Ухвала від 28.09.2012 по справі 2а-10449/12/0170/16

Копія

СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

Іменем України

Справа № 2а-10449/12/0170/16

28.09.12 м. Севастополь

Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Єланської О.Е.,

суддів Ілюхіної Г.П. ,

Іщенко Г.М.

секретар судового засідання Рузова А.О.

розглянувши апеляційну скаргу Уповноваженої особи Політичної партії Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина" в одномандатному виборчому окрузі № 7 Соловйова Олексія Олександровича на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим (головуючий суддя Александров О.Ю. ) від 25.09.12 по справі № 2а-10449/12/0170/16

за позовом Уповноваженої особи Політичної партії Всеукраїнського об'єднання "Батьківщина" в одномандатному виборчому окрузі № 7 Соловйова Олексія Олександровича (АДРЕСА_1,Ялта,Автономна Республіка Крим,98600)

до окружної виборчої комісії територіального округу №7 (пл. Совєтська, 1, каб.228,Ялта,Автономна Республіка Крим,98600)

про визнання дій протиправними, визнання рішення незаконним та спонукання до виконання певних дій,

ВСТАНОВИВ:

Уповноважена особа Політичної партії Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина" в одномандатному виборчому окрузі № 7 Соловйов Олексій Олександрович звернувся до Окружного адміністративного суду АР Крим з позовом до окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 7 про визнання дій окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 7 з включення до порядку денного засідання комісії, яке відбулося 19.09.2012р., додаткового питання - процедури жеребкування щодо кандидатур до складу дільничних виборчих комісій, а також з проведення жеребкування протиправними та такими, що грубо порушують Закон України "Про вибори народних депутатів України", права та законні інтереси суб'єктів виборчого процесу, визнання рішення комісії, що оформлене протоколом № 8 від 19.09.2012р., в частини фіксації та проведення жеребкування, не відповідаючим нормам виборчого законодавства та його скасування, та зобов'язання відповідача провести жеребкування відповідно до Порядку проведення жеребкування щодо включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій з виборів народних депутатів України, затвердженого Постановою Центральної виборчої комісії від 13 вересня 2012 року.

Постановою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 25 вересня 2012 року позивачу відмовлено у задоволенні позову у повному обсязі.

Стягнено з Соловйова Олексія Олександровича судовий збір у розмірі 32,19 грн. на користь Державного бюджету України.

Не погодившись з зазначеною постановою суду, Уповноважена особа Політичної партії Всеукраїнського об'єднання "Батьківщина" в одномандатному виборчому окрузі № 7 Соловйов Олексій Олександрович подав на адресу суду апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 25.12.2012 року та постановити нову, якою задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Доводи апеляційної скарги мотивовані тим, що постанова суду першої інстанції прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права, висновки суду не відповідають фактичним обставинам справи.

В судове засідання 28.12.2012 року сторони не з'явилися, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином та своєчасно, про причину неявки суд не повідомили.

Відповідно до вимог ч. 4 ст. 196 КАС України, неприбуття у судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.

Розглянувши справу в порядку статей 195, 196 Кодексу адміністративного судочинства України, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права та відповідність висновків суду обставинам справи, судова колегія встановила наступне.

Відповідно до ст. 159 Кодексу адміністративного судочинства України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених такими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

З матеріалів справи вбачається, що 19 вересня 2012 року відбулося засідання окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу №7 з виборів народних депутатів України 28 жовтня 2012 року. На засіданні були присутні 16 членів комісії з 18. До порядку денного, який біло роздано членам комісії перед засіданням, було включено два питання, а саме:

1.Про відхилення кандидатур, запропонованих до складу дільничних виборчих комісій з виборів народних депутатів України (постанова №18).

2. Різне. Оголошення.(а.с.7)

Відповідно до протоколу засідання комісії № 8 від 19.09.2012р. після розгляду першого питання та ухвалення з цього приводу рішення щодо відхилення деяких кандидатур у зв'язку з кратним включенням, член комісії Резніков В.В. повідомив, що інформаційно-аналітична програма "Вибори"опрацювала подання щодо включення до складу дільничних виборчих комісій, що дозволяє вирішити питання стосовно проведення жеребкування. Наведену інформацію підтвердив системний адміністратор програмно-технічного комплексу окружної виборчої комісії Баланін А.Ю., який повідомив, що технічні перешкоди, пов'язані з обробкою відомостей інформаційно-аналітичною програмою "Вибори", відсутні. На підставі цього голова комісії Скоплін А.О. запропонував членам комісії визначитися шляхом голосування з приводу включення до порядку денного процедури жеребкування щодо кандидатур до складу дільничних виборчих комісій. Зазначену пропозицію підтримало 16 членів комісії, тобто, усі присутні на засіданні (а.с.8).

Таким чином, протокольне рішення щодо включення до порядку денного питання проведення жеребкування було прийнято окружною виборчою комісією одноголосно.

Зі змісту протоколу засідання комісії вбачається, що на початку розгляду питання голова комісії Скоплін А.О. ознайомив присутніх зі змістом Порядку, затвердженого Постановою Центральної виборчої комісії від 13 вересня 2012року №895, повідомив про кількість місць, на які включаються кандидатури шляхом жеребкування, визначені для кожної дільничної виборчої комісії шляхом знаходження різниці між максимально можливою кількістю членів комісії та кількістю кандидатур, що обов'язково включаються до складу комісії, а також нагадав, що тип пристрою для проведення жеребкування та вид жеребків було визначено постановою окружної виборчої комісії від 31 серпня 2012року №5.

Після цього, шляхом прийняття протокольних рішень були визначені: член комісії для фіксування результатів жеребкування (секретар комісії Кульчицька О.В.), член комісії для діставання жеребків із пристрою, оголошення та демонстрація присутнім нанесеного на кожному жеребку порядкового номера (Денисова Г.В.), а також два члени комісії для опрацювання результатів жеребкування (Скоплін А.О. та Белозьорова І.В.).

На початку процедури жеребкування членам виборчої комісії та особам, присутнім на засіданні комісії, були пред'явлені жеребки (дерев'яні кульки з нанесеними на них цифрами). Після огляду жеребки були поміщені в пристрій для жеребкування та перемішані. Член комісії Денисова Г.В. почергово діставала з пристрою жеребки, демонструвала їх та оголошувала нанесені на них номери. Для опрацювання результатів жеребкування голова комісії Скоплін А.О. та член комісії Бєлозьорова І.В. в порядку черговості, визначеної жеребкуванням, робили відповідну відмітку. Після заповнення вакантних місць у всіх дільничних виборчих комісіях одномандатного виборчого округу №7 жеребкування щодо включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій було завершено, про що зроблено відмітку у протоколі № 8. Голова комісії Скоплін А.О. оголосив засідання комісії закритим (а.с.10).

Окружною виборчою комісією з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу N 7 на засіданні 23.09.2012р. відповідно до порядку денного прийнято Постанову № 20 від 23.09.2012р. "Про утворення дільничних виборчих комісій з виборів народних депутатів України 28 жовтня 2012р. в межах одномандатного виборчого округу № 7", якою утворені 105 дільничних виборчих комісій у одномандатному виборчому окрузі № 7.

Вивчив наявні докази, в їх сукупності, судова колегія дійшла до висновку про те, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, та ухвалено судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, у зв'язку з чим, підстав для задоволення апеляційної скарги не вбачається з наступних підстав.

Організація і порядок виборів народних депутатів України визначені Законом України "Про вибори народних депутатів України" від 17.11.2011 № 4061-VІ (далі - Закон).

Підготовку та проведення виборів депутатів здійснюють виборчі комісії, які, відповідно до статті 25 Закону, є спеціальними колегіальними органами, уповноваженими організовувати підготовку та проведення виборів депутатів і забезпечувати додержання та однакове застосування законодавства України про вибори депутатів.

Організація роботи виборчої комісії врегульована статтею 33 Закону, де зазначено, що виборча комісія є колегіальним органом. Основною формою роботи виборчої комісії є засідання, яке скликається головою комісії, в разі його відсутності - заступником голови, а в разі відсутності голови та його заступника - секретарем комісії. Засідання виборчої комісії є повноважним за умови присутності більше половини членів комісії від складу цієї комісії.

Рішення виборчої комісії приймається відкритим голосуванням більшістю голосів від складу комісії, крім випадків, передбачених цим Законом.

Рішення комісії набирає чинності з моменту його прийняття, за винятком випадків, передбачених цим Законом.

Ніхто не має права втручатися у діяльність виборчих комісій, крім як у випадках, передбачених законом.

Постановою Центральної виборчої комісії від 26.08.2012 № 604 "Про утворення окружних виборчих комісій з виборів народних депутатів України 28 жовтня 2012 року" утворені окружні виборчі комісії з виборів народних депутатів України 28 жовтня 2012 року, зокрема окружна виборча комісія з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу N 7 зі складом з 18 членів комісії.

Відповідно до ч.7 ст.33 Закону України "Про вибори народних депутатів України"N 4061-VI від 17.11.2011р (далі-Закон) членам виборчої комісії надаються проекти рішень комісії та необхідні документи, як правило, не пізніше останнього дня перед днем проведення засідання комісії, однак не пізніш як до початку засідання.

Відповідно до пунктів 2.4, 2.5 "Порядку ведення діловодства у виборчих комісіях та комісіях з референдумів", затвердженого Постановою Центральної виборчої комісії від 15.09.2010р. № 350 (далі -Порядок № 350) проект порядку денного засідання комісії готує секретар комісії згідно з планом роботи та за дорученням голови комісії, а також з урахуванням пропозицій членів комісії, як правило, не пізніше ніж за день до засідання. Порядок денний після його погодження з головою комісії секретар комісії в обов'язковому порядку разом з інформацією про час і місце проведення засідання доводить до відома членів комісії, як правило, не пізніше останнього дня перед днем проведення засідання, а в день, що передує дню виборів, референдумів, та в день виборів, референдумів - негайно.

Як вбачається зі змісту пункту 2.16 Порядку № 350 проект порядку денного за пропозиціями членів комісії та рішенням комісії може бути доповнено питаннями під час його обговорення.

Протоколом № 8 засідання комісії від 19.09.2012р. підтверджено, що вирішення питання щодо включення до порядку денного 19.09.2012р. питання щодо проведення жеребкування відносно кандидатур до складу дільничних виборчих комісій відбулося лише після вирішення на цьому ж засіданні питання щодо виключення зі списків кандидатур осіб, які зайве внесені до цих списків неодноразово (тобто, підстави, яки робили неможливім проведення жеребкування відпали), за пропозицією голови (тобто, члена) комісії Скопліна А.О. на підставі інформації члена комісії Резнікова В.В. та системного адміністратора Баланіна А.Ю. Рішення про включення зазначеного питання до порядку денного обговорено на комісії, та прийнято одноголосно голосуванням усіх присутніх членів комісії, шляхом занесення у протокол засідання комісії № 8 від 19.09.2012р.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст.28 Закону України № 4061 дільнична виборча комісія утворюється відповідною окружною виборчою комісією не пізніш як за тридцять один день до дня голосування у складі голови, заступника голови, секретаря та інших членів комісії.

Згідно з ч.5 ст.28 Закону України "Про вибори народних депутатів України"до складу дільничної виборчої комісії звичайної чи спеціальної виборчої дільниці, за винятком випадків, передбачених частиною дванадцятою цієї статті, обов'язково включаються (за наявності відповідного подання) по одному представнику суб'єкта подання, зазначеного у пункті 1 частини другої статті 27 цього Закону. Не більше ніж по одному представнику від суб'єктів подання, зазначених у пункті 2 частини другої статті 27 цього Закону, та кандидатів у депутати у відповідному одномандатному окрузі включаються до складу дільничної виборчої комісії шляхом жеребкування, що проводиться окружною виборчою комісією не пізніш як на третій день після закінчення строку внесення подань, зазначених у частині шостій цієї статті, в порядку, визначеному Центральною виборчою комісією. Кандидатури, внесені до складу дільничної виборчої комісії, можуть бути відхилені лише з підстав їх невідповідності вимогам, встановленим статтею 26 цього Закону, або застосування механізму жеребкування, передбаченого цією частиною, а також внесення подання з порушенням вимог частин шостої, сьомої, дев'ятої цієї статті.

П.п.2 п.4 Розділу ХV цього Закону визначено, що на чергових виборах до Верховної Ради України, що проводяться у останню неділю жовтня 2012р., до складу дільничної виборчої комісії звичайної чи спеціальної виборчої дільниці обов'язково включаються (за наявності відповідного подання) по одному представнику від депутатських фракцій, про сформування та реєстрацію яких у Верховній Раді України шостого скликання було оголошено на пленарному засіданні. Не більше ніж по одному представнику від партій - суб'єктів виборчого процесу, кандидатів у депутати у відповідному одномандатному окрузі включаються до складу дільничної виборчої комісії шляхом жеребкування, що проводиться окружною виборчою комісією не пізніш як на третій день після закінчення строку внесення подань, зазначених у частині шостій статті 28 цього Закону, в порядку, визначеному Центральною виборчою комісією".

Порядок, зміст та послідовність дій щодо проведення жеребкування визначені у "Порядку проведення жеребкування щодо включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій з виборів народних депутатів України", затвердженого Постановою Центральної виборчої комісії від 17.05.2012р. № 88, в редакції, викладеної у додатку до Постанови Центральної виборчої комісії від 13 вересня 2012року № 895 "Про внесення змін до Постанови Центральної виборчої комісії від 17 травня 2012р. № 88 "Про Порядок проведення жеребкування щодо включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій з виборів народних депутатів України"(далі-Порядок).

Відповідно до п.1 вказаного Порядку дільнична виборча комісія звичайної, спеціальної виборчої дільниці у складі голови, заступника голови, секретаря та інших членів комісії утворюється відповідною окружною виборчою комісією з виборів народних депутатів України (далі -окружна виборча комісія), а дільнична виборча комісія закордонної виборчої дільниці -Центральною виборчою комісією при проведенні: чергових виборів народних депутатів України -не пізніш як за тридцять один день до дня голосування; повторних, проміжних, позачергових виборів народних депутатів України -не пізніш як за п'ятнадцять днів до дня голосування.

Пункт 2 Порядку встановлює, що дільнична виборча комісія утворюється у складі: для малих дільниць -10 -18 осіб; для середніх дільниць -14 -20 осіб; для великих дільниць -18 -24 особи.

Згідно з п.4 Порядку суб'єктами подання кандидатур до складу дільничних виборчих комісій звичайних та спеціальних виборчих дільниць (далі -суб'єкт подання) є:

1) політична партія, депутатська фракція якої зареєстрована в Апараті Верховної Ради України поточного скликання (на чергових виборах народних депутатів України 2012 року -депутатські фракції, про сформування та реєстрацію яких у Верховній Раді України шостого скликання було оголошено на пленарному засіданні);

2) політичні партії - суб'єкти виборчого процесу;

3) кандидати у депутати у відповідному одномандатному виборчому окрузі.

Відповідно до пункту 8 Порядку кількість місць, на які включаються кандидатури шляхом жеребкування (далі -вакантні місця), визначається окремо для кожної дільничної виборчої комісії знаходженням різниці між максимально можливою кількістю членів цієї комісії, зазначеною у пунктах 2 та 3 цього Порядку, та кількістю кандидатур, що обов'язково включаються до складу цієї комісії.

Згідно з п.9 зазначеного Порядку, жеребкування проводиться у разі, якщо кількість внесених кандидатур, які відповідають вимогам Закону і можуть включатися до складу відповідної дільничної виборчої комісії шляхом жеребкування, є більшою ніж кількість вакантних місць у складі цієї комісії, щодо заповнення яких проводиться жеребкування.

П.11 Порядку визначено, що для проведення жеребкування окремо для кожної дільничної виборчої комісії складається у вигляді таблиці список кандидатур, які відповідають вимогам Закону та можуть бути включені до її складу шляхом жеребкування. До такого списку включаються кандидатури із зазначенням порядкового номера кожної з них, визначеного за датою та часом надходження подання до окружної виборчої комісії (для виборчих комісій звичайних, спеціальних виборчих дільниць) або до Центральної виборчої комісії (для дільничних виборчих комісій закордонних виборчих дільниць), їх прізвищ, власних імен (усіх власних імен), по батькові (за наявності), суб'єкта їх подання (для політичної партії -її повна назва, для кандидата у депутати у відповідному одномандатному виборчому окрузі -прізвище, власне ім'я (усі власні імена), по батькові (за наявності). Список також містить графу для фіксації результатів жеребкування шляхом проставлення проти кандидатур, які включаються до складу комісії за результатами жеребкування, відповідної відмітки.

Як вбачається з п. 12 Порядку, жеребкування проводиться на засіданні виборчої комісії.

Жеребкування проводиться за допомогою барабана, скриньки або іншого пристрою, який дає змогу провести жеребкування (далі -пристрій), з використанням однакових за розміром та кольором аркушів паперу, карток, кульок тощо (далі -жеребки), з нанесенням на кожному жеребку одного з порядкових номерів згідно зі списком кандидатур, які відповідають вимогам Закону та можуть бути включені до складу комісії шляхом жеребкування.

Кількість жеребків повинна дорівнювати найбільшій кількості кандидатур, запропонованих для включення до складу цих дільничних виборчих комісій.

Відповідно до п.14 Порядку перед початком жеребкування головуючий на засіданні виборчої комісії (чи за його дорученням -інший член комісії) оголошує: максимальний граничний склад кожної дільничної виборчої комісії, у якому вона буде утворена, кількість кандидатур, які включаються до складу дільничної виборчої комісії обов'язково, та кількість кандидатур, які за результатами розгляду подань можуть бути включені до складу дільничної виборчої комісії шляхом жеребкування.

Після діставання із барабана останнього жеребка всі номери оголошуються та заносяться членом окружної виборчої комісії (працівником Секретаріату Центральної виборчої комісії) до відповідної відомості у порядку визначеної жеребкуванням черговості.

Відповідно до п.15 Порядку згідно із встановленою жеребкуванням черговістю визначається послідовність включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій.

Особи, що внесені до списків кандидатур до складу дільничних виборчих комісій під номерами, зазначеними у відомості, підлягають включенню до складу дільничних виборчих комісій у черговості, визначеній жеребкуванням.

Після заповнення усіх вакантних місць у складі відповідної дільничної комісії список передається головуючому на засіданні виборчої комісії, який оголошує прізвища осіб, які включаються до складу комісії за результатами жеребкування, зазначаючи суб'єктів їх подання.

Під час оголошення головуючим списку кандидатур, які включаються до складу однієї дільничної виборчої комісії, процедура опрацювання результатів жеребкування членами окружної виборчої комісії (працівниками Секретаріату Центральної виборчої комісії) продовжується щодо наступних комісій.

Зазначена процедура повторюється щодо інших дільничних виборчих комісій у порядку зростання їх номерів.

У відповідності до п. 16 Порядку жеребкування щодо включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій завершується після заповнення вакантних місць у всіх дільничних виборчих комісіях.

Пункт 17 Порядку встановлює, що результати жеребкування заносяться до протоколу засідання відповідної виборчої комісії.

Таким чином, судова колегія погоджується з правильним висновком суду першої інстанції стосовно того, що зміст діючих пунктів 11 та 12 "Порядку проведення жеребкування щодо включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій з виборів народних депутатів України", затвердженого Постановою Центральної виборчої комісії від 17.05.2012р. № 88, свідчить про те, що після внесення до Порядку змін, зазначених у додатку до Постанови Центральної виборчої комісії від 13 вересня 2012року № 895 "Про внесення змін до Постанови Центральної виборчої комісії від 17 травня 2012р. № 88 "Про Порядок проведення жеребкування щодо включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій з виборів народних депутатів України", жеребкування проводиться окружними виборчими комісіями одноразово і одночасно щодо усього складу дільничних виборчих комісій округу. Натомість, жеребкування щодо окремих кандидатур по кожній дільничної виборчої комісії, як це було визначено у Порядку в редакції, що діяв до внесення змін від 13.09.2012р., не передбачено.

Крім того, зі змісту протоколу засідання комісії № 8 від 19.09.2012р. вбачається, що на початку розгляду питання голова комісії Скоплін А.О. повідомив про кількість місць, на які включаються кандидатури шляхом жеребкування, визначені для кожної дільничної виборчої комісії шляхом знаходження різниці між максимально можливою кількістю членів комісії та кількістю кандидатур, що обов'язково включаються до складу комісії,

Вказане також підтверджується наданої відповідачем Відомістю щодо вакантних місць в дільничних виборчих комісіях одномандатного виборчого округу№7, які розподіляються шляхом жеребкування, у яку включені показники максимального граничного складу кожної дільничної виборчої комісії, кількість кандидатур, що включаються обов'язково, кількість кандидатур, які можуть бути включені шляхом жеребкування та кількість вакантних місць по кожної з 105 дільничних комісій виборчого округу №7.

Крім того, поняття "жеребкування"не включає до себе лише процедуру діставання жеребків (яка є лише його певною складовою та має проводитися один раз), а й складається з наступного опрацювання результатів окремо щодо кожної дільниці.

Як вбачається з протоколу від 19.09.2012р. № 8 після заповнення вакантних місць у всіх дільничних виборчих комісіях одномандатного виборчого округу №7 жеребкування щодо включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій було завершено, що свідчить про результат жеребкування, а саме про те, що воно відбулося.

Окружною виборчою комісією з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу N 7 на засіданні 23.09.2012р. відповідно до порядку денного прийнято Постанову № 20 від 23.09.2012р. "Про утворення дільничних виборчих комісій з виборів народних депутатів України 28 жовтня 2012р. в межах одномандатного виборчого округу № 7", якою утворені 105 дільничних виборчих комісій у одномандатному виборчому окрузі № 7.

Відповідно до ч.ч.3,6 статті 35 Закону, п.п.2.2, 2.3 Порядку № 350 рішення комісії приймається у формі постанови, протокольні рішення можуть ухвалюватися лише з питань поточної внутрішньої діяльності комісії, до яких питання щодо формування дільничних комісій не відноситься.

Позивачем не надано доказів того, що постанова відповідача № 20 від 23.09.2012р., яка є рішенням, прийнятим за наслідками жеребкування, їм оскаржена у встановленому порядку.

Крім того, позивачем не доведено той факт, що відповідачем на засіданні 19.09.2012р. приймалось будь-яке рішення в частині фіксації та проведення жеребкування, що свідчить про необґрунтованість позовних вимог позивача в частині визнання рішення комісії, що оформлене протоколом № 8 від 19.09.2012р. та в частині фіксації та проведення жеребкування не відповідаючим нормам виборчого законодавства та його скасування.

Таким чином, матеріалами справи, зокрема копіями відомості, у якої визначений перелік 69 суб'єктів виборчого процесу, з позначками від руки про номер жеребка, а також, як зразок, список кандидатур, які можуть бути включені до складу дільничної виборчої комісії виборчої ділянки № 010725 з помітками від руки щодо конкретних кандидатів, із зазначенням порядкового номеру кандидата, прізвища, ім'я, по-батькові кандидатів, назви суб'єкта подання та відмітки щодо включення до складу комісії; списків кандидатів у члені дільничних виборчих комісій для жеребкування, протоколом № 8 від 19.09.2012р. засідання комісії, відеозаписом частини засідання комісії, підтверджується проведення процедури жеребкування при формуванні дільничних виборчих комісій по одномандатному виборчому округу № 7, головним принципом якого є випадковість обрання тої чи іншої кандидатури. При цьому враховуючи, що висування кандидатур у члени дільничних виборчих комісій, які вносяться до списків у вигляді таблиць та на підстави яких здійснюється жеребкування, згідно з ч.5 ст. 28 та п.п.2 п.4 розділу ХV Закону здійснюється від суб'єктів виборчого процесу на підставі їх подань щодо вказаних ними осіб, визначення кандидатур до членів дільничних виборчих комісій шляхом жеребкування між суб'єктами подання кандидатур, не суперечить змісту процедури жеребкування, визначеною у "Порядку проведення жеребкування щодо включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій з виборів народних депутатів України", затвердженого Постановою Центральної виборчої комісії від 17.05.2012р. № 88, в редакції, викладеної у додатку до Постанови Центральної виборчої комісії від 13 вересня 2012року № 895, та принципу випадковості обрання членів дільничних виборчих комісій.

Також, до матеріалів справи додані Відомості щодо кількості призначень на посади в дільничних виборчих комісіях по округу № 7 станом на 24.09.2012р., довідка про склад членів комісії по виборчої дільниці № 010725, зведені відомості щодо кандидатур до складу дільничних виборчих комісій, які свідчать про сформування цих комісій.

Отже, утворення дільничних виборчих комісій відповідно до Постанови № 20 від 23.09.2012р, свідчить про закінчення одного з етапів виборчого процесу, які визначені у ч.5 ст.11 Закону. В той же час, проведення жеребкування після закінчення процедури формування дільничних виборчих комісій, на які покладено обов'язок забезпечення виборчих процедур у встановлені строки, призведе до суттєвого ускладнення або взагалі до зриву виборчого процесу у межах виборчого округу.

Таким чином, судова колегія погоджується з правильним висновком суду першої інстанції про відсутність підстав для визнання дій окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу №7 протиправними в частині проведення жеребкування відсутні, що обумовлює відмову у задоволенні судом позовних вимог як в цій частини та зобов'язання відповідача провести повторне жеребкування відповідно до Порядку проведення жеребкування щодо включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій з виборів народних депутатів України, затвердженого Постановою Центральної виборчої комісії від 13 вересня 2012 року.

Колегія суддів зазначає, що чинним законодавством не передбачено визнання процедури жеребкування щодо включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій з виборів народних депутатів України, яка відбулася, такою, що не відбулась. Крім того, чинне законодавство не містить такого поняття як проведення "повторного жеребкування".

Відповідно до ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Згідно зі ст. 86 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Виходячи з вищевикладеного, позивачем не доведено протиправність дій відповідача щодо включення до порядку денного засідання комісії, яке відбулося 19.09.2012р., додаткового питання - процедури жеребкування щодо кандидатур до складу дільничних виборчих комісій а також з проведення жеребкування, прийняття відповідачем рішення, що оформлене протоколом № 8 від 19.09.2012р., в частини фіксації та проведення жеребкування не відповідаючим нормам виборчого законодавства та його скасування, тому відповідач діяв відповідно до чинного законодавства, у зв'язку з чим позовні вимоги є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.

Відповідно до частини 1 статті 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Судова колегія дійшла до висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, рішення суду ухвалене з додержанням норм матеріального та процесуального права, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування судового рішення не вбачається.

Керуючись частиною третьою статті 24, статтями 160, 167, 172, 177, частиною першою статті 195, 197, пунктом 1 частини першої статті 198, статтею 200, пунктом 1 частини першої статті 205, статтями 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Уповноваженої особи Політичної партії Всеукраїнського об'єднання "Батьківщина" в одномандатному виборчому окрузі № 7 Соловйова Олексія Олександровича на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим (головуючий суддя Александров О.Ю.) від 25.09.12 року по справі № 2а-10449/12/0170/16, залишити без задоволення.

Постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим (головуючий суддя Александров О.Ю.) від 25.09.12 року по справі № 2а-10449/12/0170/16, залишити без змін.

Відповідно до ч.9 ст. 177 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення суду апеляційної інстанції є остаточним і оскарженню не підлягає

Головуючий суддя підпис О.Е.Єланська

Судді підпис Г.П.Ілюхіна

підпис Г.М. Іщенко

З оригіналом згідно

Головуючий суддя О.Е.Єланська