30 серпня 2012 р. Справа № 2а/0470/8123/12
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого суддіВрони О. В.
при секретаріМаксименко Е.М.
за участю:
представника позивача - Миткалик Є.В. представник відповідача не з'явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Комунального підприємства Дніпродзержинської міської ради «Дніпродзержинськтепломережа» до Дніпродзержинської об'єднаної державної податкової інспекції Дніпропетровської області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,-
До суду надійшов адміністративний позов Комунального підприємства Дніпродзержинської міської ради «Дніпродзержинськтепломережа» з позовними вимогами визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Дніпродзержинської об'єднаної державної податкової інспекції Дніпропетровської області № 0002891502 від 03.07.2012р.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем, на підставі акту камеральної перевірки було винесено податкове повідомлення-рішення згідно з яким до позивача застосовано штрафні (фінансові) санкції за несвоєчасно сплачений податок на додану вартість. Позивач вважає оскаржуване податкове повідомлення-рішення протиправним, прийнятим всупереч нормам законодавства, оскільки штрафну санкцію відповідач мав застосувати на підставі ст.126 ПК України, зі ставкою 20% від несвоєчасно сплаченої суми податкового зобов'язання, проте відповідач всупереч нормам закону застосував до позивача штрафну санкцію на підставі пп.17.1.7 п.17.1 ст.17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» №2181-111 від 21.12.2000 р.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі.
Відповідач в судове засідання не з'явився, надавши заперечення на позовну заяву в яких зазначив, що КП Дніпродзержинської міської ради «Дніпродзержинськтепломережа» в порушення п.п.5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000р. узгоджену суму податкового зобов'язання по податку на додану вартість, визначену в деклараціях за вересень та листопад 2007р. сплатило у період з жовтня 2009 р. по грудень 2010 р., з порушенням строків сплати понад 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання. У зв'язку з цим відповідачем на підставі п.п.17.1.7 п.17.1 ст.17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000р. було розраховано штрафні санкції за несвоєчасну сплату узгодженої суми податкових зобов'язань у сумі 233677,02 грн. за затримку на 1090 календарних днів сплати суми грошового зобов'язання по деклараціях з ПДВ за вересень та листопад 2007 р.
Заслухавши пояснення представника позивача, розглянувши матеріали справи, оцінивши докази, суд вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що 12.06.2012р. Дніпродзержинською ОДПІ було складено акт камеральної перевірки податкової звітності з податку на додану вартість Комунального підприємства Дніпродзержинської міської ради «Дніпродзержинськтепломережа» №1583/173/15-230/03342573.
В акті перевірки встановлено, що в період з січня 2008р. по січень 2012р. КП Дніпродзержинськтепломережа» в порушення вимог п.п.5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону України від 21.12.2000р. № 2181 - III «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» несвоєчасно сплачувало податок на додану вартість по деклараціях з ПДВ за вересень та листопад 2007 р., на загальну суму 467354,04грн. Строк затримки складає 1090 календарних днів. Визначену в деклараціях за вересень та листопад 2007 року суму податкового зобов'язання позивачем було сплачено у період з жовтня 2009 р. по грудень 2010 р.
На підставі акту перевірки Дніпродзержинською ОДПІ було сформовано податкове повідомлення-рішення №0002891502 від 03.07.2012р., яким до позивача застосовано штрафну санкцію у розмірі 50 % від несвоєчасно сплаченої суми з податку на додану вартість в розмірі 233677,02 грн., на підставі пп.17.1.7 п.17.1 ст.17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» №2181-111 від 21.12.2000 р.
Вирішуючи питання про правомірність прийнятого податкових повідомлення-рішення суд зазначає наступне.
Згідно до п.п.5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону України від 21.12.2000р. № 2181-ІІІ «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (із змінами та доповненнями) платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого п.п.4.1.4 п.4.1 ст.4 цього Закону для подання податкової декларації
Згідно пп. 17.1.7 п.17.1 ст.17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» передбачено застосування штрафних санкцій: в разі, якщо платник податку не сплачує узгоджену суму податкових зобов'язань на протязі граничних термінів, визначених цим законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф в наступному розмірі:
- при затримці більше 90 календарних днів , наступних за останнім днем граничного терміну сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - в розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.
Закон України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» №2181-111 від 21.12.2000 р., втратив чинність з 1 січня 2011 р. у зв'язку з набранням чинності Податковим кодексом України від 02 грудня 2010 р. № 2755-VІ.
Згідно ст. 3.1. Податкового кодексу Податкове законодавство України складається з Конституції України: цього Кодексу: Митного кодексу України та інших законів з питань митної справи у частині регулювання правовідносин, що виникають у зв'язку з оподаткуванням ввізним або вивізним митом операцій з переміщення товарів через митний кордон України; чинних міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України і якими регулюються питання оподаткування; нормативно-правових актів, прийнятих на підставі та на виконання цього Кодексу та законів з питань митної справи: рішень Верховної Ради Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування з питань місцевих податків та зборів, прийнятих за правилами, встановленими цим Кодексом.
Згідно до ст.113.3 ПК України штрафні (фінансові) санкції (штрафи) за порушення норм законів з питань оподаткування або іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, застосовуються у порядку та у розмірах, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.
Застосування за порушення норм законів з питань оподаткування або іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, штрафних (фінансових) санкцій (штрафів), не передбачених цим Кодексом та іншими законами України, не дозволяється.
Відповідно до ст.126 ПК України у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу;
при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошовою зобов'язання - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.
Пунктом 1 підрозділу 10 розділу XX ПК України встановлено, що штрафні (фінансові) санкції (штрафи) за наслідками перевірок, які здійснюються контролюючими органами, застосовуються у розмірах, передбачених законом, чинним на день прийняття рішень щодо застосування таких штрафних (фінансових) санкцій (з урахуванням норм пункту 7 цього підрозділу).
Отже виходячи із вказаної норми вбачається, що штрафні санкції за податкові правопорушення, вчинені до набрання чинності Податковим кодексом України, але виявлені після 1 січня 2011 року, застосовуються згідно з приписами пункту 11 підрозділу 10 розділу XIX Податкового кодексу України.
Таким чином, суд доходить висновку, що відповідачем протиправно на підставі пп.17.1.7 п.17.1 ст.17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» №2181-111 від 21.12.2000 р. було застосовано до позивача штрафну (фінансову) санкцію та винесено оскаржуване податкове повідомлення-рішення, оскільки в даному випадку при визначенні штрафної санкції застосуванню підлягають виключно норми Податкового кодексу України.
Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
Керуючись ст. 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Адміністративний позов Комунального підприємства Дніпродзержинської міської ради «Дніпродзержинськтепломережа» до Дніпродзержинської об'єднаної державної податкової інспекції Дніпропетровської області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Дніпродзержинської об'єднаної державної податкової інспекції Дніпропетровської області № 0002891502 від 03.07.2012р.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Комунального підприємства Дніпродзержинської міської ради «Дніпродзержинськтепломережа» судовий збір в розмірі 2213,30 грн.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вони не були подані у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги відповідно до ст. 186 України.
Якщо постанову проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання апеляційної скарги обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Повний текст постанови виготовлено 05 вересня 2012 року.
Суддя О.В. Врона