Україна ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
11 жовтня 2012 р. Справа № 2а/0570/12536/2012
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 13:20
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Троянова О.В
при секретарі Максімчук М.О.
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом:
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (м. Краматорськ)
до
Відділу державної виконавчої служби Краматорського міського управління юстиції (м. Краматорськ)
про
визнання протиправною та скасування постанови, зобов'язання вчинити дії
за участю представників сторін:
від позивача: ОСОБА_1 особисто,
від позивача: ОСОБА_2 за дов. б/н від 31.05.2012 року,
від відповідача: не з'явився,
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Відділу державної виконавчої служби Краматорського міського управління юстиції про визнання протиправною та скасування постанови, зобов'язання вчинити дії.
Позивач та представник позивача у судовому засіданні підтримали позовні вимоги, просили задовольнити адміністративний позов у повному обсязі.
Відповідач у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце судового розгляду справи був повідомлений належним чином, про що в матеріалах справи наявні відомості.
Відповідно до ч. 4 ст. 128 КАС України, у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд -
24 вересня 2012 року Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Відділу державної виконавчої служби Краматорського міського управління юстиції про:
- визнання протиправної та скасування постанови державного виконавця відділу державної виконавчої служби Краматорського міського управління юстиції про відкриття виконавчого провадження ВП №33809889 від 08.08.2012 року про стягнення з ОСОБА_1 боргу зі страхових внесків в сумі 6118,72 грн.;
- зобов'язання відділ Державної виконавчої служби Краматорського міського управління юстиції винести постанову про закінчення виконавчого провадження з примусового виконання вимоги Управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську про сплату боргу №Ф-57У від 28 січня 2011 року на суму 6118,72 грн.
Свої вимоги мотивує тим, що на виконанні у відповідача знаходиться вимога про сплату боргу №Ф-57У від 28.01.2011 року про стягнення з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 заборгованості в розмірі 6118,72 грн.
08 серпня 2012 року відповідачем була винесена постанова про відкриття виконавчого провадження. Позивач не погоджується з вказаною постановою відповідача та просить скасувати з огляду на те, що Законом України «Про виконавче провадження» не передбачено відкриття виконавчого провадження на підставі вимоги про сплату боргу.
У судовому засіданні 11.10.2012 року суд залишив без розгляду провадження по справі в частині зобов'язання відділ Державної виконавчої служби Краматорського міського управління юстиції винести постанову про закінчення виконавчого провадження з примусового виконання вимоги Управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську про сплату боргу №Ф-57У від 28 січня 2011 року на суму 6118,72 грн. за заявою позивача.
Відповідач позовні вимоги не визнав надав суду через відділ діловодства та документообігу Донецького окружного адміністративного суд заперечення відповідно до яких посилаючись на те що на вимога відповідає діючому законодавству, та дії державного виконавця щодо відкриття виконавчого провадження були законними.
Під час розгляду справи судом встановлено, що 08.08.2012 року державним виконавцем ВДВС Краматорського міського управління юстиції на підставі вимоги Управління Пенсійного фонду України в м. Краматорську № Ф-57 У від 28.01.2011 року про сплату боргу по страховим внескам на суму 6118 грн. 72 коп. була винесена відносно позивача постанова про відкриття виконавчого провадження № 33809889, яка була направлена позивачу поштою, але останній її не отримав. Про своє порушене права позивач дізнався лише 12.09.2012 року, коли ознайомився з матеріалами виконавчого провадження.
Позивач звернувся до суду 24.09.2012 року, проте тобто в межах десятиденного терміну з моменту коли осанній дізнався про свої порушені права.
08.08.2012 року Відділом державної виконавчої служби Краматорського міського управління юстиції у м. Донецьку було винесено постанову про відкриття виконавчого провадження на підставі вимоги про сплату боргу №Ф-57У від 28.01.2011 року.
Відповідно до ст.ст. 1, 2 Закону України «Про державну виконавчу службу» завданням державної виконавчої служби є своєчасне, повне і неупереджене примусове виконання рішень, передбачених законом. Правовою основою діяльності державної виконавчої служби становлять Конституція України, цей Закон, інші закони та нормативно-правові акти, що прийняті на їх виконання.
Ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України
У відповідності до вимог ст. 1 Закону України «Про державну виконавчу службу» виконавче провадження, як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) є сукупністю дій органів і посадових осіб, зазначених у Законі, спрямованих на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які здійснюються на підставах, у спосіб та в межах повноважень, визначених Законом, іншими нормативно-правовими актами, виданими відповідно до Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до Закону підлягають примусовому виконанню.
Статтею 5 Закону передбачено, що державний виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів примусового виконання рішень, неупереджено, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії. Державний виконавець здійснює заходи, необхідні для своєчасного і в повному обсязі виконання рішення, зазначеного в документі на примусове виконання рішення у спосіб та в порядку, встановленому виконавчим документом і Законом.
Закон України «Про виконавче провадження» № 606-ХІV від 21 квітня 1999 року було викладено в новій редакції відповідно до Закону України від 4 листопада 2010 року № 2677-VI, який набрав чинності з 9 березня 2011 року, тому станом на день відкриття виконавчого провадження стаття 17 вказаного закону мала наступну редакцію:
«1. Примусове виконання рішень здійснюється державною виконавчою службою на підставі виконавчих документів, визначених цим Законом.
2. Відповідно до цього Закону підлягають виконанню державною виконавчою службою такі виконавчі документи:
1) виконавчі листи, що видаються судами, і накази господарських судів, у тому числі на підставі рішень третейського суду та рішень Міжнародного комерційного арбітражного суду при Торгово-промисловій палаті і Морської арбітражної комісії при Торгово-промисловій палаті;
2) ухвали, постанови судів у цивільних, господарських, адміністративних, кримінальних справах та справах про адміністративні правопорушення у випадках, передбачених законом;
3) судові накази;
4) виконавчі написи нотаріусів;
5) посвідчення комісій по трудових спорах, що видаються на підставі відповідних рішень таких комісій;
6) постанови органів (посадових осіб), уповноважених розглядати справи про адміністративні правопорушення у випадках, передбачених законом;
7) постанови державного виконавця про стягнення виконавчого збору, витрат, пов'язаних з організацією та проведенням виконавчих дій і накладенням штрафу;
8) рішення інших органів державної влади, якщо їх виконання за законом покладено на державну виконавчу службу;
9) рішення Європейського суду з прав людини з урахуванням особливостей, передбачених Законом України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини".»
Вимоги Пенсійного фонду прямо не вказані в наведеному переліку та не підпадають під визначення надане в пункті 8 частини 2 статті 17 Закону України «Про виконавче провадження», а саме під «рішення інших органів державної влади, якщо їх виконання за законом покладено на державну виконавчу службу» з наступних причин.
Станом на час прийняття УПФУ в м. Краматорську вимоги про сплату боргу № Ф-57 У від 28 січня 2011 року та спірної постанови відповідача про відкриття виконавчого провадження від 08 серпня 2012 року зі статті 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-ІV від 9 липня 2003 року відповідно до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 8 липня 2010 року N 2464-VI (набув законної сили 1 січня 2011 року), були виключені частини з першої по дев'яту, які передбачали порядок прийняття та виконання вимог Пенсійного фонду про сплату боргу зі страхових внесків. Так, абзацом 2 частини 3 вказаної статті передбачалося, що вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом, а за абзацом 8 цієї ж частини у разі якщо страхувальник, який одержав вимогу територіального органу Пенсійного фонду про сплату недоїмки і протягом десяти робочих днів після її отримання не сплатив зазначену у вимозі суму недоїмки разом з застосованою до нього фінансовою санкцією, включеної до вимоги, або не узгодив вимогу з відповідним органом Пенсійного фонду, або не оскаржив вимогу в судовому порядку, а також у разі якщо страхувальник узгодив вимогу, але не сплатив узгоджену суму недоїмки протягом десяти робочих днів після отримання узгодженої вимоги, відповідний орган Пенсійного фонду звертається в установленому законом порядку і подає вимогу про сплату недоїмки до відповідного підрозділу державної виконавчої служби.
Згідно пункту 7 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, здійснюється фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості або застосування штрафних санкцій.
Таким чином, з 1 січня 2011 року статтею 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» обов'язок з виконання вимог Пенсійного фонду не покладено на органи державної виконавчої служби, а з урахуванням пункту 7 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» і вимоги УПФУ, які не оскаржені позивачами в судовому порядку, є підставами для звернення органів Пенсійного фонду до суду з позовами про стягнення несплаченої суми боргу та відповідно подальшого відкриття органами державної виконавчої служби виконавчих проваджень на підставі виключно рішень суду згідно статті 17 Закону України «Про виконавче провадження».
Стосовно приписів пункту 8.1 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 року N 21-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 року за N 64/8663, у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 22 жовтня 2010 року N 25-1, за яким стягнення заборгованості із сплати внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, здійснюється відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості, або застосування штрафних санкцій, колегія суддів зазначає наступне. Ця Інструкція визначає процедуру добровільної участі осіб у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, стягнення заборгованості зі сплати внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій та інших платежів до бюджету Пенсійного фонду України, нарахування і сплати фінансових санкцій та пені, а також відшкодування підприємствами витрат Пенсійного фонду України на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах (пункт 1.2). Тобто, вказана Інструкція є підзаконним актом та не визначає коло виконавчих документів й обов'язки виконавчої служби.
Таким чином, з огляду на вимоги статті 17 Закону України «Про виконавче провадження» в новій редакції, змін внесених до статті 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог ОСОБА_1 до Відділу державної виконавчої служби Краматорського міського управління юстиції про визнання протиправною та скасування постанови.
Враховуючи наведене та керуючись Конституцією України, Законом України "Про виконавче провадження", Законом України "Про державну виконавчу службу", Законом України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу", ст. ст. 8, 9, 10, 11, 159, 160, 161, 162, 163, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Відділу державної виконавчої служби Краматорського міського управління юстиції, за участю третьої особи Державне підприємство «Державна вугільна енергетична компанія» про визнання протиправною та скасування постанови - задовольнити в повному обсязі.
Скасувати постанову Відділу державної виконавчої служби Краматорського міського управління юстиції від 08.08.12р. про відкриття виконавчого провадження за вимогою про сплату боргу №Ф-57У від 28.01.2011 року про стягнення з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 заборгованості в розмірі 6118,72 грн.
Постанову ухвалено у нарадчій кімнаті та проголошено її вступну та резолютивну частини 11 жовтня 2012 року.
Повний текст постанови складений 16 жовтня 2012 року.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Троянова О.В.