Україна ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
04 жовтня 2012 р. Справа № 2а/0570/11582/2012
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови:
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Буряк І.В.
при секретарі Могілевському А.А.
за участю представників сторін:
позивача: Васильченко І.В. (дов.)
Гаврікової О.В. (дов.)
відповідача: Лондаренко Д.О. (дов.)
Пясецького Д.В. (дов.)
позовну заяву Управління Державної пенітенціарної служби України в Донецькій
області
до Державної фінансової інспекції в Донецькій області
про визнання протиправними дій, скасування пп.2.4 п.2 вимоги від
20.08.2012р. №05-08-11-17/10001
Управління Державної пенітенціарної служби України в Донецькій області (надалі - позивач, УДПСУ в Донецькій області) звернулось до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Державної фінансової інспекції в Донецькій області (надалі - ДФІ в Донецькій області) про визнання протиправними дій, скасування пп.2.4 п.2 вимоги від 20.08.2012р. №05-08-11-17/1001.
В обґрунтування позовних вимог, позивач посилається на те, що вимоги відповідача не ґрунтуються на положеннях діючого законодавства та не відповідають фактичним обставинам справи.
В судовому засіданні від 04.10.2012р. представники позивача позов підтримали та просили суд задовольнити його у повному обсязі, посилаючись на обставини викладені в позовній заяві.
Відповідачем до судового розгляду не були надані письмові заперечення.
В судовому засіданні від 04.10.2012р. представники відповідача проти позовних вимог заперечували.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи адміністративного позову, дійшов наступних висновків.
Управління державної пенітенціарної служби України в Донецькій області зареєстровано виконавчим комітетом Донецької міської ради в якості юридичної особи (ЄДРПОУ 08563079, місце знаходження: 83023, м.Донецьк, вул.Ходаковського, буд.10А).
ДФІ у Донецькій області була проведена планова ревізія фінансово-господарської діяльності УДПСУ в Донецькій області за період з 01.01.2010р. по 01.05.2012р., по закінченню якої було складено акт ревізії від 23.07.2012р. №08-13/018.
На підставі зазначеного акту ревізії була винесена вимога №05-08-11-17/10001 від 20.08.2012р. про усунення порушень, виявлених ревізією відповідно до пп.2.4. п.4 якої внаслідок не проведення зміни базового місяцю при обчисленні індексу споживчих цін для подальшої індексації, особам рядового та навчального складу у яких підвищення постійних складових грошового доходу за 2011-2012 роки перевищує суму індексації, нарахованої за відповідний місяць, зайво нараховано та сплачено індексації грошових доходів у загальній сумі 39 158,44 грн., у зв'язку з чим відповідач вимагає:
- провести утримання сум зайво сплаченої індексації із доходів осіб рядового та начальницького складу УДПСУ в Донецькій області, які отримали її безпідставно, відповідно до вимог ст.127 Кодексу законів про працю України ( за їх згодою);
- в іншому випадку стягнути з осіб, винних у безпідставній виплаті індексації на суму 39 158,44 грн., шкоду у порядку та розмірі встановленому ст.ст.130-136 Кодексу законів про працю України або п.10 Положення про матеріальну відповідальність військовослужбовців за шкоду, заподіяну державі, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 23.06.1995р. №243/95-ВР.
Згідно акту 23.07.2012р. №08-13/018 вибірковою ревізією дотримання порядку проведення індексації грошових доходів працівників та осіб рядового та начальницького складу за період з 01.01.2010р. по 01.05.2012р., встановлено, що в 2011 році окремим особам підвищено розмір премії, сума підвищення грошових доходів перевищує суму індексації, яка була нарахована за відповідний місяць. Підвищений розмір премії мав постійний характер.
Внаслідок не проведення зміни базового місяцю при обчисленні індексу споживчих цін для подальшої індексації, особам рядового та начальницького складу у яких сума підвищення постійних складових грошового доходу за 2011-2012 роки перевищує сума індексації, нарахованої за відповідний місяць, зайво нараховано сплачено індексації грошових доходів у загальній сумі 39 158,44 грн. ( в тому числі за КПКВ 6071010 КЕКВ 1112 в 2011 році в сумі 26 251,76 грн., та за КПКВ 3606010 КЕКВ 112 в 2012 році - 12 906,68 грн.), чим порушено п.5 «Порядку проведення індексації грошових доходів населення», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003р. №1078.
В наслідок допущеного порушення УДПСУ в Донецькій області завдано матеріальної шкоди (збитків) на суму 39 158,44 грн.
Статтею 2 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні» встановлено, що головним завданням державної контрольно-ревізійної служби є здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяття зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності в міністерствах та інших органах виконавчої влади, в державних фондах, у бюджетних установах і у суб'єктів господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах і в організаціях, які отримують (отримували в періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів та державних фондів або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), виконанням місцевих бюджетів, розроблення пропозицій щодо усунення виявлених недоліків і порушень та запобігання їм у подальшому.
Відповідно до п.46 «Порядку проведення інспектування Державною фінансовою інспекцією, її територіальними органами», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів від 20.04.2006р. №550, якщо вжитими в період ревізії заходами не забезпечено повне усунення виявлених порушень, контролюючим органом у строк не пізніше ніж 10 робочих днів після реєстрації акта ревізії, а у разі надходження заперечень (зауважень) до нього - не пізніше ніж 3 робочих дні після надіслання висновків на такі заперечення (зауваження) надсилається об'єкту контролю письмова вимога щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства із зазначенням строку зворотного інформування.
Про усунення виявлених ревізією фактів порушення законодавства цей об'єкт контролю у строк, визначений вимогою про їх усунення, повинен інформувати відповідний контролюючий орган з поданням завірених копій первинних, розпорядчих та інших документів, що підтверджують усунення порушень.
Згідно п.49 зазначеного Порядку у разі коли діями чи бездіяльністю працівників об'єкта контролю державі або підконтрольній установі заподіяна матеріальна шкода, контролюючий орган ставить вимоги перед керівником об'єкта контролю та органом його управління щодо пред'явлення цивільних позовів до винних осіб.
Враховуючи вищенаведене, суд робить висновок, що Державна фінансова інспекція в Донецькій області при винесенні вимоги щодо усунення виявлених ревізією порушені від 20.08.2012р. №05-08-11-17/10001 діяла у межах наданих їй законом повноважень та у спосіб передбачений законом.
Тобто позовні вимоги в частині визнання протиправними дій Державної фінансової інспекції в Донецькій області в частині винесення пп.2.4 п.2 вимоги від 20.08.2012р. №05-08-11-17/10001 - необґрунтовані.
Відповідно до п.2 «Порядку проведення індексації грошових доходів населення», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078 (надалі - Порядок) індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру зокрема грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, посадових осіб митної служби.
Пунктом 5 Порядку встановлено, що у разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться. З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації.
Суд зазначає, що у зазначеному Порядку передбачено, що індексації підлягає оплата праці, яка включає оплату праці за виконану роботу згідно з тарифними ставками (окладами) і відрядними оцінками, доплати, надбавки, премії, гарантійні та компенсаційні виплати, що мають постійний характер.
У відповідності до п.1 Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007р. №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Згідно пп.2 п.5 зазначеної Постанови керівникам державних органів надано право у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого вкладу в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного у розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.
Підпунктом 8.2 п.8 «Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України», затвердженої наказом Державного департаменту України з питань виконання покарань від 07.10.2009р. №222, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.11.2009р. №1040/17056, встановлено, що преміювання здійснюється згідно із положенням про преміювання, що затверджується в кожному органі та установі, в межах фонду преміювання, утвореного у розмірі не менше ніж 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення з урахуванням фактичних обсягів фінансування, затверджених для бюджетних установ у кошторисах, а також фінансових можливостей підприємств установ виконання покарань.
Позивач зазначає, що встановлення премій осіб рядового та начальницького складу Управління оформлюється щомісячно відповідним наказом Управління за підписом начальника Управління, преміювання здійснюється в різних відсотках.
В матеріалах справи наявні копії наказів Управління «Про преміювання співробітників кримінально-виконавчої служби Донецької області» за період: з лютого 2011 року по липень 2012 року.
У своїх поясненнях позивач зазначає, що преміювання осіб рядового та начальницького складу здійснюється в різних відсотках, коливання щомісячних премій які визначені у відсотках осіб рядового та начальницького складу проводиться відповідно:
- преміювання здійснюється в межах фонду преміювання, утвореного у розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення;
- до їх особистого вкладу в загальні результати діяльності Державної пенітенціарної служби України з урахуванням кваліфікації, досвіду роботи, ставлення до виконання службових обов'язків щомісячно, до державних, професійних, ювілейних свят, за виконання окремих відповідних завдань без обмеження індивідуальних премій максимальними розмірами;
- видатки на преміювання здійснюються в межах асигнувань на грошове забезпечення у кошторисі відповідного структурного підрозділу, виходячи з фактичних обсягів фінансування на грошове забезпечення. У разі відсутності (наедостатності) джерела фінансування нарахування та виплати премії проводиться з розрахунку фактично наявних фінансових ресурсів.
Відповідно до пояснень позивача фонд преміювання осіб рядового та начальницького складу Управління щомісячно розраховується наступним чином: нараховуються основні види грошового забезпечення (оклад, оклад за звання, вислуга років), додаткові види (постійні надбавки та доплати, які встановлені наказом, матеріальна допомога на оздоровлення, грошова допомога при звільнені та інше), після цих нарахувань визначається залишок коштів, який і є фактичним фондом преміювання всього складу осіб рядового та начальницького складу Управління.
Суд зазначає, що при визначенні фіксованої суми індексації береться заробітна плата в частині постійних складових у розрахунку за повний відпрацьований місяць, окрім розміру премії, оскільки відсоток премії щомісячно може змінюватися і не має постійного характеру виплат.
Тобто, премії, які виплачуються в Управлінні особам рядового та начальницького складу не носять постійний характер, тому що визначаються щомісячно окремими наказами в залежності від фінансування та результатів роботи за минулий місяць, та як наслідок , це не є підставою вважати премію постійною складовою грошового забезпечення.
Враховуючи вищенаведене, суд може зробити висновок, що базовий місяць при обчисленні індексу споживчих цін для подальшої індексації, особам рядового і начальницького складу за 2011-2012 роки визначено правильно.
А від так вимоги відповідача щодо проведення утримання сум зайво сплаченої індексації із доходів осіб рядового та начальницького складу УДПСУ в Донецькій області, які отримали її безпідставно, відповідно до вимог ст.127 Кодексу законів про працю України ( за їх згодою) не мають нормативно обґрунтованих підстав.
Щодо вимог відповідача про стягнення з осіб, винних у безпідставній виплаті індексації на суму 39 158,44 грн., шкоду, у порядку та розмірі встановленому ст.ст.130-136 Кодексу законів про працю України або п.10 Положення про матеріальну відповідальність військовослужбовців за шкоду, заподіяну державі, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 23.06.1995р. №243/95-ВР, суд вважає, що, оскільки, висновки відповідача щодо наявності порушення позивачем п.5 «Порядку проведення індексації грошових доходів населення», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003р. №1078., є - необгрунтованими то, відповідно, й необгрнутованими є - вимоги про стягнення з осіб, винних у безпідставній виплаті, індексації на суму 39 158,44 грн.
Таким чином, враховуючи вищенаведене, суд вбачає наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог Управління Державної пенітенціарної служби України в Донецькій області.
Керуючись ст. ст. 11, 17, 69-72, 86, 87, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
1. Позов Управління Державної пенітенціарної служби України в Донецькій області задовольнити частково.
Підпункт 2.4 п.2 вимоги Державної фінансової інспекції від 20.08.2012р. №05-08-11-17/10001 щодо усунення виявлених ревізією порушень - скасувати.
В решті позовних вимог відмовити.
2. Стягнути з Державного бюджету України на користь Управління пенітенціарної служби України в Донецькій області 16 (шістнадцять) гривень 10 (десять) копійок судового збору.
3. Постанова прийнята у нарадчій кімнаті, вступна та резолютивна частина проголошена у судовому засіданні 4 жовтня 2012 року, повний текст виготовлено 9 жовтня 2012 року.
4. Постанова набирає законної сили в порядку, передбаченому ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України
5. Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Буряк І. В.