Постанова від 28.09.2012 по справі 2а-10555/12/0170/27

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013

ПОСТАНОВА

Іменем України

28 вересня 2012 р. (10:10) Справа №2а-10555/12/0170/27

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Аблякимова Е.Е., суддів Кірєєва Д.В., Сидоренко Д.В., за участю секретаря судового засідання Залюбовської Л.В., представників сторін:

від позивача - ОСОБА_1,

від відповідача - Салов В.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом ОСОБА_3 кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №3

до Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №3 АР Крим

про визнання незаконною процедури жеребкування до складу дільничних виборчих комісій

Обставини справи: ОСОБА_3 звернувся до Окружного адміністративного суду АР Крим із адміністративним позовом до Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №3 АР Крим про визнання незаконною процедури жеребкування до складу дільничних виборчих комісій, проведеною окружною виборчою комісією з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №3 АР Крим; зобов'язання окружну виборчу комісію з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 3 АР Крим провести повторну процедуру жеребкування.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на порушення відповідачем процедури жеребкування щодо включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій з виборів народних депутатів України 21.09.12 р., зокрема, проведення вказаного жеребкування з порушеннями вимог Закону України "Про вибори народних депутатів України", Постанови ЦВК від 17.05.12 р. № 88, Постанови ЦВК від 13.09.12 р. № 895, з огляду на що, на думку позивача, мають місце правові підстави для проведення повторного жеребкування Окружною виборчою комісією з виборів народних депутатів одномандатного виборчого округу № 3 Автономної Республіки Крим, надавши у якості фотографії засідання Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 3 АРК 21.09.12 р.

Представником відповідача Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №3 надані письмові заперечення проти позову за тих підстав, що процедура жеребкування щодо включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій з виборів народних депутатів України відбулась згідно чинного законодавства, що зафіксовано у протоколі засідання Комісії № 7 від 21.09.12 р.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, просив задовольнити позов у повному обсязі.

Представник відповідаача у судовому засіданні проти позовних вимог заперечував, просив відмовити в задоволенні позовних вимог, посилаючись на відсутність порушень положень чинного законодавства щодо проведення процедури жеребкування щодо включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій.

Враховуючи вищевикладене, вивчивши матеріали справи, заслухавши осіб, які беруть участь у справі, з урахуванням положень ст.ст. 172 КАС України, дослідивши надані докази та оцінивши їх у сукупності, суд

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_3 є кандидатом у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №3, висунутий шляхом самовисування, що підтверджується свідоцтвом НОМЕР_1, виданим Центральною виборчою комісією України 3 серпня 2012 року.

Окружна виборча комісія з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 3 є юридичною особою, утворена відповідно до Постанови ЦВК №604 від 26.08.12 р. "Про утворення окружних виборчих комісій з виборів народних депутатів України 28.10.12 р.".

21.09.12 р. Окружною виборчою комісією з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 3 було проведено жеребкування щодо включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій з виборів народних депутатів України 28.10.12 р., про що складено протокол засідання Комісії № 7 від 21.09.12 р.

Згідно з вказаним протоколом № 7 від 21.09.12 р. присутніми на засіданні були 16 осіб - членів комісії, в тому числі: Голова комісії - Волкова Н.О., заступник голови комісії Шмідт М.О., секретар комісії Івахненко І.М. Крім того, присутніми на засіданні також були офіційні спостерігачі, уповноважені особи партій, довірені особи, та ЗМІ.

Вказаним протоколом затверджено результати жеребкування щодо включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій з виборів народних депутатів України.

Позивачем зазначено, що жеребкування щодо включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій з виборів народних депутатів України на окрузі №3 пройшло з грубим порушенням порядку жеребкування. По-перше, порушено вимоги п. 12 Постанови ЦВК від 13.09.12 р. № 895, яким визначено "Якщо жеребки виготовляються чи запаковуються у спосіб, що унеможливлює ознайомлення з їх змістом до моменту діставання з пристрою, жеребкування проводиться за допомогою пристрою з прозорого матеріалу". В супереч зазначених вимог, відповідачем використовувався пристрій з непрозорого матеріалу (коробка - пак з під вівсяного печива).

Також, відповідачем в порушення вищезазначеної постанови, не було визначено особу з числа фахівців, експертів і технічних працівників для виконання технічної роботи (вкидання жеребків у пристрій, його обертання, розкриття конвертів тощо). Голова комісії Волкова Н.О. замість члена комісії діставала жеребки з пристрою, що не передбачено Порядком, а заступник голови комісії Шмідт М.О. оприлюднював і демонстрував присутнім на засіданні комісії нанесений на жеребку порядковий номер, порушуючи п. 13 Порядку, оскільки зазначеним не передбачений окремий член комісії для оголошення і демонстрації присутнім на засіданні комісії нанесеного на кожному жеребку порядкового номеру.

Порушення процедури жеребкування, на думку позивача, призвело до необ'єктивних результатів, тому є підстави для проведення повторної процедури жеребкування.

Всебічно та ретельно вивчивши матеріали справи, дослідивши доводи позивача суд дійшов висновку, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Організація і порядок виборів народних депутатів України визначені Законом України "Про вибори народних депутатів України" (далі - Закон України № 4061).

Спеціальними колегіальними органами, уповноваженими організовувати підготовку та проведення виборів депутатів і забезпечувати додержання та однакове застосування законодавства України про вибори депутатів, є виборчі комісії, про що зазначено у ч. 1 ст. 25 Закону України "Про вибори народних депутатів України".

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 24 Закону України № 4061 систему виборчих комісій, що здійснюють підготовку та проведення виборів депутатів, становлять:

1) Центральна виборча комісія;

2) окружні виборчі комісії;

3) дільничні виборчі комісії.

Повноваження виборчих комісій щодо підготовки та проведення виборів депутатів здійснюються:

1) Центральної виборчої комісії - на всій території України та закордонних виборчих дільницях;

2) окружної виборчої комісії - у межах одномандатного округу;

3) дільничної виборчої комісії - у межах виборчої дільниці.

Відповідно до ч.5 ст. 25 Закону України № 4061 окружна виборча комісія є юридичною особою, має печатку, зразок якої затверджується Центральною виборчою комісією. Окружна виборча комісія є комісією вищого рівня щодо всіх дільничних виборчих комісій в межах відповідного одномандатного округу.

Відповідно до ч. 2 ст. 31 Закону України № 4061 до повноважень Окружної виборчої комісії відноситься в тому числі: забезпечення підготовки та проведення виборів депутатів у межах територіального виборчого округу, утворення дільничних виборчих комісій.

Відповідно до ч. 1 ст. 33 Закону України № 4061 виборча комісія є колегіальним органом. Основною формою роботи виборчої комісії є засідання, яке скликається головою комісії, в разі його відсутності - заступником голови, а в разі відсутності голови та його заступника - секретарем комісії.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст.28 Закону України № 4061 дільнична виборча комісія утворюється відповідною окружною виборчою комісією не пізніш як за тридцять один день до дня голосування у складі голови, заступника голови, секретаря та інших членів комісії.

Дільнична виборча комісія утворюється у складі:

1) для малих дільниць - 10 - 18 осіб;

2) для середніх дільниць - 14 - 20 осіб;

3) для великих дільниць - 18 - 24 особи.

Відповідно до ч. 4 ст. 28 Закону України № 4061 право подання кандидатур до складу дільничних виборчих комісій мають суб'єкти подання, зазначені у частині другій статті 27 цього Закону, та кандидати у депутати у відповідному одномандатному окрузі.

Відповідно до ч. 5 ст. 28 Закону України № 4061 до складу дільничної виборчої комісії звичайної чи спеціальної виборчої дільниці, за винятком випадків, передбачених частиною дванадцятою цієї статті, обов'язково включаються (за наявності відповідного подання) по одному представнику суб'єкта подання, зазначеного у пункті 1 частини другої статті 27 цього Закону. Не більше ніж по одному представнику від суб'єктів подання, зазначених у пункті 2 частини другої статті 27 цього Закону, та кандидатів у депутати у відповідному одномандатному окрузі включаються до складу дільничної виборчої комісії шляхом жеребкування, що проводиться окружною виборчою комісією не пізніш як на третій день після закінчення строку внесення подань, зазначених у частині шостій цієї статті, в порядку, визначеному Центральною виборчою комісією. Кандидатури, внесені до складу дільничної виборчої комісії, можуть бути відхилені лише з підстав їх невідповідності вимогам, встановленим статтею 26 цього Закону, або застосування механізму жеребкування, передбаченого цією частиною, а також внесення подання з порушенням вимог частин шостої, сьомої, дев'ятої цієї статті.

Відповідно до ч.ч. 6, 7 ст. 28 Закону України № 4061 суб'єкт подання кандидатур до складу дільничних виборчих комісій не пізніш як за тридцять дев'ять днів до дня голосування подає до відповідної окружної виборчої комісії на паперових носіях та в електронному вигляді за формою, затвердженою Центральною виборчою комісією, список осіб від цього суб'єкта подання, не більше однієї кандидатури до однієї виборчої комісії, для включення їх до складу відповідних дільничних виборчих комісій. У поданні зазначаються особи, запропоновані відповідним суб'єктом подання на посаду голови, заступника голови та секретаря виборчої комісії. Подання від партії підписується керівником партії (або особою, яка виконує його повноваження) та скріплюється печаткою цієї партії. Подання від кандидата у депутати вносяться за підписом відповідного кандидата у депутати.

Так, відповідно до п. 8,9 Порядку проведення жеребкування щодо включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій з виборів народних депутатів України, затвердженого Постановою Центральної виборчої комісії від 13.09.2012 р. № 895 "Про внесення змін до постанови Центральної виборчої комісії від 17 травня 2012 року № 88 "Про Порядок проведення жеребкування щодо включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій з виборів народних депутатів України" (далі -Порядок № 895), кількість місць, на які включаються кандидатури шляхом жеребкування (далі -вакантні місця), визначається окремо для кожної дільничної виборчої комісії знаходженням різниці між максимально можливою кількістю членів цієї комісії, зазначеною у пунктах 2 та 3 цього Порядку, та кількістю кандидатур, що обов'язково включаються до складу цієї комісії.

Жеребкування проводиться у разі, якщо кількість внесених кандидатур, які відповідають вимогам Закону і можуть включатися до складу відповідної дільничної виборчої комісії шляхом жеребкування, є більшою ніж кількість вакантних місць у складі цієї комісії, щодо заповнення яких проводиться жеребкування.

Відповідно до п.11 Порядку № 895 для проведення жеребкування окремо для кожної дільничної виборчої комісії складається у вигляді таблиці список кандидатур, які відповідають вимогам Закону та можуть бути включені до її складу шляхом жеребкування. До такого списку включаються кандидатури із зазначенням порядкового номера кожної з них, визначеного за датою та часом надходження подання до окружної виборчої комісії (для виборчих комісій звичайних, спеціальних виборчих дільниць) або до Центральної виборчої комісії (для дільничних виборчих комісій закордонних виборчих дільниць), їх прізвищ, власних імен (усіх власних імен), по батькові (за наявності), суб'єкта їх подання (для політичної партії -її повна назва, для кандидата у депутати у відповідному одномандатному виборчому окрузі -прізвище, власне ім'я (усі власні імена), по батькові (за наявності). Список також містить графу для фіксації результатів жеребкування шляхом проставлення проти кандидатур, які включаються до складу комісії за результатами жеребкування, відповідної відмітки.

Згідно з п. 4 Порядку № 895 суб'єктами подання кандидатур до складу дільничних виборчих комісій звичайних та спеціальних виборчих дільниць є:

1) політична партія, депутатська фракція якої зареєстрована в Апараті Верховної Ради України поточного скликання (на чергових виборах народних депутатів України 2012 року -депутатські фракції, про сформування та реєстрацію яких у Верховній Раді України шостого скликання було оголошено на пленарному засіданні);

2) політичні партії - суб'єкти виборчого процесу;

3) кандидати у депутати у відповідному одномандатному виборчому окрузі.

Згідно з п. 6 Порядку № 895 за наявності відповідного подання та за умови його відповідності вимогам Закону до складу дільничної виборчої комісії звичайної, спеціальної виборчої дільниці (за винятком випадків, коли спеціальна виборча дільниця утворена на судні, яке в день голосування перебуває у плаванні під Державним Прапором України, на полярній станції України) включаються:

по одній кандидатурі від суб'єктів подання, зазначених у підпункті 1 пункту 4 цього Порядку, -обов'язково;

не більше ніж по одній кандидатурі від суб'єктів подання, зазначених у підпунктах 2, 3 пункту 4 цього Порядку, -шляхом жеребкування, що проводиться окружною виборчою комісією на її засіданні не пізніш як на третій день після закінчення строку внесення відповідних подань.

Відповідно до п.п. 12-13 Порядку № 895 жеребкування проводиться на засіданні виборчої комісії.

Жеребкування проводиться за допомогою барабана, скриньки або іншого пристрою, який дає змогу провести жеребкування (далі - пристрій), з використанням однакових за розміром та кольором аркушів паперу, карток, кульок тощо (далі - жеребки), з нанесенням на кожному жеребку одного з порядкових номерів згідно зі списком кандидатур, які відповідають вимогам Закону та можуть бути включені до складу комісії шляхом жеребкування.

Кількість жеребків повинна дорівнювати найбільшій кількості кандидатур, запропонованих для включення до складу цих дільничних виборчих комісій.

Якщо жеребки виготовляються чи запаковуються у спосіб, що унеможливлює ознайомлення з їх змістом до моменту діставання з пристрою, жеребкування проводиться за допомогою пристрою з прозорого матеріалу.

Якщо жеребки виготовляються у спосіб, що дає можливість ознайомитися з їх змістом до моменту діставання з пристрою, жеребкування проводиться за допомогою пристрою з непрозорого матеріалу.

Види матеріалу пристрою (прозорий чи непрозорий) та жеребків для проведення жеребкування визначаються виборчою комісією до початку її засідання, на якому відбувається жеребкування.

Окружною виборчою комісією до проведення процедури жеребкування визначаються:

член комісії для фіксування результатів жеребкування;

член комісії або особа з числа спеціалістів, експертів та технічних працівників для діставання жеребків із пристрою, оголошення та демонстрації присутнім на засіданні комісії нанесеного на кожному жеребку порядкового номера;

особа з числа спеціалістів, експертів та технічних працівників для виконання технічної роботи (вкидання жеребків у пристрій, його обертання, розкриття конвертів тощо);

два члени комісії для опрацювання результатів жеребкування.

Відповідно до п. 14 Порядку № 895 перед початком жеребкування головуючий на засіданні виборчої комісії (чи за його дорученням -інший член комісії) оголошує: максимальний граничний склад кожної дільничної виборчої комісії, у якому вона буде утворена, кількість кандидатур, які включаються до складу дільничної виборчої комісії обов'язково, та кількість кандидатур, які за результатами розгляду подань можуть бути включені до складу дільничної виборчої комісії шляхом жеребкування.

Жеребки поміщаються визначеною окружною виборчою комісією особою з числа спеціалістів, експертів, технічних працівників (за дорученням головуючого на засіданні Центральної виборчої комісії -працівником її Секретаріату) в пристрій для жеребкування та перемішуються. При цьому кандидати у народні депутати України та уповноважені особи політичних партій перед поміщенням жеребків у пристрій можуть їх оглянути.

За дорученням головуючого на засіданні виборчої комісії член цієї комісії або особа з числа спеціалістів, експертів, технічних працівників (працівник Секретаріату Центральної виборчої комісії) дістає з пристрою жеребок і розпаковує його, якщо жеребок запакований, демонструючи та оголошуючи нанесений на ньому номер.

Після діставання із барабана останнього жеребка всі номери оголошуються та заносяться членом окружної виборчої комісії (працівником Секретаріату Центральної виборчої комісії) до відповідної відомості у порядку визначеної жеребкуванням черговості.

Таким чином, Постановою ЦВК № 895 від 13.09.12 р. визначений чіткий порядок проведення процедури жеребкування щодо включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій з виборів народних депутатів України, який передбачає певний послідовний механізм дій Окружної виборчої комісії.

Згідно до заяви, наданої представником позивача від 27.09.12 р., позивач зняв з підстав позову порушення процедури жеребкування, передбаченої Постановою ЦВК від 13.09.12 № 895 в частині встановлення відсутності повноважень голови комісії Волкової Н.О. та заступника голови Шмідта М.О. вкидати, діставати жеребки з пристрою, розкривати та демонструвати присутнім їх зміст.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 35 Закону України № 4061 документування діяльності окружних та дільничних виборчих комісій здійснюється у порядку, встановленому цією статтею та порядком ведення діловодства виборчих комісій, який затверджується Центральною виборчою комісією.

На засіданні виборчої комісії ведеться протокол засідання, який веде секретар комісії. За відсутності секретаря комісії чи у разі невиконання ним своїх повноважень на засіданні комісія обирає зі свого складу секретаря засідання, який виконує обов'язки секретаря комісії на відповідному засіданні та при оформленні документів засідання. Протокол засідання комісії підписується головуючим на засіданні та секретарем комісії (чи секретарем засідання).

Відповідно до п. 17 Порядку № 895 результати жеребкування заносяться до протоколу засідання відповідної виборчої комісії.

Відповідно до п.п. 4.2 п. 4 Порядка ведення діловодства у виборчих комісіях та комісіях з референдумів, затвердженого Постановою ЦВК від 15.09.2010 р. № 350 (зі змінами, внесеними Постановою ЦВК від 19.01.12 р.№ 4) протокол комісії встановлює підсумки певних дій, виконаних комісією.

На засіданні Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 3, яке відбулось 21.09.12 р., були присутні 16 осіб-членів комісії, всі були зареєстровані, що підтверджується наданим протколом №7 та реєстраційним листом від 21.09.12 р.

За результатами проведеного 21.09.12 р. засідання ОВК № 3, був складений протокол № 7 від 21.09.12 р.

Відповідно до Порядку денного (пунк 3), поставлено на розгляд питання щодо проведення та затвердження результатів жеребкування щодо включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій з виборів народних депутатів України.

Відповідно до протоколу попереднього засідання Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 3 від 21.09.12 р., було визначено процедуру жеребкування, пристрій та вид жеребків, за допомогою яких буде проведено жеребкування щодо включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій, а також склад осіб-членів комісії, які будуть фіксувати та опрацьовувати результати жеребкування. Визначено, що у якості жеребків будуть використані аркуш паперу з нанесеною на ньому цифрою, який складений вдвічі цифрою всередині та зафіксовано скріпкою таким чином, що унеможливлює ознайомлення з їх змістом до моменту діставання з пристрою. За це рішення проголосували усі присутні на засіданні члени комісії - 13 осіб.

В якості пристрою для жеребкування, було визначено картонну коробку.

В судовому засіданні встановлено, що вищевказана картонна коробка стояла в доступному для вільного огляду членами комісії ОВК №3 місці, верхній отвір коробки не закривався, що давало можливість бачити жеребки. Крім того, згідно матеріалів позовної заяви, позивач не заперечував, що аркуші паперу були складені і закріплені металевими скріпками таким чином, що з їх вмістом неможливо було ознайомитися до моменту діставання з пристрою.

Таким чином, судова колегія вважає, що визначений для жеребкування пристрій не має ознак непрозорості, а тому підстав для встановлення порушення вимог порядку жеребкування в цій частині не має.

Зі змісту протоколу попереднього засідання Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 3 від 21.09.12 р. вбачається, що Окружною виборчою комісією з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 3 шляхом голосування до проведення процедури жеребкування були визначені:

- член комісії для фіксування результатів жеребкування;

- член комісії для діставання жеребків із пристрою, оголошення та демонстрації присутнім на засіданні комісії нанесеного на кожному жеребку порядкового номера;

- особу з числа технічних працівників, залучених до роботи ОВК № 3, - для виконання технічної роботи (вкидання жеребків у пристрій, його обертання, розкриття конвертів, тощо);

- члени комісії для опрацювання результатів жеребкування,

про що наявні відповідні записи в протоколі засідання Комісії 21.09.12 р.

Зокрема, на засіданні Комісії 21.09.12 р. було визначено:

- Салова В.М. - у якості члена комісії для фіксування результатів жеребкування;

- Голови комісії Волкової Н.О. - для вкидання та діставання жеребків із пристрою;

- Заступника голови комісії Шмідта М.О. - для оголошення та демонстрацію присутнім на засіданні комісії нанесеного на кожному жеребку порядкового номера.

Зазначені відомостсті підтверджуються також наданою у судове засідання представником відповідача "Окремою думкою до протоколу № 7" висловлену членом ОВК №3 Саловим В.М.

Протоколом засідання Комісії № 7 від 21.09.12 р. підтверджується, що Голова Комісії перед початком жеребкування оголосила, хто є суб'єктами подання кандидатур до складу окружних виборчих дільниць; оголосила суб'єктів подання, від яких необхідно обов'язково включити по одній кандидатурі.

Протоколом підтверджується також те, що членам комісії, та присутнім була надана можливість оглянути жеребки, після чого вони були вкинуті у пристрій для жеребкування та переміщені.

Відносно визначеної кандидатури, яка буде вкидати, перемішувати і діставати жербки, зауважень від присутніх не надходило.

Головою комісії Волковою Н.О., по черзі діставались жеребки з пристрою, та заступником голови комісії Шмідтом М.О. оголошувались та демонструвались присутнім на засіданні комісії нанесені на кожному жеребку порядковий номер. Оголошені дані були внесені до відомості результатів жеребкування членом комісії Саловим В.М.

Заперечень чи зауважень щодо процесу вкидання, витягування жеребків із пристрою для жеребкування від осіб, присутніх на засіданні комісії, не надходило.

Вказане підтверджується протоколом засідання Комісії від 21.09.12 р.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги і заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.

Змагальність реалізується передусім через доказування, тобто підтвердження сторонами обставин, на які вони посилаються для обґрунтування своїх вимог чи заперечень, доказами, що супроводжується посиланням на відповідну норму права.

Відповідно до ч. 1 ст. 69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів.

Відповідно до ч. 3 ст. 86 КАС України суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

При цьому належність доказу означає встановлення інформації (фактичних даних), які визначають предмет доказування. Зміст фактичних даних повинен відповідати їх формі, а саме документально підтверджувати певні обставини, на які посилається сторона, тобто мати ознаку допустимості, що виключає суперечливість поєднання змісту та форми доказу. Останній критерій є обов'язковою ознакою для правової придатності доказу та його достовірності, що, в свою чергу, визначає якісну оцінку вже наявного доказу як належного та допустимого, тобто дозволяє перевірити його правдоподібність та відповідність реальній дійсності у співвідношенні з іншими засобами доказування.

Позивачем в обґрунтування позовних вимог надано фотокартки процедури жеребкування, здійснені власноруч.

Вказані фотокартки не містять доказів порушення відповідачем положень Постанови № 895 від 13.09.12 р.

Вказаними фотокартками підтверджуються дії Голови ОВК та членів ОВК одномандатного виборчого округу № 3 під час проведення процедури жеребкування 21.09.12 р., які зафіксовані в протоколі засідання комісії № 7 від 21.09.12 р.

З матеріалів адміністративної справи колегією суддів встановлено, що окружною виборчою комісією з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №3 21 вересня 2012 року проведено засідання, відповідно до порядку денного якого здійснено жеребкування щодо включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій одномандатного виборчого округу №3 з виборів народних депутатів України 28 жовтня 2012 року, як того вимагає стаття 28 Закону України "Про вибори народних депутатів України".

Також встановлено, що за результатами проведення жеребкування кандидатур до складу ДВК окружною виборчою комісією з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 3 затверджено особові склади дільничних виборчих комісій, рішення прийнято більшістю голосів, та затверджено результати роботи.

Вищезазначеним спростовуються доводи позивача про те, що вищезазначена процедура жеребкування, призвела до необ'єктивних результатів і є підстави для її повторного проведення.

У "Кодексі належної практики у виборчих справах", ухваленому Венеціанською комісією 30.10.2002р., зазначено, що якість систем голосування й підрахунку голосів, а також належне дотримання виборчих процедур залежить від того, як організовані й функціонують виборчі дільниці.

Ознакою грубого порушення є заподіяння істотних для суб'єктів виборчого процесу порушень гарантованих Законом прав, що створюють суттєві перешкоди для участі у виборчому процесі в цілому чи ставлять під сумнів легітимність окремих стадій виборчого процесу.

Доказів наявності ознак грубого порушення виборчого законодавства відповідачем, під час проведення процедури жеребкування, в матеріали справи не надано. Доводи позивача щодо порушення відповідачем порядку проведення жеребкування є лише його припущенням, яке не знайшло свого підтвердження та спростоване наявними матеріалами справи. Будь-яких належних та допустимих доказів протилежного позивачем не надано.

Крім того, чинним законодавством не передбачено визнання незаконною процедури жеребкування щодо включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій з виборів народних депутатів України; чинне законодавство не містить такого поняття як проведення "повторного жеребкування" та його підстави.

Аналізуючи наведене, суд не вбачає порушень прав суб'єкта виборчого процесу - позивача, визначених Законом № 4061 та Порядком №88, дії відповідача узгоджуються з вимогами, визначеними нормативно-правовими актами до проведення жеребкування щодо включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій, рішення від 21.09.12, прийняте за результатами проведення такого жеребкування, відповідає приписам ч.3 ст.2 КАС України.

Оскільки судовим розглядом справи оскарженими діями відповідача щодо проведення жеребкування 21.09.12 не встановлено як порушень прав та інтересів позивачів, так і вимог ч.3 ст. 2 КАС України, суд вважає позовні вимоги такими, що задоволенню не підлягають.

Відповідно до статті 163 КАС України суд при вирішенні справи по суті вирішує питання про розподіл судових витрат.

Статтею 4 Закону України "Про судовий збір" від 8 липня 2011 р. №3674-VI передбачено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі. За подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру справляється судовий збір 0,03 розміру мінімальної заробітної плати.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, колегія суддів встановила, що такі не понесені, оскільки в силу частини 9 статті 172 КАС України, суд приймає позовну заяву щодо рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму або члена відповідної комісії до розгляду незалежно від сплати судового збору. У разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом, а відтак судовий збір у розмірі 32,19 грн. належить стягнути з позивача.

Керуючись статтями 69-71, 160-163, 172, 174, 175, 177 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. В задоволенні позову відмовити у повному обсязі.

2. Стягнути з кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №3 ОСОБА_3 32,19 грн. судового збору на користь Державного бюджету України.

Постанова набирає законної сили через два дні з момента проголошення у разі неподання апеляційної скарги.

У разі апеляційного оскарження судове рішення набирає законної сили з моменту проголошення судового рішення судом апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд АР Крим протягом 2 днів з дня проголошення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Головуючий суддя Аблякимов Е.Е.

Суддя Кірєєв Д.В.

Суддя Сидоренко Д.В.