вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
Іменем України
м. Сімферополь
02 жовтня 2012 р. (14:30 год.) Справа №2а-10314/12/0170/18
Окружний адміністративний суд АР Крим у складі головуючого судді Панова О.І., при секретарі Карпенко Л.П., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Управління Пенсійного Фонду України в Київському районі м. Сімферополя АР Крим
до Суб'єкта підприємницької діяльності ОСОБА_1
про стягнення 3767,92 грн.
представники сторін: не з'явились.
Суть справи: Позивач звернувся до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом до Суб'єкта підприємницької діяльності ОСОБА_1 про стягнення з відповідача заборгованості у розмірі 3767,92 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на порушення відповідачем вимог п.1 ч. 1 ст. 4, п.2 ч. 1 ст. 6, ч.8 ст. 9 Закону України № 2464 від 08.07.2010 р. "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", а саме несплату сум єдиного внеску станом на 20.08.2012 р. у сумі 3767,92 грн.
Ухвалами Окружного адміністративного суду АР Крим від 19.09.12 р. відкрито провадження в адміністративній справі, справу призначено до судового розгляду.
Відповідач письмових заперечень проти позову не надав.
Представник позивача у судове засідання не з'явився, про час, дату та місце судового засідання повідомлений належним чином, надіслав клопотання про розгляд справи за його відсутністю та повідомив, що за відповідачем залишилась заборгованість у розмірі 3767,92 грн. станом на 26.09.2012р.
Відповідач у судове засідання не з'явився, явку свого представника не забезпечив, про день, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. Відповідач заперечень на адміністративний позов не надав.
Враховуючи вищезазначені обставини, з урахуванням принципу розумності строку розгляду адміністративних справ за ст. 122 КАС України, суд вирішив за можливе розглянути справу за відсутності представника позивача та відповідача, на підставі наявних доказів.
Вивчивши матеріали справи, дослідивши надані докази та оцінивши їх у сукупності, суд
ОСОБА_1 18.01.2010 року зареєстрована Сімферопольською міською радою АР Крим як фізична особа-підприємець, що підтверджується витягом з ЄДР юридичних осіб та фізичних-осіб підприємців.
Відповідач взятий на облік в Управлінні Пенсійного Фонду України в Київському районі м. Сімферополя АР Крим як платник єдиного внеску на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (реєстраційний номер 114-11-18523).
Спеціальним Законом, що визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного соціального страхування є Закон України № 2464-VI від 08.07.2010 "Про збір та облік єдиного соціального внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування"(далі - Закон № 2464), який набрав чинності з 01.01.2011.
Відповідно до п. 3 розділу 8 Закону № 2464 з дня набрання чинності зазначеного закону платники страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, загальнообов'язкове соціальне страхування на випадок безробіття, загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, яке спричинило втрату працездатності, вважаються платниками єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 1 Закону № 2464 єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 6 Закону № 2464 страхувальник зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки єдиний внесок.
Частиною 8 ст. 9 Закону № 2464 передбачено, що страхувальники зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період (календарний місяць), не пізніше ніж через 20 календарних днів з дня закінчення цього періоду.
Відповідно до ч. 12 ст. 9 Закону № 2464 єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем на адресу позивача були надані звіти про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до органів Пенсійного фонду України за березень-травень 2012 року на загальну суму 3977,75 грн., а саме: березень2012 р. - 1325,91 грн., квітень 2012 р. - 1325,93 грн., травень 2012 р. - 1325,91 грн.
У визначений законодавством строк сума єдиного соціального внеску відповідачем сплачена була частково у розмірі 379,83 грн., отже заборгованість залишилась за відповідачем у розмірі 3597,92 грн..
Відповідно до ч.4 ст. 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" територіальний орган Пенсійного фонду у порядку, за формою і в строки, встановлені Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.
Платник єдиного внеску зобов'язаний протягом десяти робочих днів з дня надходження вимоги про сплату недоїмки сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею.
У випадках, зазначених в абзаці шостому цієї частини, територіальний орган Пенсійного фонду також має право звернутися до суду з позовом про стягнення недоїмки. При цьому заходи досудового врегулювання спорів, передбачені законом, не застосовуються.
Крім того, як вбачається з матеріалів справи, відповідач має заборгованість у розмірі 170,00 грн. по штрафним санкціям, нарахованих за не виконання вимог Закону України "Про збір та облік єдиного соціального внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування".
Частиною 3 ст. 25 Закону № 2464 передбачено, що суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.
На суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.
Територіальний орган Пенсійного фонду застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції:
1) у разі ухилення від взяття на облік або несвоєчасного подання заяви про взяття на облік платниками єдиного внеску, на яких не поширюється дія Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", накладається штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;
2) за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум;
3) за донарахування територіальним органом Пенсійного фонду або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску накладається штраф у розмірі 5 відсотків зазначеної суми за кожний повний або неповний базовий звітний період, за який донараховано таку суму, але не більш як 50 відсотків суми донарахованого єдиного внеску;
4) за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності, передбаченої цим Законом, територіальним органом Пенсійного фонду накладається штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;
5) за неналежне ведення бухгалтерської документації, на підставі якої нараховується єдиний внесок, накладається штраф у розмірі від восьми до п'ятнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;
6) за несплату, неповну сплату або несвоєчасну сплату суми єдиного внеску одночасно з видачею сум виплат, на які нараховується єдиний внесок (авансових платежів), накладається штраф у розмірі 10 відсотків таких несплачених або несвоєчасно сплачених сум (ч.10,ч.11 ст. 25 Закону № 2464).
На підставі зазначеного вище позивачем прийнято рішення № 575 від 01.06.2012 року про накладення штрафу у розмірі 170,00 грн. рішення було отримано відповідачем 01.06.2012р. про що свідчить особистий підпис відповідача на рішенні..
Як вбачається з матеріалів справи, рішення позивача у встановленому законом порядку не було оскаржене.
На підставі вищезазначеного позивачем на адресу відповідача було направлено вимогу про сплату боргу №Ф-1955 від 02.07.2012 року.
Враховуючи відсутність незгоди відповідача з розрахунком суми заборгованості, вказані вимоги є узгодженими. Зазначена вимога була отримана відповідачем 29.07.2012, про що свідчить поштове повідомлення про вручення.
У порядку ст. 71 КАС України відповідачем не надано доказів того, що рішення про застосування фінансових санкцій прийнято з порушенням діючого законодавства.
Однак, у визначений строк сума штрафних санкцій сплачена не була, у зв'язку з чим за відповідачем наявна сума заборгованості по штрафним санкціям у розмірі 3767,92 грн.
Відповідно до довідки про заборгованість №131 станом на 27.09.2012 р. за відповідачем загальна сума заборгованість складає за березень-травень 2012р. у розмірі 3767,92 грн.
Відповідач у порядку, передбаченому ст. 71 КАС України, не надав доказів сплати заборгованості з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та штрафних санкцій у загальній сумі 3767,92 грн.
Враховуючи зазначене вище, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 160-163,167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1.Позов задовольнити.
2.Стягнути з Суб'єкта підприємницької діяльності ОСОБА_1 (95038, АДРЕСА_1, ЄДРПОУ НОМЕР_1) на користь Управління Пенсійного Фонду України в Київському районі м. Сімферополя АР Крим (95034, АР Крим, м. Сімферополь, вул. Київська, 125-б, МФО 824026, ЄДРПОУ 20725930) заборгованість зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі 3767,92 грн., а саме на р/р 37195005000114 у ГУ ДКУ в АРК.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Панов О.І.