Ухвала від 16.10.2012 по справі 2а-169/12/2670

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 2а-169/12/2670 Головуючий у 1-й інстанції: Пащенко К.С.

Суддя-доповідач: Файдюк В.В.

УХВАЛА

Іменем України

"16" жовтня 2012 р. м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Головуючого судді Файдюка В.В.

суддів: Маслія В.І.

Чаку Є.В.

При секретарі: Бібко А.П.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційні скарги Дочірньої компанії «Укргазвидобування»Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»та Новомосковської об'єднаної державної податкової інспекції Дніпропетровської області на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 16 квітня 2012 року у справі за позовом Дочірньої компанії «Укргазвидобування»Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»до Новомосковської об'єднаної державної податкової інспекції Дніпропетровської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 16 квітня 2012 року адміністративний позов ДК «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз України»до Новомосковської ОДПІ Дніпропетровської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії -задоволено частково.

Не погоджуючись з прийнятим рішенням, відповідач звернувся до суду з апеляційною скаргою в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нову, якою відмовити в задоволенні позову.

Крім того, з апеляційної скаргою, в якій просить скасувати зазначену постанову та ухвалити нову, якою задовольнити позовні вимоги в повному обсязі, до суду звернувся позивач.

Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційні скарги не підлягають задоволенню з наступних підстав.

Як вбачається з матеріалів справи та вірно встановлено судом першої інстанції, ДК «Укргазвидобування»HAK «Нафтогаз України»створена відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 1173 від 24 липня 1998 року «Про розмежування функцій з видобування, транспортування і реалізації природного газу на базі газовидобувних підприємств та структурних підрозділів AT «Укргазпром» та включена до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців як юридична особа.

03 жовтня 2011 року ДК «Укргазвидобування» HAK «Нафтогаз України»звернулось до Новомосковської ОДПІ Дніпропетровської області із заявою № 19/1-1375 про списання: податкового боргу з рентної плати за природний газ у розмірі 209 513, 30 грн., з плати за користування надрами на суму 100 354, 73 грн., з рентної плати за газовий конденсат у сумі 35 167, 29 грн., який обліковувався станом на 01 січня 2011 року; податкового боргу на загальну суму 424 448, 75 грн., який є предметом судового оскарження у судових справах № 6/109 та № 2а-5308/10/2670; неузгоджених грошових зобов'язань, за якими тривають процедури адміністративного або судового оскарження на загальну суму 670 440, 39 грн., які є предметом оскарження у справах № 2а-7973/10/2670, № 2а-7077/11/2670, № 2а-7080/11/2670, № 2а-4711/11/2670, № 2а-12831/11/2670.

Листом № 21808/10/24-108 від 17 жовтня 2011 року Новомосковська ОДПІ Дніпропетровської області відмовила у списанні відповідної податкової заборгованості у зв'язку з тим, що у ДК «Укргазвидобування»та ГПУ «Харківгазвидобування»відсутній податковий борг, який значився станом на 01 січня 2011 року і залишився несплаченим станом на 01 червня 2011 року, а неузгоджені грошові зобов'язання не є податковим боргом, тому не підлягають списанню.

Не погоджуючись з такою позицією відповідача та вважаючи неправомірно, позивач звернувся з даним адміністративним позовом до суду.

Відповідно до п.п. 14.1.175 п. 14.1 статті 14 Податкового кодексу України - податковий борг - це сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

Згідно з абз. 1 п. 2-1 підрозділу 10 ПК України (в редакції, що діє з 04 червня 2011 рок) підлягають списанню:

податковий борг станом на 1 січня 2011 року Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»(крім податкового боргу з податку на додану вартість при здійсненні митного оформлення природного газу, ввезеного на митну територію України у минулих періодах) та її дочірніх підприємств ДК «Газ України», ДК «Укртрансгаз», ДК «Укргазвидобування», ДАТ «Чорноморнафтогаз», суб'єктів господарювання, що здійснюють постачання природного газу за регульованим тарифом, перед бюджетом (у тому числі податковий борг, який виник у зв'язку із порушеннями податкового, валютного та митного законодавства), а також грошові зобов'язання, які виникнуть у зв'язку із застосуванням механізму списання відповідно до статті 2 Закону України «Про деякі питання заборгованості за спожитий природний газ та електричну енергію»;

визначені контролюючими органами станом на 1 січня 2011 року неузгоджені грошові зобов'язання та пені Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»(крім зобов'язань з податку на додану вартість при здійсненні митного оформлення природного газу, ввезеного на митну територію України у минулих періодах) та її дочірніх підприємств ДК «Газ України», ДК «Укртрансгаз», ДК «Укргазвидобування», AT «Чорноморнафтогаз»та ДП «Енергоринок», за якими тривають процедури адміністративного або судового оскарження.

З системного аналізу зазначених норм податкового законодавства вбачається, що списанню підлягають, зокрема: податковий борг ДК «Укргазвидобування», який виник у зв'язку із порушеннями податкового, валютного та митного законодавства, існував станом на 01 січня 2011 року та залишається несплаченим станом на 01 червня 2011 року; визначені контролюючими органами станом на 01 січня 2011 року неузгоджені грошові зобов'язання та пені ДК «Укргазвидобування», за якими тривають процедури адміністративного або судового оскарження.

Як вбачається з облікової картки платника податків та актів звірки, станом на 01 січня 2011 року за позивачем обліковувався податковий борг на загальну суму 345 035, 32 грн., у тому числі: з рентної плати за природний газ у розмірі 209 513, 30 грн., з плати за користування надрами на суму 100 354, 73 грн., з рентної плати за газовий конденсат у сумі 35 167, 29 грн.

Разом з тим, відповідно до п. 87.9 статті 87 ПК України - у разі наявності у платника податків податкового боргу органи державної податкової служби зобов'язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків. Спрямування коштів платником податків на погашення грошового зобов'язання перед погашенням податкового боргу забороняється, крім випадків спрямування цих коштів на виплату заробітної плати та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

З матеріалів справи вбачається, що у період з 01 січня 2011 року по 01 червня 2011 року позивачем було погашено вищевказаний податковий борг на загальну суму 345 035, 32 грн., що підтверджується обліковою карткою платника податків, з урахуванням чого у відповідача були відсутні належні правові підстави для списання вказаної суми на підставі абз. 1 п. 2-1 підрозділу 10 ПК України.

Позиція позивача про неможливість застосування до даних правовідносин п. 87.9 статті 87 ПК України не приймаються до уваги колегією суддів, оскільки погашення зазначеного податкового боргу було здійснено позивачем в період з 01 січня 2011 року по 01 червня 2011 року, тобто на час дії вказаної норми ПК України.

Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 07 травня 2008 року у справі № 6/109, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 28 серпня 2009 року у справі № 22-а-29164/08, а також постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 07 червня 2010 року у справі № 2а-5308/10/2670, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 21 жовтня 2010 року, відмовлено у задоволенні позовних вимог ДК «Укргазвидобування»про скасування податкових повідомлень-рішень, на підставі яких у позивача виникла податкова заборгованість у розмірі 424 448, 75 грн. (у тому числі з рентної плати за природний газ -43 866, 96 грн., з рентної плати за газовий конденсат -231 248, 93 грн., з рентної плати за нафту - 149 332, 86 грн.).

Зважаючи на викладене, з моменту набрання законної сили ухвалами Київського апеляційного адміністративного суду від 28 серпня 2009 року у справі № 22-а-29164/08 та від 21 жовтня 2010 року у справі № 2а-5308/10/2670, тобто до 01 січня 2011 року, у позивача виник податковий борг в розмірі 424 448, 75 грн., який залишається несплаченим станом на 01 червня 2011 року, а відтак колегія суддів приходить до висновку про відсутність у відповідача належних підстав для відмови у списанні податкової заборгованості у розмірі 424 448, 75 грн.

При цьому, судом не береться до уваги посилання відповідача на погашення ДК «Укргазвидобування»податкового боргу у розмірі 424 448, 75 грн., який є предметом судового оскарження в межах справ № 22-а-29164/08 та № 2а-5308/10/2670, у період до 01 січня 2011 року за рахунок коштів, спрямованих на сплату поточних грошових зобов'язань, з огляду на відсутність у органу державної податкової служби у період до 01 січня 2011 року повноважень змінювати призначення коштів, які сплачуються платником податків у рахунок погашення поточних податкових зобов'язань, навіть при наявності податкового боргу.

Аналогічна правова позиція викладена в ухвалі Вищого адміністративного суду України № К-12657/08 від 06 липня 2011 року.

Крім того, як вбачається з матеріалів справи, розмір неузгоджених податкових зобов'язань позивача які виникли до 01 січня 2011 року та за якими тривають процедури судового оскарження в межах справ № 2а-7973/10/2670, № 2а-7077/11/2670, № 2а-7080/11/2670, № 2а-4711/11/2670, № 2а-12831/11/2670, становить 670 440, 39 грн. (у тому числі, з рентної плати за природний газ -387 024, 01 грн., з рентної плати за газовий конденсат -480 16, 39 грн., з рентної плати за нафту -74 904, 40 грн., з плати за користування надрами -160 495, 59 грн.).

Враховуючи вищенаведені обставини та положення законодавства, колегія суддів погоджується з позицією суду першої інстанції про відсутність у відповідача також належних підстав для відмови ДК «Укргазвидобування» НАК «Нафтогаз України»у списанні неузгоджених грошових зобов'язань на загальну суму 670 440, 39 грн.

Таким чином вірним є висновок суду першої інстанції про задоволення даного адміністративного позову частково.

Отже при винесенні оскаржуваної постанови судом першої інстанції було дотримано всіх вимог законодавства, а тому відсутні підстави для її скасування.

Відповідно до статті 200 КАС України - суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст. ст. 160, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України суд,

УХВАЛИВ:

Апеляційні скарги Дочірньої компанії «Укргазвидобування»Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»та Новомосковської об'єднаної державної податкової інспекції Дніпропетровської області -залишити без задоволення.

Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 16 квітня 2012 року -залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили в порядку, встановленому статтею 254 КАС України та може бути оскаржена безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції в порядку і строки, встановлені статтею 212 КАС України.

Головуючий суддя Файдюк В.В.

Судді: Маслій В.І.

Чаку Є.В.