Постанова від 28.08.2012 по справі 0670/5157/12

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

справа № 0670/5157/12

категорія 10.3.2

28 серпня 2012 р. м. Житомир

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Нагірняк М.Ф. ,

при секретарі - Янушевській В.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4

до Народицької районної державної адміністрації

про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.,-

встановив:

ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 та ОСОБА_4 звернулися з позовом до Народицької районної державної адміністрації про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.

В судовому засіданні Позивачі свої позовні вимоги підтримали в повному обсязі і пояснили, що вони цілою родиною до аварії на Чорнобільській АЕС та після неї постійно проживали та проживають в с.Межиліска Народицького району Житомирської області. Вказаний населений пункт віднесено до зони обов'язкового (безумовного) відселення. Як пояснили Позивачі, вони та неповнолітні ОСОБА_5 і ОСОБА_6 мають гарантоване державою право на переселення в чисту зону. Незважаючи на це, Народицька районна державна адміністрація систематично їм відмовляє у включенні у відповідні списки для переселення в чисту зону, пояснюючи, що нібито Позивачі раніше відмовилися від ордера на отримання житла в чистій зоні. За твердженням Позивачів їм ніхто ніколи не повідомляв про наявність ордера на конкретне житло, їм навіть не повідомляли про те, що їх включали в списки для переселення.

Представник Відповідача проти позову заперечив і зазначив, що Позивачі раніше були включені в списки для переселення в с.Лазарівку Брусилівського району, але в установлений місячний термін не отримали ордера на відповідне житло. Згідно пояснень представника Відповідача, жодних офіційних документів про те, що Позивачів повідомляли про включення у відповідні списки для переселення в чисту зону та про їх (Позивачів) відмову від отримання ордера на житло не має.

Розглянувши подані документи та матеріали, заслухавши пояснення Позивачів, представника Відповідача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення на них, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню за таких підстав.

Спірні правовідносини, що виникли між сторонами по даній справі щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення регулюються Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (надалі - Закон).

За приписами ст.4 Закону населення, яке проживає у зоні безумовного (обов'язкового) відселення, підлягає обов'язковому відселенню.

Порядок відселення та самостійного переселення визначається Кабінетом Міністрів України.

В судовому засіданні безспірно встановлено, та не заперечується представником Відповідача. що Позивачі по даній справі, ОСОБА_2, ОСОБА_1, ОСОБА_4 і ОСОБА_3 до аварії на Чорнобільській АЕС та після неї постійно проживають в с.Межиліска Народицького району Житомирської області. З дня свого народження в родині Позивачів в цьому ж населеному пункті проживають неповнолітні ОСОБА_5 і ОСОБА_6.

Відповідно до положень Постанови Кабінету Міністрів Української РСР від 23 липня 1991 р. N 106 "Про організацію виконання постанов Верховної Ради Української РСР про порядок введення в дію законів Української РСР "Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи" та "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"" с.Межиліска Народицького району Житомирської області віднесено до зони безумовного (обов'язкового) відселення.

Порядок відселення та самостійного переселення громадян з територій, що зазнали радіоактивного забруднення внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, затверджено Постановою КМ України від 16 грудня 1992 р. N 706.

Відповідно до положень п.1 даного Порядку громадяни, які проживають у населених пунктах, віднесених до зони безумовного (обов'язкового) відселення, відселяються організовано у збудовані з цією метою будинки (квартири).

За приписами п.2 цього ж Порядку списки громадян, які відселяються організовано, складаються районними державними адміністраціями, виконкомами міських (міст обласного підпорядкування) Рад народних депутатів за місцем проживання на підставі їхніх заяв і затверджуються обласними державними адміністраціями.

Згідно з цими списками районні державні адміністрації, виконкоми міських (міст обласного підпорядкування) Рад народних депутатів за місцем переселення громадян видають ордери на житло.

Громадянин зобов'язаний отримати ордер на житло, яке йому надається, протягом місяця з моменту його офіційного повідомлення.

Як зазначено в ч.2 ст.71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Всупереч зазначеним вимогам представник Відповідача, Народицької районної державної адміністрації, заперечуючи проти даного позову, не надав суду жодних доказів того, що саме на підставі заяв Позивачів були складені списки громадян, які організовано відселялися в с.Лазарівку Брусилівського району.

Представник Відповідача не надав суду жодних доказів того, що Позивачів було офіційно повідомлено про те, що вони (Позивачі) включені в такий список організованого переселення в с.Лазарівку Брусилівського району.

Представник Відповідача не надав суду жодних доказів того, що відносно Позивачів оформлявся ордер на житло в с.Лазарівці Брусилівського району чи іншій чистій зоні.

Представник Відповідача не надав суду жодних доказів того, що Позивачі офіційно повідомлялися про необхідність отримання ордеру на таке житло.

Більш того, в судовому засіданні безспірно встановлено, що Позивачам ордер на житло в с.Лазарівка Брусилівського району не видавався, що підтверджується відповідною довідкою виконавчого комітету Лазарівської сільської ради.

Зазначене свідчить про протиправність дій Відповідача щодо не включення ОСОБА_2, ОСОБА_1, ОСОБА_4, ОСОБА_3 та неповнолітніх ОСОБА_5 і ОСОБА_6 у списки громадян для переселення у чисту зону.

Таким чином, суд приходить до висновку, що законні права Позивачів та неповнолітніх ОСОБА_5 і ОСОБА_6 на безумовне (обов'язкове) відселення із зони радіоактивного забруднення є порушеними та підлягають судовому захисту, а позовні вимоги - задоволенню.

Керуючись ст.ст.2,86,94,159-163,167,186,254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

постановив:

Позов задовольнити. Визнати протиправними дії Народицької районної державної адміністрації щодо не включення ОСОБА_2, ОСОБА_1, ОСОБА_4, ОСОБА_3 та неповнолітніх ОСОБА_5 і ОСОБА_6 у списки громадян для переселення у чисту зону.

Зобов'язати Народицьку районну державну адміністрацію включити ОСОБА_2, ОСОБА_1, ОСОБА_4, ОСОБА_3 та неповнолітніх ОСОБА_5 і ОСОБА_6 у списки громадян для переселення у чисту зону.

Постанова суду може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня отримання копії повного тексту постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Житомирського апеляційного адміністративного суду.

Головуючий суддя М.Ф. Нагірняк

Повний текст постанови виготовлено: 31 серпня 2012 р.