вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
Іменем України
26 вересня 2012 р. 14:20 Справа №2а-10544/12/0170/14
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі судді Кірєєва Д.В., за участю секретаря Цатурян С.О.
за участю представників сторін:
від позивача - не з'явився;
від відповідача - не з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу,
за позовом Виконавчого комітету Лівадійської селищної ради
до Громадської організації "Фрирайт"
про обмеження права на мирні зібрання.
Суть спору: Виконавчий комітет Лівадійської селищної ради звернувся до Окружного адміністративного суду АР Крим із адміністративним позовом до Громадської організації "Фрирайт" Канукова Анрі Владиленовича про:
- заборону Громадської організації "Фрирайт", яка розташована за адресою: м. Ялта, вул. Горького, 16, кв. 58, проведення мітингів та демонстрацій за адресою смт. Лівадія, автодорога Ялта-Севастополь 0-43 км. (від 7 км. - 11 км.), по вул. Южнобережне шосе, яка підвідомча Лівадійської селищної раді з 09-00 годин 27,28,29,30 вересня 2012 року з залученням представників громадських організацій, політичних партій та інших громадян, згідно поданого повідомлення від 25 вересня 2012 року,
- заборону Громадської організації "Фрирайт", яка розташована за адресою: м. Ялта, вул. Горького, 16, кв. 58 проведення мітингів та демонстрацій за адресою: смг Лівадія, під'їзні шляхи до Лівадійського палацу по маршрутам: 1) смт. Лівадія, вул. Батуріна, район домов №, № 22,24,26,28,30,32,34,36,38,40,42,44; 2) смт. Лівадія, вул. Батуріна, район домов №, № 2,4,6,8,12; 3) смт Лівадія, від колишнього Таксопарку м. Ялта, санаторію "Прикордонник" до Західних воріт Лівадійського палацу з 09-00 годин 27,28,29,30 вересня 2012 року з залученням представників громадських організацій, політичних партій та інших громадян, згідно поданого повідомлення від 25 вересня 2012 року.
Ухвалами Окружного адміністративного суду АР Крим від 26.09.2012 року відкрито провадження по адміністративній справі, закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.
26 вересня 2012 року о 12:50 представником позивача до суду було здано клопотання, відповідно до якого, позивач уточнює найменування відповідача, а саме: Громадська організація "Фрирайт".
Представник позивача у судове засідання 26.09.2012 року о 14:10 не з'явився, надіслав на адресу суду клопотання про розгляд справи за його відсутністю, позовні вимоги підтримав у повному обсязі.
Представник відповідача у судове засідання 26.09.2012 року о 14:10 не з'явився, про час, дату та місце його проведення повідомлений належним чином, а саме телефонограмою, що підтверджується матеріалами справи.
Приймаючи до уваги, що в матеріалах справи достатньо доказів для з'ясування обставин по справі, суд вважає можливим, на підставі ст. 128 КАС України, розглянути справу за наявними матеріалами, за відсутністю представника позивача.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд
Громадська організація "Фрирайт" 25.09.2012 року повідомила позивача про те, що 27,28,29 та 30 вересня 2012 року з 09-00 по Южнобережному шосе, протягом від смт. Гурзуф до СМТ Форос, із заїздом до ГК НПАТ "Масандра", готелю "Ореанда", санаторію "Росія" і Лівадійського палацу будуть проводитись демонстрації та мітинги присвячені вираженню протесту проти утиску прав молоді, не стабільної політики держави в області освіти і спорту, а також проблеми екології на південному березі АР Крим.
Зазначене повідомлення розглянуте позивачем та листом від 25.09.2012 року Громадська організація "Фрирайт" була повідомлена про те, що позивач не погоджується з проведенням заявленої акції, у зв'язку із несвоєчасним повідомленням про її проведення.
Перевіряючи обґрунтованість позовних вимог, суд зазначає наступне.
Згідно ст. 39 Конституції України громадяни мають право збиратися мирно, без зброї і проводити збори, мітинги, походи і демонстрації, про проведення яких завчасно сповіщаються органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування. Обмеження щодо реалізації цього права може встановлюватися судом відповідно до закону і лише в інтересах національної безпеки та громадського порядку - з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я населення або захисту прав і свобод інших людей.
Відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 19.04.2001р. у справі №4-рп/2001 (справа щодо завчасного сповіщення про мирні зібрання) тривалість строків завчасного сповіщення має бути у розумних межах і не повинна обмежувати передбаченого статтею 39 Конституції України права громадян на проведення зборів, мітингів, походів і демонстрацій. Такі строки мають слугувати гарантією реалізації цього права громадян. Упродовж цього строку зазначені органи мають здійснити і ряд підготовчих заходів, зокрема, для забезпечення безперешкодного проведення громадянами зборів, мітингу, походу чи демонстрації, підтримання громадського порядку, охорони прав і свобод інших людей. У разі необхідності органи виконавчої влади чи місцевого самоврядування можуть погоджувати з організаторами масових зібрань дату, час, місце, маршрут, умови, тривалість їх проведення тощо. Строк завчасного сповіщення має бути достатнім і для того, щоб органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування могли визначитися, наскільки проведення таких зібрань відповідає закону, та в разі потреби, згідно з частиною другою статті 39 Конституції України, звернутися до суду для вирішення спірних питань.
Таким чином, держава, наділяючи громадян України правом збиратися мирно та проводити мітинги та акції, покладає на них обов'язок завчасно сповіщати органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування.
Питання тривалості таких строків законодавцем не вирішено, але вони мають бути достатніми як для громадян, так і для органів влади для організації та забезпечення безпеки проведення мірних зібрань.
Згідно рекомендацій Венеціанської комісії та ОБСЄ/БДІПЛ "Щодо свободи мірних зібрань в Україні", прийнятих Венеціанською комісією на 84-й пленарній сесії 15-16 жовтня 2010 року визнано прийнятним чотириденний строк повідомлення організаторами компетентного органу в письмовій формі про зібрання.
У чинному законодавстві України поняття "збори", "мітинг" та "демонстрація" наведені лише в наказі МВС України "Про затвердження Статуту патрульно-постової служби міліції України" від 28.07.94 № 404, відповідно до якого зборами є спеціально організована невелика присутність громадян в громадському або іншому місці, викликана необхідністю обговорення різних політичних, соціальних, економічних, культурних та інших проблем, під мітингом розуміють масові збори з питань злободенних, переважно політичних питань, які проводяться, як правило, на вулицях, майданах, стадіонах, парках. Неодмінні атрибути мітингу - масова аудиторія, промовці, лозунги, прапори, заклики (усні, друковані, письмові); демонстрація визначена як масове находження громадян з приводу висловлення будь-яких громадсько-політичних настроїв, в тому числі з питань протесту або незгоди будь з чим. Цей захід може проводитись з метою підкреслення свого відношення до будь-якої події чи посадової особи тощо.
Особливості провадження у справах за адміністративними позовами суб'єктів владних повноважень про обмеження щодо реалізації права на мирні зібрання передбачені статтею 182 КАС України.
За вимогами ч.5 ст.182 КАС України суд задовольняє позов про обмеження щодо реалізації права на мирні зібрання в інтересах національної безпеки та громадського порядку у разі, якщо визнає, що проведення зборів, мітингів, походів, демонстрацій чи інших зібрань може створити реальну небезпеку заворушень чи злочинів, загрози здоров'ю населення або правам і свободам інших людей.
На думку суду, відповідач, повідомивши позивача 25.09.2012 року про проведення акції 27,28,29 та 30 вересня 2012 року, не дотримався строків, необхідних позивачу для здійснення певних підготовчих заходів, зокрема, для забезпечення безперешкодного проведення громадянами зборів, мітингу, походу чи демонстрації, підтримання громадського порядку, охорони прав і свобод інших людей.
Більш того, строк сповіщення відповідачем виконавчого комітету Лівадійської селищної ради є недостатнім для того, щоб органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування могли визначитися, наскільки проведення таких зібрань відповідає закону.
При цьому суд враховує, що позивач, як орган місцевого самоврядування, наділений правом погодження з організаторами масових зібрань дати, часу, місця, маршруту, умов, тривалості їх проведення тощо.
Суд також враховує, що відповідно до листа Департаменту охорони в АР Крим Управління державної охорони України за № 2/5-406 від 20.09.2012 року, з 27 по 30 вересня 2012 року у м. Ялта відбудеться засідання Ради глав урядів СНД за участю осіб, щодо яких здійснюється державна охорона.
Крім того, у повідомленнях відповідача про проведення акції не зазначені її організатори, особи, відповідальні за забезпечення громадського порядку та безпеку учасників заходу.
За таких умов суд вважає, що існує реальна небезпека порушення громадського порядку, а також порушення руху транспорту на Южнобережному шосе, протягом від смт. Гурзуф до СМТ Форос, що може привести до виникнення заторів та ДТП та зірвати проведення засідання Ради глав урядів СНД за участю осіб, щодо яких здійснюється державна охорона.
До матеріалів справи в порядку, передбаченому ст.71 КАС України, не надані будь-які докази, які спростовували б зазначені вище твердження позивача.
Суд, приймаючи до уваги те, що повідомлення відповідача про проведення 27,28,29, та 30 вересня 2012 року масового заходу не було надіслано завчасно, вважає що у позивача був відсутній час та можливість здійснити підготовчі заходи, необхідні, зокрема, для забезпечення безперешкодного проведення зборів громадян, підтримання громадського порядку, охорони прав і свобод інших осіб.
За таких обставин суд вважає, що позовні вимоги належить задовольнити.
Керуючись ст. ст. 94, 160-163, 167, 182,183 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. Адміністративний позов задовольнити.
2 Заборонити Громадській організації "Фрирайт" ( м. Ялта, вул. Горького, 16, кв. 58), проведення мітингів та демонстрацій за адресою: смт. Лівадія, автодорога Ялта-Севастополь 0-43 км. (від 7 км. - 11 км.), по вул. Южнобережне шосе, яка підвідомча Лівадійської селищної раді 27,28,29,30 вересня 2012 року з 09-00 годин з залученням представників громадських організацій, політичний партій та інших громадян, згідно поданого повідомлення від 25 вересня 2012 року.
3. Заборонити Громадській організації "Фрирайт" (м.Ялта, вул. Горького, 16, кв. 58) проведення мітингів та демонстрацій за адресою: смт Лівадія, під'їзні шляхи до Лівадійського палацу по маршрутам: 1) смт. Лівадія, вул. Батуріна, район домов №, № 22,24,26,28,30,32,34,36,38,40,42,44; 2) смт. Лівадія, вул. Батуріна, район домов №, № 2,4,6,8,12; 3) смт Лівадія, від колишнього Таксопарку м. Ялта, санаторію "Прикордонник" до Західних воріт Лівадійського палацу з 09-00 годин 27,28,29,30 вересня 2012 року з залученням представників громадських організацій, політичний партій та інших громадян, згідно поданого повідомлення від 25 вересня 2012 року.
Постанова виконується негайно та може бути оскаржена через Окружний адміністративний суд АР Крим до Севастопольського апеляційного адміністративного суду відповідно до положень КАС України.
Суддя Кірєєв Д.В.