Постанова від 03.10.2012 по справі 2а/0370/3186/12

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 жовтня 2012 рокуСправа № 2а/0370/3186/12

Волинський окружний адміністративний суд в складі колегії суддів:

головуючого - судді Ксензюка А.Я., суддів Денисюка Р.С., Мачульського В.В.,

при секретарі судового засідання - Піянзіну О.К.,

за участю представника позивача Гаврищука А.О.,

представника відповідача Кузьмича О.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Політичної партії Всеукраїнського об'єднання «Батьківщина» до Окружної виборчої комісії з чергових виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №19 про визнання протиправним і скасування рішення та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Політична партія Всеукраїнського об'єднання «Батьківщина» звернулася в суд із позовом про визнання протиправним та скасування рішення окружної виборчої комісії з чергових виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №19 прийнятого на засіданні 26 вересня 2012 року щодо формування персонального складу дільничних виборчих комісій та зобов'язання відповідача включити до персонального складу дільничної виборчої комісії №070002 с. Залужжя Володимир-Волинського району кандидатуру від фракції Блоку «Наша Україна - Народна Самооборона» - ОСОБА_3.

Позивачем 2 жовтня 2012 року та 3 жовтня 2012 року подані заяви про зміну позовних вимог та уточнення позовних вимог, згідно з якими просить визнати протиправним та скасувати рішення окружної виборчої комісії з чергових виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №19 прийнятого на засіданні 26 вересня 2012 року щодо формування персонального складу дільничних виборчих комісій та зобов'язати відповідача включити до персонального складу дільничної виборчої комісії:

- №070972 кандидатуру від фракції Блоку «Наша Україна - Народна Самооборона» - ОСОБА_3;

- №070641 кандидатуру від фракції Блоку «Наша Україна - Народна Самооборона» - ОСОБА_4;

- №070648 кандидатуру від фракції «БЮТ-Батьківщина» - ОСОБА_5.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем не дотримано порядку формування дільничних виборчих комісій та порушено вимоги статті 28 Закону України «Про вибори народних депутатів України», оскільки рішення окружної виборчої комісії з чергових виборів народних депутатів України виборчого округу №19 прийняті лише 27 вересня 2012 року, так як засідання комісії фактично розпочалося близько 21 год. 30 хв. 26 вересня 2012 року і закінчилося близько 05 год. 00 хв. наступної доби, що підтверджується актом щодо порушення виборчого законодавства, складеного уповноваженими особами політичних партій Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина», «Удар» та Всеукраїнське об'єднання «Свобода». Також, не був сформований і персональний склад дільничних виборчих комісій, оскільки відомості, отримані відповідачем щодо кандидатур до складу дільничних виборчих комісій, які зазначенні у відповідних поданнях (списках), не вносились оператором у порядку черговості їх надходження до ЄІАС «Вибори» для подальшого формування таблиць кандидатур, а з огляду на брак часу для занесення інформації до 27 вересня 2012 року відповідачем було прийняте рішення про формування списків персонального складу цих комісій вручну. Даний факт підтверджується списком, який опублікований відповідачем в газеті «Володимирська газета Слова правди» від 27.09.2012 року (стор.13-15) та містить відомості про формування складу лише 44 виборчих дільниць, натомість відомості про решту 19 дільниць відсутні. Станом на 1 жовтня 2012 року рішення Окружної виборчої комісії з чергових виборів народних депутатів України виборчого округу №19 про формування персонального складу всіх дільничних виборчих комісій у регіональних чи місцевих засобах масової інформації не опубліковано.

Крім того, відповідачем порушено Порядок розподілу керівних посад у дільничних виборчих комісіях з виборів народних депутатів України між суб'єктами подання кандидатур до складу цих комісій в частині права позивача на пропорційну частку керівних посад у дільничних виборчих комісіях.

Також, відповідачем під час проведення засідання 26 вересня 2012 року не було забезпечено належної фіксації волевиявлення членів комісії через відсутність процедури підрахунку голосів та що жодним документом не зафіксована наявність більшість голосів членів комісії за кожне прийняте рішення.

З врахуванням вищевикладеного, позивач просить адміністративний позов задовольнити повністю.

В судовому засіданні представник позивача адміністративний позов підтримав повністю та просив суд позовні вимоги задовольнити повністю.

Представник відповідача в поданому письмовому запереченні від 2 жовтня 2012 року та в судовому засіданні пред'явленні позовні вимоги заперечили та просили в задоволенні позову відмовити, мотивуючи тим, що персональний склад дільничних виборчих комісій був сформований згідно з постановою №6 від 26 вересня 2012 року, яка вранці 27 вересня 2012 року була вивішена на стенді офіційних матеріалів комісії для загального ознайомлення. Також, списки дільничних виборчих комісій опубліковано в газеті «Слово правди» від 27 вересня 2012 року та 29 вересня 2012 року. Крім цього, відомості, отримані відповідачем щодо кандидатур до складу дільничних виборчих комісій, які зазначенні у відповідних поданнях, внесені оператором у порядку черговості їх надходження до ЄІАС «Вибори» для подальшого формування таблиць кандидатур, передбачених пунктом 11 Порядку проведення жеребкування щодо включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій з виборів народних депутатів України. Таким чином, список кандидатур до складу ДВК розраховується та формується спеціальною сертифікованою програмою, відомості до якої лише вносяться. Присвоєння номерів суб'єктам подання інакше, ніж за датою та часом їх надходження до окружної виборчої комісії. а також внесення будь-яких виправлень та коригувань після внесення відповідних подань є неможливим. По одномандатному виборчому округу № 19 створено 222 дільничних виборчих комісій. При цьому не всіма суб'єктами подання запропоновано кандидатури до складу ДВК у повній кількості, передбаченій законодавством. Як наслідок, списки кандидатур у кожній таблиці мають відмінності у змісті, кількісному показнику та нумерації. Оскільки Єдиною інформаційно-аналітичною системою «Вибори» автоматично відформатовано списки кандидатур до складу ДВК, поданих суб'єктами подання, та присвоєно їм відповідні порядкові номери, їх цифрове втілення відрізняється від номерів реєстрації вказаних подань у журналі вхідної кореспонденції.

Заслухавши пояснення, доводи та заперечення представників сторін, дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази в їх сукупності, проаналізувавши матеріали справи, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, суд приходить до висновку про безпідставність позовних вимог та необхідність відмовити в задоволені позову з таких підстав.

Основні засади, організацію і порядок проведення виборів народних депутатів визначає Закон України «Про вибори народних депутатів України».

Відповідно до частини першої статті 25 Закону України «Про вибори народних депутатів України» виборчі комісії є спеціальними колегіальними органами, уповноваженими організовувати підготовку та проведення виборів депутатів і забезпечувати додержання та однакове застосування законодавства України про вибори депутатів.

Частиною першою статті 28 Закону України «Про вибори народних депутатів України» встановлено, що дільнична виборча комісія утворюється відповідною окружною виборчою комісією не пізніш як за тридцять один день до дня голосування у складі голови, заступника голови, секретаря та інших членів комісії.

Відповідно до статті 33 Закону України «Про вибори народних депутатів України» виборча комісія є колегіальним органом, основною формою роботи якої є засідання, яке скликається головою комісії, а в разі його відсутності - заступником голови, а в разі відсутності голови та його заступника - секретарем комісії.

Рішення виборчої комісії приймається відкритим голосуванням більшістю голосів від складу комісії, крім випадків, передбачених цим Законом.

Рішення комісії набирає чинності з моменту його прийняття, за винятком випадків, передбачених цим Законом.

Ніхто не має права втручатися у діяльність виборчих комісій, крім як у випадках, передбачених законом.

Частинами третьою та четвертою статті 35 Закону України «Про вибори народних депутатів України» визначено, що рішення виборчої комісії з розглянутого питання оформляється у формі постанови. Постанова підписується головою виборчої комісії (головуючим на засіданні) і секретарем виборчої комісії (секретарем засідання). Зміст та наскрізний номер постанови повинні бути відображені у протоколі відповідного засідання виборчої комісії.

26 вересня 2012 року було проведено засідання окружної виборчої комісії з чергових виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №19 на якому було затверджено списки членів дільничних виборчих комісій названого виборчого округу.

На підставі названих списків ОВК №19 за наслідками їх опрацювання членами комісії було проведено розрахунок квот розподілу керівних посад у дільничних виборчих комісіях з виборів народних депутатів України між суб'єктами подання кандидатур до складу цих комісій.

Також, членами комісії після здійснення розрахунку було підготовлено список складу дільничних комісій ОВК №19 з пропозиціями затвердити на керівні посади осіб від суб'єктів подання кандидатур.

Як вбачається із протоколу №4 засідання комісії від 26 вересня 2012 року ОВК №19 дотримано процедуру голосування під час прийняття оскаржуваних рішень, а саме, у процесі голосування за прийняття рішень приймали участь всі члени комісії та за їх прийняття проголосувала більшість від її складу.

Крім того, частиною п'ятою статті 35 Закону України «Про вибори народних депутатів України» передбачено, що постанова, прийнята окружною чи дільничною виборчою комісією, вивішується на стенді офіційних матеріалів комісії для загального ознайомлення не пізніше ранку наступного дня після дня її прийняття, а прийнята напередодні дня голосування, у день голосування та під час підрахунку голосів, встановлення підсумків голосування, - не пізніш як через чотири години після завершення засідання виборчої комісії. Постанова, прийнята окружною виборчою комісією, надсилається до Центральної виборчої комісії для оприлюднення на її офіційному веб-сайті. Копія постанови, прийнята окружною чи дільничною виборчою комісією, засвідчена головою виборчої комісії чи його заступником і секретарем виборчої комісії та скріплена печаткою виборчої комісії, видається суб'єкту виборчого процесу, якого вона стосується, на його вимогу, не пізніше ніж через чотири години після її прийняття, а прийнята напередодні дня голосування та в день голосування - невідкладно.

Таким чином, за змістом вказаної норми постанова виборчої комісії надається лише суб'єкту виборчого процесу, якого вона стосується, та за його вимогою.

Крім того, список дільничних виборчих комісій було опубліковано в газеті «Слово правди» за 27 вересня 2012 року та 29 вересня 2012 року.

Як встановлено в судовому засіданні, кандидатури громадян ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 невключені до складу дільничних виборчих комісій з чергових виборів народних депутатів України звичайних та/або спеціальних виборчих дільниць, оскільки даними громаданями подано заяви та подання від різних сбуєктів виборчого процесу, що є порушення вибочого законодаства.

Що стосується порушення відповідачем права позивача на пропорційну частку керівних посад у дільничних виборчих комісіях, суд зазначає наступне.

Процедуру розподілу керівних посад у дільничних виборчих комісіях з виборів народних депутатів України звичайних, спеціальних та закордонних виборчих дільниць між суб'єктами внесення подань кандидатур до складу цих комісій визначає Порядок розподілу керівних посад у дільничних виборчих комісіях з виборів народних депутатів України між суб'єктами подання кандидатур до складу цих комісій, затверджений постановою Центральної виборчої комісії від 17 травня 2012 року за №89 (далі по тексту - Порядок).

Пункт 1 Порядку визначає процедуру розподілу керівних посад у дільничних виборчих комісіях з виборів народних депутатів України звичайних та спеціальних виборчих дільниць між суб'єктами внесення подань кандидатур до складу цих комісій.

Так, відповідно до названого Порядку, частка керівних посад для кожного суб'єкта подання у кожній категорії виборчих дільниць (звичайних та спеціальних) у межах одномандатного виборчого округу визначається відповідно до кількості кандидатур, включених від цього суб'єкта подання до складу виборчих комісій кожної категорії звичайних та спеціальних виборчих дільниць, у відношенні до загальної кількості осіб, включених до складу дільничних виборчих комісій відповідної категорії виборчих дільниць.

Пропорційна частка кожної категорії керівних посад у дільничних виборчих комісіях окремо малих, середніх та великих звичайних та спеціальних виборчих дільниць для суб'єктів подання, кандидатури від яких включені до складу відповідних комісій, визначається у такій послідовності:

1) обчислюється кількість кандидатур, включених до складу дільничних виборчих комісій кожного виду виборчих дільниць, окремо від кожного суб'єкта подання (позначається літерою «B»), та загальна кількість кандидатур, включених до складу дільничних виборчих комісій кожного виду виборчих дільниць від усіх суб'єктів подання, що дорівнює сумі всіх «B» (позначається літерою «C»);

2) визначається кількість кожної категорії керівних посад у складі дільничних виборчих комісій окремо малих, середніх та великих виборчих дільниць, що підлягають розподілу між суб'єктами подання (позначається літерою «D»), як різниця між загальною кількістю дільничних виборчих комісій окремого виду виборчих дільниць та кількістю дільничних виборчих комісій того ж самого виду виборчих дільниць, до складу яких кандидатури від суб'єктів подання не включено (при цьому для малих виборчих дільниць отримана обчислювальна кількість посад заступників голів дільничних виборчих комісій може зменшуватися на число дільниць, де кількість виборців не перевищує п'ятдесяти осіб, у складі яких посада заступника голови комісії може не передбачатися);

3) пропорційна частка (позначається літерою «A») кожної категорії керівних посад від кожного суб'єкта подання - голів, заступників голів та секретарів у дільничних виборчих комісіях окремо малих, середніх та великих виборчих дільниць обчислюється за формулою: A = (B : C) х D.

Відповідно до визначеної за вказаною формулою пропорційної частки для кожного суб'єкта подання встановлюється кількість посад голів, заступників голів та секретарів, що виділяються суб'єкту подання у складі дільничних виборчих комісій відповідного виду звичайних та спеціальних виборчих дільниць.

Здійснюючи аналіз наведених правових норм, суд приходить до висновку, що при визначенні пропорційної частки для кожного суб'єкта подання обрахунок проводиться окремо по кожному виду звичайних виборчих комісій та окремо по спеціальним виборчим комісіям.

Згідно з пунктом 1.6 Порядку рішення про призначення на керівні посади в кожній дільничній виборчій комісії звичайної та спеціальної виборчої дільниці приймається окружною виборчою комісією під час утворення дільничних виборчих комісій, що оформлюється однією постановою окружної виборчої комісії.

При цьому голова, заступник голови та секретар дільничної виборчої комісії повинні бути представниками різних суб'єктів подання.

Під час визначення керівних посад суб'єктам подання забезпечується приблизна рівномірність територіального розподілу посад, отриманих представниками кожного суб'єкта подання.

Отже, наведеною правовою нормою закріплено два основні принци здійснення розподілу керівних посад між суб'єктами подання, а саме: голова, заступник голови та секретар комісії не повинні бути представниками одного подання та має бути забезпечена приблизна рівномірність територіального розподілу посад.

Не дотримання з боку ОВК №19 названих принципів під час судового розгляду свого підтвердження не знайшло.

Щодо не надання уповноваженій особі політичної партії Всеукраїнського об'єднання «Батьківщина» для ознайомлення з протоколом засідання в день його виготовлення, колегія суддів зазначає наступне.

Відповідно до частини другої статті 35 Закону України «Про вибори народних депутатів України» протокол засідання комісії надається для ознайомлення членам комісії на їх вимогу не пізніше наступного засідання комісії, при цьому член комісії має право його підписати. Протокол засідання комісії може бути наданий для ознайомлення суб'єкту виборчого процесу на його вимогу не пізніше наступного засідання комісії.

Отже, дана норма передбачає право надання протоколу засідання комісії ознайомлення суб'єкту виборчого процесу, а не обов'язок виконання такої вимоги.

Відповідно до частини першої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Частиною першою статті 69 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги та заперечення осіб, які беруть участь у справі та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

Належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування (частина перша статті 70 Кодексу адміністративного судочинства України).

Відповідно до статті 86 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

На думку суду, позивачем належними та допустимими доказами в цій справі не доведені позовні вимоги щодо порушення окружною виборчою комісією з чергових виборів народних депутатів України виборчого округу №19 положень Закону України «Про вибори народних депутатів України».

Враховуючи те, що в судовому засіданні не встановлено порушень ОВК при утворенні дільничних виборчих комісій, а тому позов до задоволення не підлягає.

Керуючись статтями 11, 17, 71, 94, 158, 160, 162, 163, 172, 175, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про вибори народних депутатів України», суд

ПОСТАНОВИВ:

В задоволені адміністративного позову відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двох днів з дня її проголошення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Головуючий суддя А.Я. Ксензюк

Судді Р.С. Денисюк

В.В. Мачульський