Постанова від 10.09.2012 по справі 0870/6223/12

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 вересня 2012 року о/об 14 год. 40 хв. Справа № 0870/6223/12

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Горобцової Я.В., за участю секретаря судового засідання Тєтєрєвої К.О., розглянувши у місті Запоріжжі у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Запоріжспецтрансгаз»

до Державної податкової інспекції у Заводському районі м. Запоріжжя Запорізької області Державної податкової служби

про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення рішення

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Запоріжспецтрансгаз» (далі - позивач або ТОВ «Запоріжспецтрансгаз») до Державної податкової інспекції у Заводському районі м. Запоріжжя Запорізької області Державної податкової служби (далі - відповідач або ДПІ у Заводському районі м. Запоріжжя) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Запоріжспецтрансгаз» не погоджується із висновками Акту перевірки № 0233/08/00/23/30546153 від 03.01.2012, який складений Державною податковою інспекцією у Заводському районі м. Запоріжжя Запорізької області Державної податкової служби стосовно Приморської філії Товариства з обмеженою відповідальністю «Запоріжспецтрансгаз». Позивач також не погоджується із винесеним на підставі Акту перевірки податковим повідомленням рішенням № 0000042370 від 20.01.2012, яким до позивача застосовано штрафні санкції у розмірі 33034 грн. 68 коп. Вважає, що в акті перевірки не наведено фактів того, що порушення Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 9 «Запаси», затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 20.10.1999 №246 (далі - ПСБО 9) мали місце і були виявлені під час перевірки. Висновок про відсутність обліку запасів зроблений без посилання на норми законодавства, які були порушені філією ТОВ «Запоріжспецтрансгаз», що є підставою стверджувати про незаконність таких висновків. Факт оприбуткування зрідженого газу засвідчується звітами про рух нафтопродуктів (зріджений газ) на дату початку перевірки, де зазначено як залишки товару на початок робочого дня так і подальші його надходження та реалізація. Спірне податкове повідомлення-рішення вважає протиправним та таким, що підлягає скасуванню.

Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 27 червня 2012 року відкрито провадження в адміністративній справі та призначено справу до розгляду.

В судовому засіданні представники позивача підтримали позовні вимоги у повному обсязі та просили суд задовольнити позов.

Представник відповідача у судове засідання не прибув. Про день, час і місце розгляду справи відповідач повідомлений належним чином. Причини неприбуття до суду не повідомив. Заперечень, заяв, клопотань до суду від відповідача не надходило.

На підставі частини третьої статті 160 КАС України в судовому засіданні 10 вересня 2012 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови.

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників позивача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд, -

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до Свідоцтва Серія А00 №195538 про державну реєстрацію юридичної особи Товариство з обмеженою відповідальністю «Запоріжспецтрансгаз» зареєстровано 10.09.1999, як юридична особа за адресою: 69032, Запорізька область, м. Запоріжжя, вул. Південне шосе, буд. 52, ідентифікаційний код 30546153.

З 26.12.2011 по 03.01.2012 Державною податковою адміністрацією Запорізької області проведено фактичну перевірку господарської одиниці ГАЗС ГНП (Приморська філія ТОВ «Запоріжспецтрансгаз») розташованої за адресою м. Приморськ, Мелітопольське шосе, 10, суб'єкта господарської діяльності ТОВ «Запоріжспецтрансгаз» з питань дотримання Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», Закону України «Про ліцензування певних видів господарської діяльності», Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки», Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, Податкового кодексу України.

За результатами проведеної перевірки Державною податковою адміністрацією Запорізької області складено Акт перевірки № 0233/08/00/23/30546153 від 03.01.2012 згідно висновків якого встановлено порушення Приморською філією ТОВ «Запоріжспецтрансгаз» п. 12 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».

Перевіркою встановлено, що на ГАЗС за адресою: м. Приморськ, вул. Мелітопольське шосе, буд. 10 ведеться звіт про рух нафтопродуктів (зріджений газ). На момент перевірки знято фактичні залишки ТМЦ у сумі 38255 грн. 37 коп. Податковий орган зазначає, що філією порушено порядок обліку товарних запасів на складах та за місцем їх реалізації у сумі 16517 грн. 34 коп. За результатами перевірки встановлено порушення, а саме нестача у сумі 16517 грн. 34 коп.

Позивач 10.01.2012 подав заперечення на Акт перевірки № 0233/08/00/23/30546153 від 03.01.2012 до ДПА у Запорізькій області. За результатами розгляду заперечень Державною податковою адміністрацією Запорізької області надано відповідь від 17.01.2011 в якій зазначено, що висновки Акту фактичної перевірки № 0233/08/00/23/30546153 від 03.01.2012 відповідають нормам чинного законодавства.

На підставі Акту перевірки № 0233/08/00/23/30546153 від 03.01.2012 Державною податковою інспекцією у Заводському районі м. Запоріжжя Запорізької області Державної податкової служби винесено податкове повідомлення-рішення Форми «С» №0000042370 від 20.01.2012, яким до позивача застосовані штрафні санкції у розмірі 33034 грн. 68 коп.

02 лютого 2012 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Запоріжспецтрансгаз» надіслало скаргу № 01/73 на податкове повідомлення-рішення №0000042370 від 20.01.2012 на адресу ДПА у Запорізькій області. За результатами розгляду скарги податкове повідомлення рішення залишено без змін.

Відповідно до п. 12 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі - Закон України №265/95-ВР) суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані: вести у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку, за винятком продажу товарів особами, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку обсягів реалізованих товарів (наданих послуг)

При цьому, згідно зі ст. 6 Закону України № 265/95-ВР облік товарних запасів фізичною особою - підприємцем ведеться у порядку, визначеному чинним законодавством, а юридичною особою (її філією, відділенням, іншим відокремленим підрозділом) - у порядку, визначеному відповідним національним положенням (стандартом) бухгалтерського обліку. Облік ведеться з урахуванням особливостей, встановлених для суб'єктів малого підприємництва. Обов'язок із ведення обліку товарних запасів не застосовується до осіб, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку придбаних або проданих товарів.

З наявних матеріалів справи судом встановлено, що технологічна схема газосховища та газопроводів Приморської філії дозволяє робити відокремлене зберігання по ємностях, відокремлений злив та налив зрідженого вуглеводневого газу комунально-побутового призначення. Налив може робитися в різні ємності, побутові балони і автомобільні балони (ГБО), які дозволені до застосування на території України органами Держнаглядохоронпраці.

У Приморської філії наявний парк зберігання у кількості 5 штук ємностей, які мають об'єм по 5 м. куб. кожна. На ємностях є запобіжна арматура, яка дозволяє від'єднати або приєднати вміст ємності до газопроводу, забезпечуючи таким чином роздільне зберігання і роздільну видачу газу з будь-якої ємності. Ємність №1 використовується для обліку, зберігання і видачі газу на АГЗП для заправки автомобілів - це база-сховище АГЗС, в якій газ обліковується у літрах і по якій складається окремий звіт про рух скрапленого газу та позмінно складається Змінний звіт. Ємності №2,3,4,5 використовуються для обліку, зберігання і видачі газу на ГНП для наповнення побутових балонів - це база-сховище ГНП, в якій скраплений газ обліковується в кілограмах (тоннах) і по якій складається окремий звіт про рух скрапленого газу.

Приморська філія ТОВ «Запоріжспецтрансгаз» завдяки технологічним можливостям веде відокремлене зберігання, злив, налив та облік зрідженого вуглеводневого газу в ємностях АЗГС та ГНП.

Так, на місті зберігання АЗГС під час приймання-здавання зміни оператори АГЗС виконують усі необхідні дії згідно п. 9.2. Інструкцією про порядок приймання, зберігання, відпуску та обліку газів вуглеводневих скраплених для комунально-побутового споживання та автомобільного транспорту, затвердженою Наказом Міністерства палива та енергетики України від 3 червня 2002 року №332 (далі - Інструкція № 332): визначають залишки СВГ на кінець зміни з урахуванням залишків на початок зміни, надходження СВГ за зміну, які підтвердженні відповідними вищезгаданими первинними документами, та кількість відпущеного газу за зміну за сумарними показниками лічильників усіх газозаправних колонок, роздруковують z-звіт по РРО, визначають обсяг виторгу за зміну, передають по зміні залишок грошових коштів, складають та підписують Змінний звіт, по формі затвердженої на підприємстві.

Відповідно до приписів Положення про облік зрідженого газу, затвердженого Генеральним директором ТОВ «Запоріжспецтрансгаз», оператори підприємства визначають рівень СВГ в резервуарах під час місячної інвентаризації та у випадку, коли рівень наповнювання скрапленим газом знаходиться між статичними значеннями рівневих трубок, скраплений газ або доливають до рівня 85%, або викачують до рівня 45%.

У відповідності до приписів ПСБО 9 встановлені методологічні засади формування у бухгалтерському обліку інформації про запаси і розкриття її у фінансовій звітності. При цьому визначається порядок визнання та первісної оцінки запасів, оцінки вибуття - запасів й оцінки запасів на дату балансу. Бухгалтерський облік ведеться на підставі первинних документів, які досліджувалися перевіряючими, про що свідчить зміст акту перевірки. Більше того, у акті перевірки міститься також висновок про те, що під час перевірки взяті до уваги відомості обліку.

Як вбачається з матеріалів адміністративної справи, під час перевірки бралися до уваги відомості про фактичні залишки зрідженого газу згідно з бухгалтерським обліком.

Згідно з п.5. ст.8 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» підприємство самостійно визначає облікову політику підприємства; розробляє систему і форми внутрішньогосподарського (управлінського) обліку, звітності та контролю господарських операцій; затверджує правила документообігу і технологію обробки облікової інформації, додаткову систему рахунків і реєстраторів аналітичного обліку.

Згідно із п. 18 Наказу про облікову політику ТОВ «Запоріжспецтрансгаз» в редакції від 02.01.2003 встановлено, що «При відпуску товару (зрідженого газу, рахунок 2811) його оцінку здійснювати за методом середньозваженої вартості, яка визначається шляхом розподілу сумарної вартості залишку запасів на початок звітного періоду і вартості отриманих у звітному місяці запасів на сумарну кількість запасів на початок звітного місяця і отриманих у звітному періоді. Середньозважена вартість розраховується у кожному окремому місці зберігання. Облік товару «зрідженого газу» здійснювати у відповідності до Положення про облік зрідженого газу». Положення про облік зрідженого газу, яке є додатком до Наказу про облікову політику ТОВ «Запоріжспецтрансгаз», визначає особливості обліку зрідженого газу на підприємстві.

Під час перевірки перевіряючими було безпідставно встановлено порушення обліку залишків газу, що полягало у нестачі залишків газу порівняно із відомостями обліку, оскільки фактичну перевірку було проведено 26.12.2011 в середині робочого дня о 12 год., а висновки про залишок газу на ГНП, вказаний в акті перевірки не враховує повернення нереалізованих газових балонів, що відбувається наприкінці робочого дня.

Разом з тим, відповідач, всупереч вимогам частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, двічі в судове засідання не з'являвся та не надав суду відповідні пояснення з приводу того, яким чином під час перевірки визначався обсяг фактичних залишків зрідженого газу.

Фактичні залишки зрідженого газу на момент проведення фактичної перевірки можливо з'ясувати лише на підставі документального обліку. Як встановлено судом інвентаризація під час проведення перевірки не проводилася, а від так твердження про дійсність залишків скрапленого газу викладені в Акту є необґрунтованими.

Крім того, факт оприбуткування зрідженого газу засвідчується звітами про рух нафтопродуктів (зріджений газ) на дату початку перевірки, де зазначено як залишки товару на початок робочого дня так і подальші його надходження та реалізація, які наявні в матеріалах справи, зокрема, звіт №257, змінний звіт АЗС №257, відомість №75, відомість №122.

Відповідно до Наказу Мінекономіки «Про затвердження Методичних рекомендацій щодо впровадження національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку у сфері громадського харчування і побутових послуг, гармонізованих з міжнародними стандартами» від 17.06.2003 № 157, інвентаризація - це періодична перевірка наявності товарно-матеріальних цінностей, стану їх зберігання для підтвердження правильності та достовірності даних бухгалтерського обліку та звітності.

Із наведеного вище можна зробити висновок, що дані бухгалтерського обліку та звітності можуть підтвердитись виключно інвентаризацією, проведення якої знаходиться за межами повноважень відповідача.

Так, Наказом Міністерства палива та енергетики України від 03 червня 2002 року №332, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 24 квітня 2003 року за №331/7652, затверджено Інструкцію про порядок приймання, зберігання, відпуску та обліку газів вуглеводневих скраплених для комунально-побутового споживання та автомобільного транспорту (далі - Інструкція №332).

Інструкцією №332 встановлено єдиний порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку газів вуглеводневих скраплених для комунально-побутового споживання та автомобільного транспорту і використовується на газонаповнювальних станціях (ГНС), газонаповнювальних пунктах (ГНП), автогазозаправних станціях (АГЗС) та авто газозаправних пунктах (АГЗП) незалежно від форм власності.

Розділом 8 зазначеної Інструкції встановлено порядок проведення інвентаризації.

Так, згідно п. 8.2, 8.3 Інструкції №332 інвентаризація скрапленого вуглеводневого газу на ГНС, ГНП, АГЗС та АГЗП, крім випадків, передбачених нормативно-правовими актами, зазначеними в пункті 8.1 цієї Інструкції, проводиться щомісяця за станом на перше число місяця, наступного за звітним. Основними завданнями інвентаризації є: виявлення фактичної наявності СВГ; зіставлення фактичної наявності СВГ із даними бухгалтерського обліку; перевірка виконання умов зберігання та кількісного збереження СВГ.

За правилами п. 8.4 Інструкції №332 для проведення інвентаризації СВГ розпорядчим документом керівника підприємства створюються робочі і постійно діючі інвентаризаційні комісії, до складу яких включаються особи, що мають досвід проведення інвентаризації.

Під час проведення інвентаризації СВГ необхідно: визначити придатність ЗВТ, що застосовуються під час інвентаризації; визначити об'єм і масу СВГ у резервуарах і трубопроводах. Установлення наявності СВГ проводиться за допомогою рівнеміра та резервуара, що має свідоцтво про державну метрологічну атестацію або повірку. За наявності на резервуарах рівнемірів кожний із цих резервуарів повинен мати градуювальну таблицю, яка затверджується керівником територіального органу Держспоживстандарту України, який проводив державну метрологічну атестацію або повірку. За відсутності рівнеміра на резервуарах вимірювання залишків СВГ проводяться за допомогою лічильників СВГ шляхом його перекачування в інший резервуар; масу рідинної фази СВГ у резервуарах та технологічних трубопроводах вимірюють об'ємно-масовим статичним методом та (або) прямим методом вимірювання маси. У разі визначення маси СВГ у технологічних трубопроводах об'ємно-статичним методом трубопроводи повинні мати градуювальну характеристику, яку пропонується визначати згідно з «Методическими указаниями по определению вместимости и градуировке трубопроводов нефтебаз. Геометрический метод». Для забезпечення найбільшої точності при визначенні залишків СВГ за допомогою контрольних трубок необхідно СВГ, який є в наявності, заповнити наземні резервуари до рівня 85-відсоткового наповнення, підземні - до 90-відсоткового рівня, а решта резервуарів повинні бути повністю порожні. При цьому СВГ із останнього частково заповненого резервуара має бути злитий в автомобільні цистерни або балони з подальшим їх зважуванням на вагах і врахований при розрахунку залишків. Контрольні трубки повинні мати таблички із зазначенням відповідного об'єму у відсотках (85, 40, 10) і вентиль контролю звільнення. Результати вимірювання маси СВГ в АЦСГ і балонах оформляються додатком до акта інвентаризації СВГ за формою № 11-ГС (додаток 11); СВГ, який міститься в резервуарах парку зберігання, перекачують у незаповнені (визначені комісією) резервуари до рівня 85% їх заповнення рідинною фазою. Множенням об'єму СВГ, за 85% заповнення резервуару, на густину визначають його масу. Масу СВГ, що залишився в резервуарах нижче рівня 85% заповнення, визначають шляхом викачування його з ємностей парку зберігання в АЦСГ із подальшим їх зважуванням на автомобільних вагах. Результати вимірювання маси СВГ в АЦСГ оформляються додатком до акта інвентаризації СВГ за формою № 11-ГС; масу парової фази СВГ визначають, виходячи з її об'єму в резервуарі, температури газу, компонентного складу та фактичного тиску в резервуарі на момент проведення інвентаризації. За відсутності технічних засобів для визначення компонентного складу парової фази застосовують дані документа про якість (паспорта) останньої партії злитого в резервуар СВГ; у разі встановлення незначної кількості залишків СВГ у резервуарах АГЗС (АГЗП) допускається їх реалізація споживачам до повного звільнення резервуарів від рідкої фази із з обов'язковим зазначенням в актах інвентаризації показань лічильників сумарного обліку паливороздавальних колонок на початок і кінець інвентаризації; у разі встановлення інвентаризацією значної кількості залишків СВГ у резервуарах АГЗС (АГЗП) дозволяється проводити приймання СВГ, що надійшов з ГНС, у резервуари до рівня 85 % наповнення з відміткою в прибуткових документах «одержано під час інвентаризації», яка засвідчується підписом голови інвентаризаційної комісії; провести інвентаризацію СВГ у балонах шляхом підрахунку кількості заповнених балонів СВГ і множенням їх на масу СВГ (за кожним типорозміром балонів). Для контролю маси СВГ у балонах проводиться їх вибіркове (до 5%) зважування; занести до інвентаризаційного опису результати інвентаризації; бухгалтерії підприємства необхідно скласти порівняльну відомість результатів інвентаризації; спеціалістами служби (відділу) обліку та реалізації підприємства провести розрахунок технологічних втрат СВГ згідно з вимогами, встановленими ГСТУ 320.00149943.016-2000; розрахунок технологічних втрат затверджується керівником підприємства.

Виявлені під час інвентаризації розбіжності фактичної наявності СВГ з даними бухгалтерського обліку регулюються в такому порядку: нестача СВГ, яка не перевищує норми технологічних втрат і похибку вимірювання, списується за розпорядженням керівника на операційні витрати підприємства; якщо різниця між масою СВГ, яка встановлена під час проведення інвентаризації, і даними бухгалтерського обліку, за мінусом технологічних утрат, розрахованих згідно з ГСТУ 320.00149943.016-2000, знаходиться в межах похибок (+- 0,5%), установлених ГОСТ 26976-86, то вартість цієї різниці не стягується з матеріально відповідальних осіб, надлишки не оприбутковуються, а за основу беруться дані бухгалтерського обліку; похибка вимірювання (+- 0,5%) застосовується тільки для фактичного залишку маси СВГ у резервуарах, встановленого інвентаризацією; нестачі СВГ, які в сумі перевищують розміри втрат під час здійснення технологічних операцій та абсолютне значення похибки вимірювання, відшкодовуються матеріально відповідальними особами за розмірами, визначеними згідно з Порядком визначення розміру збитків від розкрадання, нестачі, знищення (псування) матеріальних цінностей, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 22 січня 1996 р. № 116, а надлишки, які перевищують похибку вимірювання, оприбутковуються за бухгалтерським обліком.

Водночас, висновок контролюючого органу про відсутність обліку товарно-матеріальних цінностей, який зроблений в акті перевірки свідчить про їх переконання про порушення Приморська філія ТОВ «Запоріжспецтрансгаз» порядку обліку товарних запасів, встановленого Положенням (стандартом) бухгалтерського обліку 9 «Запаси», затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 20.10.1999 №246.

Разом з тим, такий висновок про відсутність обліку запасів зроблений без посилання на норми законодавства, які були порушені філією ТОВ «Запоріжспецтрансгаз».

Системний аналіз наведених норм у їх сукупності та матеріали перевірки контролюючого органу дають підстави для висновку про те, що дії відповідача з встановлення залишків газу при проведенні перевірки, а фактично інвентаризація, були здійснені в порушення положень Інструкції №332.

Крім того, з висновку на заперечення до акту перевірки вбачається, що в останньому зазначено про невідповідність відомостей, зазначених у денному звіті за формою № 38-НП, яка полягає в тому, що на момент перевірки були заповнені лише рядки №1,2,3,4,11, а до заперечень на акт надано звіт, у якому також заповнено рядки 5,10, 12,20, 21. Разом з тим, звіти за формою № 38-НП заповнюються протягом всього робочого дня. Так, рядки 1-4 заповнюються на початок робочого дня, оскільки у них відображаються відомості про залишки газу на початок роботи. В подальшому протягом дня до звіту вносяться відомості відносно операцій, що мали місце пізніше. Зокрема, у рядку №5, 10 зазначено відомості про газ отриманий протягом дня; у рядку 12 - відомості про відвантаження газу на склад АЗС; у рядку 20 - загальна кількість відпущеного газу на кінець дня; у рядку 21 - залишок газу на кінець дня. Таким чином, оскільки перевірка була проведена протягом обмеженого періоду часу, водночас, протягом робочого дня мали місце операції, які не могли бути відображені у звіті на момент проведення перевірки, а відтак, не могли бути заповнені на момент проведення перевірки рядки 20, 21 Звіту.

Також суд вважає за необхідне зазначити, що відповідачем були застосовані штрафні санкції відповідно до ст. 20 Закону України № 265/95-ВР, згідно якої, до суб'єктів господарювання, що здійснюють реалізацію товарів, які не обліковані у встановленому порядку, застосовується фінансова санкція у розмірі подвійної вартості необлікованих товарів, які не обліковані за місцем реалізації та зберігання, за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Тобто, відповідальність, встановлена даною статтею, лише за продаж не облікованих товарів, а не їх наявність за місцем реалізації.

Як свідчать матеріали перевірки відповідач фактично застосував штрафну санкцію за відсутність певного товару, тобто відсутній в наявності товар, який був облікований позивачем.

Завданням адміністративного суду є перевірка правомірності (легальності) даних рішень суб'єкта владних повноважень з огляду на чіткі критерії, які зазначені у частині 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до вимог частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Так, відповідно до частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

«На підставі» означає, що суб'єкт владних повноважень: 1) повинен бути утвореним у порядку, визначеному Конституцією та законами України; 2) зобов'язаний діяти на виконання закону, за умов та обставин, визначених ним.

«У межах повноважень» означає, що суб'єкт владних повноважень повинен приймати рішення, а дії вчиняти відповідно до встановлених законом повноважень, не перевищуючи їх.

«У спосіб» означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний дотримуватися встановленої законом процедури і форми прийняття рішення або вчинення дії і повинен обирати лише визначені законом засоби.

Зазначені критерії, хоч і адресовані суду, але одночасно вони є і вимогами для суб'єкта владних повноважень, який приймає відповідне рішення, вчинює дії чи допускається бездіяльності.

Відповідно до ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Частиною 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а частиною 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України зазначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві вимоги позивача є обґрунтованими та, відповідно, такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.

Керуючись ст. ст. 69-71, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Запоріжспецтрансгаз» задовольнити.

Скасувати податкове повідомлення-рішення від 20.01.2012 №0000042370 Державної податкової інспекції у Заводському районі м. Запоріжжя.

Стягнути з державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Запоріжспецтрансгаз» 330,35 грн. судового збору.

Постанова набирає законної сили відповідно до частини першої статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України.

Суддя /підпис/ Я.В. Горобцова