вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
Іменем України
25 вересня 2012 р. (12:28) Справа №2а-7780/12/0170/11
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Москаленка С.А., за участю секретаря судового засідання Магері М.В., представника позивача - Гончаренко Т.В., довіреність № 9 від 11.01.2012р., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим
до Військового комісаріату Автономної Республіки Крим
про стягнення переплати пенсії в сумі 16694 гривень 28 копійок,
У квітні 2009р. Головне управління Пенсійного фонду України в АР Крим звернулось до Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим з адміністративним позовом до Військового комісаріату АР Крим про стягнення переплати пенсії, яка була нарахована та виплачена сімнадцяті пенсіонерам військовослужбовцям у 2008 році у розмірі 16694 гривень 28 копійок.
Постановою Окружного адміністративного суду АР Крим від 29.09.2009р. у справі № 2а-5173/09/10/0170 позов задоволено повністю, стягнуто з Військового комісаріату Автономної Республіки Крим на користь Головного Управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим суму переплати пенсій у розмірі 16 694,28 грн.
Ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 27.07.2010р. зазначена постанова залишена без змін.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 05.07.2012р. скасовано вказані судові рішення першої та апеляційної інстанцій, а справу направлено на новий судовий розгляд.
Ухвалою суду від 18.07.2012р. справу прийнято до провадження суддею Окружного адміністративного суду АР Крим Москаленко С.А. та призначено до розгляду у судовому засіданні.
Позовні вимоги вмотивовані тим, що після набрання чинності постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.07 року № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу" Військовим комісаріатом АР Крим у лютому 2008 року були надані до Головного Управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим довідки про розмір грошового забезпечення на 17 осіб, згідно яких позивачем проведено перерахунок пенсій даним громадянам з 01 січня 2008 року. Пізніше з липня по листопад 2008 року відповідачем на тих самих осіб надані нові довідки про грошове забезпечення, в яких розмір грошового забезпечення вказано у меншому розмірі, ніж у попередніх, при цьому вказано, що перерахунок треба проводити також з 01 січня 2008 року. У зв'язку з надходженням нових довідок Головним управління Пенсійного фонду України в АР Крим здійснено перерахунок пенсій з 01 січня 2008 року, за результатом якого розмір пенсій громадян зменшився. За таких підстав протягом 2008 року ГУ ПФУ в АР Крим сплачувалися пенсії зазначеним особам у більшому розмірі, ніж він має бути, у зв'язку з чим ГУ ПФУ в АР Крим було спричинено шкоду у вигляді переплати пенсій на суму 16694,28 гривень.
У судовому засіданні представник позивача адміністративний позов підтримав у повному обсязі.
Відповідач явку свого представник у судове засідання не забезпечив, про день, час та місце розгляду справу повідомлений належним чином.
Перевіривши матеріали справи, керуючись ст. 128 КАС України, суд вирішив продовжити розгляд справи за відсутності представника відповідача.
Вислухавши пояснення представника позивача, повно та всебічно оцінивши докази в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до частини 1 та 2 статті 5 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-ІV від 09.07.2003 року (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) всі відносини, які виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування регулюються виключно зазначеним законом, яким також визначаються порядок нарахування, обчислення та сплати страхових внесків, стягнення заборгованості за цими внесками, порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов'язковим державним пенсійним страхуванням, організація та порядок здійснення управління в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.
Згідно із п.п.5 п.2.2 Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 27 червня 2002 р. N 11-2, управління відповідно до покладених на нього завдань здійснює призначення (перерахунок) пенсій військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу та іншим особам (крім військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей), які мають право на пенсію згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Спеціальним Законом, який визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію є Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-ХІІ від 09.04.92р. (надалі - Закон № 2262).
Відповідно до п. 3 Постанови Кабінету Міністрів України від 02.11.06р. № 1522 "Про передачу органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян" та ст. 99 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007рік"№ 489-У від 19.12.06р. з 01.01.2007р. Головному Управлінню ПФУ в АР Крим надано функції з призначення (перерахунку) та виплати пенсій деяким категоріям громадян, зокрема, військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу, які мають право на пенсійне забезпечення на умовах Закону № 2262.
Частиною 3 статті 63 Закону №2262 встановлено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
Відповідно до п.2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України 13.02.2008р. №45 (надалі - Порядок № 45), перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством. Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження інформації про перерахунок раніше призначеної пенсії списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Окрім того, пунктом 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007р. №3-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 р. за N 135/134, встановлено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії.
Згідно п.10 Положення про військові комісаріати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1235 від 26.09.2001р., військовий комісаріат Автономної Республіки Крим, обласні, Київський міський військові комісаріати, крім виконання функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення, зокрема, забезпечують оформлення та подання документів органам Пенсійного фонду для призначення (перерахування) пенсій особам, звільненим з військової служби, і членам їх сімей відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", а також у передбачених законодавством випадках виплату грошової допомоги звільненим з військової служби військовослужбовцям і сім'ям загиблих (померлих) військовослужбовців.
На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що уповноваженим структурним підрозділом, який зобов'язаний оформлювати та надати довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії Міністерства оборони України є Військовий комісаріат АР Крим.
Постановою Кабінету Міністрів України №1294 від 07.11.2007р. "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу" з 01.01.2008року встановлений новий порядок обчислення та розміри грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України.
На виконання вищезазначеної Постанови позивачем був направлений до Військового комісаріату АР Крим перелік з 17-ти осіб, пенсії яких підлягають перерахунку з 01.01.2008р. за вислугу років Міністерства оборони України, а саме: ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18
У лютому 2008 року Військовим комісаріатом АРК видано довідки на зазначених осіб про розмір грошового забезпечення за нормами чинними на 01 січня 2008 року (день, з якого змінено розмір грошового забезпечення особам, які проходять військову службу) за відповідними посадами.
Судом встановлено, що згодом, з липня до листопада 2008 року, Військовим комісаріатом АРК надавались до Головного управління Пенсійного фонду України в АРК довідки на вищевказаних осіб вже із іншими розмірами сум, необхідних для обчислення пенсії з 01.01.2008р. У зв'язку із такою невідповідністю розмірів грошового забезпечення утворилась переплата з пенсій військовослужбовцям пенсіонерам: ОСОБА_2 за період з січня по липень 2008 року у сумі 491,19 грн.; ОСОБА_3 з січня по липень 2008 року у сумі 849,87 грн.; ОСОБА_4 з січня по липень 2008 року у сумі 574,48 грн.; ОСОБА_5 за період з січня по серпень 2008 року у сумі 89,28 грн.; ОСОБА_6 з січня по вересень 2008 року у сумі 461,70 грн.; ОСОБА_7 з січня по вересень 2008 року у сумі 1539,00 грн.; ОСОБА_8 за період з січня по вересень 2008 року у сумі 1625,40 грн.; ОСОБА_9 за період з січня по вересень 2008 року у сумі 1285,20 грн.; ОСОБА_10 з січня по вересень 2008 року у сумі 1171,80 грн.; ОСОБА_11 за період з січня по вересень 2008 року у сумі 1044,18 грн.; ОСОБА_12 з січня по вересень 2008 року у сумі 927,00 грн.; ОСОБА_13 за період з січня по жовтень 2008 року у сумі 996,80 грн.; ОСОБА_14 за період з січня по жовтень 2008 року у сумі 746,90 грн.; ОСОБА_15 з січня по листопад 2008 року у сумі 945,01 грн.; ОСОБА_16 з січня по листопад 2008 року у сумі 1892,00 грн.; ОСОБА_17 з січня по листопад 2008 року у сумі 1086,80 грн.; ОСОБА_18 з січня по листопад 2008 року у сумі 967,67 грн., а всього у сумі 16 694, 28 грн.
Таким чином, за період з січня 2008р. до листопада 2008р. позивачем необґрунтовано була виплачена пенсія 17-ти військовослужбовцям-пенсіонерам в розмірі 16 694, 28 грн., що також підтверджується розрахунком (а.с.3,4).
Відповідач не заперечує факту подання довідок із невірним зазначенням сум грошового забезпечення пенсіонерів військовослужбовців та не оспорює розмір переплати з пенсії.
При цьому у своїх заперечення на позов відповідач пояснює таку помилку неправильним застосуванням норм постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.07року № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу" у відношенні надбавки за особливі умови служби військовослужбовцям об'єктів "С", до отримання роз'яснень від Департаменту фінансів МО України від 26.05.2008 року № 248/6/С/618-Д, в яких вказано, що з 01.01.2008 року надбавка за особливі умови служби військовослужбовцям об'єктів "С" не враховується при обчислені їх грошового забезпечення для обчислення пенсії. Після чого відповідачем було направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в АР Крим довідки про грошове забезпечення пенсіонерів військовослужбовців у відповідності до вимог Постанови КМ України від 07.11.07 року № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу" у зв'язку з чим розмір грошового забезпечення військових пенсіонерів зменшився та підлягав перерахунку також з 01 січня 2008 року.
Отже, відповідач самостійно виявив порушення при видачі довідок та усунув їх шляхом подачі інших довідок з вірним визначенням грошового забезпечення. Відтак, дії відповідача під час видачі первинних довідок не відповідали діючому на той час законодавству.
Також у запереченні відповідач зазначає, що ГУ ПФУ в АРК у списках зазначило надбавку за особливі умови служби (ОУС - 20%), але конкретно, що це стосується ракетних військ або військовослужбовців, які працювали із іонізуючими речовинами не вказало.
З такими доводами відповідача не можна погодитись, оскільки згідно з вищенаведених норм законодавства щодо обов'язку військових комісаріатів забезпечувати оформлення та подання документів органам Пенсійного фонду для призначення (перерахування) пенсій, готувати для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, а також право Пенсійного фонду України та його головних управлінь перевіряти правильність складення довідок (п. 9 Порядку № 45), нести відповідальність за зміст довідок повинні військові комісаріати. Списки, які направляють управління Пенсійного фонду до військкоматів, мають для останніх формальне значення, оскільки не є обов'язковими в частині складу та розміру грошового забезпечення, найменуванню посад на день звільнення зі служби та військових звань військовослужбовців, оскільки саме до повноважень відповідача віднесено оформлення та надання відповідних відомостей. До повноважень органів Пенсійного фонду не належить обов'язок перевірки розмірів та видів грошового забезпечення, яке виплачується діючим військовослужбовцям та яке впливає на розмір пенсійного забезпечення військовослужбовців, які мають право на пенсію відповідно до вимог Закону №2262. Обов'язок органів Пенсійного фонду, при виникненні підстав для перерахунку пенсій, закінчується направленням списків та здійсненням відповідного перерахунку на підставі довідок, наданих уповноваженим органом, яким у даному випадку є Військовий комісаріат АР Крим.
За таких підстав суд дійшов висновку, що дії відповідача щодо видачі довідок про грошове забезпечення військовослужбовців пенсіонерів з 01 січня 2008 року у лютому місяці 2008 року особам ОСОБА_2 в розмірі 2 528,05 грн. (а.с. 64), ОСОБА_3 в розмірі 3 185,70 грн. (а.с. 60), ОСОБА_4 в розмірі 2016,42 грн. (а.с.6), ОСОБА_5 в розмірі 2275,65 грн. (а.с. 36), ОСОБА_6 в розмірі 3185,70 грн. (а.с. 47), ОСОБА_7 в розмірі 3123,00 грн. (а.с.12), ОСОБА_8 в розмірі 3783,50 грн. (а.с. 39), ОСОБА_9 в розмірі 3295,60 грн. (а.с. 43), ОСОБА_10 в розмірі 2975,00 грн. (а.с. 21), ОСОБА_11 в розмірі 3313,45 грн. (а.с. 15), ОСОБА_12 в розмірі 2745,00 грн.(а.с. 18), ОСОБА_13 в розмірі 3006,50 грн. (а.с. 28), ОСОБА_14 в розмірі 2508,37 грн. (а.с. 32), ОСОБА_15 в розмірі 3205,50 грн. (а.с. 24), ОСОБА_16 в розмірі 2999,75 грн. (а.с. 50), ОСОБА_17 в розмірі 2048,10 грн. (а.с. 55), ОСОБА_18 в розмірі 3236,00 грн. (а.с. 68), були протиправними.
Відповідно до ст. 65 Закону України № 2262 особи, винні в порушенні законодавства про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, зазначених у цьому Законі, а також у несвоєчасному оформленні або поданні документів для призначення пенсії, у видачі для оформлення пенсій недостовірних даних і документів, несуть цивільно-правову, адміністративну або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Окрім того, таке правило закріплене ч.2 статті 101 Закону України "Про пенсійне забезпечення" N 1788-XII від 05.11.1991, відповідно до якої підприємства та організації несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну громадянам або державі внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також за видачу недостовірних документів, і відшкодовують її.
За таких підстав враховуючи, що фактично переплата пенсій колишнім військовослужбовцям стала можливою у зв'язку з подачею відповідачем до Головного управління пенсійного фонду України в АР Крим довідок, у яких був завищений розмір грошового забезпечення військовослужбовців, суд дійшов висновку, що позовні вимоги про стягнення з відповідача суми пенсій, виплачених надміру внаслідок подання недостовірних даних, в розмірі 16 694, 28 гривень є обґрунтованими, підтверджуються матеріалами справи та підлягають задоволенню в повному обсязі.
Крім того, на підставі ст. 11 КАС України, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та визнати протиправними дії Військового комісаріату АРК щодо видачі у лютому 2008 року довідок про грошове забезпечення з 01 січня 2008 року військовослужбовцям пенсіонерам: ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18
В судовому засіданні, яке відбулось 25 вересня 2012 року оголошено вступну та резолютивну частини постанови. Постанова складена у повному обсязі та підписана 01 жовтня 2012 року.
Керуючись ст.ст.122, 160-163, 167 КАС України, суд -
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Визнати протиправними дії Військового комісаріату Автономної Республіки Крим щодо видачі у лютому 2008 року довідок про грошове забезпечення з 01 січня 2008 року із невірним розміром грошового забезпечення, а саме військовослужбовцям пенсіонерам: ОСОБА_2 в розмірі 2 528,05 грн., ОСОБА_3 в розмірі 3 185,70 грн., ОСОБА_4 в розмірі 2016,42 грн., ОСОБА_5 в розмірі 2275,65 грн., ОСОБА_6 в розмірі 3185,70 грн., ОСОБА_7 в розмірі 3123,00 грн., ОСОБА_8 в розмірі 3783,50 грн., ОСОБА_9 в розмірі 3295,60 грн., ОСОБА_10 в розмірі 2975,00 грн., ОСОБА_11 в розмірі 3313,45 грн., ОСОБА_12 в розмірі 2745,00 грн., ОСОБА_13 в розмірі 3006,50 грн., ОСОБА_14 в розмірі 2508,37 грн., ОСОБА_15 в розмірі 3205,50 грн., ОСОБА_16 в розмірі 2999,75 грн., ОСОБА_17 в розмірі 2048,10 грн., ОСОБА_18 в розмірі 3236,00 грн.
3. Стягнути з Військового комісаріату Автономної Республіки Крим на користь Головного Управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим суму переплати пенсій у розмірі 16 694,28 гривень.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Москаленко С.А.