Ухвала від 26.09.2012 по справі 2а-2611/11/2512

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 2а-2611/11/2512 Головуючий у 1-й інстанції: Парфененко О. Я.

Суддя-доповідач: Міщук М.С.

УХВАЛА

Іменем України

"26" вересня 2012 р. м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Міщука М.С.

суддів: Гром Л.М., Денісова А.О.

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Менського районного суду Чернігівської області у справі за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Менському районі Чернігівської області про визнання відмови в перерахунку пенсії неправомірною, зобов'язання зробити перерахунок та виплату пенсії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулася до Менського районного суду Чернігівської області із позовом до Управління Пенсійного фонду України в Менському районі Чернігівської області про визнання неправомірними дій щодо неналежного проведення перерахунку пенсії та зобов'язання провести перерахунок пенсії відповідно до ст.ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»з урахуванням показника середньої заробітної плати працівників на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2010 рік.

Постановою Менського районного суду Чернігівської області від 20 червня 2011 року у задоволенні позову відмовлено.

Не погоджуючись з прийнятим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову про задоволення позовних вимог повністю, оскільки вважає, що відповідач обчислює його пенсію з порушенням чинного законодавства.

Суд, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи із наступного.

Судом першої інстанції встановлено, що позивач перебуває на обліку в УПФУ в Менському районі Чернігівської області, одержуючи пенсію за віком. Після призначення пенсії позивач продовжувала працювати.

Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»було внесено зміни до ст.ст. 40, 42 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»та змінено порядок здійснення перерахунку пенсії.

Згідно внесених змін ч.4 ст.42 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»передбачала, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в ч.1ст.40 цього ж Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абзацом 3 ч.1 ст.40 Закону.

Відповідно до абзацу 3 ч.1 ст.40 вищевказаного Закону у редакції від 28 грудня 2007 року, за вибором особи, яка звернулася за пенсією, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключається період до 60 календарних місяців страхового стажу підряд за умови, що зазначений період становить не більше ніж 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі. У всіх випадках, крім випадку, передбаченого абзацом 2 ч.1 ст.40, період, за який враховується заробітна плата, після виключення 10 відсотків тривалості страхового стажу, не може бути меншим ніж 60 календарних місяців.

Відповідно до ч.4 ст.42 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», в редакції, що діяла до 01.01.2008 року, у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в ч.1 ст.40 Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період, що настає після призначення пенсії, не підлягає виключенню згідно з абзацом 3 ч.1ст. 40 Закону.

Відповідно до ч.2 ст.152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22 травня 2008 року зміни, внесені ЗУ «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», визнані такими, що не відповідають Конституції України.

Таким чином, зміни, внесені до ст.ст. 40, 42 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ЗУ «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»втратили чинність 22.05.2008 року.

Відповідно, з цього часу відновлено дію ст.ст. 40, 42 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»у редакції, що існувала до прийняття ЗУ «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України». Прийняття нормативно-правового акту про відновлення дії норми закону, яка існувала до внесення змін, що в подальшому були визнані неконституційними, не вимагається.

Положення ч.4 ст.42 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»у редакції, що були відновлені з 22 травня 2008 року, передбачають, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в ч.1ст.40 цього Закону.

Отже, згідно чинного на даний час пенсійного законодавства при перерахунку пенсії враховується наступне:

- перебування на роботі протягом 2 років після призначення (попереднього перерахунку) пенсії;

- заробітна плата (доход), з якого була обчислена пенсія або за періоди страхового стажу, зазначені в ч.1ст.40 цього Закону.

Разом з тим у ч.4 ст.42 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у відновленій редакції не передбачено застосування під час перерахунку пенсії ні показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії (який був передбачений ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»у редакції від 28 грудня 2007 року та постанова КМ України № 530 від 28 травня 2008 року), ні показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії (який враховується при визначенні заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії згідно ч.2 ст.40 Закону).

Також слід звернути увагу, що в ч.2 ст.40 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»відновленій редакції у формулі визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії зазначено, що показник Зс -це середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії. На вказаний показник є посилання лише у формулі, передбаченій для визначення заробітної плати (доходу) для призначення пенсії. Посилання на нього у статті, яка передбачає порядок та підстави перерахунку пенсії, відсутні.

З огляду на викладене колегія суддів приходить до висновку, що показник «середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії», застосовується виключно при призначенні пенсії та залишається незмінним під час здійснення перерахунку пенсії на підставі ч.4 ст.42 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Отже, вказаний показник застосовується виключно при призначенні пенсії і залишається незмінним під час здійснення перерахунку пенсії на підставі ч. 4 ст. 42 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Таким чином, вищевикладене свідчить про відсутність у позивача правових підстав для перерахунку пенсії із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2010 рік.

З огляду на викладене, керуючись ст.ст. 198, 200, 205, 206 КАСУ, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_2 залишити без задоволення, а постанову Менського районного суду Чернігівської області від 20 червня 2011 року -без змін.

Ухвала є остаточною і оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя Міщук М.С.

Судді: Гром Л.М.

Денісов А.О.