Категорія №8.1.5
Іменем України
24 вересня 2012 року Справа № 2а/1270/7034/2012
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Островської О.П.,
при секретарі - Тельдековій Н.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Алчевської об'єднаної державної податкової інспекції Луганської області Державної податкової служби до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу з орендної плати за землю у сумі 11 469,23 грн., -
12 вересня 2012 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Алчевської об'єднаної державної податкової інспекції в Луганській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу з орендної плати за землю у сумі 11 469,23 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що фізична особа-підприємець ОСОБА_1 зареєстрований Виконавчим комітетом Брянківської міської ради Луганської області, про що зроблено запис в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 02.03.2006 №2 385 017 0000 001642. Між Брянківською міською радою та фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 02.07.2008 року був укладений договір оренди земельної ділянки, згідно з яким орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку несільськогосподарського призначення - землі житлової та громадської забудови на підставі рішення 28 сесії міської ради від 29.05.2008 року №28/46, яка знаходиться у АДРЕСА_1, кадастровий номер земельної ділянки 4410500000:01:008:0045. Станом на 16.05.2012 року відповідач має податковий борг з орендної плати за землю з фізичних осіб в розмірі 11 469,23 грн. Податковий борг виник за період з 30.09.11 по 16.05.12 та складається з податкових зобов'язань нарахованих платником самостійно у поданій ним декларації з орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності №683 від 30.01.11 за серпень-грудень 2011 року та №659 від 20.02.12 за січень-березень 2012 року. Також відповідачу була нарахована пеня з орендної плати за землю на суму 651,37 грн. Згідно ст.6 ЗУ «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» Алчевська ОДПІ направила відповідачу першу податкову вимогу №1/47 від 06.02.2009 року, яка була отримана 15.10.09 року та другу податкову вимогу від 26.11.2009 року №2/220, яка була отримана відповідачем у цей же день. Позивач просить стягнути з відповідача суму податкового боргу з орендної плати за землю у загальній сумі 11 469,23 грн.
Представник позивача у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце слухання справи був повідомлений належним чином, надав суду заяву у якій позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просив задовольнити позовні вимоги, а справу розглянути без його участі.
Відповідач в судове засідання не прибув, про дату, час і місце розгляду справи був повідомлений належним чином, про причини неприбуття суд не повідомив, заперечень проти позову не надав.
Перевіривши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів та заперечень, оцінивши докази відповідно до вимог ст.69-72 Кодексу адміністративного судочинства України, суд прийшов до наступного.
Стаття 67 Конституції України передбачає, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», завданнями органів державної податкової служби, зокрема, є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством.
Відповідно до пунктів 1, 2, 11 статті 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції здійснюють контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів); забезпечують облік платників податків, інших платежів, правильність обчислення і своєчасність надходження цих податків, платежів, а також здійснюють реєстрацію фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів; подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Пунктом 20.1.28 ст. 20 Податкового кодексу України, який набрав чинності з 01.01.2011р., визначено, що органи державної податкової служби, окрім іншого, мають право стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом.
Згідно з п.87.11 ст. 87 Податкового кодексу України орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження.
Таким чином, позивач є органом державної влади, уповноваженим здійснювати функцію контролю за визначенням та сплатою платником податків, повноваження якого на звернення до суду із позовом про стягнення податкового боргу прямо визначені законодавством України.
Судом установлено, що відповідач ОСОБА_1 зареєстрований у якості фізичної особи-підприємця Виконавчим комітетом Брянківської міської ради Луганської області, про що 02.03.2006 до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців внесено запис № 2 385 017 0000 001642 (а.с.23).
01 січня 2011 року набув чинності Податковий Кодекс України, який встановлює перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства. Відповідно до п. 2 Прикінцевих положень Податкового кодексу України з 01.01.2011 року Закон України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» втратив чинність.
У зв'язку з тим, що правовідносини, щодо наслідків несплати податкового боргу виникли до набрання чинності Податковим Кодексом України 01.01.2011 і продовжуються після цього, суд приходить до висновку, що в даному випадку слід застосовувати норми Податкового кодексу України та норми Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».
Статтею 14 Податкового кодексу України наведено перелік основних понять, які використовуються у Податковому кодексі України, зокрема:
- грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності (підпункт 14.1.39 пункту 14.1);
- податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк) (підпункт 14.1.156 пункту 14.1);
- податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання (підпункту 14.1.175 пункту 14.1).
Згідно із статтею 16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний: вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів (підпункт 16.1.2 пункту 16.1 статті 16); подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів (підпункт 16.1.3 пункту 16.1 статті 16); сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи (підпункт 16.1.4 пункту 16.1 статті 16).
Згідно із пунктом 54.1 статті 54 Податкового кодексу України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом.
У відповідності із пунктом 49.18 статті 49 Податкового кодексу України податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює:
- календарному місяцю (у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків) - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця (підпункт 49.18.1);
- календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі в разі сплати квартальних або піврічних авансових внесків) - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя) (підпункт 49.18.2);
- календарному року, крім випадків, передбачених підпунктами 49.18.4 та 49.18.5 цього пункту - протягом 60 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року (підпункт 49.18.3);
- календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб - до 1 травня року, що настає за звітним (підпункт 49.18.4);
- календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб - підприємців - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року (підпункт 49.18.5).
Платник податків відповідно до пункту 57.1 статті 57 Податкового кодексу України зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Розділом ХІІІ Податкового кодексу України врегульовані питання, пов'язані з обчисленням та сплатою плати за землю.
Відповідно до ст. 269 Податкового кодексу України платниками податку (плата за землю) є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв), землекористувачі.
Підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Платником орендної плати є орендар земельної ділянки. Об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду. Податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог статей 285-287 цього розділу (ст. 288 ПК України).
Згідно п.285.1 ст.285 ПК України базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік.
Відповідно до п.п. 287.3, 287.4 ст.287 ПК України податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця. Податкове зобов'язання з плати за землю, визначене у новій звітній податковій декларації, у тому числі за нововідведені земельні ділянки, сплачується власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Підпунктом 129.1.1 п.129.1 ст. 129 Податкового кодексу України визначено, що після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.
З матеріалів справи вбачається, що між Брянківською міською радою та відповідачем 02.07.2008 року був укладений договір оренди земельної ділянки, згідно з яким орендар фізична особа-підприємець ОСОБА_1 приймає в строкове платне користування земельну ділянку несільськогосподарського призначення - землі житлової та громадської забудови на підставі рішення 28 сесії міської ради від 29.05.2008 року №28/46, яка знаходиться у АДРЕСА_1, кадастровий номер земельної ділянки 4410500000:01:008:0045 (а.с.17-18). Також, 02.07.2008 року між Брянківською міською радою та відповідачем 02.07.2008 року був укладений договір оренди земельної ділянки, згідно з яким останній приймає в строкове платне користування земельну ділянку несільськогосподарського призначення - землі житлової та громадської забудови на підставі рішення 28 сесії міської ради від 29.05.2008 року №28/45, яка знаходиться у АДРЕСА_2, кадастровий номер земельної ділянки 4410500000:01:008:0103 (а.с.19-20). З цих договорів витікає, що орендар приймає у платне користування земельні ділянки та зобов'язується вносити плату за оренду землі в грошовій формі в розмірі та в строки, що встановлені договорами.
Відповідач був взятий на облік позивачем 16.04.2004 року за №1250, є платником податків та зборів, в тому числі, орендної плати за землю як орендар земельних ділянок за договорами, укладеними з Брянківською міською радою Луганської області (а.с.7).
Судом установлено, підтверджується матеріалами справи, що 31.01.2011 року відповідач подав органу державної податкової служби податкову декларацію орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2011 рік, де визначив податкове зобов'язання за рік у розмірі 16226,78 грн. (по 1352,23 грн. щомісяця) (а.с.15).
20.02.2012 року відповідач подав органу державної податкової служби податкову декларацію орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2012 рік, де визначив податкове зобов'язання за рік у розмірі 16226,78 грн. (1352,25 грн. за січень 2012 року та по 1352,23 грн. щомісяця за наступні місяці) (а.с.12-13).
Таким чином, відповідач узгодив податкове зобов'язання з орендної плати за землю, подавши органу державної податкової служби податкові декларації.
Унаслідок несплати відповідачем узгодженого податкового зобов'язання за ним виник податковий борг з орендної плати за землю, який за період серпень-грудень 2011 року складає 6761,15 грн. (1352,23 х 5) та за період січень-лютий 2012 року складає 4056,71 грн. (1352,25 + (1352,23 х 2), таким чином загальна сума основного боргу складає 10817,86 грн.
На підставі ст. 129 Податкового кодексу України відповідачу була нарахована пеня з орендної плати за землю на суму 651,37 грн., що підтверджується розрахунком пені (а.с.28) та зворотнім боком облікової картки платника податків (а.с.8-11).
Враховуючи вищевикладене, податкова заборгованість відповідача з орендної плати за землю у загальному розмірі складає 11 469,23 грн. (10817,86 грн. - основний платіж та 651,37 грн. - пеня).
Зазначена сума податкового боргу підтверджена матеріалами справи та на час розгляду справи не погашена.
Відповідно до п.п. 6.2.1. п. 6.2 ст. 6 Законом України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» № 2181 (який діяв до 01.01.2011р.), у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.
Згідно п.п. 6.2.3. п. 6.2 ст. 6 Закону № 2181 податкові вимоги надсилаються:
а) перша податкова вимога - не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання. Перша податкова вимога містить повідомлення про факт узгодження податкового зобов'язання та виникнення права податкової застави на активи платника податків, обов'язок погасити суму податкового боргу та можливі наслідки непогашення його у строк;
б) друга податкова вимога - не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки. Друга податкова вимога додатково до відомостей, викладених у першій податковій вимозі, може містити повідомлення про дату та час проведення опису активів платника податків, що перебувають у податковій заставі, а також про дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.
Враховуючи, що відповідач добровільно не сплатив заборгованість з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності, з метою погашення податкового боргу платника податків проводилися відповідні заходи, передбачені Законом України №2181, а саме: були прийняті та надіслані на адресу відповідача перша податкова вимога №1/47 від 06.02.2009 року та друга податкова вимога №2/220 від 26.11.2009 року (а.с.21-22).
Перша податкова вимога №1/47 від 06.02.2009 року та друга податкова вимога №2/220 від 26.11.2009 року були отримані відповідачем особисто 15.10.2009 року та 26.11.2010 року відповідно, що підтверджується його підписом та поштовому повідомленні про вручення рекомендованого відправлення (а.с.21 зворотній бік) та на корінці податкової вимоги (а.с.22 зворотній бік).
Оскільки зазначені податкові вимоги є чинними (доказів про відкликання податкових вимог суду не надано), суд прийшов до висновку, що органом державної податкової служби при зверненні до адміністративного суду з позовом про стягнення коштів за податковим боргом дотримані вимоги пункту 95.2 статті 95 Податкового кодексу України.
З матеріалів справи вбачається, що позивачем вживалися передбачені законодавством заходи щодо погашення податкового боргу, проте, вони не призвели до повного погашення відповідачем податкового боргу.
Відповідно до п. 56.11 Податкового кодексу України не підлягає оскарженню податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків.
У даному випадку платник самостійно визначив податкове зобов'язання, подавши органу державної податкової служби податкову декларацію.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає позовні вимоги щодо стягнення з відповідача податкового боргу з орендної плати за землю у сумі 11469,23 грн. є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.
Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.
На підставі ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 24 вересня 2012 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі відкладено на 28 вересня 2012 року, про що повідомлено сторонам після проголошення вступної та резолютивної частини постанови в судовому засіданні з урахуванням вимог ч. 4 ст. 167 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись ст. ст. 11, 71, 94, 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позовні вимоги Алчевської об'єднаної державної податкової інспекції Луганської області Державної податкової служби до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу з орендної плати за землю у сумі 11 469,23 грн. - задовольнити у повному обсязі.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_3, ідентифікаційний код НОМЕР_1) податковий борг з орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності у загальній сумі 11 469,23 грн. (одинадцять тисяч чотириста шістдесят дев'ять грн. 23 коп.) на користь місцевого бюджету м. Брянка Луганської області (р/р №33211815700017, код платежу 13050500, одержувач Відділення держказначейства у м. Брянка в установі банку ГУДКСУ в Луганській області, ідентифікаційний код 37780550, МФО 804013).
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанову складено в повному обсязі та підписано 28 вересня 2012 року.
СуддяО.П. Островська