Справа: № 2-а/2506/269/12 Головуючий у 1-й інстанції: Жук М.І.
Суддя-доповідач: Шурко О.І.
Іменем України
"27" вересня 2012 р. м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого Шурка О.І.,
суддів Василенка Я.М., Степанка А.Г.,
при секретарі Киричуку Р.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю "Інфраструктура-С" на ухвалу Деснянського районного суду м. Чернігова від 23 лютого 2012 р. у справі за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Інфраструктура-С" до Чернігівської міської ради про визнання дій неправомірними, -
Ухвалою Деснянського районного суду м. Чернігова від 23 лютого 2012 р. закрито провадження по справі, так як справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Не погоджуючись з зазначеним судовим рішенням, позивачем подано апеляційну скаргу, в якій він просить скасувати оскаржувану ухвалу та направити справу в суд першої інстанції для продовження її розгляду по суті адміністративного позову.
Дослідивши докази по справі колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи, позовні вимоги полягають у визнанні неправомірними дій Чернігівської міської ради про прийняття невмотивованої відмови в поновленні договору оренди земельної ділянки площею 0,2 га по вул. Савчука, 5-а в м. Чернігові для будівництва багатоповерхового житлового будинку з розміщенням підземного паркінгу та визнати чинним (продовженим) договір оренди земельної ділянки.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України - завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Згідно з вимогами п. 1 ч. 1 ст. 3 КАС України - справа адміністративної юрисдикції - це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до ч. 1,2 ст. 83 Земельного кодексу України, землі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ, міст, є комунальною власністю; у комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земель приватної та державної власності.
Нормами ч. 1 ст. 316 Цивільного кодексу України, право власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб. Нормами ч. 2 ст. 318, ч. 1, 2,3 ст. 319 Цивільного кодексу України, усі суб'єктами права власності є рівними перед законом; власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд.
Відповідно до постанови пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011 року № 6 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин", Суд зазначив, що виходячи з положень статей 13, 14 Конституції України, статей 177, 181, 324, глави 30 Цивільного кодексу України, статті 148 Господарського кодексу України , земля та земельні ділянки є об'єктами цивільних прав, а держава та територіальні громади через свої органи беруть участь у земельних відносинах з метою реалізації цивільних та інших прав у приватноправових відносинах, тобто прав власників земельних ділянок.
З положень статей 13, 14, 140, 142, 143 Конституції України, статей 11, 16, 167, 169, 374 ЦК України, статей 2, 8, 48, 133, 148, 152, 197, 283 Господарського кодексу України, статей 80, 84, 123, 124, 127, 128 Земельного кодексу України випливає, що органи виконавчої влади або органи місцевого самоврядування у правовідносинах щодо розпорядження земельними ділянками державної та комунальної власності (наданні земельних ділянок громадянам та юридичним особам у власність або в користування, відчуженні земельних ділянок державної або комунальної власності, укладенні, зміні, розірванні договорів купівлі-продажу, ренти, оренди земельної ділянки та інших договорів щодо земельних ділянок, встановленні сервітуту, суперфіцію, емфітевзису, в тому числі прийнятті державними органами та органами місцевого самоврядування відповідних рішень) діють як органи, через які держава або територіальна громада реалізують повноваження власника земельних ділянок. Реалізуючі відповідні повноваження, державні органи або органи місцевого самоврядування вступають з юридичними та фізичними особами у цивільні та господарські правовідносини. Отже, у таких відносинах держава або територіальні громади є рівними учасниками земельних відносин з іншими юридичними та фізичними особами, у тому числі з суб'єктами підприємницької діяльності.
При прийнятті рішення по пункту 36 рішення Чернігівської міської ради від 31.01.2011 року Чернігівська міська рада діяла не як суб'єкт владних повноважень реалізуючі свої управлінські функції, а як власник земельної ділянки, що перебуває у комунальній власності на підставі ст. 12 Земельного кодексу України та ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".
У зв'язку з вище викладеним, колегія суддів прийшла до висновку, що суд першої інстанції правомірно закрив провадження по справі.
Керуючись ст.ст. 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206 КАС України, суд
Апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю "Інфраструктура-С" -залишити без задоволення, а ухвалу Деснянського районного суду м. Чернігова від 23 лютого 2012 р. -без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядку та строки, встановлені статтею 212 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя Шурко О.І.
Судді: Василенко Я.М
Степанюк А.Г.
Повний текст ухвали виготовлено 02.10.2012.