Постанова від 02.10.2012 по справі 5017/694/2012

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"02" жовтня 2012 р. Справа № 5017/694/2012

Одеський апеляційний господарський суд у складі:

Головуючого судді Ліпчанської Н.В.

Суддів Андрєєвої Е.І., Лисенко В.А..

При секретарі судового засідання Стеблиненко В.С.

Представники сторін:

Від Прокуратури - Столяренко М.В. по посвідченню № 101 від 21.04.11р.

Від Одеської міської ради - Пахомов В.В. по посвідченню б/н

Від відповідача -Главенчук А.В. по посвідченню № 03 від 05.01.11р.

Розглянувши апеляційну скаргу Одеського регіонального відділення Фонду соціального захисту ветеранів Великої Вітчизняної війни

на рішення господарського суду Одеської області від 25.04.2012 р.

по справі № 5017/694/2012

за позовом Заступника прокурора Приморського району м. Одеси в інтересах держави в особі Одеської міської ради, в особі Департаменту комунальної власності Одеської міської ради

до Одеського регіонального відділення Фонду соціального захисту ветеранів Великої Вітчизняної війни

про стягнення 73 417,10 грн., -

Встановив:

В березні 2012р. Заступник прокурора Приморського району м. Одеси звернувся до господарського суду Одеської області в інтересах держави в особі Одеської міської ради в особі Департаменту комунальної власності Одеської міської ради звернувся до Фонду соціального захисту ветеранів Великої Вітчизняної Війни Одеське регіональне відділення про стягнення заборгованості з орендної плати в сумі 73 417,10грн..

Обґрунтовуючи позовні вимоги, Заступник прокурора посилається на договір оренди не житлового приміщення від 10.10.2003р. №79/70.

Відповідно до п.2.4 даного договору орендна плата вноситься щомісячно до 15 числа поточного місяця.

Однак, відповідачем неналежним чином виконуються умови договору оренди, орендна плата сплачується несистематично та не в повному обсязі. Згідно розрахунку, заборгованість з орендної плати становить 70 303,24грн..

Відповідно до п.5.2 договору за несвоєчасне внесення орендної плати Орендар сплачує пеню у розмірі подвійної облікової ставки Національного Банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня, від суми простроченого платежу за кожен день прострочення. Сума пені за несвоєчасне внесення орендної плати становить 3 113,86 грн..

Відповідно до ч.2ст.121 Конституції України на Прокуратуру покладається представництво інтересів громадянина або держави у суді у випадках, передбачених законодавством, зокрема ст.36-1 Закону України „Про прокуратуру", ст.2 ГПК України, згідно яких прокурор має право звертатися до суду із заявами про захист прав і свобод інтересів держави.

Справа розглянута за відсутності представника відповідача, який був належним чином повідомлений про час та місце слухання даної справи, на підставі ст.75 ГПК України, за наявними в ній матеріалами.

Рішенням господарського суду Одеської області від 25.04.2012р. (суддя Никифорчук М.І.) позов Заступника прокурора Приморського району м. Одеси задоволено повністю.

Господарський суд стягнув з відповідача заборгованість по орендній платі за період з 01.10.2010р. по 29.02.2012р. в сумі 70 303,24грн., пеню розміром 2 778,78 грн. та судовий збір в сумі 1 609,50 грн..

Не погоджуючись із винесеним рішенням господарського суду, відповідач звернувся до апеляційної інстанції зі скаргою, в якій просить його скасувати та припинити провадження у справі. Скаржник вважає, що вказане рішення по справі було винесено з порушенням норм матеріального та процесуального права, без участі Фонду у розгляді справи, що призвело до прийняття неправильного рішення

Господарський суд, приймаючи рішення по справі, не прийняв до уваги положення ст.20 Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", якою визначено, що органи державної виконавчої влади і самоврядування, в межах своєї компетенції надають ветеранським організаціям фінансову підтримку, кредити з коштів відповідних бюджетів. Ветеранські організації звільняються від плати за користування комунальними послугами (газом, електроенергією та іншими послугами...) в межах середніх норм споживання, телефоном у приміщеннях, які вони займають.

Згідно ст.19 Закону України „Про оренду державного та комунального майна", орендарям підприємств, що мають важливе соціальне значення надають пільги щодо орендної плати.

Відповідно до ст.22 Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", ветерани війни та особи, на яких поширюється чинність цього Закону, звільняються від плати за оформлення документів, юридичні консультації та від судових витрат, пов'язаних з розглядом питань щодо їх соціального захисту.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування місцевим господарським судом норм матеріального та процесуального права, судова колегія вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, а рішення господарського суду скасуванню, виходячи з наступних підстав:

Відповідно до Указу Президента України від 20 квітня 1995р. №323(323/95) з метою поліпшення реалізації державної політики щодо соціального захисту ветеранів Великої Вітчизняної Війни, в підтримку ініціативи громадських організацій ветеранів Великої Вітчизняної Війни, створений Фонд соціального захисту ветеранів Великої Вітчизняної Війни.

Указом Президента України від 24 лютого 1996р. №145/96 затверджено Положення про Фонд соціального захисту ветеранів Великої Вітчизняної Війни.

Згідно Свідоцтва №57 Ф від 1 червня 1997р. здійснена державна реєстрація благодійного фонду соціального захисту ветеранів Великої Вітчизняної Війни. Метою діяльності даної організації є налагодження співпраці з місцевими органами влади, державними і громадськими органами і установами у сфері соціально-правового захисту ветеранів, розробка та фінансування програм і заходів соціального захисту ветеранів.

Як встановлено матеріалами справи, 10 жовтня 2003р. між Представником по управлінню комунальною власністю Одеської міської ради та Фондом соціального захисту ветеранів Великої Вітчизняної Війни Одеським регіональним відділенням був укладений договір оренди №79/70 нежитлового приміщення другого поверху, загальною площею 157кв.м., що розташоване в м. Одесі на вул. Богдана-Хмельницького, 70.(а.с.10-12)

Орендна плата за даним договором визначена на підставі ст.19 Закону України „Про оренду державного та комунального майна" та рішення сесії Одеської міської ради від 26.03.2003р. №1054-XXIV „Про оренду комунального майна, що є власністю територіальної громади м. Одеси" та становила 1,00грн. в місяць, без урахування ПДВ, та індексу інфляції.

В подальшому, додатковою угодою від 14 квітня 2010р. на підставі п.1.6 рішення Одеської міської ради №5688-V „Про пільги по орендній платі громадським та благодійним організаціям", термін дії договору оренди продовжений до 31 грудня 2012р. із встановленням орендної плати в розмірі 1,20грн..(а.с.30)

Додатковою угодою №5 від 07.04.2011р. термін дії договору оренди №79/70 від 10 жовтня 2003р. був продовжений до 07 квітня 2014р. та встановлена місячна орендна плата в сумі 4 509,14 грн..

Відповідно до Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" визначений правовий статус ветеранів війни. Даний Закон забезпечує створення належних умов для їх життєзабезпечення, сприяє формуванню в суспільстві шанобливого ставлення до них.

Закон спрямований на захист ветеранів війни шляхом:

- створення належних умов для підтримання здоров'я та активного довголіття;

- організації соціального та інших видів обслуговування, зміцнення матеріально-технічної бази створених для цієї мети закладів і служб та підготовки відповідних спеціалістів;

- виконання цільових програм соціального і правового захисту ветеранів війни;

- надання пільг, переваг та соціальних гарантій у процесі трудової діяльності відповідно до професійної підготовки і з урахуванням здоров'я

Законодавство України про статус ветеранів війни та їх соціальні гарантії складається з цього Закону та інших актів законодавства України. Права та пільги ветеранів війни і членів їх сімей, встановлені раніше законодавством України і законодавством колишнього Союзу РСР, не можуть бути скасовані без їх рівноцінної заміни.

Нормативні акти органів державної влади та органів місцевого самоврядування, які обмежують права і пільги ветеранів війни, передбачені цим законом, є недійсними.

Місцеві ради, підприємства, установи та організації мають право за рахунок власних коштів і благодійних надходжень встановлювати додаткові гарантії щодо соціального захисту ветеранів війни.

Відповідно до ст.20 Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" громадські організації та інші об'єднання ветеранів війни в межах своїх повноважень сприяють розробленню рішень органами законодавчої і виконавчої влади, представляють і захищають законні інтереси своїх членів у державних органах і громадських організаціях, здійснюють інші повноваження, передбачені законодавством України про об'єднання громадян.

Органи державної виконавчої влади, місцеві органи державної виконавчої влади і самоврядування, Уряд Автономної Республіки Крим у межах своєї компетенції надають ветеранським організаціям фінансову підтримку, кредити з коштів відповідних бюджетів, а також безплатно надають будинки, приміщення, обладнання та інше майно, необхідне для здійснення їх статутних завдань. Ветеранські організації звільняються від плати за користування комунальними послугами (газом, електроенергією та іншими послугами) в межах середніх норм споживання (надання) телефоном у приміщеннях та будинках, які вони займають.

Аналізуючи дані матеріалів справи, суд колегія вважає, що укладена додаткова угода №5 від 07.04.2011р. не відповідає та протирічить нормам вищевказаного Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", ст.ст.55;64 Конституції України.

Відповідно до положень ст.101 ГПК України приймаючи рішення апеляційний господарський суд не зв'язаний доводами апеляційної скарги і перевіряє законність і обґрунтованість рішення місцевого господарського суду у повному обсязі.

Приймаючи до уваги положення даних статей, судова колегія вважає необхідним визнати частково недійсною додаткову угоду №5 від 07.04.2011р. в частині нарахування орендної плати без врахування вимог діючого Законодавства.

Наданий до апеляційної інстанції протокол засідання робочої групи Одеської міської ради від 21.09.2011р. про „недоцільність" надання пільг по орендній платі Фонду соціального захисту ветеранів Великої Вітчизняної Війни не може бути взятий до уваги, оскільки поважних причин про відмову у наданні зазначених пільг він не містить.

З огляду на вищенаведене, а також приймаючи до уваги положення п.2 ч.3 ст.104 ГПК України, судова колегія вважає, що місцевим господарським судом неповно з'ясовано обставини що мають значення для справи, а тому рішення господарського суду Одеської області від 16.07.2012р. у справі №16/152-09-4201 - підлягає скасуванню.

Керуючись ст.ст.101, 103-105 Господарського процесуального Кодексу України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу регіонального відділення Фонду соціального захисту ветеранів Великої Вітчизняної Війни - задовольнити.

Рішення господарського суду Одеської області від 25 квітня 2012 по справі №5017/694/2012 -скасувати.

Прийняти нове рішення яким, в позові Заступнику прокурора Приморського району м. Одеси в інтересах держави в особі Одеської міської ради, в особі Департаменту комунальної власності Одеської міської ради -відмовити в повному обсязі.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого господарського суду України.

Головуючий суддя Н.В. Ліпчанська

Суддя Е.І. Андрєєва

Суддя В.А. Лисенко

Повний текст постанови підписано 08.10.2012р.