Рішення від 05.10.2012 по справі 5004/1040/12

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"03" жовтня 2012 р. Справа № 5004/1040/12

за позовом прокурора Луцького району в інтересах держави в особі Торчинської селищної ради, смт. Торчин, Луцького району

третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: управління Держкомзему у Луцькому районі Волинської області, м. Луцьк

до відповідача: фізичної особи -підприємця Бенесь Інни Георгіївни, смт. Торчин, Луцький район

про зобов'язання звільнити тимчасово зайняту земельну ділянку та привести її у попередній стан.

Суддя Вороняк А.С.

при секретарі Чорному С.О.

за участю представників сторін:

від позивача: Кревський Ю.М. -голова Торчинської селищної ради; Кревський Ю.О. -землевпорядник, довіреність №398 від 17.09.2012р.від відповідача Чекаренда О.Ф. -(дов. №732598 від 27.09.2012 р.)

від третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: управління держкомзему у Луцькому районі Волинської області Боярчук В.А.-представник, довіреність від 19.01.2012р. №85.

В судовому засіданні взяв участь прокурор прокуратури Луцького району, юрист 3 класу Марчук О.В. - довіреність №55-892-12 від 31.07.2012р.

СУТЬ СПОРУ: прокурор Луцького району Волинської області в особі держави в інтересах Торчинської селищної ради Луцького району Волинської області звернувся в суд з позовом до фізичної особи -підприємця Бенесь Інни Георгіївни, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача управління Держкомзему у Луцькому районі Волинської області, про зобов'язання звільнити тимчасово зайняту земельну ділянку площею 0,009 га термін користування якою закінчився, що знаходиться за адресою: вул. Незалежності, смт. Торчин, Луцького району, повернути її у власність Торчинської селищної ради та привести у попередній стан.

Ухвалою господарського суду від 21.08.2012 р. за вказаним позовом було порушено провадження у справі та призначено розгляд останньої в судовому засіданні на 18.09.2012 р.

18.09.2012 року на адресу суду поступили письмові пояснення з додатками від третьої особи без самостійних вимог на стороні позивача управління держкомзему у Луцькому районі Волинської області, в яких зазначають, що під час проведення перевірки додержання вимог земельного законодавства на території Торчинської селищної ради було виявлено факт порушення строків повернення тимчасово займаних земель підприємцем Бенесь Інною Георгіївною, яка з 2008 року продовжує користуватися земельними ділянками площею 0,0018га та 0.009 га для розміщення об'єктів торгівлі на території Торчинської селищної ради. Вищезгадані земельні ділянки перебували в користуванні гр. Бенесь І.Г. протягом 2007 року згідно договорів оренди землі укладених з Торчинською селищною радою 19.01.2007 року терміном на 1 рік до 19.01.2008 року. Після закінчення строку дії договорів оренди користування землями припинено не було, а продовжується і по даний час. На земельних ділянках розміщені об'єкти роздрібної торгівлі (торгові павільйони). Нові договори оренди не укладались, сплата платежів за користування землями не здійснюється, що є порушенням вимог ст. 125, ст. 206 Земельного кодексу України та ст. 25 Закону України „Про оренду земель".

Ухвалою господарського суду від 18.09.2012 року розгляд справи було відкладено на 02.10.2012 р. через неподанням витребуваних судом доказів, неявку відповідача, а також для повного з'ясування обставин справи та об'єктивного її вирішення та за клопотанням позивача, погодженого прокурором від 18.09.2012 року в порядку ст. 22 ГПК України про відмову від позовних вимог в частині повернення земельної ділянки у власність Торчинської семної ради, яке було прийнято судом - припинено провадження по справі в частині позовних вимог щодо повернення земельної ділянки у власність Торчинської селищної ради. 27.09.2012 року представник відповідача подав клопотання про зупинення розгляду справи. Клопотання обґрунтовує тим, що в Луцькому міськрайонному суді розглядається справа за позовом Бенесь І.Г. до голови Торчинської селищної ради про оскарження дій тайого бездіяльність, рішення якої може виплинути на вирішення даної справи.

Відповідно до ст. 79 ГПК України господарський суд зупиняє провадження у справі в разі неможливості розгляду даної справи до вирішення пов'язаної з нею іншої справи, що розглядається іншим судом.

Враховуючи неподання відповідачем доказів, що підтверджують правомірність та підставність його вимоги про зупинення провадження по справі, суд відмовив у задоволенні заяви про зупинення провадження по справі.

Крім того, представник відповідачки подав відзив на позовну заяву в якому відповідачка просить суд в задоволення позову відмовити покликаючись на її необґрунтованість відповідно до вимог закону, оскільки порушено її права як підприємця, якому дозволено самостійно здійснювати торгівельну діяльність у визначеному місці.

Також 27.09.2012 р. відповідачем подано клопотання про витребування із органів прокуратури колективних звернень підприємців на дії та бездіяльність селищного голови Торчинської селищної ради.

02.10.2012 року в судовому засіданні було оголошено перерву до 04.10.2012 року для подання прокурором та головою Торчинської селищної ради належним чином завірених копій колективних скарг підприємців смт. Торчин за період з 2008 року по 2011 рік на дії та бездіяльність селищного голови Торчинської селищної ради щодо оформлення договорів оренди земельних ділянок.

03.10.2012 р. на виконання вимог суду прокурором прокуратури Луцького району Волинської області подано копії матеріалів перевірки та додаткові письмові пояснення на позов з правовим обґрунтуванням позову, в якому вказується п.1 ст.116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону. Пунктом 2 ст.116 Земельного кодексу України передбачено, що набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Відповідно до ст. 125 Земельного кодексу України, право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав. Пунктом 2 ст. 152 Кодексу передбачено, що власник земельної ділянки може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю. Одним із способів захисту є відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав. Згідно ч.1 ст.16 Закону України «Про оренду землі», у разі припинення або розірвання договору оренди землі орендар зобов'язаний повернути орендодавцеві земельну ділянку на умовах, визначених договором. Орендар не має права утримувати земельну ділянку для задоволення своїх вимог до орендодавця. Згідно п.34 ст.36 Закону України «Про місцеве самоврядування»до виключної компетенції селищної ради належить вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин, які розглядаються виключно на пленарному засіданні ради - сесії. За ч.1 ст.124 Земельного кодексу України, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у комунальній чи державній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.

Таким чином прокурор вважає, що чинним законодавством не передбачено автоматичного поновлення договорів оренди землі, реалізація переважного права на поновлення договору оренди земельної ділянки у разі відсутності заперечень з боку сторін можливе лише за наявності відповідного рішення органу місцевого самоврядування. Відповідне рішення орендодавцем не приймалось. Станом на 02.10.2012 р. Бенесь І.Г. продовжує користуватись земельною ділянкою після закінчення дії договору оренди від 19.01.2007 р. без правовстановлюючих документів та сплати платежів за землю.

03.10.2012 р. на виконання вимог суду головою Торчинської селищної ради надано письмові пояснення, щодо звернення підприємців на дії та бездіяльність селищного голови Торчинської селищної ради та додатки 4 звернень підприємця Мульчак І.Г.(Бенесь І.Г.) з наданими відповідями.

Прокурор в судовому засіданні, пред'явлені до відповідача позовні вимоги згідно поданих уточнень від 18.09.2012 року підтримав та просить суд задовольнити останні в повному об'ємі поклавши при цьому на відповідача обов'язок сплати у зв'язку з поданням позову до суду судових витрат.

Представники позивача в судовому засіданні, пред'явлені до відповідача позовні вимоги згідно поданих уточнень від 18.09.2012 року підтримали та просили суд задовольнити останні в повному об'ємі поклавши при цьому на відповідача обов'язок сплати у зв'язку з поданням позову до суду судових витрат.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, підтримав наданий відзив на позовну заяву, просив в позові відмовити.

Представник третьої особи на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору -управління держкомзему у Луцькому районі Волинської області в судовому засіданні повідомили, що на їхню думку позов підлягає до задоволення, при вирішенні покладаються на думку суду.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, третьої особи на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору -управління Держкомзему у Луцькому районі Волинської області, господарський суд,-

ВСТАНОВИВ:

Прокурор Луцького району Волинської області в особі держави в інтересах Торчинської селищної ради Луцького району Волинської області звернувся в суд з позовом до фізичної особи -підприємця Бенесь Інни Георгіївни, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача управління Держкомзему у Луцькому районі Волинської області про зобов'язання звільнити тимчасово зайняту земельну ділянку площею 0,009 га термін користування якою закінчився, що знаходиться за адресою: вул. Незалежності, смт. Торчин, Луцького р-ну та привести у попередні стан.

Прокуратурою Луцького району із залученням спеціалістів з управління Держкомзему у Луцькому районі Волинської області проведено перевірку дотримання вимог земельного законодавства на території Торчинської селищної ради, щодо несвоєчасного повернення тимчасово займаних земель у власність держави, термін користування якими закінчився.

В ході перевірки було встановлено факт порушення строків повернення тимчасово займаної земельної ділянки фізичною особою-підприємцем Бенесь Інною Георгіївною площею 9 м.кв., яка знаходиться за адресою Луцький район, смт. Торчин, вул. Незалежності.

Договір оренди № 329 від 19.01.2007 р. укладений між Торчинською селищною радою(орендодавець) та фізичною особою-підприємцем Мульчак Інною Георгіївною(орендар).

Згідно п.п. 1, 2 договору орендавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку несільськогосподарського призначення для обслуговування торгового кіоску, яка знаходиться за адресою Луцький район, смт. Торчин, вул. Незалежності, площею 9 м. кв., кадастровий номер відсутній.

Згідно п. 8 дововору строк його дії до 19.01.2008 року.

Згідно п. 9 договору розмір орендної плати становить 240 грн. на рік.

Згідно п. 21 договору після припинення дії договору орендар повертає орендодавцеві земельну ділянку у стані не гіршому порівняно з тим, у якому він її одержав в оренду.

Згідно акту приймання-передачі земельної ділянки від 19.01.2007 року, орендодавець передав, а орендар прийняв в оренду строком на 1 рік земельну ділянку загальною площею 9 м. кв. кадастровий номер відсутній, яка знаходиться за адресою смт. Торчин, Луцького р-ну, Волинської області, вул. Незалежності.

Копією відповіді відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби №1889/02-2.2.26 від 26.09.2012 року стверджується, що шлюб Мульчак Інни Георгіївни, 24.03.1975 р.н. та Бенесь Миколи Миколайовича, 21.04.1974 р.н. було зареєстровано 26.07.1997 року виконавчим комітетом Торчинської селищної ради Луцького району Волинської області, про що свідчить актовий запис №16. Після реєстрації шлюбу присвоєно прізвища: чоловікові -Бенесь, дружині -Бенесь.

В акті перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 15.06.2011 р. державний інспектор з контролю за використанням та охороною земель управління Держкомзему у Луцькому районі Боярчук В. А. зафіксував, що на момент перевірки фізичної особи-підприємця Бенесь І.Г. продовжує користуватись земельною ділянкою після закінчення дії договору оренди від 19.01.2007 р. без правовстановлюючих документів та сплати платежів за землю. Цього ж дня підприємцю Бенесь І.Г. виносився припис з вимогою усунути порушення земельного законодавства до 15.07.2011 р.

15.06.2011 р. відносно Бенесь І.Г. складений протокол про вчинення адміністративного правопорушення, а саме встановлено порушення строків повернення земельних ділянок до земель запасу Торчинської селищної ради після закінчення терміну дії договору оренди. За наслідками його розгляду, постановою управління держкомзему у Луцькому районі Волинської області №18 від 29.06.2011 р. Бенесь І.Г. на підставі ст.54 Кодексу України про адміністративні правопорушення притягнута до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу в розмірі 170 грн.

Державний інспектор з контролю за використанням та охороною земель Управління Держкомзему у Луцькому районі Боярчук В. А. 26.10.2011 р. провів перевірку виконання внесеного ним Бенесь І.Г. припису від 15.06.2011 р. № 56 та встановив, що порушення не були усунуті. Державний інспектор Боярчук І. Г. 26.10.2011 р. виніс припис Бенесь І.Г. про забезпечення виконання припису державного інспектора з контролю за виконанням та охороною земель від 15.06.2011 р. № 56, встановивши строк виконання припису до 10.11.2011р.

08.11.2011 р. відносно Бенесь І.Г. винесено постанову про адміністративне правопорушення, а саме було встановлено не виконання вимог припису державного інспектора №56 від 15.06.2011 року, щодо припинення користування земельною ділянкою або отримання права на неї та керуючись ст. 188-5 КУпАП постановлено визнати Бенесь І.Г. винною у вчиненні правопорушення та накладено штраф в розмірі 153 грн..

Станом на 02.10.2012 р. фізична особа-підприємець Бенесь І.Г. продовжує користуватись земельною ділянкою після закінчення дії договору оренди від 19.01.2007 р. без правовстановлюючих документів та сплати платежів за землю.

Згідно п.1 ст. 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.

Пунктом 2 ст. 116 Земельного кодексу України передбачено, що набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Відповідно до ст. 125 Земельного кодексу України, право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Пунктом 2 ст.152 Кодексу передбачено, що власник земельної ділянки може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю. Одним із способів захисту є відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав.

Згідно ч. 1 ст. 16 Закону України "Про оренду землі", у разі припинення або розірвання договору оренди землі орендар зобов'язаний повернути орендодавцеві земельну ділянку на умовах, визначених договором. Орендар не має права утримувати земельну ділянку для задоволення своїх вимог до орендодавця.

Згідно п. 34 ст. 36 Закону України "Про місцеве самоврядування" до виключної компетенції селищної ради належить вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин, які розглядаються виключно на пленарному засіданні ради -сесії.

За ч. 1 ст. 124 Земельного кодексу України, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у комунальній чи державній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.

Як вбачається із матеріалів справи, відповідне рішення орендодавцем не приймалось.

Відповідно до ст. 33 ЗУ "Про оренду землі" по закінченню строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов'язки за умовами договору, має переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк (поновлення договору оренди землі).

Орендар, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов'язаний повідомити про це орендодавця до спливу строку договору оренди землі у строк, встановлений цим договором, але не пізніше ніж за місяць до спливу строку договору оренди землі.До листа-повідомлення про поновлення договору оренди землі орендар додає проект додаткової угоди.

При поновленні договору оренди землі його умови можуть бути змінені за згодою сторін. У разі недосягнення домовленості щодо орендної плати та інших істотних умов договору переважне право орендаря на укладення договору оренди землі припиняється.

Орендодавець у місячний термін розглядає надісланий орендарем лист-повідомлення з проектом додаткової угоди, перевіряє його на відповідність вимогам закону, узгоджує з орендарем (за необхідності) істотні умови договору і, за відсутності заперечень, приймає рішення про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної та комунальної власності), укладає з орендарем додаткову угоду про поновлення договору оренди землі. За наявності заперечень орендодавця щодо поновлення договору оренди землі орендарю направляється лист-повідомлення про прийняте орендодавцем рішення.

У разі якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди і за відсутності протягом одного місяця після закінчення строку договору листа-повідомлення орендодавця про заперечення у поновленні договору оренди землі такий договір вважається поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором. У цьому випадку укладання додаткової угоди про поновлення договору оренди землі здійснюється із уповноваженим керівником органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування без прийняття рішення органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування про поновлення договору оренди землі.

Керівник органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який уповноважений підписувати додаткову угоду до договору оренди землі щодо земельної ділянки державної або комунальної власності, визначається рішенням цього органу.

Додаткова угода до договору оренди землі про його поновлення має бути укладена сторонами у місячний строк в обов'язковому порядку.

Як встановлено судом, рішенням Торчинської селищної ради № 15/32 від 18.12.2007 р. вирішено передати підприємцю Мульчак І.Г. в оренду строком на 1 рік земельні ділянки площею 30 м.кв. для обслуговування торгових павільйонів в смт. Торчин по вул. Незалежності за рахунок земель Торчинської селищної ради, не переданих у власність та не наданих в користування.

Копією рішенням Торчинської селищної ради № 16/7 від 22.01.2008 р. стверджується, що на виконання клопотання державного інспектора Управління з контролю за використанням та охороною земель у Волинській області Боярчука В.А. було вирішено відмінити рішення "Про передачу земельних ділянок в оренду підприємцям" з № 15/30 по № 15/48.

Крім того, як вбачається із матеріалів справи Торчинська селищна рада неодноразово повідомляла відповідача про неможливість продовжити договір оренди, оскільки відповідно до змін внесених до Земельного кодексу України, а саме ст. 124, селищна рада не має підстав заключити договір оренди, оскільки передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у комунальній або державній власності здійснюється за результатами проведення земельних торгів.

Після прийняття органом державної влади або місцевого самоврядування рішення про надання земельної ділянки у власність або в користування, затвердження результатів аукціону, укладення відповідної цивільно-правової угоди, набуття права власності на житловий будинок, будівлю, споруду особа має право на одержання земельної ділянки у власність або в користування і право вимагати оформлення документів, що посвідчують право власності або право користування земельною ділянкою.

Право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав (стаття 125 ЗК України).

За відсутності рішення органу виконавчої влади або місцевого самоврядування про надання земельної ділянки у власність або в користування юридична особа або фізична особа не має права використовувати земельну ділянку державної або комунальної форми власності.

Такої ж правової позиції дотримується Пленум Вищого Господарського Суду України у постанові № 6 від 17.05.2011 р. "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин"

У відповідності до ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом , зокрема з правочинів.

Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із Закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

У відповідності до ст. 526 ЦК України зобов'язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та закону, а за відсутності таких умов та вимог -відповідно до звичаїв ділового обороту та інших вимог, що звичайно ставляться.

З огляду на викладене, беручи до уваги, що чинним законодавством не передбачено автоматичного поновлення договорів оренди землі, реалізація переважного права на поновлення договору оренди земельної ділянки у разі відсутності заперечень з боку сторін можливе лише за наявності відповідного рішення органу місцевого самоврядування, позовні вимоги підставні і підлягають до задоволення.

Відповідно до ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" за подання до господарського суду позовної заяви немайнового характеру сплачується судовий збір в розмірі 1 розмір мінімальної заробітної плати.

Оскільки спір до розгляду суду доведено з вини відповідача, то сплату судового збору в сумі 1 073,00 грн. (1 розмір мінімальної заробітної плати) згідно ст. 49 ГПК України слід покласти на нього.

Керуючись ст. ст. 22, 44, 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, на підставі ст. 33 Закону України "Про оренду землі", ст.ст. 328, 526 Цивільного кодексу України, ч.1 ст. 16, п. 34 ст. 36, п.1 ст. 116, п. 2 ст. 116, ст. 125, п. 2 ст. 152, ч. 1 ст. 124, 125 Земельного кодексу України, суд,

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Зобов'язати фізичну особу -підприємця Бенесь Інну Георгіївну (Волинська область, Луцький район, смт. Торчин, вул. 1 Травня, 11, реєстраційний номер облікової картки платника податків 2747610526) звільнити тимчасово зайняту земельну площею 9 м.кв., кадастровий номер відсутній, що знаходиться за адресою: вул. Незалежності, смт. Торчин, Луцький район, Волинська область, яка була передана у строкове платне користування згідно договору № 329 від 19.01.2007 р., термін користування якою закінчився та привести вказану ділянку у попередній стан.

3. Стягнути з фізичної особи-підприємця Бенесь Інни Георгіївни (Волинська область, Луцький район, смт. Торчин, вул. 1 Травня, 11, реєстраційний номер облікової картки платника податків 2747610526) 1073 (одну тисячу сімдесят три) грн. судового збору зарахувавши цю суму в дохід Державного бюджету(отримувач коштів - УДКСУ у м. Луцьку Волинської області., код за ЄДРПОУ-38009628, банк отримувача - ГУДКСУ у м. Луцьку Волинської області, код банку отримувача (МФО) -803014, рахунок отримувача -31219206783002, код класифікації доходів бюджету -22030001 «Судовий збір (Державна судова адміністрація України, 050)», призначення платежу "Судовий збір, за позовом прокурора Луцького району в інтересах держави в особі Торчинської селищної ради, Господарський суд Волинської області, код ЄДРПОУ 03499885").

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Апеляційна скарга подається через господарський суд Волинської області до Рівненського апеляційного господарського суду протягом 10 днів з моменту підписання повного тексту рішення.

Суддя А. С. Вороняк

Повний текст рішення

складено та підписано

05.10.12