вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
Іменем України
13 вересня 2012 р. (11:32 год.) Справа №2а-7700/12/0170/8
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Кушнової А.О., за участю секретаря Богацької А.О., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
Товариства з обмеженою відповідальністю «Кримська водочна компанія»
до Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів Державної податкової служби України
про визнання протиправним та скасування рішення,
за участю представників сторін:
від позивача: Рєдкозубова Олена Євгенівна, довіреність № 01-17/cф-666 від 15.03.12р., паспорт серії ЕС 694569;
від відповідача: Григор'єв Ілля Олександрович, службове посвідчення серія УКР № 077492;
Суть спору: Товариство з обмеженою відповідальністю «Кримська водочна компанія» звернулось до Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим з адміністративним позовом до Регіонального управління Департаменту САТ ДПС України у Волинській області про визнання протиправним та скасування рішення про застосування фінансових санкцій від 13.06.2012 року № 00150 на суму 2916,60 грн.
Ухвалами Окружного адміністративного суду АР Крим від 16.07.2012 року відкрито провадження в адміністративній справі, закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.
Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 02.08.2012 року замінено первісного відповідача Регіональне управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової служби України у Волинській області належним -Департаментом контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів ДПС України.
У судовому засіданні 13.09.2012 року представник позивача підтримав заявлені позовні вимоги та пояснив, що РУ Департаменту CAT ДПС України у Волинській області з 10.05.2012 року по 14.05.2012 року на підставі наказу «Про проведення фактичних перевірок» № 160 від «08» травня 2012 року було проведено фактичну перевірку Волинської філії ТОВ «Кримська водочна компанія».
Підставами для проведення перевірки у Наказі зазначені пп. 20.1.29, п. 20.1, ст. 20, п. 75.1. ст. 75 пп. 80.2.2, п. 80.2. ст. 80 Податкового кодексу України № 2755-VІ від 02.12.2010 p., Закон України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» № 481/95-ВР від 19.12.1995 p., Закон України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» № 265/95-ВР від 06.07.1995 р.
Перевірку було проведено Головним державним податковим ревізором - інспектором Цивінською Ольгою Іванівною (Направлення № 202 від 08 травня 2012 року) та Начальником відділу Левченко Віктором Степановичем (Направлення № 203 від 08 травня 2012 року).
За результатами перевірки було складено Акт б/н від 14 травня 2012 року, у висновках якого зазначено, що було встановлено порушення вимог ст. 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» № 481/95-ВР від 19.12.1995 p., а саме - зберігання алкогольних напоїв у місці не внесеному до Єдиного державного реєстру.
ТОВ «Кримська водочна компанія» оскаржила висновки акту, однак Регіональне управління ДААК у Волинській області не задовольнило скаргу, на підставі чого було прийняте рішення про застосування фінансових санкцій від 13 червня 2012 року № 00150 на суму 2916 грн. 60 коп.
ТОВ «Кримська водочна компанія» не погоджується з таким рішенням та вважає його необґрунтованим з наступних підстав.
Представник позивача зазначив, що вимоги щодо видачі довідки про внесення місця зберігання алкогольних напоїв ідентичні відповідно до ст. 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» № 481/95-ВР від 19.12.1995 р. та наказу Державної податкової адміністрації «Про організацію роботи в районних (міжрайонних) ДПІ з видачі ліцензій на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами» № 652 від 16.11.2004 р.
В Акті перевірки зазначено, що Директором Волинської філії ТОВ «Кримська водочна компанія» були надані документи, які підтверджують внесення місця зберігання алкогольних напоїв до Єдиного реєстру, а саме:
1. Довідка про внесення місця зберігання до Єдиного державного реєстру серія АП № 221644 від 07 грудня 2010 року на адресу: Волинська область, м. Луцьк, вул. Лідавська, 2.
2. Договір здачі в оперативну оренду основних засобів № 26/01 від 01 січня 2012 року на магазин-склад та офіс, розташовані за адресою: Волинська область, м. Луцьк, вул. Лідавська, 2.
3. Ліцензія на роздрібну торгівлю алкогольними напоями реєстраційний номер 00318-64-34878 від 01.12.2011 року на адресу: Волинська область, м. Луцьк, вул. Лідавська, 2.
Представник позивача зазначив, що Інспекторами були вивчені вищевказані документи, які підтверджують факт, на підставі якого Волинська філія має право користування приміщенням, яке розташоване за адресою: Волинська область, м. Луцьк, вул. Лідавська, 2, та де безпосередньо відбувається роздрібна торгівля та зберігання алкогольних напоїв.
Таким чином, позивач вважає, що РУ Департаменту CAT ДПС України у Волинській області не має правових підстав для застосування штрафних санкцій до ТОВ «Кримська водочна компанія».
Регіональним управлінням Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової служби України у Волинській області надані письмові заперечення, у яких зазначено, що працівниками регіонального управління 14.05.2012 року було проведено перевірку місця зберігання оптових партій алкогольних напоїв ТОВ «Кримська водочна компанія», яке знаходиться за адресою: Волинська обл., м. Луцьк, вул. Лідавська, 2. Перевірка здійснена на підставі наказу регіонального управління Департаменту САТ ДПС України у Волинській області від 08.05.2012 року № 160 та направлень на фактичну перевірку від 08.05.2012р. № 202 та №203. За результатами перевірки було складено акт від 14.05.2012р., реєстраційний №95/21-02/36499654 від 15.05.2012р..
Проведеною перевіркою було встановлено порушення вимог:
- ст. 15 Закону України від 19.12.1995р. №481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» (із змінами та доповненнями) - зберігання алкогольних напоїв в місці зберігання не знесеному до Єдиного державного реєстру. В будівлі, де знаходиться офіс ТОВ «Кримська водочна компанія» на 2-му поверсі, було встановлено зберігання алкогольних напоїв, перелік яких наведено в додатку №1 до акту перевірки від 14.05.2012р. на суму 2916,60 грн.
Директор Волинської філії ТОВ «Кримська водочна компанія» Бекас В.О. підписав акт перевірки із зауваженнями. Згідно наказу регіонального управління № 160 від 08.05.2012р. та направлень на фактичну перевірку від 08.05.2012 року № 202 та № 203, начальником відділу контролю за виробництвом та обігом спирту, спиртовмісної продукції, алкогольних напоїв та виробі Левченком В.С. та головним державним податковим ревізором - інспектором даного відділу Цивінською О.І. було проведено перевірку місця зберігання оптових партій алкогольних напоїв ТОВ «Кримська водочна компанія», яке знаходиться за адресою: Волинська область, м.Луцьк, вул. Лідавська. 2. Відповідно до Довідки про внесення місця зберігання оптових партій алкогольних напоїв до ЄДР серії АП № 221644 від 07.12.2010 року за № 03160112129 оптові партії алкогольних напоїв зберігаються в складському приміщенні площею 1046,4 м2. Дане приміщення орендується у ТОВ «Доброслав-Луцьк» згідно договору операційної оренди основних засобів від 01.11.2010 року. Згідно даного договору ТОВ «Кримська водочна компанія» орендує у ТОВ «Доброслав-Луцьк» основні засоби: склад - магазин площею 1046,4 м2 та офісне приміщення площею 90,0 м2. Додатковою угодою № 1 площу орендованого складу-магазину збільшено до 1071,4 м2, а офісу до 100 м2. Додатковою угодою № 2 від 15.10.2011 року орендована площа складу - магазину зменшена до 671,4 м2. Договором № 26/01 від 01.01.2012 року оренда складу - магазину площею 671,4 м2 та офісу 100,0 м2 продовжена до 31.12.2013 року. У зв'язку із зміною орендованих площ складу - магазину ТОВ «Кримська водочна компанія» не вносила відповідні зміни до довідки про внесення місця зберігання оптових партій алкогольних напоїв до ЄЛДР серії АП № 221644 від 07.12.2002 року, як це передбачено п. 4.3 Порядку ведення Єдиного державного реєстру місць зберігання, затвердженого наказом ДПА України від 28.05.2002 року № 251.
Згідно Порядку ведення Єдиного державного реєстру місць зберігання повинна зазначатися не просто адреса: Волинська область, м. Луцьк, вул. Лідавська.2. але і номер корпусу, адже згідно договору оренди склад-магазин та офісне приміщення, що орендуються ТОВ «Кримська водочна компанія» за адресою м. Луцьк, вул. Лідавська, 2, знаходяться в окремих будівлях.
Згідно накладних на внутрішнє переміщення, які були надані до перевірки, алкогольні напої, перелік яких наведено в додатку №1 до акта перевірки, переміщалися з оптового складу на склад отримувач - вітрина. Дані алкогольні напої обліковуються за завідувачем оптовим складом Лавренюк Л.Г. в оптово - прихідних цінах. Фактично алкогольні напої на вітрині перебували не в приміщенні складу-магазину, а в сусідній будівлі - в офісі товариства.
В заяві, на одержання ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями поданої ТОВ «Кримська водочна компанія» 17.11.2011р. за № 8300 до регіонального управління Департаменту CAT ДПС України у Волинській області, на склад-магазин, вказано місце роздрібної торгівлі з площею 671,4 м2. Тобто місце зберігання оптових партій алкогольних напоїв і місце роздрібної торгівлі згідно поданої товариством заяви та яке вказане у ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольними напоями реєстраційний №00318-64-34878 від 01.12.2011р. є єдиним.
Тобто було встановлено порушення вимог ст. 15 Закону України від 19.12.1995р. №481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, тільних напоїв та тютюнових виробів» (із змінами та доповненнями), а саме: факт зберігання алкогольних напоїв в місці зберігання не внесеному до Єдиного державного реєстру. А саме в будівлі, де знаходиться офіс ТзОВ «Кримська водочна компанія» на 2-му поверсі, було встановлено зберігання алкогольних напоїв, перелік яких наведено в додатку №1 до акту перевірки від 14.05.2012р. на суму 2916.60 грн., в приміщенні, яке знаходиться в іншій будівлі ніж склад-магазин, та яке не внесено до Єдиного державного реєстру місць зберігання алкогольних.
ТОВ «Кримська водочна компанія» після підписання акта перевірки без заперечень, направила до регіонального управління заперечення листом №35 від 17.05.2012р., вхідний №1133 від 17.05.2012р., мотивуючи, що у разі здійснення роздрібної торгівлі при наявності відповідної ліцензії відсутня необхідність реєструвати місця зберігання на місце роздрібної торгівлі. Регіональне управління листом №1777/21-109 від 21.05.2012р. направило товариству відповідь, якою спростувала надані письмові заперечення.
Враховуючи, що ТОВ «Кримська водочна компанія» зберігала алкогольні напої, які обліковувалися за оптовим складом, в приміщенні офісу, яке перебуває в іншій будівлі ніж склад-магазин, та яке не внесено до Єдиного державного реєстру місць зберігання алкогольних напоїв, керуючись п.2.9 Інструкції «Про порядок і строки розгляду матеріалів, які є підставою для застосування фінансових санкцій, передбачених ст.17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», затвердженого постановою КМ України №790 від 02.06.2003р., матеріали для прийняття рішення були направлені до Департаменту САТ ДПС України (лист № 1817/21-106 від 23.05.2012 року).
Департамент САТ ДПС України за матеріалами перевірки ТОВ «Кримська водочна компанія» акт № 95/21-02/36499654 від 15.05.2012 року в межах своєї компетенції прийняв рішення про застосування фінансових санкцій № 000150 від 13.06.2012 року.
Таким чином, Регіональне управлінням Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової служби України у Волинській області вважає, що адміністративний позов ТОВ «Кримська водочна компанія» про визнання протиправним рішення Департаменту CAT ДПС України про застосування фінансових санкцій № 000150 від 13.06.2012р. не тільки суперечить чинному законодавству та не відповідає обставинам справи.
Представник Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів ДПС України у судовому засіданні 13.09.2012 року проти задоволення позовних вимог заперечував з підстав, викладених у письмових запереченнях, та пояснив, що посадовими особами регіонального управління Департаменту у Волинській області на підставі наказу від 08.05.12 №160 «Про проведення фактичних перевірок» та направлень про проведення фактичної перевірки від 08.05.12 №202 та №203 проведено фактичну перевірку складського приміщення з питань дотримання вимог діючого податкового законодавства в сфері обігу алкогольних напоїв, який розташовано за адресою: м. Луцьк, вул. Лідавська, 2, де здійснює оптову торгівлю алкогольними напоями ТОВ «Кримська водочна компанія» (код -36499654, 97530, АР Крим, Сімферопольський р-н, с. Мазанка, вул. Садова, 19), про що працівниками регіонального управління Департаменту у Волинській області складено акт перевірки від 15.05.2012 року № 95 21-02/36499654.
Перевірка здійснена в присутності директора Волинської філії ТОВ «Кримська водочна компанія» Бекас В.О. ІНФОРМАЦІЯ_1, яким акт перевірки отримано та підписано із зауваженнями.
За результатами проведеної фактичної перевірки встановлено факт порушення вимог статті 15 Закон №481/95-ВР, тобто зберігання алкогольних напоїв у кількості 90 пляшок на загальну суму 2 916,00 грн. (додаток 1 до акту перевірки від 15.05.2012 року №95/21-02/36499654) в місці зберігання, не внесеному до Єдиного державного реєстру, а саме: в будівлі, де знаходиться офіс ТОВ «Кримська водочна компанія» на 2-му поверсі.
Оптову торгівлю алкогольними напоями ТОВ «Кримська водочна компанія» здійснює згідно ліцензії серії АВ №730964, терміном дії з 04.09.09 до 04.09.14, щорічний платіж внесено до 04.09.12. Згідно додатку до ліцензії №16 серії ПВ 3001929 на право оптової торгівлі алкогольними напоями за адресою: м. Луцьк, вул. Лідавська, 2 зареєстровано Волинську філію ТОВ «Кримська водочна компанія», ідентифікаційний код філії 37179481.
Згідно Довідки про внесення місця зберігання оптових партій алкогольних напоїв до Єдиного державного реєстру серії АП №221644 від 07.12.10 за № 03160112129 оптові партії алкогольних напоїв зберігаються у складському приміщенні площею 1 046,4 м2 за адресою: м.Луцьк, вул. Лідавська, 2.
Дане приміщення орендується ТОВ «Кримська водочна компанія» відповідно до договору операційної оренди основних засобів від 01.01.12 №26/01. Згідно з яким до основних засобів, що орендуються, належать: склад-магазин площею 671,4 кв.м. та офісне приміщення площею 100,0 кв.м.
Однак, ТОВ «Кримська водочна компанія» не вносила відповідні зміни до довідки про внесення місця зберігання оптових партій алкогольних напоїв до ЄДР серії АП № 221644 від 07.12.10 у зв'язку зі зміною площі складу-магазину.
Склад-магазин та офісне приміщення, що орендуються ТОВ «Кримська водочна компанія» за адресою: м. Луцьк, вул. Лідавська, 2, знаходяться в окремих будівлях.
Представник відповідача зазначив, що фінансові санкції, застосовані рішенням № 000150 від 13.06.2012р., є адміністративно-господарськими санкціями у розумінні статей 239 та 241 Господарського кодексу України і не можуть вважатися податковим боргом у розумінні ст. 14 Податкового кодексу України, що випливає, на погляд відповідача, з аналізу норм ст.ст. 1, 3, 5 Податкового кодексу України.
Враховуючи викладене, відповідач просить у задоволенні адміністративного позову відмовити.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, заслухавши представників сторін, суд
Товариство з обмеженою відповідальністю «Кримська водочна компанія» (далі - ТОВ «Кримська водочна компанія») зареєстровано 25.05.2009 року Сімферопольською районною державною адміністрацією в АР Крим в якості юридичної особи, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію серії В 01 № 116768 та довідкою АА № 528432 з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України від 06.07.12 (а.с. 7, 17).
Судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Кримська водочна компанія» здійснює діяльність по реалізації алкогольних напоїв в об'єкті торгівлі склад-магазин за адресою: м.Луцьк, Лідавська, 2 на підставі ліцензії, виданої Регіональним управлінням Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів України у Волинській області на право здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями, строком дії з 01.12.2011 року до 01.12.2012 року серії АГ № 443569 (а.с.42).
Судом встановлено, що відповідно до довідки про внесення місця зберігання до Єдиного державного реєстру серії АП № 221644, що видана Департаментом контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів України, до Єдиного державного реєстру 07.12.2010р. внесено місце зберігання оптових партій алкогольних напоїв за Ліцензією № 005057 від 04.09.2009 року бланк серія АВ № 730964 площею 1046,4 кв.м за адресою: Волинська обл., м. Луцьк, вул. Лідавська, 2 (а.с.41).
14.05.2012 року посадовими особами Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів у Волинській області на підставі наказу від 08.05.2012 року № 160 «Про проведення фактичних перевірок» (а.с.135) та направлень на перевірку № 202 та № 203 від 08.05.2012 року (а.с.136-137) проведена фактична перевірка з питань додержання суб'єктами господарювання вимог, встановлених законодавством України, які є обов'язковими до виконання при здійсненні оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами господарської одиниці - складу алкогольних напоїв, розташованого у м. Луцьк, вул.Лідавська, 2, за результатами якої складено Акт перевірки № 95/21-02/36499654 від 15.05.2012 року (а.с.139-140).
Перевіркою встановлено порушення ТОВ «Кримська водочна компанія» статті 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного, плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», яке виразилось у зберіганні алкогольних напоїв у місці, не внесеному до Єдиного державного реєстру місць зберігання спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів.
Акт перевірки підписаний та примірник акту отриманий директором Волинської філії ТОВ «Кримська водочна компанія» Бекас В.О. із запереченнями, що підтверджується підписом на Акті перевірки (зворотній бік а.с.140).
Не погодившись з Актом перевірки № 95/21-02/36499654 від 15.05.2012 року ТОВ «Кримська водочна компанія» звернулась до Регіонального управління Департаменту САТ ДПС України у Волинській області із запереченнями за № 35 від 17.05.2012 року (а.с.69).
Листом від 21.05.2012 року за № 1777/21-109 Регіональне управління Департаменту САТ ДПС України у Волинській області спростувало заперечення на акт перевірки (а.с.70).
Матеріали перевірки з висновком від 23.05.2012 року № 1817/21-106 були направлені до Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів Державної податкової служби України та отримані останнім 28.05.2012р. згідно поштового повідомлення про вручення (а.с.72-74).
На підставі зазначеного Акту перевірки Департаментом контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПС України прийнято рішення про застосування фінансових санкцій № 000150 від 13.06.2012р., яким до позивача за порушення ст. 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного, плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» застосовані фінансові санкції в розмірі 2916,60 грн. (а.с.133).
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що рішення про застосування фінансових санкцій № 000150 від 13.06.2012 року, яким до позивача за порушення ст. 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного, плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» застосовані фінансові санкції в розмірі 2916,60 грн., прийнято за результатами встановлення факту зберігання оптових партій алкогольних напоїв у місці, не внесеному до Єдиного державного реєстру.
Перевіряючи правомірність застосування штрафних санкцій, судом встановлено наступне.
Наказом Міністерства фінансів України № 1289 від 13.10.2011 року, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 07.11.2011 року за № 1271/20009, затверджене Положення про Департамент контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової служби України (далі - Положення).
Відповідно до п. 1 Положення Департамент контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів діє як самостійний функціональний підрозділ з правами юридичної особи у складі Державної податкової служби України і реалізує державну політику у сфері контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів, здійснює міжгалузеву координацію у даній сфері.
Повноваження Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів визначені п. 6 Положення.
Підпунктом 6.11 пункту 6 Положення визначено, що Департамент контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів веде Єдиний державний реєстр місць зберігання спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів.
Відповідно до п. 8 Положення Департамент здійснює повноваження безпосередньо та через регіональні управління в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, які діють як самостійні функціональні підрозділи з правами юридичної особи у складі органів державної податкової служби в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.
При призначенні перевірки додержання суб'єктами господарювання вимог, встановлених законодавством України, які є обов'язковими до виконання при здійсненні оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами Департамент контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів керується нормами Податкового кодексу України.
В Акті перевірки № 95/21-02/36499645 від 15.05.2012 року зазначено, що перевірку здійснено на підставі Податкового кодексу України, Законів України від 19.12.1995 року № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», від 06.07.1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», постанови Кабінету Міністрів України від 30.07.1996 року № 854 «Про затвердження Правил роздрібної торгівлі, алкогольними напоями», від 13.05.1996 року № 493 «Про Тимчасовий порядок видачі ліцензій на право імпорту, експорту спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», від 31.03.1999 року № 500 «Про впорядкування видачі суб'єктам підприємницької діяльності ліцензій на право оптової торгівлі спиртом етиловим, коньячним, плодовим і виноградним, алкогольними напоями та тютюновими виробами», від 27.12.2010 року № 1251 «Про затвердження Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів», від 07.08.2001 року № 940 «Про заходи щодо посилення державного контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів та справляння акцизного збору», від 30.10.2008 року № 957 «Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв»; Положення про Департамент контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової служби України, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 13.10.2011 року № 1283; наказу Міністерства зовнішніх економічних зв'язків і торгівлі України від 24.07.2002 року № 218 «Про затвердження Правил роздрібної торгівлі тютюновими виробами» та інших нормативно-правових актів, які регулюють виробництво, зберігання та обіг спирту етилового, алкогольних напоїв і тютюнових виробів в Україні.
Під час проведення перевірки посадовими особами Регіонального управління департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів у Волинській області встановлено, що оптова торгівля алкогольними напоями ТОВ «Кримська водочна компанія» здійснюється згідно ліцензії серії АВ № 730964, зареєстрована № 005057, термін дії з 04.09.2009 року до 04.09.2014 року, сплачено до 04.09.2012 року. Згідно додатку серії ПВ № 001929 до ліцензії № 16 на право оптової торгівлі алкогольними напоями за адресою: м. Луцьк, вул. Лідавська, 2, зареєстровано Волинську філію ТОВ «Кримська водочна компанія», ідентифікаційний код 37179481. Згідно наданої Довідки про внесення місця зберігання до Єдиного державного реєстру серії АП № 221644 внесено місце зберігання оптових партій алкогольних напоїв площею 1046,4 кв.м. від 07.12.2010 року за № 03160112129 за адресою: Волинська область, м. Луцьк, вул. Лідавська, 2. Складські приміщення використовуються ТОВ «Кримська водочна компанія» згідно договору № 01/11 здачі в операційну оренду основних засобів від 01.11.2010 року, додаткова угода № 1 до договору оренди № 01/11 від 01.11.2010 року та договір здачі в операційну оренду основних засобів від 01.01.2012 року № 26/01.
Проведеною перевіркою маркування наявних в складському приміщенні площею 1046,4 кв.м. алкогольних напоїв марками акцизного податку порушень чинного законодавства не встановлено. Немаркованих чи маркованих марками акцизного податку з ознаками підробок алкогольних напоїв не виявлено.
В акті перевірки зазначено, що згідно договору оренди № 01/11 від 01.11.2010 року з внесеними додатками ТОВ «Кримська водочна компанія» орендує у ТОВ «Доброслав-Луцьк», код 31979978, основні засоби: склад - магазин площею 1046,4 кв.м. та офісне приміщення площею 90 кв.м. Склад-магазин та офісне приміщення знаходяться в окремих будівлях. Додатковою угодою № 1 до договору оренди № 01/11 збільшено площу орендованого складу-магазину до 1071,4 кв.м. та офісу - 100 кв.м. Додатковою угодою № 2 від 15.10.2012 року до договору оренди № 01/11 від 01.11.2010 року орендована площа складу-магазину зменшилась до 671,4 кв.м. Договором № 26/01 від 01.01.2012 року орендовані площі за адресою: Волинська область, м. Луцьк, вул. Лідавська, 2 становлять: склад-магазин - 671,4 кв.м., офісне приміщення - 100 кв.м. Зміни до довідки про внесення місць зберігання алкогольних напоїв до Єдиного державного реєстру не вносилися.
Перевіркою встановлено порушення вимог ст. 15 Закону України «№ 481/95-ВР від 19.12.1995 року «Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного, плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» (зі змінами та доповненнями) - зберігання алкогольних напоїв в місці зберігання, не внесеному до Єдиного державного реєстру, а саме при перевірці будівлі, де знаходиться офіс, було виявлено на другому поверсі зберігання алкогольних напоїв, перелік яких наведено в додатку № 1 до акту на суму 2916,60 грн. Згідно накладних на внутрішні переміщення, які були надані до перевірки, дані алкогольні напої переміщалися з оптового складу на склад отримувач-вітрина. Вони обліковуються за однією особою - завскладом Лавренюк Л.Г. Переміщення обліковувалося по оптових цінах і перебуває у підзвіті за оптовими цінами/по прихідних цінах.
Не облікованих алкогольних напоїв не виявлено (зворотній бік а.с.139- а.с.140).
Досліджуючи правомірність встановлених порушень, суд зазначає наступне.
Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України визначає Закон України «№ 481/95-ВР від 19.12.1995 року «Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного, плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» (зі змінами та доповненнями), далі - Закон №481.
Відповідно до ст.1 Закону №481 місцем зберігання - є місце, яке використовується для зберігання спирту, або приміщення, яке використовується для зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, відомості про місцезнаходження якого внесені до Єдиного державного реєстру місць зберігання. Єдиний державний реєстр місць зберігання (Єдиний реєстр) визначений як перелік місць зберігання, який ведеться органами державної податкової служби України і містить визначені цим Законом відомості про місцезнаходження місць зберігання та відомості про заявників.
Згідно ч.33 ст.15 Закону №481 зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів здійснюється в місцях зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, внесених до Єдиного реєстру, незалежно від того, кому належить таке місце зберігання, або того, за заявою якого суб'єкта господарювання таке місце зберігання було внесено до Єдиного реєстру.
Внесення даних до Єдиного реєстру проводиться на підставі заяви суб'єкта господарювання з обов'язковим зазначенням місцезнаходження місця зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, а також: для юридичних осіб - найменування, місцезнаходження, коду Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців; для фізичних осіб - підприємців - прізвища, імені, по батькові, місця проживання, реєстраційного номера облікової картки платника податків (ч.34 ст.15 Закону №481).
До заяви додаються нотаріально засвідчена копія ліцензії на відповідний вид діяльності, виданої заявнику, та документ, що підтверджує право користування цим приміщенням (ч.35 ст.15 Закону №481).
Стаття 36 Закону №481 визначає, що суб'єкти господарювання, які отримали ліцензію на роздрібну торгівлю алкогольними напоями та тютюновими виробами, вносять до Єдиного реєстру тільки ті місця зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, що розташовані за іншою адресою, ніж місце здійснення торгівлі.
Частиною 2 ст.17 Закону №481 встановлено відповідальність за зберігання спирту, або алкогольних напоїв, або тютюнових виробів у місцях зберігання, не внесених до Єдиного реєстру, - 100 відсотків вартості товару, який знаходиться в такому місці зберігання, але не менше 1700 гривень.
Наказом Державної податкової адміністрації України від 28.05.2002р. № 251 "Про затвердження Порядку ведення Єдиного державного реєстру місць зберігання та форми довідки про внесення місця зберігання до Єдиного державного реєстру", зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 15 серпня 2002 р. за N 670/6958 затверджено Порядок ведення Єдиного державного реєстру місць зберігання та форму довідки про внесення місця зберігання до Єдиного державного реєстру (далі - наказ №251).
Так, згідно п.1.1. наказу №251 Єдиний державний реєстр місць зберігання (далі - Єдиний реєстр) - це перелік місць, що використовуються для зберігання спирту, та приміщень, що використовуються для зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів (далі - місце зберігання), який містить відомості про місцезнаходження місць зберігання та відомості про заявників.
До Єдиного реєстру вносяться:
- відомості про заявника - ідентифікаційний код (номер), найменування (прізвище, ім'я, по батькові), місцезнаходження або місце проживання (поштовий індекс, область, район, місто, вулиця, номер будинку), серія та номер ліцензії, виданої заявнику на відповідний вид діяльності;
- відомості про місце зберігання - місцезнаходження (поштовий індекс, область, район, місто, вулиця, номер будинку), площа місця зберігання (місткість місця зберігання спирту), вид продукції, що зберігається;
- дата включення місця зберігання до Єдиного реєстру;
- серія, номер та дата видачі довідки про внесення місця зберігання до Єдиного реєстру;
- підстави та дата виключення місця зберігання з Єдиного реєстру.
Згідно п.2.1. наказу №251 до Єдиного реєстру вносяться:
місця зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів;
місця зберігання спирту суб'єктів підприємницької діяльності - виробників спирту та алкогольних напоїв;
місця зберігання спирту суб'єктів підприємницької діяльності, які отримують спирт для забезпечення виробничих та інших потреб, якщо його кількість перевищує 100 декалітрів на квартал.
Для внесення місць зберігання спирту або алкогольних напоїв або тютюнових виробів до Єдиного реєстру суб'єкти підприємницької діяльності подають заяву до Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України.
Для внесення до Єдиного реєстру місць зберігання роздрібних партій алкогольних напоїв або тютюнових виробів суб'єкти підприємницької діяльності подають заяву до регіонального управління Департаменту за місцезнаходженням місця зберігання.
01.11.2011 року між ТОВ «Доброслав-Луцьк» (Орендодавець) та ТОВ «Кримська водочна компанія» (Орендар) було укладено Договір № 01/11 здачі в операційну оренду, предметом якого є передача в операційну оренду основних засобів: склад - магазин та офісне приміщення, що знаходяться за адресою: м. Луцьк, вул. Лідавська, 2, загальною площею: склад - магазин 1046,4 кв.м., офісне - 90 кв.м.
Відповідно до п. 3.1 Договору орендна плата визначається у розмірі: склад магазин - 1046,4 кв.м. 17 грн. = 17788,80 грн., офісне приміщення - 90 кв.м. 50 грн. = 4500,00 грн. з урахуванням ПДВ. Всього разом до сплати 22288,80 грн. за місяць з урахуванням ПДВ. Строк дії договору - з 01.11.2010 рок по 31.12.2011 року (а.с.51).
Згідно акту приймання-передачі в оренду частини приміщення до Договору оренди № 01/11 від 01.11.2010 року передано склад магазин - 1046,4 кв.м. та офісне приміщення - 90 кв.м. (зворотній бік а.с.51).
Додатковою угодою до Договору оренди № 01/11 від 01.11.2010 року здачі в операційну оренду основних засобів № 1 від 01.01.2011 року пункт 1.1. Договору оренди викладено у наступній редакції:
«1.1. Орендодавець передає, а Орендар приймає в операційну оренду основні засоби офісне приміщення та склад-магазин, що знаходяться за адресою: м. Луцьк, вул. Лідавська, 2, загальною площею: склад-магазин 1071,4 кв.м, офіс - 100 кв.м.»
2. Пункт 3.1. договору оренди викладений у наступній редакції:
«3.1. Орендна плата визначається в розмірі: офісне приміщення 100 кв.м. х 50 грн. = 5000,00 грн. в місяць з урахуванням ПДВ. Склад-магазин -1071,4 кв.м. х 17 грн. = 18213,80 грн. в місяць з урахуванням ПДВ. Послуги по охороні приміщення - 900,00 грн. в місяць з урахуванням ПДВ. Оплата за електричну енергію згідно показників лічильника. Всього разом до слати 24113,80 грн. в місяць в тому числі ПДВ.»
Інші умови Договору залишилися незмінними (а.с.52).
Згідно акту приймання-передачі в оренду частини приміщення до Договору оренди № 01/11 від 01.11.2010 року передано офісне приміщення 100 кв.м та склад-магазин -1071,4 кв.м (зворотній бік а.с.52).
Судом встановлено, що Додатковою угодою № 2 від 15.10.2011 року до Договору № 01/11 здачі в операційну оренду основних засобів від 01.11.2010 року пункт 1.1. Договору оренди викладено у наступній редакції:
«1.1. Орендодавець передає, а Орендар приймає в операційну оренду основні засоби офісне приміщення та склад-магазин, що знаходяться за адресою: м. Луцьк, вул. Лідавська, 2, загальною площею: склад-магазин 671,4 кв.м, офіс - 100 кв.м».
2. Пункт 3.1. договору оренди викладений у наступній редакції:
«3.1. Орендна плата визначається в розмірі: офісне приміщення 100 кв.м. х 50 грн. = 5000,00 грн. в місяць з урахуванням ПДВ. Склад-магазин - 671,4 х 17 грн. = 11413,80 грн. в місяць з урахуванням ПДВ. Послуги по охороні приміщення - 900,00 грн. в місяць з урахуванням ПДВ. Оплата за електричну енергію згідно показників лічильника. Всього разом до сплати 17313,80 грн. в місяць в тому числі ПДВ.»
Інші умови Договору залишилися незмінними (а.с.54).
Відповідно до акту здачі частини приміщення до Договору оренди № 01/11 від 01.11.2010 року від 15.10.2011р. ТОВ «Кримська водочна компанія» передало, а ТОВ «Доброслав-Луцьк» прийняло частину приміщення складу - магазину 400 кв. м (зворотній бік а.с.54).
01.01.2012 року між ТОВ «Добросервіс-Луцьк» (Орендодавець) та ТОВ «Кримська водочна компанія» (Орендар) було укладено Договір № 26/01 здачі в операційну оренду, предметом якого є передача в операційну оренду основних засобів: склад - магазин та офісне приміщення, що знаходяться за адресою: м. Луцьк, вул. Лідавська, 2, загальною площею: склад - магазин 671,4 кв.м, офісне - 100 кв.м.
Відповідно до п. 3.1 Договору орендна плата визначається у розмірі: склад магазин - 671,4 кв.м. 17 грн. = 11413,80 грн., офісне приміщення - 100 кв.м. 50 грн. = 5000,00 грн. з урахуванням ПДВ. Всього разом до сплати 22288,80 грн. за місяць з урахуванням ПДВ. Строк дії договору - з 01.01.2012 року по 31.12.2013 року (а.с.77-78).
Згідно акту приймання-передачі в оренду частини приміщення до Договору оренди № 26/01 від 01.01.2012 року передано склад магазин - 671,4 кв.м. та офісне приміщення - 100 кв.м. (а.с.79).
Таким чином, з доданих до матеріалів адміністративної справи договорів оренди складських приміщень та додаткових угод до них вбачається чітке розділення магазину - складу та офісного приміщення, які також різняться й за площею.
Судом встановлено, що 08.09.2009 року ТОВ «Кримська водочна компанія» отримано Ліцензію на право оптової торгівлі алкогольними напоями Серії АВ № 730964, реєстраційний номер 005057, з терміном дії з 04.09.2009 року до 04.09.2014 року (а.с.162).
Відповідно до Додатку до ліцензії № 16 Серії ПВ № 001929 надано право оптової торгівлі алкогольними напоями Волинській філії ТОВ «Кримська водочна компанія» за місцезнаходженням: Волинська обл., м. Луцьк, вул. Лідавська, 2 (а.с.164).
Відповідно до Довідки про внесення місця зберігання до Єдиного державного реєстру серії АП № 221644 внесено місце зберігання оптових партій алкогольних напоїв за Ліцензією № 005057 від 04.09.2009 року бланк серія АВ № 730964 площею 1046,4 кв.м за адресою: Волинська обл., м. Луцьк, вул. Лідавська, 2 (а.с.41).
24.11.2011 року ТОВ «Кримська водочна компанія» отримано Ліцензію на роздрібну торгівлю алкогольними напоями Серії АГ № 443569, реєстраційний номер 00318-64-348-878, за адресою: Волинська обл., м. Луцьк, вул. Лідавська, 2, склад-магазин, з терміном дії з 01.12.2011 року до 01.12.2012 року (а.с.42).
Таким чином, Ліцензія на роздрібну торгівлю алкогольними напоями серії АГ № 443569 отримана саме на склад-магазин. На офісне приміщення, в якому позивач зберігав роздрібні партії алкогольних напоїв, ліцензія на право роздрібної торгівлі позивачем не отримувалась.
Щодо дії норми статті 36 Закону №481, згідно якої суб'єкти господарювання, які отримали ліцензію на роздрібну торгівлю алкогольними напоями та тютюновими виробами, вносять до Єдиного реєстру тільки ті місця зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, що розташовані за іншою адресою, ніж місце здійснення торгівлі, суд зазначає наступне.
Судом встановлено, що станом на дату проведення перевірки 14 травня 2012 року орендована площа складу-магазину позивача за адресою: м.Луцьк, вул.Лідавська, 2 складала 671,4 кв.м. та офісного приміщення - 100 кв.м. Довідка про внесення місця зберігання до Єдиного державного реєстру серії АП №221644 від 07.12.2010р. свідчить про внесення до Єдиного державного реєстру лише місця зберігання оптових партій алкогольних напоїв за адресою: Волинська обл., м. Луцьк, вул. Лідавська, 2, яким є склад-магазин за цією адресою.
Суд зауважує, що факт зберігання роздрібних партій алкогольних напоїв був встановлений саме у приміщенні офісу площею 100 кв.м. за адресою: Волинська обл., м. Луцьк, вул. Лідавська, 2.
При цьому судом встановлено, що факту реалізації алкогольних напоїв в приміщенні офісу площею 100 кв.м. перевіркою не встановлено, офісне приміщення площею 100 кв.м. не обладнане касовим апаратом, відтак виключивши інші можливі порушення, пов'язані із зберіганням та реалізацією алкогольних напоїв, суд прийшов до висновку, що дійсно роздрібні партії алкогольних напоїв зберігались на момент перевірки 14.05.12 саме в приміщенні офісу, тобто в місці зберігання, яке не внесено до Єдиного державного реєстру.
При цьому суд зауважує, що позивачем взагалі не внесено до Єдиного державного реєстру місце зберігання роздрібних партій алкогольних напоїв за адресою: м.Луцьк, вул.Лідавська, 2.
Судом встановлено, що позивач має ліцензію серії АГ № 443569, видану Регіональним управлінням Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів України у Волинській області на право здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями, строком дії з 01.12.2011 року до 01.12.2012 року на склад-магазин за адресою: м.Луцьк, вул.Лідавська, 2 (а.с.42).
Отже, виходячи з даної ліцензії місцем здійснення роздрібної торгівлі є саме склад-магазин за адресою: м.Луцьк, вул.Лідавська, 2.
Відтак норма ст.36 Закону №481 порушена позивачем, оскільки позивач, маючи ліцензію на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями на склад-магазин за адресою: м.Луцьк, вул.Лідавська, 2, зберігав алкогольні напої в іншому приміщенні - офісному приміщенні за адресою: м.Луцьк, вул. Лідавська, 2, яке знаходиться в іншій будівлі на другому поверсі, що й зафіксоване актом перевірки.
Суд не приймає до уваги доводи позивача про те, що склад-магазин та офісне приміщення знаходяться за однією адресою: м.Луцьк, вул.Лідавська, 2, оскільки в даному випадку вірним є повне зазначення місця здійснення торгівлі, а саме склад-магазин, м.Луцьк, вул.Лідавська, 2, що не є тотожним місцю здійснення торгівлі в офісному приміщенні за адресою: м.Луцьк, вул.Лідавська, 2.
З урахуванням того, що згідно договорів операційної оренди від 01.11.2011 року та від 01.01.2012 року склад-магазин і офісне приміщення знаходяться в окремих приміщеннях на різних поверхах, розташованих за адресою: Волинська обл., м. Луцьк, вул. Лідавська, 2, тоді як позивачем отримано ліцензію на оптову торгівлю алкогольними напоями за адресою: Волинська обл., м. Луцьк, вул. Лідавська, 2 та ліцензію на роздрібну торгівлю алкогольними напоями лише на склад-магазин, при цьому відповідно до Довідки про внесення місця зберігання до Єдиного державного реєстру внесено місце зберігання оптових партій алкогольних напоїв за адресою: Волинська обл., м. Луцьк, вул. Лідавська, 2, площею 1046,4 кв.м - площа складу-магазину, яка визначена в Договорі № 01/11 здачі в операційну оренду основних засобів від 01.11.2011 року, судом встановлено, що ТОВ «Кримська водочна компанія» не внесено до Єдиного державного реєстру місце зберігання роздрібних партій алкогольних напоїв - а саме офісне приміщення, що розташоване за адресою: Волинська обл., м. Луцьк, вул. Лідавська, 2, яке на час проведення перевірки мало площу 100 кв.м.
З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку, що посадовими особами Регіонального управління Департаменту САТ ДПС України у Волинській області правомірно встановлено порушення ТОВ «Кримська водочна компанія» вимог ст. 15 Закону України від 19.12.1995р. №481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, тільних напоїв та тютюнових виробів» (із змінами та доповненнями), а саме: факт зберігання алкогольних напоїв в місці зберігання, не внесеному до Єдиного державного реєстру в будівлі, де знаходиться офіс ТОВ «Кримська водочна компанія» на 2-му поверсі, за адресою: Волинська обл., м. Луцьк, вул. Лідавська, 2.
Таким чином, Департаментом контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів Державної податкової служби України правомірно прийняте рішення № 000150 від 13.06.2012 року про застосування до ТОВ «Кримська водочна компанія» фінансових санкцій в розмірі 2916,60 грн. за порушення ст. 15 Закону України від 19.12.1995р. №481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, тільних напоїв та тютюнових виробів».
Стосовно заперечень відповідача щодо того, що фінансові санкції, застосовані рішенням № 000150 від 13.06.2012р., є адміністративно-господарськими санкціями у розумінні статей 239 та 241 Господарського кодексу України і не можуть вважатися податковим боргом у розумінні ст. 14 Податкового кодексу України, що випливає, на погляд відповідача, з аналізу норм ст.ст. 1, 3, 5 Податкового кодексу України, суд зазначає наступне.
Контроль за дотриманням норм Закону України «Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» здійснюють органи, які видають ліцензії, а також інші органи в межах компетенції, визначеної законами України, відповідно до статті 16 цього Закону України.
До компетенції Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів ДПА України віднесено ліцензування видів господарської діяльності, пов'язаної з виробництвом спирту етилового, коньячного і плодового, оптовою торгівлею спиртом етиловим, коньячним, плодовим, оптовою торгівлею алкогольними напоями, а також виробництвом тютюнових виробів, оптовою торгівлею тютюновими виробами відповідно до п. 27 Переліку органів ліцензування, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 14 листопада 2000 р. № 1698.
Відповідно до Податкового кодексу України органи державної податкової служби є контролюючими органами (п.п.41.1.1 п. 41.1 ст. 41) та мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції.
Так, відповідно до п.п.20.1.28 п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом.
Згідно п.п.14.1.175 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Відповідно до п.п.14.1.39 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Відповідно до п.п. 14.1.265 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України штрафна санкція (фінансова санкція, штраф) - плата у вигляді фіксованої суми та/або відсотків, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи, а також штрафні санкції за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Таким чином, сума заборгованості зі сплати штрафних (фінансових) санкцій після узгодження і несплати у встановлений законом строк є податковим боргом, який після набрання чинності Податковим кодексом України стягується відповідно до норм Податкового кодексу України.
Податковим кодексом України встановлений порядок стягнення податкового боргу, в тому числі, визначений момент, з якого податкові органи отримують право на його стягнення в судовому порядку.
Згідно п. 95.2 ст. 95 Податкового кодексу України стягнення коштів платника податків проводяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.
При цьому згідно зі ч. 58.1 ст. 58 Податкового кодексу України у разі коли сума грошового зобов'язання платника податків, передбаченого податковим або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, розраховується контролюючим органом, такий контролюючий орган надсилає (вручає) платнику податків податкове повідомлення-рішення.
Форма та порядок надіслання податкового повідомлення-рішення і розрахунку грошового зобов'язання визначається центральним контролюючим органом. Ст. 58 Податкового кодексу України встановлений зміст податкового повідомлення-рішення.
В той же час, відповідно до п. 5 Порядку застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 790 від 02.06.2003 року підставою для прийняття рішення про застосування фінансових санкцій є акт перевірки додержання суб'єктом підприємницької діяльності встановлених законодавством вимог.
З урахуванням викладених норм, суд зазначає, що Департаментом контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів Державної податкової служби України рішення про застосування фінансових санкцій повинні прийматися у вигляді податкових повідомлень - рішень з дотриманням вимог Податкового кодексу України.
Однак при цьому, суд вважає, що прийняття Департаментом контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів Державної податкової служби України рішення від 13.06.2012 року № 00150 про застосування фінансових санкцій в розмірі 2916,60 грн. не за вставленою формою не є достатньою підставою для його скасування.
Таким чином, позовні вимоги позивача про визнання протиправним та скасування рішення про застосування фінансових санкцій від 13.06.2012 року № 00150 на суму 2916,60 грн. не підтверджуються матеріалами справи та задоволенню не підлягають.
У зв'язку зі складністю справи судом 13.09.2012 року проголошені вступна та резолютивна частина постанови, а 18.09.2012 року постанова складена у повному обсязі.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
У задоволенні позовних вимог відмовити.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Кушнова А.О.