встановлено, що стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.
Пунктами 95.4 та 95.5 ст. 95 Податкового кодексу України встановлено, що орган державної податкової служби на підставі рішення суду має право здійснити стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків. Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Вилучені відповідно до цієї статті готівкові кошти вносяться посадовою особою органу державної податкової служби до банку в день її стягнення для перерахування до відповідного бюджету чи державного цільового фонду в рахунок погашення податкового боргу платника податків. У разі неможливості внесення зазначених коштів протягом того самого дня, їх необхідно внести в банк наступного робочого дня. Забезпечення збереження зазначених коштів до моменту їх внесення в банк здійснюється відповідним органом державної податкової служби.
Судом встановлено, що позивачем на адресу відповідача надсилалась податкова вимога форми «Ф» від 19.06.2012 № 61, яка була отримана відповідачем 23.06.2012 (арк. справи 18-19).
Податкова вимога є чинною (сторонами не надано суду доказів відкликання податкової вимоги).
Троїцьким відділенням Сватівської МДПІ проведено камеральну перевірку податкової заборгованості ФОП ОСОБА_1 та встановлено ненадання податкової декларації про майновий стан і доходи, про що складено акт від 14.05.2012 № 194/17 (арк. справи 13-14).
23.05.2012 на підставі акту перевірки відносно відповідача винесено податкове повідомлення-рішення № 0002771701 на суму 170 грн.
Податкове повідомлення-рішення, на підставі якого визначено суму податкового боргу з податку на доходи фізичних осіб, було оскаржено відповідачем в адміністративному порядку до Державної податкової служби у Луганській області. Рішенням про результати розгляду первинної скарги від 07.07.2012 № 10694/10-408 податкове повідомлення-рішення від 23.05.2012 № 0002771701 залишено без змін, а скаргу фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 від 11.06.2012 залишено без задоволення (арк. справи 49-50).
18.07.2012 фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 було подано повторну скаргу на податкове повідомлення-рішення від 23.05.2012 № 0002771701 до Державної податкової служби України. Рішенням про результати розгляду повторної скарги від 06.08.2012 № 51/0/71-12/10-2315 податкове повідомлення-рішення від 23.05.2012 № 0002771701 залишено без змін, а скаргу фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 залишено без задоволення (арк. справи 49-50).
Отже, податкове повідомлення-рішення від 23.05.2012 № 0002771701 є узгодженим.
Таким чином, станом на 19.09.2012 за відповідачем рахується заборгованість у сумі 665,00 грн., яка виникла за період з 21.02.2011 по 15.06.2012, у тому числі 495,00 грн. - з єдиного податку з фізичних осіб та 170,00 грн. - з податку на доходи фізичних осіб.
Суд не бере до уваги посилання відповідача на те, що податкова вимога від 19.06.2012 № 61 та податкове повідомлення-рішення від 23.05.2012 № 0002771701 є нечинними, оскільки винесені Троїцьким відділенням Сватівської МДПІ, яке не є юридичною особою, з наступних підстав.
Відповідно до п. 2.1 Порядку направлення органами державної податкової служби податкових вимог платникам податків, затвердженого наказом ДПА України від 24.12.2010 № 1037, зареєстрованим Міністерством юстиції України 30.12.2010 за № 1432/18727 «Про затвердження Порядку направлення органами державної податкової служби податкових вимог платникам податків», податкова вимога формується органами державної податкової служби за місцем обліку платника податків.
Згідно з матеріалами справи податкове повідомлення-рішення від 23.05.2012 № 0002771701 та податкова вимога від 19.06.2012 № 61 винесені Сватівською міжрайонною державною податковою інспекцією (Троїцьке відділення). Податкове повідомлення-рішення від 23.05.2012 № 0002771701 містить підпис начальника Сватівської МДПІ Остапишина М.Д. Податкову вимогу від 19.06.2012 № 61 підписано керівником Сватівської МДПІ (Троїцьке відділення) Макаровим О.М.
Податкова вимога від 19.06.2012 № 61 відповідачем не оскаржувалась та є чинною. Тому у суду немає підстав для неврахування вказаної вимоги.
Суд також критично оцінює посилання відповідача на те, що протягом 2011 року вона здійснювала оплату єдиного податку, з огляду на наступне.
Згідно з наданими відповідачем копіями квитанцій про сплату єдиного податку протягом 2011 року відповідач здійснювала сплату податкових зобов'язань на рахунок № 34214379700355 УДК в Луганській області, код установи банку 804013 (арк. справи 30-35).
Однак, згідно з листом Управління Державної казначейської служби України у Троїцькому районі Луганської області від 19.10.2012 № 02-05/1710 вказаний рахунок було заблоковано 23.03.2011. З 07.02.2012 було відкрито рахунок по коду бюджетної класифікації доходів 18050400 «Єдиний податок з фізичних осіб» № 31519970700355. Саме на вказаний рахунок з 07.02.2011 відповідач мав здійснювати сплату єдиного податку.
Відповідальність за правильність заповнення платіжних документів несе платник.
Також судом установлено, що позивачем на адресу відповідача було направлено листи від 22.03.2011 № 1054 та 02.06.2011 № 1879, в яких повідомлялося про існування заборгованості зі сплати єдиного податку та реквізити для його сплати (арк. справи 51-52).
Таким чином, органом державної податкової служби при зверненні до адміністративного суду з адміністративним позовом про стягнення податкового боргу дотримані вимоги п. 95.2 ст. 95 Податкового кодексу України.
Податковий борг у добровільному порядку не було сплачено.
Таким чином, суд вважає встановленим, що за відповідачем дійсно існує податковий борг у зазначеній сумі, про яку він повідомлений, яка ним не оспорена, до теперішнього часу не сплачена.
На підставі викладеного суд вважає позовні вимоги обґрунтованими й такими, що слід задовольнити.
Керуючись статтями 2, 6, 7, 17, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов Сватівської міжрайонної державної податкової інспекції Луганської області Державної податкової служби до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкової заборгованості в розмірі 665,00 грн. задовольнити.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (ідентифікаційний № НОМЕР_2) на користь Державного бюджету України суму податкового боргу у розмірі 665,00 грн. (шістсот шістдесят п'ять грн.), у тому числі: зі сплати єдиного податку з фізичних осіб у розмірі 495,00 грн. (чотириста дев'яносто п'ять грн.) на р/р № 31519970700355, отримувач ГУДКСУ в Луганській області, код банку 37981102, МФО 804013 та зі сплати податку на доходи фізичних осіб в розмірі 170,00 грн. (сто сімдесят грн.) на р/р № 33211801700355, отримувач ГУДКСУ в Луганській області, код банку 37981102, МФО 804013.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанову складено в повному обсязі 24 жовтня 2012 року.
СуддяІ.О. Свергун