Постанова від 27.09.2012 по справі 1170/2а-3168/12

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 вересня 2012 року Справа № 1170/2а-3168/12

Кіровоградський окружний адміністративний суд

у складі: головуючого -судді Кармазиної Т.М.,

суддів -Брегея Р.І., Притули К.М.,

за участю секретаря -Сириці І.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Кіровограді справу за адміністративним позовом кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №101 ОСОБА_1 до окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №101 про визнання протиправною та скасування постанови, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просить визнати протиправною та скасувати постанову окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №101 від 21 вересня 2012 року №18 „Про проведення жеребкування щодо включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій з виборів народних депутатів"; а також зобов'язати відповідача провести жеребкування щодо включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій з виборів народних депутатів у одномандатному виборчому окрузі №101 у відповідності до вимог чинного законодавства України.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що відповідачем порушено Порядок проведення жеребкування щодо включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій з виборів народних депутатів, а саме пунктів 11, 13 та 15. Так позивач зазначає про те, що відповідачем не складено список кандидатур, які відповідають вимогам Закону «Про вибори народних депутатів України»та можуть бути включені до складу дільничної виборчої комісії. Не було визначено особу з числа спеціалістів, експертів та технічних працівників для виконання технічної роботи (вкидання жеребків у пристрій, його обертання, розкриття конвертів, тощо). Крім того, вказує на те, що відповідачем не було проведено жеребкування для кожної виборчої комісії, не оголошено прізвища осіб, які включаються до складу комісії за результатами жеребкування.

В судовому засіданні представник позивача підтримав вимоги позовної заяви та просив суд задовольнити позов в повному обсязі з підстав, зазначених в ньому, а також зазначив, що ще одним з порушень при проведенні жеребкування окружною виборчою комісією, було те, що номери, які згідно постанови ЦВК мали бути нанесені на жеребки від кандидатур на посади членів дільничної виборчої комісії, відповідали номерам суб'єктів подання кандидатур.

Представник відповідача позовні вимоги не визнав, просив суд відмовити в задоволенні позову в повному обсязі з тих підстав, що процедура жеребкування відбулась з дотриманням приписів Постанови Центральної виборчої комісії №88 від 17 травня 2012 року, із змінами внесеними Постановою №895 від 13 вересня 2012 року, якою визначений Порядок проведення жеребкування щодо включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій з виборів народних депутатів України.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши письмові докази у справі, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, виходячи з наступних підстав.

Відповідно частини 1 статті 172 КАС України, право оскаржувати рішення, дії чи бездіяльність виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій мають суб'єкти відповідного виборчого процесу (крім виборчої комісії), а також ініціативна група референдуму, інші суб'єкти ініціювання референдуму.

Судом встановлено, що Постановою Центральної Виборчої Комісії України №203 від 08 серпня 2012 р. ОСОБА_1 зареєстровано кандидатом у народні депутати України, висунутого політичною партією Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина", в одномандатному виборчому окрузі №101 та згідно п.4 ч.1 ст.12 Закону України "Про вибори народних депутатів України" від 17.11.2011р. № 4061-VI (далі Закон № 4061-VI) є суб'єктом виборчого процесу.

Підготовку та проведення виборів депутатів здійснюють виборчі комісії, які, відповідно до статті 25 Закону № 4061-VI, є спеціальними колегіальними органами, уповноваженими організовувати підготовку та проведення виборів депутатів і забезпечувати додержання та однакове застосування законодавства України про вибори депутатів.

Організація роботи виборчої комісії врегульована статтею 33 Закону № 4061-VI, де зазначено, що виборча комісія є колегіальним органом. Основною формою роботи виборчої комісії є засідання, яке скликається головою комісії, в разі його відсутності - заступником голови, а в разі відсутності голови та його заступника - секретарем комісії. Засідання виборчої комісії є повноважним за умови присутності більше половини членів комісії від складу цієї комісії.

Статтею 31 Закону № 4061-VI встановлені повноваження окружної виборчої комісії, зокрема, окружна виборча комісія утворює дільничні виборчі комісії відповідно до цього Закону, крім випадку, передбаченого у частині тринадцятій статті 28 цього Закону.

Порядок утворення дільничної виборчої комісії передбачено ст.28 Закону України № 4061-VI.

Так, відповідно до вказаної норми, дільнична виборча комісія утворюється відповідною окружною виборчою комісією не пізніш як за тридцять один день до дня голосування у складі голови, заступника голови, секретаря та інших членів комісії.

Дільнична виборча комісія утворюється у складі:

1) для малих дільниць - 10-18 осіб;

2) для середніх дільниць - 14-20 осіб;

3) для великих дільниць - 18-24 особи.

На виборчих дільницях, де кількість виборців не перевищує п'ятдесяти осіб, дільнична виборча комісія може утворюватися у складі голови, секретаря та двох - чотирьох членів комісії.

Право подання кандидатур до складу дільничних виборчих комісій мають суб'єкти подання, зазначені у частині другій статті 27 цього Закону (1- політична партія, депутатська фракція якої зареєстрована в Апараті Верховної Ради України поточного скликання; 2- політичні партії - суб'єкти виборчого процесу), та кандидати у депутати у відповідному одномандатному окрузі.

До складу дільничної виборчої комісії звичайної чи спеціальної виборчої дільниці, за винятком випадків, передбачених частиною дванадцятою цієї статті, обов'язково включаються (за наявності відповідного подання) по одному представнику суб'єкта подання, зазначеного у пункті 1 частини другої статті 27 цього Закону. Не більше ніж по одному представнику від суб'єктів подання, зазначених у пункті 2 частини другої статті 27 цього Закону, та кандидатів у депутати у відповідному одномандатному окрузі включаються до складу дільничної виборчої комісії шляхом жеребкування, що проводиться окружною виборчою комісією не пізніш як на третій день після закінчення строку внесення подань, зазначених у частині шостій цієї статті, в порядку, визначеному Центральною виборчою комісією. Кандидатури, внесені до складу дільничної виборчої комісії, можуть бути відхилені лише з підстав їх невідповідності вимогам, встановленим статтею 26 цього Закону, або застосування механізму жеребкування, передбаченого цією частиною, а також внесення подання з порушенням вимог частин шостої, сьомої, дев'ятої цієї статті.

Суб'єкт подання кандидатур до складу дільничних виборчих комісій не пізніш як за тридцять дев'ять днів до дня голосування подає до відповідної окружної виборчої комісії на паперових носіях та в електронному вигляді за формою, затвердженою Центральною виборчою комісією, список осіб від цього суб'єкта подання, не більше однієї кандидатури до однієї виборчої комісії, для включення їх до складу відповідних дільничних виборчих комісій. У поданні зазначаються особи, запропоновані відповідним суб'єктом подання на посаду голови, заступника голови та секретаря виборчої комісії. Подання від партії підписується керівником партії (або особою, яка виконує його повноваження) та скріплюється печаткою цієї партії. Подання від кандидата у депутати вносяться за підписом відповідного кандидата у депутати.

Механізм проведення жеребкування щодо включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій з виборів народних депутатів України визначає Порядок проведення жеребкування щодо включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій з виборів народних депутатів України, затверджений Постановою Центральної виборчої комісії №88 від 17 травня 2012р., із змінами і доповненнями, внесеними Постановою №895 від 13 вересня 2012 року (далі по тексту -Порядок)

Так, згідно п.4 Порядку суб'єктами подання кандидатур до складу дільничних виборчих комісій звичайних та спеціальних виборчих дільниць (далі -суб'єкт подання) є:

1) політична партія, депутатська фракція якої зареєстрована в Апараті Верховної Ради України поточного скликання (на чергових виборах народних депутатів України 2012 року -депутатські фракції, про сформування та реєстрацію яких у Верховній Раді України шостого скликання було оголошено на пленарному засіданні);

2) політичні партії - суб'єкти виборчого процесу;

3) кандидати у депутати у відповідному одномандатному виборчому окрузі.

За наявності відповідного подання та за умови його відповідності вимогам Закону до складу дільничної виборчої комісії звичайної, спеціальної виборчої дільниці (за винятком випадків, коли спеціальна виборча дільниця утворена на судні, яке в день голосування перебуває у плаванні під Державним Прапором України, на полярній станції України) включаються: по одній кандидатурі від суб'єктів подання, зазначених у підпункті 1 пункту 4 цього Порядку, -обов'язково; не більше ніж по одній кандидатурі від суб'єктів подання, зазначених у підпунктах 2, 3 пункту 4 цього Порядку, -шляхом жеребкування, що проводиться окружною виборчою комісією на її засіданні не пізніш як на третій день після закінчення строку внесення відповідних подань. (п.6 Порядку)

Жеребкування проводиться у разі, якщо кількість внесених кандидатур, які відповідають вимогам Закону і можуть включатися до складу відповідної дільничної виборчої комісії шляхом жеребкування, є більшою ніж кількість вакантних місць у складі цієї комісії, щодо заповнення яких проводиться жеребкування. (п.9 Порядку)

Відповідно до п.11 Порядку для проведення жеребкування окремо для кожної дільничної виборчої комісії складається у вигляді таблиці список кандидатур, які відповідають вимогам Закону та можуть бути включені до її складу шляхом жеребкування. До такого списку включаються кандидатури із зазначенням порядкового номера кожної з них, визначеного за датою та часом надходження подання до окружної виборчої комісії (для виборчих комісій звичайних, спеціальних виборчих дільниць) або до Центральної виборчої комісії (для дільничних виборчих комісій закордонних виборчих дільниць), їх прізвищ, власних імен (усіх власних імен), по батькові (за наявності), суб'єкта їх подання (для політичної партії -її повна назва, для кандидата у депутати у відповідному одномандатному виборчому окрузі -прізвище, власне ім'я (усі власні імена), по батькові (за наявності). Список також містить графу для фіксації результатів жеребкування шляхом проставлення проти кандидатур, які включаються до складу комісії за результатами жеребкування, відповідної відмітки.

Пунктом 12 Порядку встановлено, що жеребкування проводиться на засіданні виборчої комісії.

Жеребкування проводиться за допомогою барабана, скриньки або іншого пристрою, який дає змогу провести жеребкування (далі -пристрій), з використанням однакових за розміром та кольором аркушів паперу, карток, кульок тощо (далі -жеребки), з нанесенням на кожному жеребку одного з порядкових номерів згідно зі списком кандидатур, які відповідають вимогам Закону та можуть бути включені до складу комісії шляхом жеребкування.

Кількість жеребків повинна дорівнювати найбільшій кількості кандидатур, запропонованих для включення до складу цих дільничних виборчих комісій.

Відповідно до п.15 Порядку згідно із встановленою жеребкуванням черговістю визначається послідовність включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій.

Особи, що внесені до списків кандидатур до складу дільничних виборчих комісій під номерами, зазначеними у відомості, підлягають включенню до складу дільничних виборчих комісій у черговості, визначеній жеребкуванням.

Для цього два визначені для опрацювання результатів жеребкування члени окружної виборчої комісії (працівники Секретаріату Центральної виборчої комісії) послідовно щодо кожної дільничної виборчої комісії в порядку черговості, визначеної жеребкуванням, встановлюють у списку кандидатур до складу відповідної дільничної виборчої комісії наявність кандидатури за відповідним номером і у графі для фіксації результатів жеребкування проти зазначеної кандидатури роблять відповідну відмітку.

Після заповнення усіх вакантних місць у складі відповідної дільничної комісії список передається головуючому на засіданні виборчої комісії, який оголошує прізвища осіб, які включаються до складу комісії за результатами жеребкування, зазначаючи суб'єктів їх подання.

Під час оголошення головуючим списку кандидатур, які включаються до складу однієї дільничної виборчої комісії, процедура опрацювання результатів жеребкування членами окружної виборчої комісії (працівниками Секретаріату Центральної виборчої комісії) продовжується щодо наступних комісій.

Проаналізувавши вищенаведені норми, суд зазначає, що ані Законом України «Про вибори народних депутатів України», ані Порядком проведення жеребкування щодо включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій з виборів народних депутатів України не встановлено прямої норми, яка передбачає, що окружною виборчою комісією жеребкування щодо включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій з виборів народних депутатів України має проводитись окремо по кожній дільничній виборчій комісії.

Як вбачається із протоколу засідання окружної виборчої комісії №5 від 21 вересня 2012 року, на порядку денному розглядалося питання стосовно проведення жеребкування. (а.с.41-42)

Як зазначено представником відповідача, станом на 18 вересня 2012 року (останній день подання кандидатур до складу дільничних виборчих комісій) до окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №101 надійшли подання від 52 суб'єктів подання кандидатур. Також зазначав, що окружною виборчою комісією до початку процедури жеребкування складено список суб'єктів подання кандидатур до складу дільничних виборчих комісій. Відповідно до зазначеного списку, усім цим суб'єктам присвоєно порядковий номер, що відповідав даті та часу внесення ними подань до окружної виборчої комісії. При цьому, представник відповідача зазначав, що дані списки є списками кандидатур в розумінні п.12 Порядку.

Крім того, представник відповідача в судовому засіданні зазначив, що надати усі списки по усім дільничним виборчим комісіям не має технічної можливості, представник позивача був присутній на засіданні комісії 21.09.2012р. і мав можливість ознайомитися з ними до початку жеребкування.

Судом встановлено та не заперечувалося представником позивача в судовому засіданні, що відповідачем до початку жеребкування було складено єдиний список у вигляді таблиці до якого було включено усіх 52 суб'єктів подання кандидатур, із зазначенням порядкового номеру кожного із суб'єктів, визначеного за датою та часом надходження подання до окружної виборчої комісії. (а.с.32-34)

Під час проведення жеребкування 21 вересня 2012 року до барабану було вкинуто 47 карток (жеребки), що відповідало кількості суб'єктів подання кандидатур до складу дільничних виборчих комісій, які приймають участь у жеребкуванні (за виключенням фракцій). При цьому представник відповідача зазначала, що максимальна кількість кандидатур, яка була запропонована для включення до дільничної виборчої комісії - 52 особи, що відповідає вимогам п.12 Порядку.

Дії вчинені при проведенні жеребкування занесено до протоколу засідання окружної виборчої комісії №5 від 21.09.2012р..

В ході жеребкування член виборчої комісії, яка здійснювала технічне виймання жеребків із барабану, припинила відповідне виймання жеребків після заповнення усіх вакантних місць у дільничних виборчих комісіях.

Згідно п.8 Порядку кількість місць, на які включаються кандидатури шляхом жеребкування (далі - вакантні місця), визначається окремо для кожної дільничної виборчої комісії знаходженням різниці між максимально можливою кількістю членів цієї комісії, зазначеною у пунктах 2 та 3 цього Порядку, та кількістю кандидатур, що обов'язково включаються до складу цієї комісії.

Таким чином, суд вважає, що з огляду на максимальну граничну кількість осіб, які можуть бути включені до складу дільничної виборчої комісії, яка складає відповідно до п.3 ч.2 ст.28 Закону - 24 особи, а також з огляду на кількість представників від суб'єктів подання, які обов'язково включаються до складу дільничної виборчої комісії, кількість вакантних місць в розумінні Порядку, які підлягають заповненню шляхом жеребкування, становить 19 (24-5).

Відповідно до п.16 Порядку, жеребкування щодо включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій завершується після заповнення вакантних місць у всіх дільничних виборчих комісіях.

Враховуючи викладене суд вважає, що завершення жеребкування після виймання 19 жеребка, яким і заповнилось останнє вакантне місце у всіх дільничних виборчих комісіях, здійснено членом комісії у відповідності до п.16 Порядку, а тому є правомірним.

Судом також встановлено, що 21 вересня 2012 року окружною виборчою комісією з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №101 було прийнято постанову № 19 «Про проведення жеребкування щодо включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій з виборів народних депутатів України». (а.с.41-42)

Як зазначено у даній постанові, у відповідності до Постанови ЦВК від 13.09.2012р., Закону України «Про вибори народних депутатів України», протоколу засідання, затверджено результати жеребкування щодо включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій за фракціями та номери інших суб'єктів подання, які випали при жеребкуванні.

Тобто оскаржуваною постановою, окружною виборчою комісією затверджено лише те, що проведено жеребкування та визначено суб'єктів подання від яких кандидатури будуть включені до складу дільничних виборчих комісій, а не склад цих комісій з зазначенням прізвищ, власних імен (усіх власних імен), по батькові (за наявності) кандидатур, суб'єкта їх подання (для політичної партії -її повна назва, для кандидата у депутати у відповідному одномандатному виборчому окрузі -прізвище, власне ім'я (усі власні імена), по батькові (за наявності).

Як вбачається з протоколу засідання №5 від 21 вересня 2012 року, головуючою було запропоновано членам комісії затвердити склад дільничних виборчих комісій з виборів народних депутатів України у відповідності до проведеного жеребкування та за це питання проголосувало 14 членів комісії.

Наданий та досліджений в судовому засіданні відеозапис не відтворює повністю до кінця засідання окружної виборчої комісії, яке відбулося 21 вересня 2012 року, а тому не може бути прийнятий судом як доказ тих подій, які відбулися після закінчення відеозапису.

Більш того, з огляду на результат даного голосування, який становить 14:2 (14 -за, 2 - утримались відповідно), членам комісії було зрозуміло питання, яке поставлено на вирішення та результат голосування по якому зафіксовано у протоколі, а тому суд вважає, що посилання представника позивача про те, що прийняття постанови про проведення жеребкування не ставилося на обговорення членів комісії та з цього питання не було прийнято рішення, є безпідставним та спростовується доказами, які містяться в матеріалах справи. (а.с.38-40)

Що стосується посилання позивача на порушення відповідачем п.13 Порядку, а саме що відповідачем не було визначено особу з числа спеціалістів, експертів та технічних працівників для виконання технічної роботи (вкидання жеребків у пристрій, його обертання, розкриття конвертів тощо) та вищевказані функції виконував член окружної виборчої комісії, суд зазначає наступне.

У відповідності п.13 Порядку окружною виборчою комісією до проведення процедури жеребкування визначаються: член комісії для фіксування результатів жеребкування; член комісії або особа з числа спеціалістів, експертів та технічних працівників для діставання жеребків із пристрою, оголошення та демонстрації присутнім на засіданні комісії нанесеного на кожному жеребку порядкового номера; особа з числа спеціалістів, експертів та технічних працівників для виконання технічної роботи (вкидання жеребків у пристрій, його обертання, розкриття конвертів тощо); два члени комісії для опрацювання результатів жеребкування.

Частиною 17 статті 33 Закону № 4061-VI передбачено, що для організаційного, правового, технічного забезпечення здійснення повноважень, передбачених цим Законом, виборча комісія може залучати, на підставі цивільно-правових угод, відповідних спеціалістів, експертів та технічних працівників.

З аналізу вищенаведеного положення вбачається, що технічні працівники не приймають безпосередню участь у жеребкуванні, а лише виконують технічну роботу, до того ж, згідно вищенаведеного Порядку не заборонено виконувати таку технічну роботу також і членам окружних комісій.

Як встановлено в судовому засіданні, та не заперечується сторонами, 21.09.2012р. жеребки з пристрою діставав член комісії, жеребки демонструвались та оголошувались нанесені на них номери, й повідомляли про суб'єкта подання кандидатур. Наведене підтверджується і відеозаписом, зробленим позивачем, долученим ним до матеріалів позову та переглянутим судом під час судового розгляду.

Як свідчить зміст протоколу відповідача від 21.09.2012р. №5, після заповнення вакантних місць у всіх дільничних виборчих комісіях одномандатного виборчого округу №101, жеребкування щодо включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій було завершено, що свідчить про результат жеребкування, а саме про те, що воно відбулося.

Отже, судом не встановлено порушення законодавства про вибори, а відтак в задоволенні позову належить відмовити.

Статтею 4 Закону України "Про судовий збір" від 8 липня 2011 р. №3674-УІ передбачено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі. За подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру справляється судовий збір 0,03 розміру мінімальної заробітної плати.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, колегія суддів встановила, що такі не понесені, оскільки в силу частини 9 статті 172 КАС України, суд приймає позовну заяву щодо рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму або члена відповідної комісії до розгляду незалежно від сплати судового збору. У разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом, а відтак судовий збір у розмірі 32,19 грн. належить стягнути з позивача.

Керуючись ст.ст. 86, 94, 159-163, 167, 172, 177 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову -відмовити.

Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 32,19 грн.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі її апеляційного оскарження -з моменту проголошення рішення суду апеляційної інстанції.

Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції у дводенний строк з дня проголошення постанови.

Головуючий суддя підпис Т.М.Кармазина

Судді підпис Р.І.Брегей

підпис К.М.Притула

З оригіналом згідно:

Суддя Кіровоградського окружного

адміністративного суду Т.М.Кармазина