Україна ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
11 жовтня 2012 р. Справа № 2а/0570/12520/2012
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови:
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Ушенка С.В.,
при секретарі Задніпровській В.О.,
за участю
представника позивача - Андрюка С.В. (за довіреністю),
представника відповідача - Поліщука С.В. (за довіреністю),
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Адвокатської фірми «Головань і Партнери» до Державної податкової інспекції у Калінінському районі м. Донецька Донецької області Державної податкової служби про визнання протиправними дій щодо надіслання запиту про надання інформації від 18.09.2012 р. № 16055/15-312, -
Адвокатська фірма «Головань і партнери» (далі по тексту - позивач) звернулась до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Державної податкової інспекції у Калінінському районі м. Донецька Донецької області Державної податкової служби (далі по тексту - відповідач) про визнання протиправними дій щодо надіслання запиту від 18.09.2012 р. № 16055/15-312, мотивуючи свої вимоги тим, що відповідачем на його адресу було направлено незаконний запит про надання інформації, який складено з порушенням вимог ст. 73 Податкового кодексу України та п.10 Порядку періодичного подання інформації органам державної податкової служби та отримання інформації зазначеними органами за письмовим запитом, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010р. № 1245, у зв'язку з відсутністю в ньому підстав для його надіслання і витребуванням у нього оригіналів документів.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав повністю, надав пояснення, аналогічні викладеним в позові та просить позов задовольнити з підстав, викладених у позовній заяві.
Представник відповідача проти позову заперечував, надав письмові заперечення та пояснення, аналогічні викладеним в них, просить відмовити у задоволенні позову, посилаючись, зокрема, на наявність у податкового органу достатніх підстав для направлення спірного запиту, форма якого повністю відповідає вимогам чинного законодавства.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, повно, об'єктивно та всебічно дослідивши в судовому засіданні всі обставини справи і перевіривши їх наявними в ній доказами, суд встановив наступне.
Позивач (ідентифікаційний код юридичної особи 24639623; 83003, м. Донецьк, пр. Ілліча, б.21 «а») 25.11.1996 року зареєстрований Виконавчим комітетом Донецької міської ради як юридична особа, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи серія А01 №431335.
Позивачем до відповідача було подано податкову декларацію з податку на додану вартість за червень 2012 року, в якій в графі 2.1. відображено податкові зобов'язання з експортних операцій у сумі 23698,00 грн.
Відповідно до п. 200.8. ст. 200 Податкового кодексу України, до податкової декларації платником податків додаються розрахунок суми бюджетного відшкодування та оригінали митних декларацій. У разі якщо митне оформлення товарів, вивезених за межі митної території України, здійснювалося з використанням електронної митної декларації, така електронна митна декларація надається органом державної митної служби органу державної податкової служби в порядку, затвердженому Кабінетом Міністрів України, в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису відповідно до закону.
Як встановлено в судовому засіданні, до зазначеної податкової декларації при наявності експортних операцій позивачем не було додано, у відповідності до вимог п. 200.8. ст. 200 Податкового кодексу України, оригіналів митних декларацій.
20.09.2012 року на адресу позивача надійшов запит Державної податкової інспекції у Калінінському районі м. Донецька Донецької області Державної податкової служби про надання інформації від 18.09.2012р. № 16055/15-312, відповідно до якого відповідач, з посиланням на підпункт 16.1.5. пункту 16.1. статті 16, підпункт 20.1.6. пункту 20.1. статті 20, пункт 73.3. статті 73, підпункт 75.1.2. пункту 75.1. статті 75, підпункт 78.1.1. пункту 78.1. статті 78, пункт 200.8. статті 200 Податкового Кодексу України, просив надати інформацію та її документальне підтвердження з питань формування податкового зобов'язання та податкового кредиту у 2012 році, сформованого за рахунок експортних та імпортних операцій (документи на підтвердження транспортування товару; оригінали ВМД за 2012 р.; податкові накладні; експортні контракти; копії ВМД з імпорту за 2012 р.; податкові накладні; імпортні контракти; платіжні доручення та виписки банку, що підтверджують факти сплати ПДВ на митній території).
Дії відповідача по направленню вказаного запиту позивач вважає незаконними, у зв'язку з чим звернувся до суду.
Згідно ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, добросовісно.
Спірні правовідносини регулюються Конституцією України, Податковим кодексом України, Порядком періодичного подання інформації органам державної податкової служби та отримання інформації зазначеними органами за письмовим запитом, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 року № 1245, із змінами і доповненнями, Кодексом адміністративного судочинства України.
Згідно ст. 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У відповідності до п. 2 ч. 1 ст. 2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», завданнями органів державної податкової служби, крім інших, є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством.
Як передбачено пп. 20.1.6. п. 20.1. ст. 20 Податкового кодексу України (далі по тексту - ПКУ), органи державної податкової служби, крім іншого, мають право для здійснення функцій, визначених податковим законодавством, отримувати безоплатно від платників податків, у тому числі благодійних та інших неприбуткових організацій, у порядку, визначеному цим же Кодексом, інформацію, довідки, копії документів (засвідчені підписом платника податків або його посадовою особою та скріплені печаткою (за наявності) про фінансово-господарську діяльність, отримувані доходи, видатки платників податків та іншу інформацію, пов'язану з обчисленням та сплатою податків, дотриманням вимог іншого законодавства, здійснення контролю за яким покладено на органи державної податкової служби, а також фінансову та статистичну звітність, в порядку та на підставах, визначених цим же Кодексом.
Згідно з пп. 16.1.5. п. 16.1. ст. 16 ПКУ, платник податків зобов'язаний подавати на належним чином оформлену письмову вимогу контролюючих органів (у випадках, визначених законодавством) документи з обліку доходів, витрат та інших показників, пов'язаних із визначенням об'єктів оподаткування (податкових зобов'язань), первинні документи, регістри бухгалтерського обліку, фінансову звітність, інші документи, пов'язані з обчисленням та сплатою податків та зборів. У письмовій вимозі обов'язково зазначаються конкретний перелік документів, які повинен надати платник податків, та підстави для їх надання.
Відповідно до п. 73.3. ст. 73 ПКУ, органи державної податкової служби мають право звернутися до платників податків та інших суб'єктів інформаційних відносин із письмовим запитом про подання інформації (вичерпний перелік та підстави надання якої встановлено законом), необхідної для виконання покладених на органи державної податкової служби функцій, завдань, та її документального підтвердження.
Такий запит підписується керівником (заступником керівника) органу державної податкової служби і повинен містити перелік інформації, яка запитується, та документів, що її підтверджують, а також підстави для надіслання запиту.
Письмовий запит про подання інформації надсилається платнику податків або іншим суб'єктам інформаційних відносин за наявності хоча б однієї з таких підстав:
1) за результатами аналізу податкової інформації, отриманої в установленому законом порядку, виявлено факти, які свідчать про порушення платником податків податкового, валютного законодавства, законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби;
2) для визначення рівня звичайних цін на товари (роботи, послуги) під час проведення перевірок;
3) виявлено недостовірність даних, що містяться у податкових деклараціях, поданих платником податків;
4) щодо платника податків подано скаргу про ненадання таким платником податків податкової накладної покупцю або про порушення правил заповнення податкової накладної;
5) у разі проведення зустрічної звірки;
6) в інших випадках, визначених цим Кодексом.
Запит вважається врученим, якщо його надіслано поштою листом з повідомленням про вручення за податковою адресою або надано під розписку платнику податків або іншому суб'єкту інформаційних відносин або його посадовій особі.
Платники податків та інші суб'єкти інформаційних відносин зобов'язані подавати інформацію, визначену у запиті органу державної податкової служби, та її документальне підтвердження протягом одного місяця з дня, що настає за днем надходження запиту (якщо інше не передбачено цим Кодексом). У разі коли запит складено з порушенням вимог, викладених в абзацах першому та другому цього пункту, платник податків звільняється від обов'язку надавати відповідь на такий запит.
Порядок отримання інформації органами державної податкової служби за їх письмовим запитом визначається Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010, № 1245 затверджено Порядок періодичного подання інформації органам державної податкової служби та отримання інформації зазначеними органами за письмовим запитом (далі - Порядок № 1245).
Відповідно до вимог п. 9 Порядку № 1245 органи державної податкової служби мають право звернутися до суб'єктів інформаційних відносин із письмовим запитом про подання інформації (вичерпний перелік та підстави надання якої встановлено законом), необхідної для виконання покладених на органи державної податкової служби функцій, завдань, та документального підтвердження такої інформації. В окремих випадках зазначений запит може надсилатися з використанням засобів телекомунікаційного зв'язку з накладенням електронного цифрового підпису органу державної податкової служби.
Згідно вимог п. 10 Порядку № 1245 запит щодо отримання податкової інформації від платників податків та інших суб'єктів інформаційних відносин оформляється на бланку органу державної податкової служби та підписується керівником (заступником керівника) зазначеного органу.
У запиті зазначаються:
- посилання на норми закону, відповідно до яких орган державної податкової служби має право на отримання такої інформації;
- підстави для надіслання запиту;
- опис інформації, що запитується, та в разі потреби перелік документів, що її підтверджують.
Перед тим, як направити запит, орган державної податкової служби перевіряє: наявність законодавчих підстав для отримання податкової інформації; наявність інформації в системі органів державної податкової служби; відсутність підстав для періодичного подання зазначеної інформації відповідно до цього Порядку.
У відповідності до п. 12 Порядку № 1245 письмовий запит про подання інформації надсилається суб'єкту інформаційних відносин за наявності хоча б однієї з таких підстав: виявлення за результатами аналізу податкової інформації, отриманої в установленому законом порядку, фактів, які свідчать про порушення платником податків податкового, валютного законодавства, законодавства у сфері протидії легалізації (відмиванню) доходів, отриманих злочинним шляхом, та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби; виникнення потреби у визначенні рівня звичайних цін на товари (роботи, послуги) під час проведення перевірок; в інших випадках, визначених Податковим кодексом України.
Згідно вимог п. 14 Порядку № 1245 (він дублює пп. 78.1.1. ст. 78 ПКУ) суб'єкти інформаційних відносин зобов'язані подавати інформацію, визначену у запиті органу державної податкової служби, та її документальне підтвердження протягом одного місяця з дня, що настає за днем надходження запиту, якщо інше не передбачено Податковим кодексом України. У разі коли за результатами перевірок інших платників податків або за результатами аналізу податкової інформації виявлено факти, що свідчать про можливі порушення платником податків податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, платник податків зобов'язаний надати пояснення та їх документальне підтвердження на обов'язків письмовий запит органу державної податкової служби протягом 10 робочих днів з дня надходження запиту.
Як вбачається з матеріалів справи, запит від 18.09.2012р. № 16055/15-312 складено відповідачем на бланку податкового органу та підписано уповноваженою особою. В запиті є посилання на п. 73.3. ст. 73 ПКУ, у зв'язку з чим суд приходить до висновку про дотримання відповідачем порядку і підстав для направлення запиту платнику податків, передбачених вказаною статтею ПКУ.
Крім того, суд не приймає до уваги посилання позивача на порушення відповідачем вимог пп.20.1.6., пп.20.1.40. п. 20.1. ст. 20 Податкового кодексу України щодо витребування оригіналів документів, оскільки вони є безпідставними виходячи з наступного.
Як вже було зазначено вище, відповідно до п. 200.8. ст. 200 Податкового кодексу України, до податкової декларації платником податків додаються розрахунок суми бюджетного відшкодування та оригінали митних декларацій. У разі якщо митне оформлення товарів, вивезених за межі митної території України, здійснювалося з використанням електронної митної декларації, така електронна митна декларація надається органом державної митної служби органу державної податкової служби в порядку, затвердженому Кабінетом Міністрів України, в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису відповідно до закону.
Відповідно до запиту від 18.09.2012р. № 16055/15-312, ДПІ у Калінінському районі м.Донецька Донецької області ДПС було запропоновано АФ «Головань і Партнери» у 10-денний термін з дня отримання письмового запиту надати перелік завірених належним чином документів та оригінали ВМД за 2012 рік, що є дотриманням відповідних приписів ПКУ.
Крім того, у запиті від 18.09.2012р. № 16055/15-312 відсутня будь-яка вказівка щодо вилучення оригіналів первинних фінансово- господарських та бухгалтерських документів.
Таким чином, спірний запит жодним чином не порушив права та інтереси позивача, оскільки відповідає вимогам діючого законодавства. Крім того, у разі невідповідності запиту вимогам, викладеним в абзацах першому та другому пункту 73.3. ст. 73 ПКУ, платник податків (позивач) звільняється від обов'язку надавати відповідь на такий запит, чим позивач міг скористатись враховуючи його правову позицію.
Судом також не приймаються до уваги доводи позивача щодо порушення діями відповідача, які є предметом даного спору, прав та інтересів позивача, а саме відволікання працівників Адвокатської фірми від роботи з метою прочитання та підготовки документів чи відповіді на запит, оскільки відповідач при надісланні запиту діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а у позивача наявний встановлений діючим податковим законодавством обов'язок щодо виконання законних вимог суб'єктів владних поноважень.
Отже, при розгляді даної справи судом не встановлено протиправності дій Державної податкової інспекції у Калінінському районі м. Донецька Донецької області Державної податкової служби при направленні запиту від 18.09.2012р. № 16055/15-312 на адресу позивача.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Згідно з частиною 4 статті 70 КАС України обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими і такими, що не підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 94 КАС України, судові витрати не підлягають стягненню.
Керуючись статтями 2-14, 17, 18, 24, 69-71, 86, 94, 121, 122, 158-163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В задоволенні адміністративного позову Адвокатської фірми «Головань і Партнери» до Державної податкової інспекції у Калінінському районі м. Донецька Донецької області Державної податкової служби про визнання протиправними дій щодо надіслання запиту про надання інформації від 18.09.2012 р. № 16055/15-312 - відмовити в повному обсязі.
Повний текст постанови виготовлено і підписано 16.10.2012р., її вступну та резолютивну частини проголошено в судовому засіданні 11.10.2012р. в присутності представників сторін та приєднано до матеріалів справи.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення апеляційної скарги. У разі застосування судом частини третьої ст.160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У випадку подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Ушенко С. В.