Постанова від 25.09.2012 по справі 2а-8692/11/0170/5

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013

ПОСТАНОВА

Іменем України

25 вересня 2012 р. (13:22) Справа №2а-8692/11/0170/5

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі:

судді Сидоренка Д.В., при секретарі Гордієнко О.О.,

розглянувши за участю представників:

відповідача Кримської митниці - Гомель А.О.., довіреність № 17-07/9549 від 31.12.2010 року,

прокурора - Березовиченко Ю.Ю., посвідчення № 10180;

у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Мар-Трейд»,

до відповідача Кримської митниці,

за участю Прокуратури АР Крим,

про визнання протиправним рішень та зобов'язання вчинити певні дії.

Обставини справи: ТОВ «Мар-Трейд» звернулось до Окружного адміністративного суду АР Крим із адміністративним позовом про скасування рішення Кримської митниці про визначення коду товару від 13.05.2011р. №КТ-600-0156-11, картки відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні чи пропуску товарів і транспортних засобів через митний кордон України №600060002/1/00032 від 27.05.2011р. та зобов'язання Кримської митниці здійснити митне оформлення товару за ВМД №600060002/2011/000286 від 27.05.2011р.

Позовні вимоги мотивовані тим, що підприємством правильно визначено код товарів у ВМД, а відповідачем необґрунтовано відмовлено у митному оформленні ватажу, оскільки показники вмісту сірки в оскаржуваних рішеннях завищені та не відповідають паспорту якості №2668 від 29.04.2011р.

В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги в повному обсязі.

Відповідач проти задоволення позову заперечував. У запереченнях на адміністративний позов (т.1 а.с.53-57) зазначив, що при проведені митного оформлення дизельного палива, що належить позивачу було встановлено невідповідність вмісту сірки, вказаній у гр.31 в поданій вантажно-митній декларації, у зв'язку з чим відповідно до ст.313 Митного кодексу України правомірно були прийняті рішення про визначення коду товару від 13.05.2011р. №КТ-600-0156-11 та картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленню чи пропуску товарів і транспортних засобів через митний кордон України №600060002/1/00032 від 27.05.2011р.

31.08.2011р. листом вих.№05/1-5161-4 прокуратура АР Крим повідомила про вступ представника прокуратури АР Крим в судовий процес у справі (т.1 а.с. 133).

В обґрунтування правової позиції представником позивача наданні додаткові письмові пояснення від 19.09.2012р. вих.№283 (т.1 а.с. 143-144), згідно яких під час проведення лабораторних досліджень заявленого до митного оформлення палива, Центральним митним управлінням лабораторних досліджень та експертної роботи надано висновок №12.1-877 від 02.06.2011р. відповідно до якого визначений вміст сірки на рівні 0,0050 мас.%, що не суперечить опису товарів у гр.31 ВМД від 29.04.2011р. №6000/60002/2011/000219.

За клопотанням позивача, яке підтримане відповідачем, ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 11.10.2011р. зупинено провадження у справі до набрання законної сили рішенням Окружного адміністративного суду АР Крим у справі №2а-8816/1/0170/12 за позовом ТОВ «Фактор-енергогруп» до Кримської митниці про скасування рішень та спонукання до виконання певних дій.

Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 13.08.2012р. поновлено провадження у справі.

28.08.2012р. позивачем надані доповнення по позовної заяви вих.№297 (т.1 а.с.159-161) щодо пов'язаності встановлених постановою Севастопольського апеляційного адміністративного суду у адміністративній справі №2а-8816/1/0170/12 обставинах відносно визначення коду товару, обставинам, які необхідно встановити в даній адміністративній справі. Вищезазначені доповнення мотивовані тим, що поставка товарів ТОВ «Фактор-енергогруп» та ТОВ «Мар-Трейд» здійснювалася однією танкерною групою, що підтверджується коносаментом.

Крім того, в судовому засіданні представником позивача надані копії процесуальних документів по адміністративній справі за позовом ТОВ «Ространснафтопродукт» (особи, якій також здійснювалася поставка однією танкерною групою з позивачем) до Кримської митниці про оскарження рішень (з приводу визначення вмісту сірки) та ВМД №600060002/2011/000262 ТОВ «Хімічна компанія «Укрхімпром» щодо митного оформлення заявленого дизельного палива з масовою часткою сірки - 0,0032 %.

На вимогу суду, Кримською митницею надані документи відносно митного оформлення ТОВ «Ространснафтопродукт», ТОВ «Хімічна компанія «Укрхімпром», ТОВ «Фактор-енергогруп» палива дизельного, отриманого згідно коносаменту (Bill of lading) №1 від 21.02.2011р.

Розглянувши матеріали справи, надані докази, заслухавши пояснення представників сторін та прокурора, суд -

ВСТАНОВИВ:

Згідно з частиною 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Відповідно до частини 2 статті 2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Відповідно до пункту 1 частини 2 статті 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

Справою адміністративної юрисдикції (адміністративною справою) відповідно до п.1 ч.1 ст.3 КАС України є переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Пунктом 7 частини 1 статті 3 КАС України визначено поняття суб'єктів владних повноважень, до яких належать орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень

Відповідно до ст.543 Митного кодексу України безпосереднє здійснення державної митної справи покладається на митну службу України.

Митна служба України є складовою частиною системи органів виконавчої влади України і складається з митних органів, митних організацій, а також спеціалізованих навчальних закладів та науково-дослідної установи митної служби України.

Митними органами є центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері державної митної справи, спеціалізовані митні органи, митниці та митні пости.

Відповідно частини 1 статті 546 Митного кодексу України митниця є митним органом, який у зоні своєї діяльності забезпечує виконання завдань, покладених на митну службу України.

Отже, Кримська митниця у відносинах з фізичними та юридичними особами, під час реалізації своїх завдань та функцій, встановлених законодавством України, є суб'єктом владних повноважень, відтак зазначений спір є справою адміністративної юрисдикції та підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.

14.02.2011р. між «FACTOR CAPITAL LLC» (Великобританія) та ТОВ «Мар-Трейд» укладено контракт №МТ 140211 (т.1 а.с. 4-9), згідно якого продавець продає, а покупець придбає гідроочищене дизельне паливо 50РРМ, походження - Республіка Туркменістан, якості вказаної у Графі 2, на умовах DDU в ємностях Феодосійського підприємства по забезпеченню нафтопродуктами, у кількості 5000 метричних тон +/- 10% в опціоні продавця.

Графою 2 вказаного контракту визначено, що якість товару буде відповідати наступним специфікаціям:

§ щільність при 15 гр C, Kg, ASTM D4052-0.8450;

§ фракційний склад Макс, ASTM D86;

§ переганяється при температурі 250 гр.С, % Об'єм - 65 Макс;

§ переганяється при температурі 355 гр.С, % Об'єм - 85 Макс;

§ 90% переганяється при, гр.С - 360 Макс;

§ точка помутніння, Гр С, ASTM D2500 - мінус 5 Макс;

§ сірка, частка на одиницю, ASTM D5453 - 50 Макс;

§ стійкість до окислення, Гр/куб.м, ASTM D2274 - 25 Макс;

§ вміст води, на одиницю, ASTM D6304 - 200 Макс;

§ зольність, на одиницю, ASTM D482 - 0.01 Макс;

§ кольоровість, оцінка за шкалою ASTM D1500 - 2 Макс;

§ випробування на мідній пластинці, оцінка за шкалою ASTM D130 - 1А F;

§ температура спалаху у закритому тиглі за методом Пенського-Мартінса, Гр/С, ASTM D93 (метод А) - 55 Мін;

§ в'язкість при 40 Гр.С, час капілярного всмоктування ASTM D445-2.0-4.5 Мін-Макс;

§ гранична температура холодної фільтрації, Гр.С ІР 309 - Мін 10 Макс;

§ цітанове число, ASTM D613* - 51 Мін;

§ цітановий індекс, ASTM D976- 46 Мін

§ поліциклічні ароматичні вуглеці, випробувач керований тиском ІР 391 - 11 Макс.

На виконання вказаного контракту було складено Акти приймання передачі нафтопродуктів №0411/02 від 29.04.2011р., відповідно контракту №FC 140211 від 14.02.2011р. (т.1 а.с.23-24).

На поставлене паливо виданий сертифікат відповідності серії ДІ №439866 (т.1 а.с. 10), та паспорт якості №2668 від 29.04.2011р. (т.1 а.с. 11), відповідно до якого товар знаходився в резервуарах №148, та мав масову частку сірки - 35 мг./кг.

Для митного оформлення ТОВ «Мар-Трейд» подало до Кримської митниці вантажну митну декларацію №600060002/2011/000219 (відправник компанія Ocean Energy FZE, т.1 а.с. 91), в режимі ІМ 40 ТД, тобто тимчасову вантажну митну декларацію.

В гр.31 ВМД №600060002/2011/000219 наведено опис товару, а саме - паливо дизельне (HYDROPURIFIED GAZJLIN (NOT MORE THAT 50 PPM SULPHUR). Масова частка сірки - 0,0032 мас.%. Фракційний склад: 35% (включаючи витрати) переганяється при температурі 250 град.С; 95об% (включаючи витрати) переганяється при температурі 355 град.С. Температура спалаху в закритому тиглі +69 град.С. Призначене для дизельних двигунів Turkmenbashi Refinery, TM.

За декларацією позивачем було подано документи щодо митного оформлення палива дизельного вагою 50000000 кг (графи 34 та 38) на суму 39827000,00 грн. (графа 22), а саме в графі 44 «Додаткова інформація / Подані документи / Сертифікати і дозволи» зазначені:

- 1601 - лист погодження 100170000/1/005089 від 28.04.2011р.;

- 1602 - облікова картка суб'єкта зовнішньоекономічної діяльності 10000/26/2011/665 від 28.04.2011р.;

- 2761 - Коносамент (Bill of Lading) 1 від 21.02.2011р.;

- 2785 - вантажний маніфест б/н від 21.02.2011р.;

- 3105 - рахунок-фактура (інвойс) МТ 140211/1 від 14.02.2011р.;

- 4100 - зовнішньоекономічний договір (контракт) купівлі-продажу товарів МТ 140211/1 від 14.02.2011р.;

- 4103 - доповнення до зовнішньоекономічного договору (контракту) №1 від 14.02.2011р.;

- 4202 - договір декларування №28/04 від 28.04.2011р.;

- 5000 - екологічна декларація №40/1-1 від 29.04.2011р.;

- 5090 - довідка про відсутність за межами України валютних цінностей та майна 65 від 04.04.2011р.;

- 5111 - сертифікат відповідності UA1.072.0053734-11 від 29.04.2011р.;

- 5501 - 9000 від 29.04.2011р.;

- 5502 - 5000 від 29.04.2011р.;

- 6000 - сертифікат кількості №РО/1130/0036 від 21.02.2011р.;

- 6000 - сертифікат кості №РО/1130/0036 від 23.02.2011р.;

- 6007 - паспорт якості №2668 від 29.04.2011р.;

- 9000 - підтвердження №29/04/11-1ф від 29.04.2011р.;

- 9000 - ресурсна довідка №1035 від 29.04.2011р.;

- 9000 - заява №29/04/11-2ф від 29.04.2011р.;

- 9000 - лист FACTOR CAPITAL LLC №29/04-1 від 29.04.2011р.;

- 9000 - акт приймання - передачі №0411/01 від 29.04.2011р.;

- 9000 - довіреність б/н від 17.03.2011р.;

- 9000 - довіреність б/н від 01.12.2010р.;

- 9000 - свідоцтво про атестацію №138-10РЕ від 09.08.2010р.;

- 9000 - лист ТОВ «Ківвер-1» №294 від 29.04.2011р.;

- 9000 - лист MARSHELL OIL LLP №09/03-1 від 09.03.2011р.;

- 9000 - лист ТОВ «Континент нафто трейд» №09/03/11 від 09.03.2011р.№

- 9000 - акт прийому - передачі №0411/02 від 29.04.2011р.;

- 9000 - акт прийому-передачі №290411 від 29.04.2011р.;

- 9000 - довіреність б/н від 23.03.2011р.;

- 9604 - 2904/11-1ф від 29.04.2011р.

29.04.2011р. працівниками м/п «Феодосія» Кримської митниці взято для перевірки проби та зразки дизельного палива Gazolin, відправник FACTOR CAPITAL LLC, номер накладної РВС-10000 №148, в кількості 4 скляні пляшки по 0,5 літра, про що складено акт про взяття проб і зразків товарів (т.1 а.с. 112).

За запитом про проведення досліджень зразків товарів від 29.04.2011р. №0094/11 (т. 1 а.с. 113), зразки вищезазначені проби направлені до Кримської служби з експертного забезпечення митних органів, з метою визначення хімічних та фізичних характеристик для однозначної класифікації згідно УКТ ЗЕД.

За результатами дослідження відібраних проб Кримською службою з експертного забезпечення митних органів надано висновок №20-0117 (т.1 а.с. 114-116), відповідно до якого:

- за результатами лабораторних досліджень встановлено, що проба є сумішшю аліфатичних вуглеводів;

- при 210 С переганяється близько 7% проби (включаючи втрати);

- при 250 С переганяється близько 32% проби (включаючи втрати);

- 65% (включаючи втрати) переганяється при температурі близько 288 С;

- 85% (включаючи втрати) переганяється при температурі близько 318 С;

- при 350 С переганяється близько 95% проби (включаючи втрати);

- за результатами фракційного складу проби відносяться до «важких дистилятів», «гай золів», згідно примітки 2(е) УКТЗЕД;

- визначена масова частка сірки у пробі становить 0,0095% (95 мг/кг);

- температура спалаху проби в закритому тиглі становить +69С;

- отримані результати за масовою сірки не узгоджуються з показником зазначеним в паспорті якості від 20.04.2011р. №2668, ДСТУ 4840:2007 та у гр.31 ВМД від 29.04.2011р. №600060002/2011/000219, узгоджується з ДСТУ 3868-99 (вид 1), інші результати, отримані службою, узгоджуються з відповідними показниками щодо товару, зазначеними в паспорті якості від 20.04.2011р. №2668, ДСТУ 4840-2007, з ДСТУ 3668-99 (вид 1) та у гр.31 ВМД від 29.04.2011р. №600060002/2011/000219 в межах відтворності, регламентованій у нормативно-технічній документації.

Враховуючи висновки Кримської служби з експертного забезпечення митних органів, відділом ВКМВ та КЕ КМ Кримської митниці прийнято рішення про визначення коду товару від 13.05.2011р. №КТ-600-0156-11 (т.1 а.с. 117-118), відповідно до якого дані граф 31 та 33 ВМД після встановлення коду є:

- графа 31 - №1-1. Важкі дистиляти: газойлі. Паливо дизельне HYDROPURIFIED GAZJLIN. Масова частка сірки - 0,0095 мас.%. Фракційний склад: при температурі 210 град.С переганяється близько 7 об.% (включаючи витрати); при 250 град.С переганяється близько 32 об.% (включаючи витрати); 65 об.% (включаючи витрати) переганяється при температурі близько 288 гра.С; 85 об.% (включаючи витрати) переганяється при температурі близько 318 град.С; при температурі 350 град.С переганяється близько 95 об.% (включаючи витрати). Температура спалаху в закритому тиглі +69 град.С. Призначене для дизельних двигунів. Відповідає ДСТУ 3868-99;

- графа 33 код товару за УКТЕЗД - 2710194120.

З метою митного оформлення ТОВ «Мар-Трейд» 27.05.2011р. подало до Кримської митниці вантажну митну декларацію №600060002/2011/000286 (відправник компанія Ocean Energy FZE, т.1 а.с. 119-120), згідно якої було заявлено до декларування та випуску у вільний обіг (режим ІМ-40) паливо дизельне (HYDROPURIFIED GAZJLIN (NOT MORE THAT 50 PPM SULPHUR). Масова частка сірки - 0,0032 мас.%, вагою 5000000 кг. (графи 35 і 38), із кодом товару - 27101941 (гр.31), вартістю 39827000,00 (графа 22), курс валюти - 7,9654 грн. за долар США.

В графі 44 «Додаткова інформація / Подані документи / Сертифікати і дозволи» зазначені:

- 1601 - лист погодження 100170000/1/005089 від 28.04.2011р.;

- 1602 - облікова картка суб'єкта зовнішньоекономічної діяльності 10000/26/2011/665 від 28.04.2011р.;

- 2761 - Коносамент (Bill of Lading) 1 від 21.02.2011р.;

- 2785 - вантажний маніфест б/н від 21.02.2011р.;

- 3105 - рахунок-фактура (інвойс) МТ 140211/1 від 14.02.2011р.;

- 4100 - зовнішньоекономічний договір (контракт) купівлі-продажу товарів МТ 140211/1 від 14.02.2011р.;

- 4103 - доповнення до зовнішньоекономічного договору (контракту) №1 від 14.02.2011р.;

- 4202 - договір декларування №28/04 від 28.04.2011р.;

- 5000 - екологічна декларація №40/1-1 від 29.04.2011р.;

- 5090 - довідка про відсутність за межами України валютних цінностей та майна 65 від 04.04.2011р.;

- 5111 - сертифікат відповідності UA1.072.0053734-11 від 29.04.2011р.;

- 5501 - 9000 від 29.04.2011р.;

- 5502 - 5000 від 29.04.2011р.;

- 6000 - сертифікат кількості №РО/1130/0036 від 21.02.2011р.;

- 6000 - сертифікат кості №РО/1130/0036 від 23.02.2011р.;

- 6007 - паспорт якості №2668 від 29.04.2011р.;

- 6007 - паспорт якості №2851 від 13.05.2011р.;

- 9000 - підтвердження №29/04/11-1ф від 29.04.2011р.;

- 9000 - ресурсна довідка №1035 від 29.04.2011р.;

- 9000 - заява №29/04/11-2ф від 29.04.2011р.;

- 9000 - лист FACTOR CAPITAL LLC №29/04-1 від 29.04.2011р.;

- 9000 - акт приймання - передачі №0411/01 від 29.04.2011р.;

- 9000 - довіреність б/н від 17.03.2011р.;

- 9000 - довіреність б/н від 01.12.2010р.;

- 9000 - свідоцтво про атестацію №138-10РЕ від 09.08.2010р.;

- 9000 - лист ТОВ «Ківвер-1» №294 від 29.04.2011р.;

- 9000 - лист LITASCO SA №2804 від 28.04.2011р.;

- 9000 - лист SWINDOM TRADING CO LIMITED №144 від 28.04.2011р.;

- 9000 - акт прийому - передачі №0411/02 від 29.04.2011р.;

- 9000 - акт прийому-передачі №290411 від 29.04.2011р.;

- 9000 - довіреність б/н від 23.03.2011р.;

- 9000 - лист FACTOR CAPITAL LLC №5151 від 28.04.2011р.;

- 9604 - 2904/11-1ф від 29.04.2011р.

За результатами розгляду митним органом вказаної ВМД 27.05.2011р. прийнято Картку відмови в прийнятті декларації, митному оформленні чи пропуску товарів і транспортних засобів через митний кордон України №6000600002/1/00032 (т.1 а.с. 30), згідно якої митна декларація не може бути прийнята оскільки графа 31 поданої до митного оформлення ВМД не заповнена у відповідності з рішенням по коду товарів №КТ-600-0156-11 від 13.05.211р., чим порушено вимоги ст.33 Митного кодексу України. В графі 44 ВМД та в комплекті документів поданих разом з ВМД рішення по коду товару №КТ-600-0156-11 від 13.05.211р. також відсутнє, чим порушено вимоги ст.88 МКУ.

Відповідно до ст.81 Митного Кодексу України (в редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин, далі - МК України) декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари і транспортні засоби, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.

Відмова митного органу в прийнятті митної декларації повинна бути вмотивованою, а про причини відмови має бути письмово повідомлено декларанту (ст.86 МК України).

Відповідно до приписів п.11 Порядку оформлення й використання картки відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні чи пропуску товарів і транспортних засобів через митний кордон України, затвердженого наказом Державної митної служби України від 12 грудня 2005 р. № 1227 (в редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин) на підставі оформленої Картки відмова митного органу може бути оскаржена в порядку, установленому законодавством України.

Стаття 6 Закону України «Про Єдиний митний тариф» (в редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин, далі - Закон №2097) визначала мито як податок, який сплачується при ввезенні іноземного товару в країну і випуску товару митницею на внутрішній ринок.

Законом №2097 встановлено, що митний тариф - це систематизований згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності перелік ставок ввізного мита, яке справляється з товарів, що ввозяться на митну територію України.

Для забезпечення практичної реалізації Гармонізованої системи опису і кодування товарів 14.06.1983 була прийнята Міжнародна Конвенція про Гармонізовану систему опису та кодування товарів.

Статтею 1 Конвенції визначено, що під «Гармонізованою системою опису та кодування товарів» слід розуміти номенклатуру, що охоплює товарні позиції, субпозиції та цифрові коди, що відносяться до них, примітки до розділів, груп та субпозицій, а також основні правила класифікації для тлумачення Гармонізованої системи, що дані у додатку до Конвенції.

3 метою забезпечення належного рівня участі України в міжнародних торговельно-економічних відносинах та наближення нормативно-правової бази України до системи загальновизнаних норм міжнародного права відповідно до Указу Президента України №466/2002 від 17.05.2002 Україна приєдналася до Міжнародної Конвенції про Гармонізовану систему опису та кодування товарів.

Постановою Кабінету Міністрів України від 12.12.2002 №1863 «Про затвердження Порядку ведення Української класифікації товарів зовнішньоекономіч ної діяльності» (в редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин, далі - Порядок №1863) було визначено процедуру ведення Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності. Українська класифікація товарів зовнішньоекономічної діяльності розроблена на базі Гармонізованої системи опису і кодування товарів і є систематизованим переліком товарів, у якому кожен товар має певне місце. Вона включає в себе код товару, його найменування, одиницю виміру та обліку.

Конвенцією передбачено, що країни, які застосовують Гармонізовану систему, не можуть змінити класифікацію товарів і код у межах перших шести знаків. Кодування - це представлення товару у вигляді цифрового знака. Код товару в УКТЗЕД десятизначний і складається таким чином:

- код групи - 2 знаки;

- код позиції - 4 знаки;

- код підпозиції - 6 знаків;

- код категорії - 8 знаків;

- код підкатегорії - 10 знаків.

Згідно з частиною третьою статті 311 МК України для докладнішої товарної класифікації використовується 7, 8, 9 та 10 знаків цифрового коду.

Відповідно до вищевказаного Порядку ведення Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності, Українська класифікація товарів зовнішньоекономічної діяльності є товарною номенклатурою Митного тарифу, затвердженого Законом України «Про Митний тариф України», що використовується для цілей тарифного та інших видів регулювання зовнішньоекономічної діяльності, ведення зовнішньої торгівлі, здійснення митного оформлення товарів.

Для того щоб присвоїти товару код відповідно до УКТЗЕД, необхідно провести його класифікацію, тобто знайти його місце в товарній номенклатурі.

Згідно до частини першої ст. 45 МК України особи, які переміщують товари і транспортні засоби через митний кордон України чи провадять діяльність, зобов'язані подавати митним органам документи та відомості, необхідні для здійснення митного контролю.

Відповідно до положень п.14, 15 ч. ст.1 МК України, митне оформлення це виконання митним органом дій (процедур), які пов'язані із закріпленням результатів митного контролю товарів і транспортних засобів, що переміщуються через митний кордон України, і мають юридичне значення для подальшого використання цих товарів і транспортних засобів. Митний контроль - сукупність заходів, що здійснюються митними органами в межах своєї компетенції з метою забезпечення додержання норм цього Кодексу, законів та інших нормативно-правових актів з питань митної справи, міжнародних договорів України, укладених в установленому законом порядку.

Контроль правильності визначення митної вартості відповідно до положень статті 265 Митного кодексу України здійснює митний орган згідно з положенням цього Кодексу. Такий контроль може здійснюватися в установленому порядку із застосуванням різних форм, у тому числі відповідно до статей 60 і 69 Митного кодексу України, після закінчення операцій митного контролю, оформлення та пропуску через митний кордон України товарів і транспортних засобів.

Положенням пункту 2.9 Порядок №1863 передбачалося, що рішення про визначення коду товару приймається відділом номенклатури та класифікації товарів регіональної митниці та відділом контролю митної вартості та номенклатури митниці на підставі встановлених характеристик товару, які є визначальними для класифікації товару згідно з вимогами УКТЗЕД. Код товару визначений позивачем, не є визначальним при митному оформленні товарів, а носить лише інформативний (додатковий) характер.

Згідно Правила 26 класифікація товарів, які складаються більше ніж з одного матеріалу чи речовини, проводиться відповідно до Правила 3, відповідного до якого перевага надається тій товарній позиції, яка містить найбільш конкретний опис товару, порівняно з товарними позиціями з більш загальним описом. Але, якщо кожна з двох чи більше товарних позицій має відношення лише до частини матеріалів, що входять до складу суміші чи багатокомпонентного виробу чи тільки до частини товарів, представлений в наборі для роздрібного продажу, то дані товарної позиції повинні розглядатись рівнозначними по відношенню до даного товару, навіть якщо одна з них дає більш повне або точне описання товару (Правило 3а).

До товарних позицій групи 27 УКТЗЕД належать палива мінеральні; нафта і продукти її перегонки; бітумінозні речовини; важки мінеральні, втому числі нафта або нафтопродукти, одержані з бітумінозних порід (мінералів), крім сирих; продукти, в іншому місці не зазначені, з вмістом 70 мас. % або більше нафти чи нафтопродуктів (товарна позиція 2710).

Відповідно до підпунктів «d» та «е» пункту 2 додаткових приміток до товарної позиції 27 термін «важкі дистиляти» (товарні категорії 2710 19 31 - 2710 19 99) означає нафтові фракції та інші нафтопродукти, менш як 65 об. % яких (включаючи втрати) переганяється при температурі 250° C (згідно з ГОСТ 2177-99 чи ASTM D 86), або фракції, відсоток перегонки яких при температурі 250° C не може бути визначений за цим методом; термін «газойлі» (товарні категорії 2710 19 31 - 2710 19 49) означає важкі дистиляти, зазначені в пункті (d), 85 об. % яких (включаючи втрати) або більше переганяється при температурі 350° C (згідно з ГОСТ 2177-99 чи ASTM D 86).

Група товарів за кодом, який було визначено позивачем та відповідачем є спільною - 2710 19 41 - важкі дистиляти, газойлі, із вмістом сірки не більш як 0,05 мас. %.

Як зазначалося вище, при прийнятті рішення про визначення коду товару від 13.05.2011 р. №КТ-600-0156-11 та складенні картки відмови в прийнятті митної декларації, відповідач керувався висновком Кримської служби з експертного забезпечення митних органів Центрального митного управління лабораторних досліджень і експертної роботи від 10.05.2011р. №20-0117, відповідно до якого масова частка сірки в товарі становить 0,0095 мас.%(95 мг/кг.).

Проте такий висновок відповідача є помилковим, виходячи з наступного.

Заявою від 18.05.2011р. вих.№18/05/11 (т.1 а.с. 131) ТОВ «Мар-Трейд» звернулось до начальника Кримської митниці з проханням провести додаткове дослідження (відбір зразків) з ціллю уточнення Рішення про визначення коду товару №КТ-600-0156-11 від 13.05.2011р., оскільки Феодосійським ПЗНП здійснено додаткове дослідження дизельного палива (HYDROPURIFIED GAZJLIN (NOT MORE THAT 50 PPM SULPHUR) з резервуару №148 та надано паспорт якості №2851 від 13.05.2011р. (масова частка сірки 0,003%).

27.05.2011р. працівниками м/п «Феодосія» Кримської митниці взято для перевірки проби та зразки дизельного палива (по контракту №МТ 140211 від 14.02.2011р.), відправник Ocean Energy FZE, отримувач - ТОВ «Мар-Трейд», номер накладної РВС-10000 №148, в кількості 2 скляні пляшки по 1 літру, про що складено акт про взяття проб і зразків товарів (т.1 а.с. 132).

Висновком №12.1-877 від 02.06.2011р. Служби досліджень хімічної та промислової продукції Центрального митного управління лабораторних досліджень та експертної роботи (т.1 а.с. 138-139) встановлено наступне:

- пробу ідентифіковано як суміш аліфатичних вуглеводнів;

- визначити відсотковий вміст нафтопродуктів (ароматичні, неароматичні) складові, а також природу походження органічних сполук (мінеральні або синтетичні) не можливо у зв'язку з відсутністю належної методики

- 37 об.% проби (включаючи втрати 1 об.%) переганяється при температурі 250 С;

- 96 об% проби (включаючи втрати 1 об.%) переганяється при температурі 350 С;

- визначена масова частка сірки у пробі становить 0,0050%;

- температура спалаху проби в закритому тиглі становить + 71С;

Отримані результати лабораторних досліджень проби за визначеними показниками не суперечить опису товару зазначеному у графі 31 ВМД від 29.05.2011р. №600060002/2011/000219.

Відповідно до п.1.1 Положення про Центральне митне управління лабораторних досліджень та експертної роботи, затвердженого наказом Державної митної служби України №220 від 29.03.2004р. (в редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин) центральне митне управління лабораторних досліджень та експертної роботи (далі - Управління) є регіональною митницею з питань лабораторних досліджень та експертиз, входить до системи митних органів України й в установленому порядку здійснює митну справу. Управління безпосередньо підпорядковується Голові Державної митної служби України.

Крім того, як вбачається з коносаменту №1 (Bill of Lading) від 21.02.2011р. (т.2 а.с. 86, переклад т.2 а.с. 87), який подавався для митного оформлення, дизельне паливо надійшло від відправника Ocean Energy FZE, судном «MWAVE A» в загальній кількості 28538,994 метричних тон у вакуумі (28486,249 метричних тон у повітрі). На коносаменті наявні відмітки кримської митниці «Під митним контролем» відносно митного оформлення за наступними вантажними митними деклараціями:

- №600060002/2011/000219;

- №600060002/2011/000307;

- №600060002/2011/000332;

- №600060002/2011/000262;

- №600060002/2011/000352,

що свідчить про здійснення митних процедур відносно ідентичного поставленого дизельного палива судном «MWAVE A» в загальній кількості 28538,994 метричних тон у вакуумі (28486,249 метричних тон у повітрі).

Так, згідно ВМД №600060002/2011/000262 (т.2 а.с. 53-84), поданої до митного оформлення ТОВ «Хімічна Компанія «Укрхімпром» відносно палива дизельного (HYDROPURIFIED GAZJLIN (NOT MORE THAT 50 PPM SULPHUR). Масова частка сірки - 0,0032 мас.%, вагою 5000000 кг. (код товару 27101941, графа 33) здійснено митне оформлення без зміни (визначення) митним органом коду товару.

Згідно тимчасовою ВМД №600060002/2011/000332 (т.2 а.с. 1-33), (постійна ВМД №600060002/2011/000401) та тимчасової ВМД №600060002/2011/000307 (т.2 а.с. 92-124) (постійна ВМД №600060002/2011/000394), поданої до митного оформлення ТОВ «Фактор Енергогруп» відносно палива дизельного (HYDROPURIFIED GAZJLIN (NOT MORE THAT 50 PPM SULPHUR). Масова частка сірки - 0,0032 мас.%, вагою 5000000 кг. + 5000000 кг. (код товару 2710194110, графа 33) також були прийняті рішення про визначення коду товарів №КТ-600-0202-11 і №КТ-600-0199-11 від 05.07.2011р. (з підстав невідповідності коду товарів) та картки відмови №600060002/1/00043 від 08.07.2011 і №600060002/1/00040 від 06.07.2011р. (з підстав не заповнена у відповідності з рішення по коду товарів).

Постановою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 14.06.2012р. у справі №2а-8816/11/0170/12 (т.1 а.с. 162-170) визнано протиправним та скасовано рішення про визначення коду товарів №КТ-600-0202-11 і №КТ-600-0199-11 від 05.07.2011р. та картки відмови №600060002/1/00043 від 08.07.2010 і №600060002/1/00040 від 06.07.2011р.

Згідно з тимчасовою ВМД №600060002/2011/000352 (т.1 а.с. 206-250), (постійна ВМД №600060002/2011/000422), поданої до митного оформлення ТОВ «Ространснафтопродукт» відносно палива дизельного (HYDROPURIFIED GAZJLIN (NOT MORE THAT 50 PPM SULPHUR). Масова частка сірки - 0,0032 мас.%, вагою 8436586 кг. (код товару 2710194110, графа 33) також було прийнято рішення про визначення коду товарів №КТ-600-0206-11 від 06.07.2011р. (з підстав невідповідності коду товарів) та картку відмови №600060002/1/00045 від 15.07.2011 (з підстав не заповнена у відповідності з рішення по коду товарів).

Постановою Окружного адміністративного суду АР Крим від 10.04.2012р. у справі №2а-8815/11/0170/2 (т.1 а.с. 176-183) скасовані рішення Кримської митниці про визначення коду товару від 06.07.2011р. №КТ-600-0206-11 та картка відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні чи пропуску товарів і транспортних засобів через митний кордон України № 600060002/1/00045 від 15.07.2011р. В іншій частині позовних вимог відмовлено.

Постановою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 04.07.2012р. (т.1 а.с. 184-191) скасовано постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 10.04.12 у справі №2а-8815/11/0170/2 в частині відмови у задоволенні позовних вимог (в частині пункту четвертого), прийнято в цій частині (частині пункту четвертого) нову постанову про задоволення позову Товариства з обмеженою відповідальністю «РОСТРАНСНАФТОПРОДУКТ».

Зобов'язано Кримську митницю здійснити митне оформлення товару за вантажною митною декларацією №600060002/2011/000422 від 15.07.2011, поданою Товариством з обмеженою відповідальністю «РОСТРАНСНАФТОПРОДУКТ» до Кримської митниці.

В іншій частині постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 10.04.12 у справі №2а-8815/11/0170/2 залишено без змін.

Вищезазначені рішення у адміністративних справах №2а-8815/11/0170/2 та №2а-8816/11/0170/12 мотивовані правильністю визначення заявниками коду товарів - 2710194110 у поданих ВМД, у зв'язку з чим встановлені обставини помилковості висновків Кримської митниці про визначення коду товару за УКТЕЗД - 2710194120, поставленого судном «MWAVE A» в загальній кількості 28538,994 метричних тон у вакуумі (28486,249 метричних тон у повітрі).

Відповідно до ч.1 ст.72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Згідно ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:

- на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;

- з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

- обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

- безсторонньо (неупереджено);

- добросовісно;

- розсудливо;

- з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;

- пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

- з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

- своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Так зокрема, принцип прийняття рішення на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України що є одночасно і орієнтиром при реалізації повноважень владного суб'єкта, який вимагає від останнього діяти на виконання закону, за умов та обставин, визначених ним, з дотриманням встановленої законом процедури.

Враховуючи обставини встановлені рішеннями у адміністративних справах №2а-8815/11/0170/2 та №2а-8816/11/0170/12 щодо помилковості висновків Кримської митниці про визначення коду товару за УКТЕЗД - 2710194120, поставленого судном «MWAVE A» в загальній кількості 28538,994 метричних тон у вакуумі (28486,249 метричних тон у повітрі), суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог.

Згідно з п.1-2 ч.2 ст.162 Кодексу адміністративного судочинства України у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень та зобов'язати відповідача вчинити певні дії.

З наведеного слідує, що скасування рішення суб'єкта владних повноважень є наслідком визнання цього рішення протиправним.

Позивач просить суд лише скасувати рішення Кримської митниці про визначення коду товару від 13.05.2011р. №КТ-600-0156-11, картки відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленню чи пропуску товарів і транспортних засобів через митний кордон України №600060002/1/00032 від 27.05.2011р., без вимоги про визнання їх протиправними.

В свою чергу, ч.2 ст.11 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено право суду вийти за межі позовних вимог, тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.

Враховуючи необхідність повного захисту прав та інтересів позивача, суд вважає необхідним визнати протиправними та скасувати рішення Кримської митниці про визначення коду товару від 13.05.2011р. №КТ-600-0156-11, картки відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленню чи пропуску товарів і транспортних засобів через митний кордон України №600060002/1/00032 від 27.05.2011р. та зобов'язати Кримську митницю здійснити митне оформлення товару за ВМД №600060002/2011/000286 від 27.05.2011р.

Вступна та резолютивна частини постанови проголошені в судовому засіданні 25.09.2012р.

У повному обсязі постанову складено 01.10.2012р.

Керуючись ст.ст.11, 158-161, ст.162, 163 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними та скасувати рішення Кримської митниці про визначення коду товару від 13.05.2011р. №КТ-600-0156-11 і картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленню чи пропуску товарів і транспортних засобів через митний кордон України №600060002/1/00032 від 27.05.2011р.

Зобов'язати Кримську митницю здійснити митне оформлення товару за ВМД №600060002/2011/000286 від 27.05.2011р.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Мар-Трейд» судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 3,40 грн. шляхом їх безспірного списання з рахунку Кримської митниці.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Сидоренко Д.В.