Ухвала від 28.09.2012 по справі 2а-4532/12/1070

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про залишення позовної заяви без розгляду

28 вересня 2012 року 2а-4532/12/1070

Суддя Київського окружного адміністративного суду Колеснікова І.С., розглянувши матеріали адміністративної справи

за позовом кандидата в народні депутати України ОСОБА_1

доОкружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 98

провизнання дій протиправними, скасування рішень та зобов'язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

27 вересня 2012 року о 19 годині 30 хвилин кандидат в народні депутати України ОСОБА_1 (надалі - позивач) звернувся до Київського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 98 (надалі - відповідач) про визнання протиправними дій відповідача по підготовці та проведенню засідання щодо жеребкування до складу ДВК та затвердження його результатів; визнання недійсним результатів жеребкування щодо включення кандидатур до складу ДВК; визнання протиправним та скасування рішення про утворення ДВК; зобов'язання відповідача провести жеребкування щодо включення кандидатур до складу ДВК з виборів народних депутатів України, запропонованих до складу ДВК, які відповідають вимогам Закону та можуть бути включені до її складу шляхом жеребкування та прийняття рішення про створення ДВК.

Одночасно з позовною заявою позивачем подано клопотання про забезпечення доказів.

Відповідно до приписів статті 107 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи належить позовну заяву розглядати в порядку адміністративного судочинства і чи немає інших підстав для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.

Розглянувши позовну заяву та додані до неї матеріали суд дійшов висновку, що даний позов підлягає залишенню без розгляду, виходячи з такого.

В силу положень частини першої статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України, адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Особливості провадження у справах щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій, зокрема, спеціальні строки звернення до суду з таким позовом, передбачені статтею 172 Кодексу адміністративного судочинства України.

Так, відповідно до частини шостої зазначеної статті, позовні заяви щодо рішень, дій чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму, членів цих комісій може бути подано до адміністративного суду у п'ятиденний строк з дня прийняття рішення, вчинення дії або допущення бездіяльності.

Перебіг процесуального строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов'язано його початок (частина перша статті 103 Кодексу адміністративного судочинства України).

Відповідно до приписів статті 179 Кодексу адміністративного судочинства України, днем подання позовної заяви, апеляційної скарги є день їх надходження до відповідного суду.

Зі змісту позовної заяви та доданих до неї матеріалів вбачається, що позивач оскаржує дії окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 98, вчинені у ході підготовки та проведення засідання, на якому відбулося жеребкування щодо включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій з виборів народних депутатів України і, як наслідок, просить визнати недійсними результати жеребкування щодо включення кандидатур до складу ДВК, скасування рішення про утворення ДВК та зобов'язати відповідача провести повторне жеребкування щодо включення кандидатур до складу ДВК.

Як то зазначено у позовній заяві, засідання із жеребкування призначено відповідачем на 21.09.2012 о 17 годині 00 хвилин, між тим, як зазначає позивач, фактично оголошення результатів жеребкування кандидатур до складу ДВК та прийняття відповідного рішення відбулося 22.09.2012.

Досліджуючи питання щодо дотримання позивачем процесуальних строків на звернення із позовом до суду суд звертає увагу на таке.

Основні засади, організація і порядок проведення виборів народних депутатів України визначені Законом України «Про вибори народних депутатів України»від 17.11.2011 № 4061-VI (надалі - Закон України від 17.11.2011 № 4061-VI).

Відповідно до частини п'ятої статті 28 Закону України від 17.11.2011 № 4061-VI, жеребкування щодо визначення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій проводиться окружною виборчою комісією не пізніш як на третій день після закінчення строку внесення подань, зазначених у частині шостій цієї статті. Водночас, згідно частини шостої статті 28 Закону України від 17.11.2011 № 4061-VI, суб'єкт подання кандидатур до складу дільничних виборчих комісій не пізніш як за тридцять дев'ять днів до дня голосування подає до відповідної окружної виборчої комісії на паперових носіях та в електронному вигляді за формою, затвердженою Центральною виборчою комісією, список осіб від цього суб'єкта подання.

Таким чином, жеребкування щодо визначення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій проводиться окружною виборчою комісією не пізніш як на третій день після закінчення строку внесення подань, тобто до 21 вересня 2012 року включно.

Вказана обставина є загальновідомою інформацією, оскільки цей строк обчислюється у спосіб та у порядку, передбаченому нормативними актами України, які мають загальнодоступний характер та підлягають оприлюдненню, зокрема, Законом України «Про вибори народних депутатів України»від 17.11.2011 № 4061-VI.

Поряд із цим судом встановлено, що постанову «Про проведення жеребкування щодо включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій з виборів народних депутатів Україні», прийнято відповідачем 21.09.2012 о 23 годині 45 хвилин.

Відтак, матеріали позовної заяви містять відомості, датовані 21.09.2012, про завершення процедури жеребкування, визначення персонального складу ДВК та, відповідно, про обізнаність позивача із порушенням, на його думку, його прав.

Беручи до уваги наведене та ураховуючи те, що належних та допустимих доказів, які надавали б суду обчислювати процесуальний строк від іншої дати матеріали справи не містять, суд дійшов висновку, що позивач, починаючи з 21.09.2012, знав або повинен був дізнатися про порушення, на його думку, своїх прав.

Проте, до суду позивач звернувся лише 27.09.2012 о 19 годині 30 хвилин, що підтверджується штампом вхідної кореспонденції проставленому на позовній заяві, тобто з порушенням визначеного статтею 172 Кодексу адміністративного судочинства України строку звернення до адміністративного суду з позовом про оскарження рішень, дій або бездіяльності виборчої комісії.

Згідно з положеннями частини п'ятої статті 179 Кодексу адміністративного судочинства України, строки подання позовних заяв і апеляційних скарг, встановлені статтями 172 - 177 цього Кодексу, не може бути поновлено. Позовні заяви, апеляційні скарги, подані після закінчення цих строків, суд залишає без розгляду.

З огляду на зазначене та беручи до уваги ту обставину, що позовні вимоги в частині визнання недійсними результатів жеребкування щодо включення кандидатур до складу ДВК, скасування рішення про утворення ДВК та зобов'язання відповідача провести повторне жеребкування щодо включення кандидатур до складу ДВК фактично є похідними від вимоги про визнання протиправними дій відповідача по підготовці та проведенню засідання щодо жеребкування до складу ДВК, а також ураховуючи час прийняття постанови про проведення жеребкування щодо включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій з виборів народних депутатів Україні, - 21.09.2012 о 23 годині 45 хвилин, суд дійшов висновку, що адміністративний позов подано позивачем з порушенням строку на звернення до суду, що є підставою для залишення позовної заяви без розгляду.

Ураховуючи залишення позовної заяви без розгляду суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення клопотання позивача про забезпечення доказів.

Керуючись статтями 99, 160, 165, 172, 179 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

1. Залишити без розгляду позовну заяву кандидата в народні депутати України ОСОБА_1 до окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 98 про визнання протиправними дій відповідача по підготовці та проведенню засідання щодо жеребкування до складу ДВК та затвердження його результатів; визнання недійсним результатів жеребкування щодо включення кандидатур до складу ДВК; визнання протиправним та скасування рішення про утворення ДВК; зобов'язання відповідача провести жеребкування щодо включення кандидатур до складу ДВК з виборів народних депутатів України, запропонованих до складу ДВК, які відповідають вимогам Закону та можуть бути Повернути Всеукраїнській громадській організації «Конгрес сприяння захисту українських земель» з Державного бюджету України сплачений судовий збір у розмірі 32 (тридцять дві) грн. 19 коп.

2. Повернути кандидату в народні депутати України ОСОБА_1 з Державного бюджету України сплачений судовий збір у розмірі 140 (сто сорок) грн. 30 коп.

3. Копію ухвали про залишення позовної заяви без розгляду надіслати сторонам у справі. Позовну заяву з усіма доданими до неї матеріалами надіслати позивачеві невідкладно.

4. Повідомити осіб, визначених частиною десятою статті 172 Кодексу адміністративного судочинства України, про надходження позовної заяви та про ухвалене судом рішення.

Судові рішення за наслідками розгляду судами першої інстанції справ, визначених статтями 172-175 КАС України, набирають законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі їх апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.

Судові рішення за наслідками розгляду справ, визначених статтями 172-175 цього Кодексу, можуть бути оскаржені в апеляційному порядку у дводенний строк з дня їх проголошення.

Суддя Колеснікова І.С.