03 вересня 2012 року о 16 год. 55 хв. Справа № 0870/6514/12
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Горобцової Я.В., за участю секретаря судового засідання Тєтєрєвої К.О., розглянувши у місті Запоріжжі у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Запоріжжя Запорізької області Державної податкової служби
до Приватного підприємства «МТЦ»
про стягнення коштів в рахунок погашення податкового боргу з рахунків платника,-
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Запоріжжя Запорізької області Державної податкової служби (далі - позивач або ДПІ у Шевченківському районі м. Запоріжжя) до Приватного підприємства «МТЦ» (далі - відповідач або ПП «МТЦ») про стягнення коштів за податковим боргом.
Позов обґрунтовано тим, що податковий борг відповідача на загальну суму 283817 грн. 26 коп. виник у зв'язку з несплатою відповідачем узгоджених податкових зобов'язань.
Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 30 липня 2012 року відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду.
Представник позивача через службу діловодства суду подав клопотання, в якому просить розглянути справу за відсутності представника Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Запоріжжя Запорізької області Державної податкової служби, на позовних вимогах наполягає.
Представник відповідача у судове засідання не прибув. Про день, час і місце розгляду справи відповідач повідомлявся належним чином. Причини неприбуття до суду не повідомив. Заяв, клопотань до суду від відповідача не надходило.
За таких обстави суд приходить до висновку, що є можливим розглянути адміністративну справу без участі представників сторін на підставі матеріалів, які містяться в адміністративній справі.
Відповідно ч.1 ст. 41 КАС України суд під час судового розгляду адміністративної справи здійснює повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу. У разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд -
18.01.2011 у Шевченківському районі м. Запоріжжя відносно Приватного підприємства «МТЦ» проведено позапланову невиїзну перевірку щодо підтвердження відомостей, отриманих від особи, яка мала правові відносини з платником податків ПП «УПТФ» за період з 01.01.2007 по 30.09.2008. За результатами перевірки позивачем складено Акт № 3/35-3/2211947 від 18.01.2011. Перевіркою встановлено, що відповідачем порушено вимоги п.5.1 та п.п. 5.2.1 п. 5.2, абз. 4 п. п. 5.3.9 п. 5.3 ст. 5 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств від 28.12.1994 № 334/94-ВР в результаті якого встановлено заниження податку на прибуток.
На підставі акту перевірки № 3/35-3/2211947 від 18.01.2011 прийнято податкове повідомлення - рішення №0000022302/0 від 01.02.2011, яким донараховано основного платежу у розмірі 143341грн. 00 коп. та застосовано штрафні санкції у розмірі 35835 грн. 25 коп. Податкове повідомлення-рішення отримано відповідачем 08.02.2012.
На підставі акту перевірки № 3/35-3/2211947 від 18.01.2011 прийнято податкове повідомлення - рішення №0000012302/0 від 01.02.2011, яким донараховано основного платежу у розмірі 81342грн. 00 коп. та застосовано штрафні санкції у розмірі 20335 грн. 50 коп. Податкове повідомлення-рішення отримано відповідачем 08.02.2012.
Приватним підприємством «МТЦ» за результатом своєї господарської діяльності подано до ДПІ у Шевченківському районі м. Запоріжжя податкові декларації з податку на прибуток № 99015517813 від 08.02.2012, № 9025416858 від 10.05.2012, де платник податку самостійно визначив податкові зобов'язання перед бюджетом.
10.02.2012 податковим органом проведено камеральну перевірку Приватного підприємства «МТЦ» щодо подання податкової звітності за результатами якої складено Акт перевірки № 59/1501/22119477 від 10.02.2012.
На підставі акту перевірки № 59/1501/22119477 від 10.02.2012 прийнято податкове повідомлення - рішення №0000331501 від 22.02.2012, яким до відповідача застосовано штрафні санкції у розмірі 6439 грн. 00 коп. Податкове повідомлення-рішення отримано відповідачем 28.02.2012.
Так, з урахуванням пені, нарахованої податковим органом у розмірі 1979 грн. 39 коп., загальна сума боргу з податку на прибуток Приватного підприємства «МТЦ» становить 189719 грн. 64 коп.
Заборгованість Приватного підприємства «МТЦ» з податку на додану вартість виникла в наслідок проведення позивачем позапланової невиїзної перевірки щодо підтвердження відомостей, отриманих від особи, яка мала правові відносини з платником податків ПП «УПТФ» за період з 01.01.2007 по 30.09.2008, за результатами якої позивачем складено Акт перевірки № 3/35-3/2211947 від 18.01.2011. Перевіркою встановлено, що ПП «МТЦ» порушено вимоги п.п. 7.4.1 та п.п. 7.4.5 п.7.4 ст. 7 Закону України №168/97-ВР «Про податок на додану вартість».
Так, за результатами здійснення господарської діяльності Приватне підприємство «МТЦ» самостійно визначило податкове зобов'язання шляхом подання до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Запоріжжя Запорізької області Державної податкової служби податкових декларацій з податку на додану вартість. Узгоджена сума ПДВ сплачена відповідачем не була, через що вона набула статусу боргу.
Так, з урахуванням пені нарахованої за період з 31.03.2012 по 28.04.2012 податковим органом у розмірі 49 грн. 59 коп., загальна сума боргу з податку на додану вартість Приватного підприємства «МТЦ» становить 94097 грн. 62 коп.
Як зазначено у пп.14.1.175 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України податковий борг - це сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Пунктом 46.1 ст. 46 Податкового кодексу України визначено, що податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку. Податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податків (п. 49.1 ст. 49 Податкового кодексу).
Відповідно до п.57.3 ст.57 ПК України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
Згідно до п. 58.3 ст. 58 ПК України податкове повідомлення-рішення вважається надісланим (врученим) платнику податків, якщо його передано посадовій особі такого платника податків під розписку або надіслано листом з повідомленням про вручення.
Відповідно до п.п. 95.1 - 95.3 ст. 95 Податкового кодексу, орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Відповідно до пункту 3.1 Розділу 3 Інструкції про порядку ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, контролю за справлянням яких здійснюється органами державної податкової служби України, затвердженої Наказом ДПА України від 18.07.2005 №276 (далі - Інструкція №276), з метою обліку нарахованих і сплачених сум платежів до бюджету органами державної податкової служби на кожний поточний рік відкриваються особові рахунки за кожним платником та кожним видом платежу, які повинні сплачуватися такими платниками.
У п.3.6 Інструкції №276 зазначено, що форми карток особових рахунків мають лицьовий та зворотний боки. На лицьовому боці картки відображаються умови справляння платежу та дані про платника податків. Зворотний бік картки відображає стан розрахунків платників з бюджетом (суми нарахованого та сплаченого платежу, пені, штрафних (фінансових) санкцій, плати за кредит щодо розстрочених (відстрочених) податкових зобов'язань, суми податкового боргу, надміру та/або помилково сплачені, та суми, заявлені до відшкодування, й інше).
Згідно п. 4.1 Розділу 4 Інструкції №276 нарахуванню в особових рахунках платників підлягають, зокрема, податкові зобов'язання, штрафні санкції та пеня, самостійно визначені платником; податкові зобов'язання, штрафні санкції та пеня, нараховані органом державної податкової служби та узгоджені платником відповідно до чинного законодавства.
Податкові зобов'язання, штрафні санкції, пеня, самостійно визначені платником у податковій звітності, уносяться до електронної бази даних підрозділами обробки та ведення податкових документів і формуються в електронні та паперові реєстри. Нарахування податкових зобов'язань та штрафних санкцій, що самостійно визначені та узгоджені платником, обліковується у розділі «Нараховано платежів - зменшено платежів» за відповідними кодами операцій (п. 4.2.1 Розділу 4 Інструкції №276).
Відповідно до п.59.1 ст.59 Податкового кодексу України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Як зазначено у пп.14.1.153 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України податкова вимога - це письмова вимога органу державної податкової служби до платника податків щодо погашення суми податкового боргу.
Відповідно до приписів п.58.3 ст.58 Податкового кодексу України податкове повідомлення-рішення вважається надісланим (врученим) юридичній особі, якщо його передано посадовій особі такої юридичної особи під розписку або надіслано листом з повідомленням про вручення. Податкове повідомлення-рішення вважається надісланим (врученим) фізичній особі, якщо його вручено їй особисто чи її законному представникові або надіслано на адресу за місцем проживання або останнього відомого її місцезнаходження фізичної особи з повідомленням про вручення. У такому самому порядку надсилаються податкові вимоги та рішення про результати розгляду скарг. У разі коли пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення-рішення або податкові вимоги, або рішення про результати розгляду скарги через відсутність за місцезнаходженням посадових осіб, їх відмову прийняти податкове повідомлення-рішення або податкову вимогу, або рішення про результати розгляду скарги, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, податкове повідомлення-рішення або податкова вимога, або рішення про результати розгляду скарги вважаються врученими платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причин невручення.
Так, судом встановлено що перша податкова вимога №1/870 направлена на адресу відповідача та отримана уповноваженою особою підприємства, про що свідчить підпис на поштовому повідомленні. Друга податкова вимога № 2/93 направлена на адресу відповідача та отримана уповноваженою особою підприємства, про що свідчить підпис на поштовому повідомленні.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Станом на час розгляду справи Приватне підприємство «МТЦ» має податковий борг у сумі 94097 грн. 62 коп. з податку на додану вартість та 189719 грн. 64 коп. з податку на прибуток - який самостійно відповідачем не погашено, що підтверджується обліковою карткою платника податків (зворотній бік скорочена форма) - відповідача, наявною в матеріалах справи, а тому суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню.
Відповідно до приписів ч.4 ст.94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Запоріжжя Запорізької області Державної податкової служби - задовольнити.
Стягнути з боржника - Приватного підприємства «МТЦ» (ЄДРПОУ 22119477) на р/р 31116029700009, одержувач: УДКСУ у Шевченківському районі, код платежу 14010100, код ЄДРПОУ 38025367, банк одержувача - ГУДКСУ в Запорізькій області, МФО 813015) податковий борг по податку на додану вартість в сумі 94097 грн. 62 коп. (дев'яносто чотири тисячі дев'яносто сім гривень 62 копійки).
Стягнути з боржника - Приватного підприємства «МТЦ» (ЄДРПОУ 22119477) на р/р 31114009700009, одержувач: УДКСУ у Шевченківському районі, код платежу 11021000, код ЄДРПОУ 38025367, банк одержувача - ГУДКСУ в Запорізькій області, МФО 813015) податковий борг по податку на прибуток приватних підприємств в сумі 189719 грн. 64 коп. (сто вісімдесят дев'ять тисяч сімсот дев'ятнадцять гривень 64 копійки).
Постанова набирає законної сили відповідно до частини першої статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України.
Суддя /підпис/ Я.В. Горобцова