вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
Іменем України
24 вересня 2012 р. Справа №2а-6410/12/0170/3
(16:26) м. Сімферополь
Окружний адміністративний суд АР Крим у складі головуючого судді Шкляр Т.О., при секретарі Желудковій О.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Головного архітектора Сімферопольської районної державної адміністрації (відповідач 1)
Управління Держкомзему у Сімферопольському районі АР Крим (відповідач 2)
Комісії з розгляду питань, пов'язаних з погодженням документації із землеустрою (відповідач 3)
третя особа - Молодіжненська селищна рада Сімферопольського району АР Крим
про визнання незаконними та скасування дій, спонукання до виконання певних дій
за участю представників сторін:
від позивача - ОСОБА_2, дов.,
від відповідача 1 - ОСОБА_3, посвід.,
від відповідача 2 - не з'явився,
від відповідача 3 - не з'явився,
від третьої особи - ОСОБА_4, дов.
Суть справи:
ОСОБА_1 звернувся з позовом до Головного архітектора Сімферопольської районної державної адміністрації, Управління Держкомзему у Сімферопольському районі АР Крим, третя особа Молодіжненська селищна рада Сімферопольського району АР Крим про:
- визнання дії комісії з надання висновку від 14.12.2011 р. № 1860/12(а) з розгляду питань, пов'язаних з погодженням документації по землеустрою, з відводу земельної ділянки громадянину України - ОСОБА_1 з метою передачі її у власність площею 0,078 га для будівництва та обслуговування житлового будинку в АДРЕСА_1 з земель запасу житлової та громадської забудови, в частині посилання на висновок Головного архітектора Сімферопольської райдержадміністрації від 14.11.2011 р. № 69, незаконними та протиправним;
- визнання дії Головного архітектора Сімферопольської райдержадміністрації з надання висновку від 14.11.2011 р. № 69, пов'язаного з відмовою в погодженні документації по землеустрою, з відводу земельної ділянки громадянину України - ОСОБА_1 з метою передачі її у власність площею 0,078 га для будівництва та обслуговування житлового будинку в АДРЕСА_1 з земель запасу житлової та громадської забудови незаконними, протиправними та неправомірними;
- зобов'язання Головного архітектора Сімферопольської райдержадміністрації погодити технічну документацію проект землеустрою з відводу земельної ділянки громадянину України - ОСОБА_1 з метою передачі її у власність площею 0,078 га для будівництва та обслуговування житлового будинку в АДРЕСА_1 з земель запасу житлової та громадської забудови Молодіжненської селищної ради Сімферопольського району АР Крим;
- зобов'язання Управління Держкомзему у Сімферопольському районі АР Крим надати висновок для внесення проекта рішення про затвердження проекта землеустрою з відводу земельної ділянки громадянину України - ОСОБА_1 з метою передачі її у власність площею 0,078 га для будівництва та обслуговування житлового будинку в АДРЕСА_1 з земель запасу житлової та громадської забудови на розгляд сесії Молодіжненської селищної ради Сімферопольського району АР Крим.
Ухвалою Сімферопольського районного суду АР Крим від 12.06.12 р. адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного архітектора Сімферопольської районної державної адміністрації, Управління Держкомзему у Сімферопольському районі АР Крим про визнання висновку комісії від 14.12.11 р. в частині незаконною, визнання дій Головного архітектора Сімферопольської районної державної адміністрації незаконними, зобов'язання Головного архітектора Сімферопольської районної державної адміністрації та Управління Держкомзему у Сімферопольському районі АР Крим вчинити певні дії, направлено до Окружного адміністративного суду АР Крим.
Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 27.08.12 р. залучено до участі у справі у якості співвідповідача Комісію з розгляду питань, пов'язаних з погодженням документації із землеустрою.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на протиправне непогодження проекту землеустрою з відводу земельної ділянки з метою передачі його у власність площею 0,078 га для будівництва та обслуговування житлового будинку в АДРЕСА_1 з земель запасу житлової та громадської забудови, зокрема, зазначення у висновку Комісії того, що розміщення земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку протирічить Генеральному плану смт.Молодіжне.
Відповідачами письмових заперечень проти позову не надано.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, просив задовольнити позов.
Представник відповідача 1 у судовому засіданні проти позовних вимог заперечував, просив відмовити в задоволенні позову.
Представник третьої особи у судовому засіданні проти позовних вимог заперечував, просив відмовити в задоволенні позову.
Враховуючи вищевикладене, з урахуванням положень ст. 122, 128 КАС України, вивчивши матеріали справи, заслухавши представників позивача, відповідача 1, третьої особи, дослідивши надані докази та оцінивши їх у сукупності, суд
Відповідно до ст.ст. 2, 3, 17 КАС України визначальним критерієм віднесення справи до справ адміністративної юрисдикції є наявність стороною у справі суб'єкта владних повноважень та виконання ним у спірних відносинах владних управлінських функцій у сфері публічно-правових відносин.
Державне регулювання у сфері містобудування здійснюється Верховною Радою України, Кабінетом Міністрів України, Верховною Радою та Радою Міністрів Автономної Республіки Крим, місцевими державними адміністраціями, органами місцевого самоврядування, а також спеціально уповноваженими органами з питань містобудування та архітектури, іншими органами в порядку, встановленому законодавством, про що зазначено в ч. 1 ст. 7 Закону України "Про основи містобудування" № 2780 від 16.11.1992 р.
Відповідно до ч. 3 ст. 15 Закону України № 2780 компетенція спеціально уповноважених органів з питань містобудування та архітектури місцевих державних адміністрацій визначається місцевими державними адміністраціями на основі типових положень, які затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ст. 14 Закону України "Про архітектурну діяльність" керівники органів містобудування та архітектури, визначених статтею 13 цього Закону, за посадою є головними архітекторами відповідних адміністративно-територіальних одиниць (Автономної Республіки Крим, області, району, міста, району в місті).
Головний архітектор є керівником архітектурно-містобудівної ради при спеціально уповноважених органах містобудування та архітектури, що утворюються за рішенням місцевої державної адміністрації або виконавчого комітету міської ради і постійно діє при спеціально уповноваженому органі містобудування та архітектури Автономної Республіки Крим, обласних, районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністраціях, виконавчих органах міських рад, яка, відповідно до п. 2.1. Типового положення про архітектурно-містобудівні ради, затвердженого Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України 07.07.2011 N 108, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 22 липня 2011 р. за N 903/19641, згідно з наданими чинним законодавством повноваженнями у сфері містобудування та архітектури розглядає містобудівну та проектну документацію і надає рекомендації з питань планування, забудови та іншого використання територій відповідному органу містобудування та архітектури
Відповідно до Положення про Державний комітет України із земельних ресурсів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 224 від 19.03.2008 р. в редакції на час виникнення спірних правовідносин Державний комітет із земельних ресурсів (Держкомзем) є центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України.
Республіканський комітет по земельних ресурсах АРК відповідно до Положення про Республіканський комітет по земельним ресурсам АРК, затвердженого 25.05.2010 року постановою Ради Міністрів Автономної Республіки Крим №200, є республіканським територіальним органом виконавчої влади АРК, який входить до єдиної системи державних органів земельних ресурсів.
Відповідно до п. 7 Положення Республіканський комітет по земельних ресурсах АР Крим здійснює свої повноваження безпосередньо та через територіальні органи: міські (районні), міжрайонні, міжміські, міськрайонні відділи (управління).
Комісія з розгляду питань, пов'язаних з погодженням документації із землеустрою, є постійно діючим органом, утвореним районною та міською держадміністрацією - у районах і мм. Києві та Севастополі, міською радою - у містах обласного значення, до повноважень якої належить надання висновків про погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або місця розташування об'єкта, про що вказано в ч.1, 2 ст. 186-1 Земельного кодексу України, п.п.1, 3 Типового положення про Комісію з розгляду питань, пов'язаних з погодженням документації із землеустрою, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 23.12.2009 р. № 1420.
Відповідно до п. 13 Типового положення до складу комісії входять уповноважені в установленому порядку на підписання та скріплення печаткою відповідних висновків представники:
територіального органу Держкомзему;
органу містобудування та архітектури;
територіального органу Мінприроди;
органу санітарно-епідеміологічної служби;
органу охорони культурної спадщини.
Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 3 КАС України суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Отже Комісія з розгляду питань, пов'язаних з погодженням документації із землеустрою, є суб'єктом владних повноважень; є належним відповідачем згідно з п. 9 ст. 3, ч.3 ст. 50 КАС України.
Відповідно до ч. 2 ст. 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Таким чином, дана справа є справою адміністративної юрисдикції та підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.
Відповідно до ч. 6, 7 ст. 186-1 Земельного кодексу України результати роботи Комісії оформлюються висновком, який підписується всіма її членами та скріплюється печатками органів, представники яких входять до її складу. Підставою відмови у погодженні документації із землеустрою може бути невідповідність її положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів.
Відповідно до п. 4 Типового положення про Комісію з розгляду питань, пов'язаних з погодженням документації із землеустрою, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 23.12.2009 р. № 1420, для отримання висновку про погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орган, уповноважений приймати рішення про надання у користування земельної ділянки, подає комісії для розгляду проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки або клопотання про погодження.
Відповідно до п. 6 Типового положення у разі надання Комісією висновку про відмову у погодженні документації із землеустрою така документація разом з висновком повертається органу, який її подав.
У разі коли проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки підлягає обов'язковій державній експертизі, погоджений проект подається комісією до відповідного територіального органу Держкомзему для проведення такої експертизи відповідно до закону з одночасним інформуванням його розробника або замовника.
Відповідно до п.9 Типового положення висновок підписується всіма членами комісії та скріплюється печатками органів, представники яких входять до її складу. Член комісії, який не згоден з погодженням документації по землеустрою, підписує висновок комісії про відмову у погодженні такої документації із зауваженнями та у той же день додає до висновку комісії свій висновок із викладом зауважень.
Відповідно до п. 12 Типового положення висновок комісії може бути оскаржений в судовому порядку.
Рішенням Молодіжненської селищної ради 06 сесії 06 скликання від 01.03.2011 р. наданий дозвіл гр. України ОСОБА_1 на складання проекту землеустрою з відводу земельної ділянки з метою передачі її у власність площею 0,078 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд в АДРЕСА_1 з земель запасу житлової та громадської забудови; зобов'язано гр. ОСОБА_1 надати проект відводу по землеустрою на розгляд Молодіжненської селищної ради.
Висновком Головного архітектора Сімферопольської райдержадміністрації № 47 від 01.09.2011 р. проект землеустрою відхилено від погодження за тих підстав, що розміщення земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку протирічить генеральному плану смт. Молодіжне.
14.12.2011 р. висновком комісії з розгляду питань, пов'язаних з узгодженням документації по землеустрою, № 1860/12(а) проект землеустрою з відводу земельної ділянки гр. України ОСОБА_1 у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд з земель запасу житлової та громадської забудови Молодіжненської селищної ради, розташованої за адресою: АДРЕСА_1 на території Молодіжненської селищної ради Сімферопольського р-ну АР Крим не погоджено за висновком Головного архітектора Сімферопольської райдержадміністрації.
Відповідно до ч. 1, ч. 2 ст. 116 Земельного кодексу України в редакції на час виникнення спірних правовідносин громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.
Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Відповідно до ч.6 ст. 118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідної районної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради за місцезнаходженням земельної ділянки. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим.
Згідно з ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України Рада міністрів Автономної Республіки Крим, районна, Київська чи Севастопольська міська державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних утворень, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Згідно з ч. 8 ст. 118 Земельного кодексу України розроблений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки подається Комісії з розгляду питань, пов'язаних з погодженням документації із землеустрою.
Комісія протягом трьох тижнів з дня одержання проекту надає відповідному органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування свій висновок щодо погодження проекту або відмови у його погодженні. У разі відмови у погодженні проект повертається заявнику у зазначений у цій частині строк.
Підставою відмови у погодженні проекту може бути лише невідповідність його положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів.
У разі якщо проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки підлягає обов'язковій державній експертизі землевпорядної документації, погоджений проект подається Комісією до відповідного органу земельних ресурсів для здійснення такої експертизи.
Відповідно до ч. 1 ст. 50 Закону України "Про землеустрій" № 858 від 22.05.2003 р. проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок складаються у разі надання, передачі, вилучення (викупу), відчуження земельних ділянок.
Порядок складання проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 9 Порядку розроблення проектів проект відведення земельної ділянки виконавець погоджує із землевласником або землекористувачем, органом земельних ресурсів, природоохоронним органом, санітарно-епідеміологічною службою, органом містобудування і архітектури та охорони культурної спадщини.
Відповідно до ч.ч. 6, 7 ст. 186-1 Земельного кодексу України результати роботи Комісії оформлюються висновком, який підписується всіма її членами та скріплюється печатками органів, представники яких входять до її складу. У разі незгоди члена Комісії з погодженням документації із землеустрою він підписує висновок з поміткою "із зауваженнями" та додає до висновку Комісії свій висновок із викладом цих зауважень.
Підставою відмови у погодженні документації із землеустрою може бути невідповідність її положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів.
14.12.2011 р. висновком комісії з розгляду питань, пов'язаних з узгодженням документації по землеустрою, № 1860/12(а) проект землеустрою з відводу земельної ділянки гр. України ОСОБА_1 у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд з земель запасу житлової та громадської забудови Молодіжненської селищної ради, розташованої за адресою: АДРЕСА_1 на території Молодіжненської селищної ради Сімферопольського р-ну АР Крим не погоджено за висновком Головного архітектора Сімферопольської райдержадміністрації.
Зокрема, висновком Головного архітектора Сімферопольської райдержадміністрації № 47 від 01.09.2011 р. проект землеустрою відхилено від погодження за тих підстав, що розміщення земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку протирічить генеральному плану смт. Молодіжне.
Відповідно до ст. 39 Земельного кодексу України використання земель житлової та громадської забудови здійснюється відповідно до генерального плану населеного пункту, іншої містобудівної документації, плану земельно-господарського устрою з дотриманням будівельних норм, державних стандартів і норм.
Відповідно до п. 2) ч. 1 ст. 1 Закону України № 3038 від 17.02.11 р. "Про регулювання містобудівної діяльності" генеральний план населеного пункту - містобудівна документація, що визначає принципові вирішення розвитку, планування, забудови та іншого використання території населеного пункту.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст. 17 Закону України № 3038 генеральний план населеного пункту є основним видом містобудівної документації на місцевому рівні, призначеної для обґрунтування довгострокової стратегії планування та забудови території населеного пункту.
Генеральний план населеного пункту розробляється та затверджується в інтересах відповідної територіальної громади з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів.
Згідно з наданими під час судового засідання поясненнями Головного архітектора Сімферопольської райдержадміністрації запитувана до відведення земельна ділянка для надання у власність гр. ОСОБА_1 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка) розташована на земельній ділянці, яка згідно з Генеральним планом смт. Молодіжне відведена для дитячого садка.
Вказане підтверджується матеріалами справи, зокрема, копією викопіювання з чергової кадастрової карти, копію експлікації Генерального плану смт. Молодіжне.
Отже, відведення земельної ділянки гр. ОСОБА_1 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка) на території Молодіжненської селищної ради за адресою розташування: АДРЕСА_1 суперечить Генеральному плану смт.Молодіжне.
Таким чином, правові підстави для задоволення позову відсутні.
У судовому засіданні 24.09.12 р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови. У повному обсязі постанову складено 25.09.12 р.
Керуючись ст.ст. 94, 160-163, 167 КАС України, суд
В задоволенні позову відмовити.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Шкляр Т.О.