ф
04 жовтня 2012 р. Справа № 2а/0470/11654/12
Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Конєва С.О., розглянувши матеріали позовної заяви Прокурора м. Дніпропетровська до Дніпропетровської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення від 18.05.2011р. № 135/11, -
01.10.2012р. Прокурор м. Дніпропетровська звернувся з позовом до Дніпропетровської міської ради та просить визнати протиправним та скасувати рішення сесії УІ скликання Дніпропетровської міської ради від 18.05.2011р. № 135/11 «Про надання дозволу ОСОБА_1 на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) в районі пров. Салтикова-Щедрина- вул.Яснополянської».
Вивчивши надані позовні матеріали, суд приходить до висновку про необхідність повернення даної позовної заяви позивачеві на підставі п.6 ч. 3 ст. 108 Кодексу адміністративного судочинства України, виходячи з наступних підстав.
Відповідно до п.1 ч. 1 ст. 18 Кодексу адміністративного судочинства України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією із сторін є орган чи посадова особа місцевого самоврядування, посадова чи службова особа органу місцевого самоврядування, крім тих, які підсудні окружним адміністративним судам.
Положеннями статті 5 Закону України «Про місцеве самоврядування» визначено систему місцевого самоврядування, яка включає:територіальну громаду; сільську, селищну, міську раду; сільського, селищного, міського голову; виконавчі органи сільської, селищної, міської ради; районні та обласні ради, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст; органи самоорганізації населення. У містах з районним поділом за рішенням територіальної громади міста або міської ради відповідно до цього Закону можуть утворюватися районні в місті ради. Районні в містах ради утворюють свої виконавчі органи та обирають голову ради, який одночасно є і головою її виконавчого комітету.
Відповідно до частин першої та другої статті 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами. Обласні та районні ради є органами місцевого самоврядування, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст, у межах повноважень, визначених Конституцією України, цим та іншими законами, а також повноважень, переданих їм сільськими, селищними, міськими радами.
Як вбачається зі змісту позовної заяви, позивач звернувся з позовними вимогами про визнання протиправним та скасування рішення від 18.05.2011р. № 135/11 до Дніпропетровської міської ради.
Таким чином, у розумінні статей 5, 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» відповідач у справі - Дніпропетровська міська рада входить до системи органів місцевого самоврядування, у зв'язку з чим зазначена позовна заява не підлягає розгляду в Дніпропетровському окружному адміністративному суді.
Згідно із положеннями п.6 ч.3 ст.108 КАС України, позовна заява повертається позивачеві, якщо справа не підсудна цьому адміністративному суду.
При цьому, слід зазначити, що розгляд і вирішення даного адміністративного спору відноситься до юрисдикції місцевого загального суду як адміністративного суду у відповідності до вимог п.1 ч. 1 ст. 18 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись п.1 ч. 1 ст. 18, п.6 ч. 3 ст. 108, ст. 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Позовну заяву Прокурора м. Дніпропетровська до Дніпропетровської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення від 18.05.2011р. № 135/11 - повернути позивачеві.
Копію ухвали разом із позовною заявою та доданими матеріалами надіслати позивачу за зазначеною у позовній заяві адресою.
Ухвала суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали згідно ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала набирає законної сили у порядку та у строки, встановлені ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя С.О. Конєва