вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
Іменем України
20 вересня 2012 р. Справа №2а-6339/12/0170/3
(13:20) м.Сімферополь
Окружний адміністративний суд АР Крим у складі головуючого судді Шкляр Т.О., при секретарі Желудковій О.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Кримгаз"
до Красноперекопської об'єднаної державної податкової інспекції в АР Крим (відповідач 1)
Головного управління Державної казначейської служби України в АР Крим (відповідач 2)
Красноперекопського управління державної казначейської служби України в АР Крим (відповідач 3)
про стягнення
за участю представників сторін:
від позивача - Ібраімов А.Ш., дов.,
від відповідач 1 - Чекамов О.А., дов.,
від відповідачів 2, 3 - не з'явились.
Суть справи:
Публічне акціонерне товариства по газопостачанню та газифікації "Кримгаз" звернулось до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом до Красноперекопської об'єднаної державної податкової інспекції в АР Крим про стягнення неправомірно вилученої з каси суми у розмірі 7684,56 грн.
Ухвалою суду від 09.07.12 р. до участі у справі у якості відповідача залучено Головне управління Державної казначейської служби України в АР Крим.
Вих.№ 15-2317/15 від 27.08.12 р. позивачем подано заяву про зміну позовних вимог та викладено прохальну частину позовної заяви наступним чином:
- повернути з Державного бюджету України через Головне управління Державної казначейської служби України в АР Крим ПАТ по газопостачанню та газифікації "Кримгаз" надмірно сплачену на вимогу Красноперекопської ОДПІ суму комунального податку у розмірі 7684,56 грн.
Ухвалою суду від 13.09.12 р. залучено до участі у справі у якості відповідача Красноперекопське управління Державної казначейської служби України АР Крим.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на неповернення відповідачем Красноперекопською ОДПІ в АР Крим вилученої суми з каси Товариства у розмірі 7684,56 грн., зазначаючи на Ухвалу Вищого адміністративного суду України від 08.06.2011 р.
Відповідачем 1 надані письмові заперечення проти позову за тих підстав, що позов пред'явлено до неналежного відповідача.
Відповідачем 3 надані письмові пояснення за позовом, посилаючись на Порядок виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ, затверджений Постановою КМУ від 03.08.11 р. № 845.
Представником позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримані у повному обсязі.
Представник відповідача 1 у судовому засіданні проти позовних вимог заперечував, просив відмовити в задоволенні позовних вимог.
Враховуючи вищевикладене, з урахуванням ст. 122, 128 КАС України, вивчивши матеріали справи, заслухавши представників позивача та відповідача 1, дослідивши надані докази та оцінивши їх у сукупності, суд
Державна казначейська служба України в АР Крим утворена відповідно до Указу Президента України "Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади" від 09.12.2010 р. № 1085/2010; діє на підставі Положення про Державну казначейську службу України, затвердженого указом Президента України від 13.04.11р. № 460 (далі - Положення № 460) та здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи в АР Крим, областях, мм. Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського значення.
Відповідно до п.п. 7 п. 4 Положення № 460 Казначейство України відповідно до покладених завдань здійснює повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету, за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету.
Головні управління Державної казначейської служби України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - Головне управління Казначейства) є територіальними органами Державної казначейської служби України; Головне управління Казначейства підпорядковане Державній казначейській службі України, про що вказано у п. 1 Положення про головні управління Державної казначейської служби України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України 12.10.2011 N 1280 (далі - Положення № 1280), зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27 жовтня 2011 р. за N 1236/19974.
Відповідно до п. 4 Положення № 1280 Головне управління Казначейства відповідно до покладених на нього завдань здійснює безспірне списання коштів державного бюджету та місцевих бюджетів на підставі рішення суду; здійснює безспірне вилучення коштів із місцевих бюджетів відповідно до Бюджетного кодексу України; здійснює повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету, за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету.
Відповідно до п. 7 Положення № 1280 Головне управління Казначейства здійснює свої повноваження як безпосередньо, так і через управління Державної казначейської служби України та відділення Державної казначейської служби України в районах, районах у містах, містах обласного, республіканського значення (далі - управління (відділення) Казначейства), а також контроль за їх діяльністю.
Управління Державної казначейської служби України в АР Крим діють на підставі Положення про управління (відділення) Державної казначейської служби України у районах, районах у містах, містах обласного, республіканського значення, затвердженого наказом Міністерства фінансів України № 1280 від 12.10.2011р., зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27.10.11р. за № 1237/19975.
Наказом Державної казначейської служби України № 121 від 21.11.011 р. було затверджено Положення про Красноперекопське управління Державної казначейської служби України, яке відповідно до п.п.1, 4 вказаного Положення є територіальним органом Державної казначейської служби України; відповідно до покладених на нього завдань здійснює в тому числі повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету, за подання органів, що контролюють справляння надходжень до бюджету.
Отже, згідно ч. 1 ст. 2, ч. 3 ст. 6, п. 7 ч. 1 ст. 3, п. 5 ч. 2 ст. 17 КАС України, відповідно до яких визначальним критерієм віднесення справи до справ адміністративної юрисдикції є наявність стороною у справі суб'єкта владних повноважень та виконання ним у спірних відносинах владних управлінських функцій у сфері публічно-правових відносин, дана справа є справою адміністративної юрисдикції.
ПАТ по газопостачанню та газифікації "Кримгаз" (ЄДРПОУ 03348117) зареєстровано 14.04.1995 р. Виконавчим комітетом Сімферопольської міської ради АР Крим за адресою: 95001, АР Крим, м.Сімферополь, вул.Училищна, буд. 42-А, про що свідчить Виписка з ЄДР, довідка статистики.
Згідно з Додатком 1 до Статуту ПАТ "Кримгаз" останній має 15 відокремлених підрозділів - філій, серед яких в тому числі - Красноперекопське управління по експлуатації газового господарства ПАТ "Кримгаз".
Так, відповідно до Положення Красноперекопського УЕГГ ПАТ "Кримгаз" останнє є відособленим структурним підрозділом- філією без права юридичної особи.
Згідно з довідкою № 87 від 02.06.11 р. Красноперекопської ОДПІ Красноперекопське УЕГГ ПАТ "Кримгаз" узято на облік платника податків 06.05.1998 р. за № 03348117.
Постановою Господарського суду АР Крим від 20.08.2007 р. у справі № 2-16/16401-2006А за позовом ВАТ по газопостачанню та газифікації "Кримгаз" до Красноперекопської ОДПІ в АР Крим визнано неправомірним вилучення Красноперекопською ОДПІ з каси Красноперекопського Управління по експлуатації газового господарства ВАТ "Кримгаз" 7684,56 грн. на підставі повідомлень-рішень Красноперекопської ОДПІ № 0000822301/0 від 29.09.2003 р. та № 0000812301/0 від 29.09.2003 р.
Постановою Севастопольського апеляційного господарського суду від 08.11.2007 р. у справі № 2-16/16401-2006А постанову Господарського суду АР Крим від 20.08.2007 р. у справі № 2-16/16401-2006А скасовано; прийнято нову постанову; у позові відмовлено.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 08.06.2011 р. постанову Севастопольського апеляційного господарського суду від 08.11.2007 р. скасовано і залишено в силі постанову Господарського суду АР Крим від 20.08.2007 р.
Вих.№ 15-2874/09 від 04.07.11 р. ПАТ по газопостачанню і газифікації "Кримгаз" звернувся до Красноперекопської ОДПІ в АР Крим щодо повернення на рахунок Красноперекопського управління по експлуатації газового господарства ПАТ "Кримгаз" неправомірно вилучену з каси управління суму у розмірі 7684,56 грн.
Вих.№ 3108/10 від 12.08.2011 р. Красноперекопською ОДПІ надано відповідь на вищевказане звернення позивача, у якій вказано, що повернення на рахунок УЕГГ ПАТ "Кримгаз" м.Красноперекопська надміру сплаченої суми комунального податку у розмірі 7684,56 грн. неможливе, так як у карточці особового рахунку саме такої переплати не існує; в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 08.06.2011 р. № К-23197/07 не вказано про повернення суми на рахунок платника й відповідні реквізити.
Відповідно до п.п.14.1.115 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України надміру сплачені грошові зобов'язання - суми коштів, які на певну дату зараховані до відповідного бюджету понад нараховані суми грошових зобов'язань, граничний строк сплати яких настав на таку дату.
Відповідно до п.п.43.1, 43.2 ст. 43 Податкового кодексу України помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.
У разі наявності у платника податків податкового боргу, повернення помилково та/або надміру сплаченої суми грошового зобов'язання на поточний рахунок такого платника податків в установі банку або шляхом повернення готівковими коштами за чеком, у разі відсутності у платника податків рахунку в банку, проводиться лише після повного погашення такого податкового боргу платником податків.
Пунктом 43.3 ст. 43 Податкового кодексу України визначено обов'язкову умову для здійснення повернення сум грошового зобов'язання, зокрема, подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються органом державної податкової служби на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.
Відповідно до п.п. 43.4-43.5 ст. 43 Податкового кодексу України платник податків подає заяву на повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення готівковими коштами за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку в банку.
Контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.
На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики.
Контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету.
Вказане кореспондується з положеннями Порядку взаємодії органів державної податкової служби, місцевих фінансових органів та органів Державного казначейства України в процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань, затвердженого Наказом Державної податкової адміністрації України, Міністерства фінансів України, Державного казначейства України 21.12.2010 N 974/1597/499, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 29 грудня 2010 р. за N 1386/18681 (далі - Порядок № 974).
Так, відповідно до п.5 Порядку № 974 повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань у випадках, передбачених податковим законодавством, здійснюється виключно на підставі заяви платника податку (за винятком повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку на доходи фізичних осіб, які розраховуються органом державної податкової служби на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку), яка може бути подана протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.
Заява подається платником податку до органу державної податкової служби за місцем перебування на податковому обліку в довільній формі.
Згідно з матеріалами справи вих.№ 15-2874/09 від 04.07.11 р. ПАТ по газопостачанню і газифікації "Кримгаз" звернувся до Красноперекопської ОДПІ в АР Крим щодо повернення на рахунок Красноперекопського управління по експлуатації газового господарства ПАТ "Кримгаз" неправомірно вилучену з каси управління суму у розмірі 7684,56 грн., посилаючись на Ухвалу Вищого адміністративного суду України від 08.06.2011 р.
Відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Постановою Господарського суду АР Крим від 20.08.2007 р. у справі № 2-16/16401-2006А за позовом ВАТ по газопостачанню та газифікації "Кримгаз" до Красноперекопської ОДПІ в АР Крим про спонукання до виконання певних дій визнано неправомірним вилучення Красноперекопською ОДПІ з каси Красноперекопського Управління по експлуатації газового господарства ВАТ "Кримгаз" суми у розмірі 7684,56 грн.
Вказана постанова залишена в силі Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 08.06.2011 р.
Відповідно до ч. 5 ст. 124 Конституції України судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України.
Відповідно до ч. 2 ст. 14 КАС України постанови та ухвали суду в адміністративних справах, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання на всій території України.
Відповідно до ч. 1 ст. 255 КАС України постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.
Отже після набрання судовим рішенням законної сили сторони та треті особи не можуть оспорювати в іншій судовій справі встановлені судом обставини.
Тобто судове рішення за своєю сутністю є тим юридичним фактом, який вирішує спірні правовідносини як за матеріальною, так і за процесуальною ознакою.
Отже обов'язковість судового рішення, що набрало законної сили, має ознаку преюдиційності та підлягає врахуванню в інших судових справах.
Відповідно до ч. 2 ст. 255 КАС України обставини, які були встановлені постановою, що набрала законної сили, в одній адміністративній справі не можуть оспорюватися в іншій судовій справі за участю тих самих сторін.
Тобто факти, досліджені та встановлені судовим рішенням, яке набрало законної сили, не досліджуються під час судового розгляду іншої справи за участю тих самих сторін.
Таким чином, рішенням Господарського суду АР Крим від 20.08.2007 р., яке залишено в силі Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 08.06.2011 р., встановлено суму неправомірного вилучення у Красноперекопського УЕГГ саме у розмірі 7684,56 грн.
Позивачем заявлені позовні вимоги про повернення з Державного бюджету України через Головне управління Державної казначейської служби України в АР Крим ПАТ по газопостачанню та газифікації "Кримгаз" надмірно сплачену на вимогу Красноперекопської ОДПІ суму комунального податку у розмірі 7684,56 грн.
З урахуванням положень ст. 43 Податкового кодексу України, положень Порядку № 974 щодо умов повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошового зобов'язання вбачається, що належним способом захисту порушеного права позивача в частині повернення сплачених до бюджету сум є стягнення зазначених коштів з відповідного бюджету.
Так, відповідно до п. 16 Порядку виконання рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України № 845 від 03.08.2011 р., органи Казначейства за судовими рішеннями про стягнення надходжень бюджету здійснюють безспірне списання коштів державного та місцевих бюджетів, в тому числі для повернення надмірно та/або помилково сплачених податків і зборів.
Відповідно до ч. 2 ст. 78 Бюджетного кодексу України в редакції на час розгляду справи казначейське обслуговування місцевих бюджетів здійснюється територіальними органами Державної казначейської служби України відповідно до статті 43 цього Кодексу.
Державна казначейська служба України веде облік усіх надходжень, що належать місцевим бюджетам, та за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, погодженим з відповідними місцевими фінансовими органами, здійснює повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету.
Відповідно до п. 4 Порядку № 974 у разі коли у поточному році порівняно з минулим роком згідно із законодавством відбулася зміна напряму зарахування податку (збору) до бюджету, повернення платнику податку відповідної суми помилково та/або надміру сплаченого грошового зобов'язання здійснюється з того бюджету, до якого зараховується у поточному бюджетному році платіж, що підлягає поверненню.
Якщо платіж, що повертається, сплачено до загального (спеціального) фонду державного або місцевих бюджетів, але згідно з законодавством не передбачено серед джерел формування бюджетів у поточному бюджетному році, повернення здійснюється з рахунків, на яких обліковуються кошти від зарахувань інших надходжень відповідного бюджету.
Відповідно до Закону України "Про систему оподаткування" № 1251 від 25.06.91 р. в редакції на час виникнення спірних правовідносин комунальний податок відносився до місцевих податків, що сплачувався до місцевих бюджетів, про що зазначено у ч.2, 4 ст. 15 вказаного Закону.
На час розгляду справи комунальний податок виключений з переліку місцевих податків та зборів, який вказаний у ст. 10 Податкового кодексу України.
Таким чином, з урахуванням положень п. 4 Порядку № 974 мають місце правові підстави для стягнення з місцевого бюджету м. Красноперекопська на користь позивача надміру сплачених грошових зобов'язань з комунального податку у розмірі 7684,56 грн.
З урахуванням викладеного суд на підставі ч. 2 ст. 11, ч. 2 ст. 162 КАС України вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог в частині стягнення з місцевого бюджету м. Красноперекопська надміру сплачених позивачем грошових зобов'язань у розмірі 7684,56 грн.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
У судовому засіданні 20.09.12 р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови. У повному обсязі постанову складено 24.09.12 р.
Керуючись ст.ст. 11, 94, 160-163, 167 КАС України, суд
Стягнути з місцевого бюджету м. Красноперекопська на користь Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Кримгаз" (ЄДРПОУ 03348117) надміру сплачених грошових зобов'язань у сумі 7684,56 грн.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Кримгаз" 107,30 грн. судового збору.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Шкляр Т.О.