копія
04 жовтня 2012 р. Справа № 2a-1870/6368/12
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Осіпова О.О.
за участю секретаря судового засідання - Фоменко О.В.,
представника позивача - Дмитренко В.В.,
представника відповідача - Хрупи О.Д.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Публічного акціонерного товариства "Сумбуд" до Інспекції Державного технічного нагляду Сумської обласної державної адміністрації про зобов'язання вчинити дії,-
Позивач, Публічне акціонерне товариство „Сумбуд", звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Інспекції Державного технічного нагляду Сумської обласної державної адміністрації (далі по тексту - відповідач), в якому просить суд визнати незаконними дії відповідача щодо відмови в проведенні безкоштовної заміни свідоцтв про реєстрацію транспортних засобів (тракторів) позивача, а також зобов'язати відповідача провести безоплатну заміну таких свідоцтв.
Позивач обґрунтовує позовні вимоги тим, що ним на виконання вимог Закону України «Про акціонерні товариства» було змінено найменування з Відкритого акціонерного товариства «Сумбуд» на Публічне акціонерне товариство «Сумбуд». У зв'язку з зазначеним у нього виник обов'язок переоформити документи на транспортні засоби, що перебувають у позивача на праві власності. Відповідно до вимог Закону України «Про акціонерні товариства» переоформлення документів на транспортні засоби, що перебувають у власності підприємств, які приводять власну діяльність до вимог вищезазначеного закону шляхом зміни найменування, відбувається безоплатно. На думку позивача, відповідач в порушення норм чинного законодавства відмовив позивачу у безоплатній заміні свідоцтв на транспортні засоби.
Представником відповідача під час судового розгляду справи були надані письмові заперечення проти позову, в яких зазначено, що позовні вимоги позивача є такими, що не підлягають задоволенню, з огляду на положення Закону України «Про дорожній рух», Порядку відомчої та зняття з обліку тракторів, самохідних шасі, самохідних сільськогосподарських, дорожньо-будівельних і меліоративних машин, сільськогосподарської техніки, інших механізмів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 08.07.2009 року №694 зі змінами та доповненнями, оскільки свідоцтво на транспортний засіб не є документом дозвільного характеру та безоплатна заміна свідоцтв неможлива, внаслідок того, що Інспекція Держтехнагляду є державною установою, яка утримується та здійснює закупівлю номерних знаків, бланків свідоцтв та посвідчень за рахунок державного бюджету.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги в повному обсязі та просив позов задовольнити з підстав, зазначених у позовній заяві.
Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечував у повному обсязі з підстав, викладених у письмових запереченнях.
Суд, вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, вважає позовні вимоги необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню, виходячи з наступних підстав.
Судом встановлено, що на виконання вимог Закону України «Про акціонерні товариства» №514-VІ від 17.09.2008 року позивачем 07.06.2011 року було змінено найменування з Відкритого акціонерного товариства «Сумбуд» на Публічне акціонерне товариство «Сумбуд», що підтверджується довідкою з ЄДРПОУ Серії АА №437222 (а.с.48), Статутом ПАТ «Сумбуд» (а.с.64-81), Випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців (а.с.49).
У зв'язку з зазначеним позивач звернувся до Інспекції Державного технічного нагляду Сумської обласної державної адміністрації із заявою №389/02-1 від 13.07.2012 року (а.с.10), в якій просив провести заміну свідоцтв про реєстрацію транспортних засобів (тракторів) позивача безоплатно (а.с.50-63), на підставі пункту 7 розділу ХVІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про акціонерні товариства», оскільки такі дії пов'язані із приведенням господарської діяльності товариства у відповідність із вимогами цього закону.
Листом від 18.07.2012 року №2/3-667 (а.с.7) Інспекція Державного технічного нагляду Сумської обласної державної адміністрації відмовила позивачу у здійсненні безоплатної перереєстрації (переоформлення) транспортних засобів позивача із посиланням на п.п.4, 16 Порядку відомчої та зняття з обліку тракторів, самохідних шасі, самохідних сільськогосподарських, дорожньо-будівельних і меліоративних машин, сільськогосподарської техніки, інших механізмів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 08.07.2009 року №694 зі змінами та доповненнями.
Відповідно до пункту 5 розділу ХVІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про акціонерні товариства» № 514-VI від 17.09.2008 року (який набрав чинності з 30.04.2009 року) статути та внутрішні положення акціонерних товариств,
створених до набрання чинності цим Законом, підлягають приведенню у відповідність із нормами цього Закону не пізніше ніж протягом двох років з дня набрання чинності цим Законом. Приведенням діяльності акціонерних товариств, створених до набрання чинності цим Законом, у відповідність із цим Законом є здійснення таких дій:
1) внесення змін до статуту товариства, які в тому числі передбачають зміну найменування акціонерного товариства з відкритого або закритого акціонерного товариства на публічне акціонерне товариство чи з відкритого або закритого акціонерного товариства на приватне акціонерне товариство за умови, що кількість акціонерів на дату внесення таких змін не перевищує 100 осіб, а також виконання всіх інших вимог цього Закону у статуті товариства; 2) приведення внутрішніх положень товариства у відповідність із вимогами цього Закону. Датою приведення діяльності акціонерних товариств, створених до набрання чинності цим Законом, у відповідність із вимогами цього Закону є дата державної реєстрації змін до статуту, які в тому числі передбачають зміну найменування акціонерного товариства з відкритого акціонерного товариства на публічне або приватне акціонерне товариство або закритого акціонерного товариства на публічне або приватне акціонерне товариство. Часткове виконання вимог абзацу першого цього пункту не є виконанням вимог цього Закону.
Приведення діяльності у відповідність із нормами цього Закону, статутів та внутрішніх положень акціонерних товариств, створених до набрання чинності цим Законом, у тому числі зміна найменування акціонерних товариств з відкритого або закритого на публічне або приватне, не є перетворенням та не потребує застосування процедури припинення.
Згідно з ч. 7 ст. 34 Закону України «Про дорожній рух» власники транспортних засобів та особи, які використовують їх на законних підставах, зобов'язані зареєструвати (перереєструвати) належні їм транспортні засоби протягом десяти діб після придбання, митного оформлення, одержання транспортних засобів або виникнення обставин, що потребують внесення змін до реєстраційних документів.
Відповідно до п.16 Порядку відомчої та зняття з обліку тракторів, самохідних шасі, самохідних сільськогосподарських, дорожньо-будівельних і меліоративних машин, сільськогосподарської техніки, інших механізмів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 08.07.2009 року №694 зі змінами та доповненнями (далі по тексту - Порядок), перереєстрація машин проводиться у разі зміни місцезнаходження, організаційно-правової форми або найменування власника - юридичної особи, що підтверджується відповідними документами.
Відповідно до положень пункту 7 розділу ХVІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про акціонерні товариства» акціонерні товариства звільняються від сплати реєстраційного збору під час реєстрації змін до статуту товариства або статуту в новій редакції у зв'язку з приведенням його у відповідність із цим Законом. Заміна (переоформлення) ліцензій, дозволів, свідоцтв, інших документів дозвільного характеру, а також документів, що підтверджують права акціонерного товариства на майно, у зв'язку з приведенням діяльності такого товариства у відповідність із вимогами цього Закону, здійснюється безоплатно.
З матеріалів справи встановлено, що 19 квітня 2011 року рішенням загальних зборів акціонерів відкритого акціонерного товариства "Сумбуд" організаційно-правову форму і назву товариства приведено у відповідність до вимог Закону України "Про акціонерні товариства" (а.с.47).
Згідно із підпунктом 1.2 пункту 1 Статуту публічного акціонерного товариства «Сумбуд», даний Статут Товариства розроблено та затверджено у зв'язку з приведенням його норм у відповідність до діючого з 30 квітня 2009 року Закону України „Про акціонерні товариства" (а.с.64-81).
Відповідні зміни, пов'язані із зміною найменування товариства з відкритого акціонерного товариства «Сумбуд » на публічне акціонерне товариство «Сумбуд», були внесені до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців 07.06.2011 року, що підтверджується довідкою з ЄДРПОУ Серії АА №437222 (а.с.48), Статутом ПАТ «Сумбуд» (а.с.64-81), Випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців (а.с.49).
Акціонерні товариства, які, починаючи з 30 квітня 2009 року, привели свою діяльність у відповідність до Закону України "Про акціонерні товариства", повинні керуватися у своїй діяльності Законом України "Про акціонерні товариств" та відповідними підзаконними нормативно-правовими актами. Цими ж актами законодавства регулюються взаємовідносини товариства з акціонерами, інвесторами, органами державної влади та іншими особами.
Відповідно до частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно із частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до абзацу 2 пункту 7 Розділу XVII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про акціонерні товариства» заміна (переоформлення) ліцензій, дозволів, свідоцтв, інших документів дозвільного характеру, а також документів, що підтверджують права акціонерного товариства на майно, у зв'язку з приведенням діяльності такого товариства у відповідність із вимогами цього Закону, здійснюється безоплатно.
Проте, абз.1 п.5 розділу ХVII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про акціонерні товариства» передбачено, що статути та інші внутрішні положення акціонерних товариств, створених до набрання чинності цим Законом, підлягають приведенню у відповідність з нормами цього Закону не пізніше ніж протягом двох років з дня набрання чинності цим Законом, тобто в термін до 30.04.2011 року.
Зміни до статуту акціонерного товариства підлягають обов'язковій державній реєстрації (ч. 3 ст. 4 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців»). Зміни до статуту набирають чинності з моменту державної реєстрації.
Позивач привів положення Статуту у відповідність до вимог закону 07 червня 2011 року (з моменту реєстрації змін до статуту). Наведене підтверджується відповідною довідкою (а.с.48).
Оскільки зміни вчинені не у термін, передбачений законом, то положення пункту 7 Розділу ХVІІ Закону України "Про акціонерні товариства" не можуть застосовуватися до таких змін.
Враховуючи, що зміни до статуту внесені з порушенням встановленого законом строку, застосувати положення Закону України «Про акціонерні товариства» щодо безоплатного здійснення перереєстрації транспортних засобів (тракторів), копії свідоцтв про реєстрацію яких містяться в матеріалах справи (а.с.50-63), з Відкритого акціонерного товариства "Сумбуд" на Публічне акціонерне товариство "Сумбуд" не вбачається можливим.
За таких обставин, суд вважає, що позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
В задоволенні адміністративного позову Публічного акціонерного товариства "Сумбуд" до Інспекції Державного технічного нагляду Сумської обласної державної адміністрації про зобов'язання вчинити дії -відмовити в повному обсязі.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя (підпис) О.О. Осіпова
З оригіналом згідно
Суддя О.О. Осіпова
Повний текст постанови складено та підписано 08 жовтня 2012 року