Справа: № 2-а-3998/11 Головуючий у 1-й інстанції:
Суддя-доповідач: Міщук М.С.
Іменем України
"10" жовтня 2012 р. м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Міщука М.С.
суддів: Гром Л.М., Денісова А.О.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Корсунь-Шевченківського районі Черкаської області на постанову Корсунь-Шевченківського районного суду Черкаської області по справі за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Корсунь-Шевченківського районі Черкаської області про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії,-
Постановою суду першої інстанції від 01.09.2011 року позов задоволено частково. Суд визнав протиправними дії відповідача та зобов'язав його провести перерахунок та виплату пенсії відповідно до вимог статей 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»починаючи з 02.06.2011 року, з урахуванням фактично проведених виплат. В іншій частині позовних вимог відмовив.
На вказану постанову позивач подав апеляційну скаргу, в які просить її скасувати і винести нову, якою задовольнити позовні вимоги без обмеження кінцевого терміну таких виплат.
При цьому, відповідач, також подав апеляційну скаргу, в якій просить її скасувати і винести нову про відмову в задоволенні позову, посилаючись на те, що виплати здійснювалися правомірно відповідно до вимог постанов КМУ від 03.01.2002 року № 1 «Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категорія пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету»та від 16.07.2008 року № 654 «Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян».
Дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що позивач має статус особи постраждалої внаслідок аварії на ЧАЕС 1-ї категорії (3 група інвалідності) відповідно до Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». У зв'язку з цим позивач має право на отримання пенсії та доплат до неї відповідно до статті 54 та статті 50 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»(далі -Закон).
У відповідності до статті 49 Закону пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Відповідно до статті 54 та статті 50 Закону особам, віднесеним до 1-ої категорії (3 група інвалідності), встановлюється державна пенсія у розмірі не меншій 6 мінімальних пенсій за віком, а додаткова пенсія -50% мінімальної пенсії за віком.
Всупереч зазначеним нормам Закону позивачу вказані доплати виплачувалися частково, у фіксованому розмірі, визначеному відповідно до постанов КМУ від 03.01.2002 року № 1 «Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категорія пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету»та від 16.07.2008 року № 654 «Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян».
З огляду на загальні засади пріоритетності законів над підзаконними актами Закон України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»має вищу юридичну силу ніж зазначені вище постанови Кабінету Міністрів України.
Відповідно до статті 17 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії»основні державні соціальні гарантії встановлюються законами з метою забезпечення конституційного права громадян на достатній життєвий рівень. До числа основних державних соціальних гарантій включається мінімальний розмір пенсії за віком. Виключно законами України визначається мінімальний розмір пенсії за віком (статті 19 вказаного Закону). Будь-яким іншим законом, крім Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», мінімальний розмір пенсії не встановлений, а тому відсутні правові підстави для застосування іншої величини для розрахунку підвищення пенсії позивачу як особі, яка постраждала від наслідків Чорнобильської катастрофи.
Таким чином, позивач має право на щомісячне отримання державної пенсії у розмірі не меншому 6 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії в розмірі 50 відсотків мінімальної пенсії за віком відповідно до Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Задовольняючи позовні вимоги в межах шестимісячного строку, суд першої інстанції правильно відмови в частині позову зобов'язати відповідача здійснювати виплати в майбутньому, з огляду на наступне.
Діючим законодавством не передбачено на майбутнє зобов'язання вчинити дії направлених на відновлення порушеного права, оскільки може мати місце при наявності факту порушеного такого права.
З таких підстав, доводи позивача в апеляційній, скарзі про незаконність судового рішення спростовуються.
Отже, доводи апеляційної скарги не спростовують правильності висновків суду першої інстанції.
На підставі викладеного, враховуючи, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, керуючись ст. ст. 198, 200, 205, 206 КАС України суд, -
Апеляційну скаргу залишити без задоволення, а постанову Корсунь-Шевченківського районного суду Черкаської області від 01.09.2011 року -без змін.
Ухвала остаточна і оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя Міщук М.С.
Судді: Гром Л.М.
Денісов А.О.