Постанова від 15.08.2012 по справі 0670/5048/12

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

справа № 0670/5048/12

категорія 10.1

15 серпня 2012 р. м. Житомир

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Нагірняк М.Ф. ,

при секретарі - Янушевській В.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу

за позовом Управління Пенсійного фонду України в Ружинському районі Житомирської області

до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Ружинському районі

про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити дії,-

встановив:

Управління Пенсійного фонду України в Ружинському районі Житомирської області звернулося з позовом до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань в Ружинському районі Житомирської області про визнання незаконними дії щодо відмови в узгодженні суми в розмірі 2514,00грн, що підлягають відшкодуванню за квітень - червень 2012року, що були виплачені в квітні - червні 2012року у вигляді пенсії ОСОБА_1. Позовні вимоги обґрунтовані відмовою Відповідача при проведенні звірок витрат за квітень - червень 2012року Пенсійного фонду України по особовим справам потерпілих, яким виплачена пенсія по інвалідності.

В судове засідання представник Позивача не прибув і направив суду клопотання про розгляд справи без його участі та підтримання позовних вимог в повному обсязі.

Представник Відповідача в судовому засіданні проти позову заперечила та пояснила, взаємовідносини територіальних управлінь Пенсійного фонду та Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань із зазначених питань регламентовані Порядком відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, затвердженого спільною постановою правління Пенсійного Фонду України та правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 04.03.2003 року № 5-4/4. Відповідно до вказаного Порядку щомісячно були проведені звірки щодо відшкодування витрат на виплату та доставку пенсій відносно потерпілих осіб. В ході таких щомісячних звірок було встановлено відсутність підстав для відшкодування основної пенсії ОСОБА_1, так як Акт форми Н-1 про нещасний випадок по вказаному потерпілому не затверджений гербовою печаткою підприємства, на ньому відсутні підписи відповідних посадових осіб. За таких обставин зазначений Акт не відповідає вимогам чинного законодавства і не може підтверджувати про нещасний випадок на виробництві, а тому відсутні підстави для відшкодування таких витрат.

Враховуючи неявку представника Позивача та відсутність потреби заслуховувати свідків та експертів, суд розглянув матеріали справи в порядку письмового провадження. Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника Відповідача суд приходить до висновку, що позов не підлягає задоволенню з таких підстав .

Пенсійне забезпечення громадян України відповідно до вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення" здійснюється органами Пенсійного фонду України. Призначення та виплата пенсій, в тому числі пенсій по інвалідності внаслідок трудового каліцтва або професійного захворювання здійснюється також органами Пенсійного Фонду.

З набранням чинності Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності", обов'язок відшкодування шкоди, заподіяної працівникові внаслідок ушкодження здоров'я або у разі його смерті при настанні страхового випадку, покладено на Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України.

Спільною постановою правління Пенсійного Фонду України та правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 04.03.2003 року № 5-4/4 ( із змінами та доповненнями) затверджено Порядок відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання (надалі-Порядок). В даному Порядку визначений механізм погодження, види пенсій та види витрат, що підлягають відшкодуванню безпосередньо на централізованому рівні Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України.

Порядок чітко визначає і розмежовує повноваження Позивача та Відповідача як учасників звірки витрат за особовими справами потерпілих та складання акта щомісячної звірки витрат за особовими справами потерпілих, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання (додаток 3), у якому визначають загальну суму витрат, що підлягає відшкодуванню. Акт звірки - це звіряння відповідних даних, який передбачає перевірку та узгодження певної інформації, в ньому зазначається позиція кожної із сторін по всім даним, що зазначаються в такому акті.

Відповідно до п.5 Порядку на територіальні відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, до яких відноситься і Відповідач по справі, не покладено обов'язку автоматичного погодження з позицією територіального управління Пенсійного Фонду України, Позивача по справі, щодо загальної суми витрат, що підлягає відшкодуванню. Більш того, як свідчить додаток № 3 до Порядку, саме Відповідач по справі наділений правом перевірки тих даних, які в акті щомісячної звірки приводить Позивач. Так, в тексті Акту щомісячної звірки прямо зазначається, що Позивач саме підготував відповідні дані, а Відповідач їх перевірив.

Суд приходить до висновку, що доводи Позивача щодо обов'язку Відповідача автоматично погоджуватися з позицією Позивача при щомісячних звірках зазначених вище даних по витратам, що підлягають відшкодуванню, не відповідають вимогам чинного законодавства і прямо протирічать правовим нормам Порядку і додатку № 3 до нього. Судом безспірно установлено, що уповноважена особа Відповідача підписала акти звірок відносно 34 із 35 осіб за квітень, травень та за червень 2012 року, її підпис скріплений печаткою. Цей факт сторонами визнається і підтверджується проведенням розрахунків на підставі підписаних актів.

Безспірно, виходячи із правової природи ст.24 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" Позивач має право на відшкодування певних витрат за рахунок Відповідача в добровільному порядку або шляхом звернення до суду з відповідним позовом про стягнення спірних сум.

Разом з тим, як вбачається із матеріалів справи ( протоколами та таблицями розбіжностей по підписанню актів за квітень - червень 2012року) Відповідач не погодився прийняти до заліку для відшкодування за вказаний період весь розмір основної пенсії ОСОБА_1 та витрат на їх доставку.

Суд також визнає обґрунтованими доводи представника Відповідача, що в розумінні вимог ст.ст.14,21 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" виплати за рахунок Фонду здійснюються лише у разі настання страхового випадку . Відсутність належними чином оформленого Акту форми Н-1 відносно потерпілого ОСОБА_1 не дають підстав для визнання наявності певного такого страхового випадку відносно вказаної особи, тим самим виключають можливість здійснення відповідних виплат (пенсії та витрат на її доставку) саме за рахунок Фонду соціального страхування від нещасних випадків, а не за рахунок інших джерел.

На підставі викладеного суд приходить до висновку, що всупереч вимогам ст.71 КАС України Позивач не навів докази в обґрунтування наявності передбачених чинним законодавством підстав для зобов'язання Відповідача вчинити певні дії щодо узгодження загальної суми витрат на виплату пенсії ОСОБА_1 за квітень - червень 2012року в сумі 2514,00грн. та включити їх в акти щомісячних звірок. А тому позовні вимоги Позивача є безпідставними та задоволенню не підлягають.

Відповідно до вимог ст.94 КАС України, судові витрати стягненню не підлягають.

Керуючись вимогами Закону України "Про пенсійне забезпечення", Закону України " Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності", ст.ст.86, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд

постановив:

Відмовити в задоволенні позову Управління Пенсійного фонду України в Ружинському районі Житомирської області до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань в Ружинському районі Житомирської області.

Постанова суду може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня отримання її копії.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Житомирського апеляційного адміністративного суду.

Головуючий суддя М.Ф. Нагірняк