вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
Іменем України
08 червня 2012 р. (17:15) Справа №2а-15446/11/0170/24
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Кащеєва Г.Ю., за участю секретаря Гнатюк В.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Національного університету біоресурсів і природокористування України
до Управління Держкомзему в м. Ялта АР Крим
третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору ОСОБА_1
про спонукання до виконання певних дій
за участю:
представник позивача - Стасенко В.Т.,
представник відповідача - не з'явився,
третя особа - не з'явився
Обставини справи. До Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим надійшов адміністративний позов Національного університету біоресурсів і природокористування України (далі - позивач) до Управління державного комітету по земельних ресурсах в м. Ялта АР Крим (далі - відповідач), в якому позивач просить зобов'язати відповідача вчинити дії щодо скасування реєстрації запису про державну реєстрацію документа, що посвідчує право на земельну ділянку - державного акту на право власності на земельну ділянку, виданого ОСОБА_1 (далі - третя особа), що зареєстровано в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та право постійного користування землею, договорів оренди землі № 011000700017.
Позовні вимоги мотивовані тим, що третій особі в порядку, передбаченому чинним законодавством не надавалась у власність будь-яка земельна ділянка, а рішення, на яке є посилання в Державному акті на право власності на земельну ділянку, скасовано в судовому порядку.
У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги та просив позов задовольнити.
Відповідач явку представника у судове засідання не забезпечив, надіслав письмові пояснення, у яких відповідач просив суд розглянути справу за відсутністю представника та повідомив, що у зв'язку із визнанням незаконними рішень Фороської селищної ради, послідовним вважає скасування запису про реєстрацію документа, що посвідчує право власності гр. ОСОБА_1 на спірну земельну ділянку.
Третя особа у судове засідання не з'явилась, про час, дату та місце судового засідання повідомлена належним чином, будь-яких клопотань не надходило.
Приймаючи до уваги те, що в матеріалах справи достатньо доказів для з'ясування обставин по справі, суд вважає за можливе керуючись положеннями ст. 128 КАС України, розглянути справу за відсутністю сторін.
Проаналізувавши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті у їх сукупності, суд,-
ОСОБА_1 виданий Державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯЛ № 451303, згідно з яким на підставі рішення Фороської селищної ради 46 сесії 5 скликання № 03 від 16.10.2009 року він є власником земельної ділянки площею 0,0422 га (ідентифікаційний номер НОМЕР_1), яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 21).
У зазначеному Державному акті на право власності на земельну ділянку вказано, що відповідачем акт зареєстровано 18.06.2010 року в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за № 011000700017.
Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією або законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Оцінюючи правомірність прийнятого рішення суд керується критеріями, закріпленими частиною 3 статті 2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури та яких повинні дотримуватися суб'єкти владних повноважень при реалізації своїх дискреційних владних функцій.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Стаття 140 Конституції України визначає, що місцеве самоврядування є правом територіальної громади - мешканців села, селища, міста - самостійно вирішувати питання місцевого значення в рамках Конституції і законів України. Місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою у порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради і їх органи.
Порядок обрання органів місцевого самоврядування, їх функціонування та повноваження передбачено Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні".
Відповідно до Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, які представляють відповідні територіальні громади і здійснюють від їх імені та у їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, іншими законами (ст. 10 Закону).
Стаття 46 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" встановлює, що сільські, селищні, міські, районні в місті, районні, обласні ради проводять свою роботу сесійно. Рада в межах своїх повноважень приймає нормативні й інші акти у формі рішень, що доводяться до відома населення.
Згідно з ст. 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що знаходиться під особливою охороною держави. Право на землю набувається і реалізується громадянами і суб'єктами господарської діяльності (юридичними і фізичними особами) виключно відповідно до закону.
Порядок регулювання земельних відносин встановлений у Земельному кодексі України.
Серед передбачених ст. 12 ЗК України повноважень сільських, селищних, міських рад в галузі земельних відносин є передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадянам та юридичним особам, надання їх у користування відповідно до вимог цього Кодексу.
Статтею 78 ЗК України визначено, що право власності на землю - це право володіти, користуватися і розпоряджатися земельними ділянками. Право власності на землю набувається та реалізується на підставі Конституції України, цього Кодексу, а також інших законів, що видаються відповідно до них.
Згідно з ст. 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених ЗК України. Набуття права на землю здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб (ст. 122 ЗК України).
У ст. 125 ЗК України встановлено, що право власності та право постійного користування на земельну ділянку виникає після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, та його державної реєстрації.
На час розгляду справи є чинною Постанова Кабінету Міністрів України від 09.09.2009 року № 1021, якою затверджений Порядок ведення Поземельної книги і Книги записів про державну реєстрацію державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою, договорів оренди землі (далі - Порядок № 1021).
У п. 1 цього Порядку вказано, що він визначає процедуру ведення за формою згідно з додатком Поземельної книги документа, який є складовою частиною державного реєстру земель, містить відомості про земельну ділянку, обмеження на використання земельної ділянки, суб'єктів прав на земельну ділянку та правовстановлюючі документи, а також дані про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, її цільове призначення, склад земельних угідь. Поземельна книга є власністю держави.
Відповідно до п. 3 Порядку № 1021 облік поземельних книг ведеться відповідно до Інструкції про порядок обліку, зберігання і використання документів, справ, видань та інших матеріальних носіїв інформації, які містять конфіденційну інформацію, що є власністю держави, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 27 листопада 1998 р. № 1893. Територіальний орган Держкомзему забезпечує зберігання поземельних книг з метою запобігання їх викраденню, втраті, знищенню або пошкодженню. Відповідальність за організацію зберігання поземельних книг несе керівник територіального органу Держкомзему згідно із законодавством. Поземельні книги зберігаються довічно.
Згідно з п. 6 Порядку № 1021 поземельна книга відкривається та ведеться на кожну земельну ділянку:
у паперовому вигляді - територіальними органами Держкомзему;
в електронному вигляді - операторами - структурними підрозділами державного підприємства "Центр державного земельного кадастру" (далі - Центр кадастру) в районах, містах обласного (республіканського Автономної Республіки Крим) значення, містах Києві та Севастополі, які мають доступ та вносять відомості до автоматизованої системи державного земельного кадастру (надалі - автоматизована система).
Державна реєстрація земельної ділянки здійснюється після визначення кадастрового номера в установленому порядку та прийняття відповідним органом, який здійснює розпорядження землями, рішення про затвердження документації із землеустрою та надання земельної ділянки у власність (користування) чи після формування земельної ділянки на підставі документації із землеустрою за рішенням власника земельної ділянки про поділ або об'єднання земельних ділянок (п.13-1 Порядку № 1021).
Відповідно до п. 27 Порядку № 1021 запис у Поземельній книзі скасовується (поновлюється) посадовою особою територіального органу Держземагентства на підставі рішення суду. Скасування (поновлення) запису здійснюється шляхом внесення до автоматизованої системи відомостей про скасування (поновлення) із зазначенням дати та підстави скасування (поновлення), посади, прізвища та ініціалів посадової особи, яка скасувала (поновила) запис, та формування з використанням автоматизованої системи нових аркушів Поземельної книги, що засвідчується підписом посадової особи та скріплюється печаткою територіального органу Держземагентства (п. 28 Порядку № 1021).
Судом встановлено, що підставою оформлення третій особі Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯЛ № 451303 є рішення Фороської селищної ради 46 сесії 5 скликання № 03 від 16.10.2009 року.
До матеріалів справи залучена копія постанови Севастопольського апеляційного господарського суду від 09.11.2010 року по справі № 5002-28/3808-2010 згідно з якою визнано незаконним, зокрема, рішення Фороської селищної ради 46 сесії 5 скликання № 03 від 16.10.2009 року "Про затвердження проекту землеустрою по відводу земельної ділянки Обслуговуючому кооперативу "Житлово-будівельний кооператив "СТІЗ "Фороський Бриз - 2008" та передачі у власність земельної ділянки загальною площею 6,4670 га за адресою: АР Крим, м. Ялта, смт. Форос, вище мису "Николай" по вул. Северной" з земель Фороської селищної ради" (а.с. 12-20).
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідачем та третьою особою не надано доказів прийняття Фороською селищною радою в порядку, передбаченому Земельним кодексом України, Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" будь-якого рішення щодо надання у власність ОСОБА_1 земельної ділянки.
На підставі викладеного, а також приймаючи до уваги визнання Севастопольським апеляційним господарським судом під час розгляду справи № 5002-28/3808-2010 незаконним рішення Фороської селищної ради 46 сесії 5 скликання № 03 від 16.10.2009 року, суд приходить до висновку, що у відповідача були відсутні передбачені п. 13-1 Порядку № 1021 правові підстави для внесення в Поземельну книгу запису про реєстрацію за ОСОБА_1 права власності на земельну ділянку площею 0,0422 га (ідентифікаційний номер НОМЕР_1), яка розташована за адресою: АДРЕСА_1.
За таких обставин, на думку суду, існують підстави для задоволення позову шляхом спонукання відповідача згідно з Порядком № 1021 вчинити дії щодо скасування реєстрації запису про державну реєстрацію Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯЛ № 451303, виданого на ім'я ОСОБА_1.
Відповідно до ч.1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
У судовому засіданні 08.06.2012 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. У повному обсязі постанову складено 11.06.2012 року.
Керуючись ст.ст. 160-163,167 КАС України, суд,-
1. Адміністративний позов задовольнити у повному обсязі.
2. Зобов'язати Управління Держкомзему в м. Ялта АР Крим вчинити дії щодо скасування реєстрації запису в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та право постійного користування землею, договорів оренди землі за № 011000700017 про реєстрацію Державного акту на право власності на земельну ділянку Серія ЯЛ № 451303, виданого на ім'я ОСОБА_1.
3. Стягнути на користь Національного університету біоресурсів і природокористування України з Державного бюджету України судовий збір у розмірі 29,60 грн.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Кащеєва Г.Ю.