Рішення від 09.10.2012 по справі 40/5005/8131/2012

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

09.10.12р. Справа № 40/5005/8131/2012

За позовом Дніпродзержинської міської ради Дніпропетровської області, м.Дніпродзержинськ, Дніпропетровська область

до Товариства з обмеженою відповідальністю „Феррекспо", м. Київ

про внесення змін до п.п. 2.3, 4.1 Договору оренди земельної ділянки

Суддя Красота О.І.

Представники:

від позивача: Сафронова С.О. дов. № 01-17/2/22вих від 11.01.2012 року;

від відповідача: не з'явився;

СУТЬ СПОРУ:

Дніпродзержинська міська рада (далі-Позивач) звернулася до господарського суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю „Феррекспо" (далі-Відповідач) і просить суд:

1. Внести зміни до п. 2.3 договору оренди земельної ділянки від 18.02.2010 року №11136, укладеного між Дніпродзержинською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю „Феррекспо", виклавши його в наступній редакції: „п. 2.3. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки станом на 19.07.2011 року становить 2 064 292 грн. 33 коп.".

2. Внести зміни до п. 4.1 договору оренди земельної ділянки від 18.02.2010 року №11136, укладеного між Дніпродзержинською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю „Феррекспо", виклавши його в наступній редакції: „п. 4.1. Орендна плата вноситься „Орендарем" виключно у грошовій формі на рахунок місцевого бюджету у розмірі 61 928 грн. 76 коп. на рік без ПДВ, а з урахуванням пільги -у розмірі 43 350 грн. 12 коп. на рік без ПДВ, яка застосовується на умовах, визначених рішенням Дніпродзержинської міської ради від 25.06.2012 року №475-24/VI „Про плату за землю".

3. Судові витрати покласти на Відповідача.

В судовому засіданні представник Позивача позовні вимоги підтримав, просив суд їх задовольнити.

Відповідач у судове засідання не з'явився. Відзив на позов та документи витребувані ухвалою господарського суду не надав. Клопотання про відкладення розгляду спору та письмові пояснення причин такої неявки на адресу суду не надходило.

Відповідно до витягу з державного реєстру, станом на 27.07.2012 року юридична адреса Відповідача: 01010, м. Київ, вул. Січневого Повстання, 11-Б. (а.с. 24).

Суд вважає можливим розглянути справу за відсутності представника Відповідача, оскільки останній повідомлений про час та місце судового засідання належним чином (поштове повідомлення 18915090), а в матеріалах справи наявні документи необхідні для вирішення спору по суті та прийняття обґрунтованого рішення.

Клопотання про здійснення технічної фіксації судового процесу сторонами не подавалось.

Відповідно до ст. 75 ГПК України справа розглядається за наявними в ній матеріалами.

В порядку ст. 85 ГПК України, в судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Розглянувши матеріали справи, вислухавши представника Позивача, оцінивши надані докази в їх сукупності, господарський суд, -

ВСТАНОВИВ:

18.02.2010 року між Позивачем (Орендодавець) та Відповідачем (Орендар) був укладений договір оренди земельної ділянки (далі Договір), відповідно до п.1.1 якого Орендодавець надає, а Орендар приймає у строкове, платне користування земельну ділянку несільськогосподарського призначення, що знаходиться за адресою: просп. Аношкіна, 179/28, м. Дніпродзержинськ, згідно з планом земельної ділянки, що додається.

Підставою для надання земельної ділянки в оренду є рішення Дніпродзержинської міської ради від 23.12.2009 року №844-45/V. (п. 1.2 Договору).

В оренду передається земельна ділянка загальною площею 0,3083 га для розміщення відділу вилуговування, насосної із згущувачами. Цільове використання земельної ділянки за українським класифікатором: землі підприємств іншої промисловості (1.10.5) (п.п. 2.1, 2.2 Договору).

Відповідно до п. 2.3 Договору, нормативна грошова оцінка земельної ділянки станом на 13.02.2009 року становить 396 386 грн. 49 коп.

Договір укладається строком до 23.12.2019 року. (Пункт 3.1 Договору).

Згідно з п. 4.1 Договору орендна плата вноситься Орендарем у грошовій формі в розмірі 13 873,56 грн./рік без ПДВ, що становить 1 156,13 грн./міс без ПДВ на рахунок місцевого бюджету, реквізити якого надаються Орендарю додатково.

Пунктом 4.4 Договору сторони погодили, що розмір орендної плати щорічно переглядається у випадках і з моменту: зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розмірів ставки земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини Орендаря, що підтверджено документами; в інших випадках, передбачених законодавчими актами України.

Умовами п. 12.1 Договору встановлено, що зміна умов договору оренди здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У різі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв'язується у судовому порядку.

З 01.01.2011 року набрав чинності Податковий кодекс України, відповідно до ст. 288 вказаного кодексу встановлено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.

Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою:

- для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом;

- для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом

та не може перевищувати для інших земельних ділянок, наданих в оренду, - 12 відсотків нормативної грошової оцінки; (ст. 288.5).

Згідно статті 290 Податкового кодексу України, плата за землю зараховується до відповідних місцевих бюджетів у порядку, визначеному Бюджетним кодексом України для плати за землю.

З метою визначення розмірів плати за землю для забезпечення економічного регулювання земельних відносин у місті, на підставі Закону України «Про оцінку землі»Дніпродзержинською міською радою прийнято рішення від 15.12.2010 №07-02/VІ «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Дніпродзержинськ». (а.с. 17).

Також, 25.06.2012 року Дніпродзержинською міською радою рішенням № 475-24/VI „Про плату за землю", відповідно до якого з метою вдосконалення земельних відносин у сфері оренди за землю, створення рівних умов конкуренції, поліпшення інвестиційного клімату у місті, забезпечення виконання рішення міської ради від 15.12.2010 №07-02/VІ «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Дніпродзержинськ», відповідно до Закону України „Про оренду землі", ст.ст. 282, 284, 288 Податкового кодексу України, Дніпродзержинська міська рада вирішила установити коефіцієнт для розрахунку річної орендної плати за земельні ділянки, розпорядниками яких є Дніпродзержинська міська рада, на рівні трикратного розміру земельного податку. Застосувати коефіцієнти для розрахунку річної орендної плати за земельні ділянки з 01.07.2012 року. Установити з 01.07.2012 року до 31.12.2013 року пільгу із земельного податку у відсотковому еквіваленті від суми, що зараховується до місцевого бюджету. (а.с. 18).

Відповідно до додатку до вказаного Рішення, розрахунок пільги із земельного податку здійснюється з урахуванням коду економіко-планувальної зони та категорії земель міста за функцією використання. (а.с. 19-23).

Згідно з пунктом 2.2 Договору категорія земельної ділянки, наданої в користування Відповідачу -землі підприємств іншої промисловості (1.10.5).

Акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території. (ст.. 73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»).

Управлінням земельних відносин міської ради, на запит до управління Держкомзему у м.Дніпродзержинську, отримано витяг з технічної документації за №3872, відповідно до якого нормативна грошова оцінка земельної ділянки, загальною площею 0,3083 га, що знаходиться у праві користування Відповідача відповідно до Договору, станом на 19.07.2011 року становить 2 064 292 грн. 33 коп. (а.с. 15).

Позивач вважає, що прийняття Податкового кодексу, яким внесені зміни щодо розміру орендної плати за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, вказані вище рішення Дніпродзержинської міської ради, є підставою для внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 18.02.2010 року, що і стало причиною спору.

Позивачем на адресу Відповідача було направлено лист від 22.07.2011 року за №01-14вих/12 з пропозицією переукласти Договір, з метою приведення його у відповідність до вимог рішення міської ради від 15.12.2010 року №07-02/VІ «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Дніпродзержинськ»(а.с. 14), на який Дніпродзержинською міською радою було отримано у відповідь лист Відповідача від 06.09.2011 року за №49, відповідно до якого останній відмовляється виконати пропозицію, викладену в листі Позивача, оскільки вважає, що зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки не є підставою для переукладання договорів оренди земельних ділянок. (а.с. 14).

Розглянувши позовні вимоги господарський суд вважає їх такими, що підлягають задоволенню з огляду на наступне.

Відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним, Податковим та Цивільними кодексами України, іншими законами України та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.

Сторони в договорі не можуть відступити від положень актів цивільного законодавства, якщо в цих актах прямо зазначено про це, а також у разі, якщо обов'язковість для сторін положень актів цивільного законодавства випливає з їх змісту або із суті відносин між сторонами (ст.6 Цивільного кодексу України).

Відповідно до змісту статей 759 та 762 Цивільного кодексу України, законом можуть бути передбачені особливості укладання та виконання договору найму (оренди), і договором або законом може бути встановлено періодичний перегляд, зміну (індексацію) розміру плати за користування майном.

Згідно до вимог статті 654 ЦК України зміна або розірвання договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту.

На час розгляду справи доказів щодо приведення договору оренди земельної ділянки від 18.02.2010 року до вимог діючого законодавства в частині орендної плати за користування земельною ділянкою на рівні трикратного розміру земельного податку, у відповідності до вимог ст.288 Податкового кодексу України та рішень Дніпродзержинської міської ради сторонами суду не надано.

Відповідно до ст. 144 Конституції України рішення, прийняті органом місцевого самоврядування, є обов'язковими до виконання на відповідній території.

Відповідно до ст.651 Цивільного кодексу України, зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.

Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

Відповідно до ст. 21 Закону України "Про оренду землі" розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

Згідно ст. 15 Закону України "Про оренду землі" орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату є однією із суттєвих умов договору оренди.

Умовами спірного договору, а саме пунктом 4.4, передбачені підстави для зміни розміру орендної плати, в тому числі і у випадку, передбаченому законодавством України.

Зміна умов договору оренди здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розглядається у судовому порядку (ст. 30 Закону України "Про оренду землі").

Враховуючи, що має місце зміна законодавства щодо визначення розміру орендної плати за користування землею та вказані вище рішення Дніпродзержинської міської ради, суд вважає правомірними та такими, що підлягають задоволенню позовні вимоги про внесення змін до п.п. 2.3, 4.1 Договору оренди земельної ділянки укладеного між Дніпродзержинською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю „Феррекспо" в частині встановлення нормативної грошової оцінки земельної ділянки станом на 19.07.2011 року в розмірі 2 064 292 грн. 33 коп. та розміру орендної плати за користування земельною ділянкою відповідно до Податкового кодексу України, визначивши її у розмірі трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України та у відповідності до рішення Дніпродзержинської міської ради від 25.06.2012 року за №475-24/VI, а саме в розмірі 61 928 грн. 76 коп. на рік без ПДВ, а з урахуванням пільги -у розмірі 43 350 грн. 12 коп. на рік без ПДВ.

Частиною 3 ст. 653 Цивільного кодексу України передбачено, що у разі зміни або розірвання договору зобов'язання змінюється або припиняється з моменту досягнення домовленості про зміну або розірвання договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни. Якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.

Відповідно до ч.2 ст.124 Конституції України юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі.

Як зазначено в резолютивній частині рішення Конституційного Суду України від 09.07.2002 у справі щодо офіційного тлумачення положення частини другої статті 124 Конституції України (справа про досудове врегулювання спорів), положення частини другої статті 124 Конституції України щодо поширення юрисдикції судів на всі правовідносини, що виникають у державі, в аспекті конституційного звернення необхідно розуміти так, що право особи (громадянина України, іноземця, особи без громадянства, юридичної особи) на звернення до суду за вирішенням спору не може бути обмежене законом, іншими нормативно-правовими актами.

Аналогічна правова позиція узгоджується з позицією Верховного Суду України, яка викладена у постанові від 06.12.2010 року по справі № 2-1/10068-2008, та постановою Вищого господарського суду України від 25.01.2011 року по справі № 14/240-10.

Крім того, щодо правовідносин викладених у позовній заяві стосовно вказаного предмету спору, існує і правова позиція Верховного Суду України, яка викладена у постанові від 27.12.2010 року по справі № 27/15-10, та яка прийнята за наслідками розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах.

У відповідності до норм ст.111-28 Господарського процесуального кодексу України, рішення Верховного Суду України, прийняте за наслідками розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначену норму права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність із рішеннями Верховного Суду України.

Невиконання судових рішень Верховного Суду України тягне за собою відповідальність, установлену законом.

Отже нормами чинного законодавства передбачена можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках встановлених договором або законом. Оскільки сторонами в договорі оренди передбачена можливість збільшення розміру орендної плати, а орендна плата на земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.

Враховуючи вищезазначене, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.

Крім того, при поданні позовних матеріалів до суду, Позивачем, відповідно до платіжного доручення №885 від 28.08.2012р. (а.с. 7) сплачена сума судового збору у розмірі 1 102 грн. 00 коп.

У зв'язку з прийняттям Верховною Радою України Закону України "Про судовий збір" від 08.07.2011 № 3674-VI, який набрав чинності 01.11.2011р. (п. 1 ст. 10 Закону), розмір ставок судового збору встановлено виходячи з розміру мінімальної заробітної плати.

Відповідно ст. 4 Закону України "Про судовий збір" судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

В п.п. 1 та 2 п. 2 ч. 2 ст. 4 Закону визначений розмір ставки судового збору, а саме за подання до господарського суду позовної заяви майнового характеру розмір ставки судового збору складає 2 відсотки від ціни позову, але не менше 1,5 розміру мінімальної заробітної плати та не більше 60 розмірів мінімальних заробітних плат (п.п. 1 п. 2 ч. 2 ст. 4 Закону), а за подання заяви немайнового характеру в 1 розмірі мінімальної заробітної плати (п.п. 2 п. 2 ч. 2 ст. 4 Закону).

Місячний розмір мінімальної заробітної плати на 2012 рік затверджено Законом України "Про державний бюджет України на 2012 рік" від 22 грудня 2011 року N 4282-VI станом на 1 січня 2012р. складає 1 073 грн. 00 коп.

Отже відповідно до вказаних вище вимог, Позивач повинен був сплатити суму судового збору у розмірі не менше 1 розміру мінімальної заробітної плати, тобто у сумі 1 073 грн. 00 коп.

Стаття 7 Закону України "Про судовий збір" встановлює підстави повернення судового збору яким відповідно до п.п.1 ч.1 вказаної статті, повернення судового збору відбувається у разі внесення його в більшому розмірі, ніж встановлено законом.

Таким чином різниця переплати Позивачем судового збору при подачі позову становить суму у розмірі 29 грн. 00 коп., яка підлягає поверненню з державного бюджету України.

Відповідно до ст. 49 ГПК України судові витрати покладаються на Відповідача.

На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 49, 75, 82-85, 116, 117, ст.111-28 ГПК України, господарський суд,

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Внести зміни до п. 2.3 договору оренди земельної ділянки від 18.02.2010 року №11136, укладеного між Дніпродзержинською міською радою (51931, Дніпропетровська область, м.Дніпродзержинськ, пл. Дзержинського, 2, р/р 35419007000498 ГУДКУ у Дніпропетровській області, МФО 805012, ЄДРПОУ 24604168) та Товариством з обмеженою відповідальністю „Феррекспо" (01010, м. Київ, вул. Січневого Повстання, 11-Б, ЄДРПОУ 32707900), виклавши його в наступній редакції:

„п. 2.3. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки станом на 19.07.2011 року становить 2 064 292 грн. 33 коп.".

Внести зміни до п. 4.1 договору оренди земельної ділянки від 18.02.2010 року №11136, укладеного між Дніпродзержинською міською радою (51931, Дніпропетровська область, м.Дніпродзержинськ, пл. Дзержинського, 2, р/р 35419007000498 ГУДКУ у Дніпропетровській області, МФО 805012, ЄДРПОУ 24604168) та Товариством з обмеженою відповідальністю „Феррекспо" (01010, м. Київ, вул. Січневого Повстання, 11-Б, ЄДРПОУ 32707900), виклавши його в наступній редакції:

„п. 4.1. Орендна плата вноситься „Орендарем" виключно у грошовій формі на рахунок місцевого бюджету у розмірі 61 928 грн. 76 коп. на рік без ПДВ, а з урахуванням пільги -у розмірі 43 350 грн. 12 коп. на рік без ПДВ, яка застосовується на умовах, визначених рішенням Дніпродзержинської міської ради від 25.06.2012 року №475-24/VI „Про плату за землю".

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю „Феррекспо" (01010, м. Київ, вул. Січневого Повстання, 11-Б, ЄДРПОУ 32707900) на користь Дніпродзержинської міської ради (51931, Дніпропетровська область, м. Дніпродзержинськ, пл. Дзержинського, 2, р/р35419007000498 ГУДКУ у Дніпропетровській області, МФО 805012, ЄДРПОУ 24604168) 1 073 грн. 00 коп. витрат по сплаті судового збору.

Наказ видати після набрання судовим рішенням законної сили.

Згідно з ч. 1 п. 1 ст.7 Закону України "Про судовий збір" повернути з державного бюджету України Дніпродзержинській міській раді (51931, Дніпропетровська область, м.Дніпродзержинськ, пл. Дзержинського, 2, р/р35419007000498 ГУДКУ у Дніпропетровській області, МФО 805012, ЄДРПОУ 24604168) зайво сплачений судовий збір в сумі 29 грн. 00 коп., перерахований платіжним дорученням №885 від 28.08.2012р., оригінал якого знаходиться в матеріалах справи №40/5005/8131/2012. (а.с. 7).

Суддя О.І. Красота

Рішення підписано 09.10.12р.