04 жовтня 2012 року м. Київ К-59210/09
Вищий адміністративний суд України в складі колегії суддів:
Бутенка В.І (доповідач), Амєліна С.Є, Лиски Т.О.,
провівши в порядку касаційного провадження попередній розгляд адміністративної справи за позовом ОСОБА_4 до Головного управління юстиції у Харківській області, начальника Головного управління юстиції у Харківській області Маміної Любові Миколаївни, третя особа: заступник начальника Богодухівського районного управління юстиції у Харківській області -начальник Богодухівського районного відділу державної виконавчої служби Губський І. О., про визнання незаконними дій, поновлення на посаді, визнання незаконними та скасування наказів, зобов'язання вчинити певні дії,
У березні 2008 року ОСОБА_4 звернувся до суду із позовом до Головного управління юстиції в Харківській області, начальника Головного управління юстиції в Харківській області Маміної Л.М., третя особа: заступник начальника Богодухівського районного управління юстиції Харківської області -начальник Богодухівського районного відділу державної виконавчої служби Губський І.О., і з урахуванням уточнених позовних вимог просив суд:
- визнати неправомірними дії начальника Головного управління юстиції в Харківській області щодо відмови в переведенні позивача з посади начальника Державної виконавчої служби у Богодухівському районі Харківської області на посаду заступника начальника Богодухівського районного управління юстиції Харківської області начальника Богодухівського районного відділу державної виконавчої служби;
- визнати неправомірними дії начальника Головного управління юстиції в Харківській області Маміної Л.М. щодо рішення про проведення конкурсу на заміщення вакантної посади державного службовця -заступника начальника Богодухівського районного управління юстиції Харківської області -начальника Богодухівського районного відділу державної виконавчої служби;
- поновити його на посаді начальника Державної виконавчої служби у Богодухівському районі Харківської області;
- зобов'язати Головне управління юстиції в Харківській області призначити по переводу його на посаду заступника начальника Богодухівського районного управління юстиції Харківської області начальника Богодухівського районного відділу державної виконавчої служби у зв'язку з ліквідацією попередньої посади;
- визнати незаконним та скасувати наказ Головного управління юстиції в Харківській області від 20.04.2007 року щодо призначення на посаду заступника начальника Богодухівського районного управління юстиції Харківської області начальника Богодухівського районного відділу державної виконавчої служби Губського І.О.;
- зобов'язати Головне управління юстиції в Харківській області сплатити лікарняний № 313460 від 14.05.2004 року, провести за даним випадком службове розслідування та здійснити виплати, які передбачені Законом України «Про загальнообов'язкове страхування державних службовців»;
- скасувати наказ Головного управління юстиції в Харківській області №1200/3 від 29.11.2007 року, признати його недійсним, та поновити його на посаді заступника начальника Богодухівського районного управління юстиції Харківської області -начальника Богодухівського районного відділу державної виконавчої служби.
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 28 травня 2009 року, залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 24 листопада 2009 року, в задоволенні позову відмовлено.
У касаційній скарзі ОСОБА_4, посилаючись на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального і процесуального права, просить скасувати рішення судів попередніх інстанцій та ухвалити нове рішення про задоволення позовних вимог.
Колегія суддів вважає, що касаційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Як було встановлено судами попередніх інстанцій, наказом начальника Державної виконавчої служби Харківської області №470/8 від 21 грудня 2005 року позивач був призначений на посаду начальника Державної виконавчої служби у Богодухівському районі Харківської області.
На підставі Закону України «Про внесення змін до Законів України «Про державну виконавчу службу», «Про виконавче провадження»від 22.12.2006 року, Постанови Кабінету Міністрів України від 16.11.2006 року «Про ліквідацію Департаменту державної виконавчої служби», наказу Міністерства юстиції України від 25.01.2007 року №21/5 «Про реформування органів юстиції», наказу Департаменту державної виконавчої служби від 19.01.2007 року №2 «Про ліквідацію регіональних органів державної виконавчої служби»було розпочато реформування органів юстиції шляхом ліквідації обласних, Київського та Севастопольського міських управлінь юстиції, а також Департаменту державної виконавчої служби і створення на їх базі Головних управлінь юстиції областей, підпорядкованих Міністерству юстиції України. Відповідно, почалась ліквідація і Державної виконавчої служби Харківської області.
24 січня 2007року позивач ОСОБА_4 був попереджений про звільнення за п. 1 ст.40 КЗпП України.
Наказом начальника Головного управління юстиції у Харківської області Маміної Л.М. від 20 квітня 2007 року на посаду заступника начальника Богодухівського районного управління юстиції Харківської області -начальника Богодухівського районного відділу державної виконавчої служби з 23 квітня 2007 року було призначено Губського І.О., як такого, що успішно пройшов конкурс.
Таким чином, позивачу було відмовлено в переведенні з посади начальника Державної виконавчої служби у Богодухівському районі Харківської області на посаду заступника начальника Богодухівського районного управління юстиції Харківської області -начальника Богодухівського районного відділу державної виконавчої служби.
Статтею 27 Закону України «Про державну службу»передбачено, що просування по службі державного службовця здійснюється шляхом зайняття більш високої посади на конкурсній основі, крім випадків, коли інше встановлено законами України та Кабінетом Міністрів України, або шляхом присвоєння державному службовцю більш високого рангу.
Державний службовець має право брати участь у конкурсі на заміщення вакантної посади.
Призначення працівників відділів державної виконавчої служби проводиться відповідно до статей 8, 9 Закону України «Про державну виконавчу службу», Положення про районний, районний у місті, міський (міста обласного значення), міськрайонний відділ державної виконавчої служби, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 03 березня 2007 року №83/5, Довідника типових професійно-кваліфікаційних характеристик посад державних службовців, затвердженого наказом Головного управління державної служби України від 01 вересня 1999 року №65.
Згідно з п. 6 Порядку проведення конкурсу на заміщення вакантних посад державних службовців, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 лютого 2002 року №169, Головним управлінням юстиції у Харківській області 18 березня 2007 року було оголошено конкурс на заміщення вакантної посади заступника начальника Богодухівського районного управління юстиції Харківської області - начальника відділу державної виконавчої служби.
Конкурс на заміщення вакантних керуючих посад був призначений на 19-20 квітня 2007 року, про що в газеті Aviso «Із рук в руки» 1 частина від 18-24 березня 2007 року зроблено відповідне оголошення.
Конкурс був проведений з дотриманням вимог Порядку проведення конкурсу на заміщення вакантних посад державних службовців, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 лютого 2002 року №169, та Порядку проведення іспиту кандидатів на заміщення вакантних посад державних службовців в апараті Головного управління юстиції у Харківській області та підпорядкованих органах юстиції, затвердженого наказом Головного управління юстиції у Харківській області від 01 березня 2007 року №10/2.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч.1 ст. 33 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних підприємців», юридична особа припиняється, крім іншого, в результаті ліквідації за рішенням, прийнятим засновником (засновниками) юридичної особи або уповноваженим ними органом.
У даному випадку має місце ліквідація юридичної особи за рішенням органу виконавчої влади -Кабінету Міністрів України, у зв'язку із внесенням змін до чинного законодавства.
Пунктом 1 ст. 40 КЗпП України визначено, що трудовий договір, укладений на невизначений строк, також строковий трудовий договір до закінчення строку його чинності, можуть бути розірвані засновником або уповноваженим ним органом лише у випадках: змін в організації виробництва і праці, в тому числі ліквідації, реорганізації, банкрутства або перепрофілювання підприємства, установи, організації, скорочення чисельності або штату працівників.
Ліквідація підприємства, установи чи організації є безперечною підставою для звільнення працівника, з яким було укладено трудовий договір.
У даному випадку мала місце реорганізація органів юстиції, однак фактично відбулася ліквідація установи, де працював позивач.
Статтею 492 КЗпП України визначено, що про наступне звільнення працівників персонально попереджують не пізніше ніж за два місяці до звільнення.
Відповідно до п.6 Порядку проведення конкурсу на заміщення вакантних посад державних службовців, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 15.02.2002 року №169 Головне управління юстиції повідомило позивача про його право взяти участь в конкурсі на заміщення вакантних посад державних службовців органів юстиції.
ОСОБА_4 взяв участь в оголошеному конкурсі, який відбувся 20 квітня 2007 року у приміщенні Головного управління юстиції у Харківській області, але за результатами участі у конкурсі був визнаний таким, що не склав іспит.
Наказом Харківського обласного управління юстиції від 25 грудня 2003 року посаду старшого державного виконавця відділу державної виконавчої служби Орджонікідзевського районного управління юстиції м. Харкова з 01 січня 2004 року передано до номенклатури Харківського обласного управління юстиції, де і працював позивач на час отримання травми - 13. 05. 2004 року.
За таких обставин, колегія суддів погоджується з висновком судів попередніх інстанцій стосовно відмови в задоволенні позовних вимог щодо зобов'язання Головного управління юстиції Харківської області сплатити ОСОБА_4 лікарняний №31346 від 14 травня 2004 року, провести виплати, які передбачені Законом України «Про загальнообов'язкове страхування державних службовців», провести службове розслідування нещасного випадку на виробництві, який стався 13 травня 2004 року, скласти відповідний акт за формою Н.№1 та зареєструвати його.
Відповідно до ч.3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що відповідачі діяли на підставі, в межах своїх повноважень і відповідно до чинного законодавства.
Наведені обставини були правильно враховані судами першої та апеляційної інстанцій, які прийняли законні й обґрунтовані рішення про відмову в задоволенні позову.
Доводи касаційної скарги зроблених судами попередніх інстанцій висновків не спростовують.
Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що підстав для скасування чи зміни оскаржених судових рішень не вбачається.
Керуючись ст.ст. 220, 2201, 221, 223, 224, 230 КАС України, суд, -
Касаційну скаргу ОСОБА_4 залишити без задоволення, а постанову Харківського окружного адміністративного суду від 28 травня 2009 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 24 листопада 2009 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та оскарженню не підлягає.