Україна ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
18 вересня 2012 р. Справа № 2а/0570/9696/2012
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови:
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Грищенко Є.І.
при секретарі Головачовій М.О.
за участю:
представника позивача Шот К.С.
представника відповідача Лапик О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Донецьку адміністративну справу за позовом Управління Пенсійного фонду України в м. Шахтарську та Шахтарському районі Донецької області до державного підприємства «Шахтарськантрацит» в особі відокремленого підрозділу «Центральна збагачувальна фабрика «Шахтарська» про стягнення заборгованості зі сплати єдиного внеску, фінансових санкцій та пені в загальній сумі 180 896, 16 грн.,-
Управління Пенсійного фонду України в м. Шахтарську та Шахтарському районі Донецької області звернулося до суду з позовом до державного підприємства «Шахтарськантрацит» в особі відокремленого підрозділу «Центральна збагачувальна фабрика «Шахтарська» про стягнення заборгованості зі сплати єдиного внеску, фінансових санкцій та пені в загальній сумі 180 896, 16 грн., мотивуючи свої вимоги тим, що у порушення вимог ст. 9 Закону України „Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" своєчасно не сплатив єдиний внесок до пенсійного фонду, у зв'язку з чим має прострочену заборгованість на загальну суму у розмірі 180 896, 16 грн., яка складається з суми недоїмки у розмірі 179 838, 15 грн., фінансових санкцій у розмірі 950,67 грн. та пені у розмірі 107,34 грн. Оскільки відповідач суму єдиного внеску не сплачує, просив у відповідності до Законів України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» стягнути з відповідача на користь позивача заборгованість зі сплати єдиного внеску у зазначеному вище розмірі.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги в повному обсязі, надав пояснення аналогічні викладеним в позовній заяві.
Представник відповідача надав письмові пояснення, в яких зазначив, що загальна сума заборгованості у розмірі 180 896, 16 грн. відповідачем визнається у повному обсязі, проте вважає, що дана заборгованість утворилася зі сплати штрафних санкцій, а не зі сплати єдиного внеску. Зазначив, що відповідачем при сплаті сум єдиного внеску у платіжних дорученнях вказується призначення платежу, а саме: єдиний внесок за поточний місяць. Проте, позивач самостійно змінює призначення платежу та погашає заборгованість відповідно до календарної черговості, а саме заборгованість зі сплати штрафних санкцій. Вказував, що державне підприємство отримує за рахунок бюджетних коштів підтримку на покриття витрат на собівартість продукції, а саме для виплати заробітної плати, обов'язкових відрахувань на сплату єдиного внеску та податку з доходів фізичних осіб. Бюджетним кодексом України забороняється використовувати кошти державного бюджету за нецільовим призначенням. Оскільки штрафні санкції не відносяться до складу єдиного внеску, підприємство не має право сплачувати штрафні санкції за рахунок коштів з державного бюджету. Таким чином, оскільки державне підприємство буде сплачувати штрафні санкції за рахунок коштів з реалізації вугільної продукції, відповідач просив визначити у судовому рішенні спосіб та строки його виконання, надавши розстрочку на 48 місяців.
Суд заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначаються Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (надалі Закон).
Згідно п. 2 ч. 1 ст. 1 Закону, єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Недоїмкою відповідно до даного Закону вважається сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена територіальними органами Пенсійного фонду України у випадках, передбачених цим Законом.
У відповідності до п. 1. ч. 1. ст. 4 Закону, платниками єдиного внеску є: роботодавці - підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у свідоцтві про державну реєстрацію її як підприємця), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
Обов'язком платника єдиного внеску, згідно Закону, являється своєчасність, повність нараховування, обчислення та сплата єдиного внеску. Єдиний внесок нараховується для платників, зазначених у пунктах 1 (крім абзацу сьомого), 2, 3, 6, 7 і 8 частини першої статті 4 цього Закону, - на суму нарахованої заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України "Про оплату праці", та суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами.
Відповідач - державного підприємства «Шахтарськантрацит» є юридичною особою (код ЄДРПОУ 32299510); платником єдиного внеску, у зв'язку з чим зобов'язаний самостійно здійснювати нарахування та сплату єдиного внеску.
Спірна сума заборгованості враховується безпосередньо за відокремленим підрозділом «Центральна збагачувальна фабрика «Шахтарська» без права юридичної особи.
Згідно ч. 8 ст. 9 Закону, платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом.
У відповідності до ч. 12 ст. 9 даного Закону єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.
Як вбачається з матеріалів справи, за державним підприємством «Шахтарськантрацит» враховується заборгованість зі сплати єдиного внеску у розмірі 179 838, 15 грн., фінансових санкцій у розмірі 950,67 грн. та пені у розмірі 107,34 грн., яка разом складає - 180 896, 16 грн., що підтверджується даними картки особового рахунку відповідача (а.с. 6-8,63-80).
Вказана заборгованість зі сплати єдиного внеску утворилася внаслідок перерозподілу сплачених відповідачем поточних платежів відповідно до календарної черговості, що підтверджується корінцями-повідомленнями та відповідає вимогам ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (а.с. 47-62).
Згідно до ч. 1 ст. 8 Закону, розмір єдиного внеску для кожної категорії платників, визначених цим Законом, та пропорції його розподілу за видами загальнообов'язкового державного соціального страхування встановлюються з урахуванням того, що вони повинні забезпечувати застрахованим особам страхові виплати і соціальні послуги, передбачені законодавством про загальнообов'язкове державне соціальне страхування; фінансування заходів, спрямованих на профілактику страхових випадків; створення резерву коштів для забезпечення страхових виплат та надання соціальних послуг застрахованим особам; покриття адміністративних витрат із забезпечення функціонування системи загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Відповідно до вимог ст. 25 Закону, у разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків платники єдиного внеску зобов'язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею.
Суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.
Територіальний орган Пенсійного фонду у порядку, за формою і в строки, встановлені Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.
Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом.
Платник єдиного внеску зобов'язаний протягом десяти робочих днів з дня надходження вимоги про сплату недоїмки сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею.
У разі незгоди з розрахунком суми недоїмки платник єдиного внеску узгоджує її з органом Пенсійного фонду в порядку, встановленому Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики.
У разі якщо згоди з органом Пенсійного фонду не досягнуто, платник єдиного внеску зобов'язаний сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею протягом десяти робочих днів з дня надходження рішення відповідного органу Пенсійного фонду або оскаржити вимогу до органу Пенсійного фонду вищого рівня чи в судовому порядку.
У разі якщо платник єдиного внеску протягом десяти робочих днів з дня надходження вимоги не сплатив зазначені у вимозі суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею, не узгодив вимогу з органом Пенсійного фонду, не оскаржив вимогу в судовому порядку або не сплатив узгоджену суму недоїмки протягом десяти робочих днів з дня надходження узгодженої вимоги, територіальний орган Пенсійного фонду надсилає в порядку, встановленому законом, до підрозділу державної виконавчої служби вимогу про сплату недоїмки.
У випадках, зазначених в абзаці шостому цієї частини, територіальний орган Пенсійного фонду також має право звернутися до суду з позовом про стягнення недоїмки. При цьому заходи досудового врегулювання спорів, передбачені законом, не застосовуються.
01 червня 2012 року Пенсійним фондом була прийнята вимога № Ю-16/6У про сплату боргу з державного підприємства «Шахтарськантрацит» у розмірі 180896, 16 грн. (а.с. 4).
Згідно з пп. б п. 6.3. розділу IV Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженою Постановою правління Пенсійного фонду України 27.09.2010 N 21-5, органи Пенсійного фонду надсилають платникам вимогу про сплату недоїмки, зокрема, якщо платник має на кінець звітного базового періоду недоїмку зі сплати єдиного внеску.
У цьому випадку вимога надсилається щомісяця протягом п'яти робочих днів, наступних за звітним базовим періодом. Вимога формується на підставі даних особових рахунків платників на всю суму боргу.
Відповідач отримав зазначену вимогу про сплату боргу 12.06.2012 року, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с. 5).
Отже, Пенсійний фонд правомірно нарахував відповідачу суму заборгованості зі сплати єдиного внеску, штрафних санкцій, пені та прийнято спірну вимогу на підставі ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» за квітень 2012 року.
Сума заборгованості станом на час розгляду справи відповідачем у добровільному порядку сплачена не була.
За таких обставин, оскільки відповідач своєчасно не сплатив заборгованість зі сплати єдиного внеску, штрафних санкцій та пені то відповідно до ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» з нього підлягає стягненню у рахунок погашення заборгованості сума у розмірі 180896, 16 грн. на користь Управління Пенсійного фонду України в м. Шахтарську та Шахтарському районі Донецької області.
Щодо стосується заяви представника відповідача про встановлення способу та строку виконання рішення суду, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 257 КАС України, у разі необхідності спосіб, строки і порядок виконання можуть бути визначені у самому судовому рішенні.
Згідно ч. 1, 2 ст. 263 КАС України, за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист, що видав виконавчий лист, із поданням, а особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Як вбачається із змісту заяви відповідача, останній просить встановити спосіб та строк виконання судового рішення у зв'язку із скрутним матеріальним становищем.
Проте, не надає суду жодних доказів на підтвердження обставини, що ускладнюють виконання судового рішення, а саме про відсутність коштів на рахунках, відсутність майна, стихійне лихо тощо.
Приймаючи до уваги вищезазначене, суд дійшов висновку про відсутність будь-яких підстав для визначення способу, строку і порядку виконання даного судового рішення.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 17, 18, 19, 20, 51, 69, 70, 71, 72, 86, 94, 121, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в м. Шахтарську та Шахтарському районі Донецької області до державного підприємства «Шахтарськантрацит» в особі відокремленого підрозділу «Центральна збагачувальна фабрика «Шахтарська» про стягнення заборгованості зі сплати єдиного внеску, фінансових санкцій та пені в загальній сумі 180 896, 16 грн. - задовольнити у повному обсязі.
Стягнути з державного підприємства «Шахтарськантрацит» (код ЄДРПОУ 32299510) на користь Управління Пенсійного фонду України в м. Шахтарську та Шахтарському районі Донецької області заборгованість зі сплати єдиного внеску у розмірі 179 838, 15 грн., фінансових санкцій у розмірі 950,67 грн. та пені у розмірі 107,34 грн., яка разом складає - 180 896, 16 грн.
Постанова прийнята у нарадчій кімнаті та проголошено її вступну та резолютивну частину 18 вересня 2012 року в присутності представника позивача.
Постанова виготовлена у повному обсязі 24 вересня 2012 року.
Постанова набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 254 КАС України, і може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецькій окружний адміністративний суд у порядку, визначеному статтею 186 КАС України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Грищенко Є.І.