18 вересня 2012 року Справа № 5002-29/5402-2010
Севастопольський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Євдокімова І.В.,
суддів Сікорської Н.І.,
Проценко О.І.
за участю представників сторін:
прокурор, Джавлах Сергій Миколайович, посвідчення № 42 від 25.05.12, прокурор відділу прокуратури міста Севастополя;
представник позивача, не з'явився, Феодосійська міська рада;
представник відповідача, Попович Ігор Ярославович, довіреність № б/н від 10.06.12, Мале багатопрофільне виробниче приватне підприємство "Алла Прима".
розглянувши апеляційну скаргу малого багатопрофільного виробничого приватного підприємства "Алла Прима" на рішення господарського суду Автономної Республіки Крим (суддя Башилашвілі О.І.) від 26 липня 2012 року у справі № 5002-29/5402-2010
за позовом Прокурора міста Феодосії (вул. Українська, 5,Феодосія,98100)
в інтересах держави в особі Феодосійської міської ради (вул. Земська, 4,Феодосія,98100)
до Малого багатопрофільного виробничого приватного підприємства "Алла Прима" (вул. III-Інтернаціоналу, буд. 29-А,Феодосія,98100)
про зміну умов договору оренди землі
Прокурор міста Феодосії в інтересах держави в особі Феодосійської міської ради звернувся до господарського суду Автономної Республіки Крим з позовом до відповідача - Малого багатопрофільного виробничого приватного підприємства «Алла Прима»про зміну умов договору оренди земельної ділянки, реєстраційний номер 205, укладеного 14 серпня 2001 року між МБВПП «Алла Прима»та Феодосійською міською радою, виклавши пункти договору у редакції позивача зазначеній в прохальній частині позову.
Рішенням господарського суду Автономної Республіки Крим від 26 липня 2012 року у справі № 5002-29/5402-2010 позов задоволено частково.
Змінено умови договору оренди землі від 14 серпня 2001 року зареєстрованого 14 серпня 2001 року за № 205, укладеного між Феодосійською міською радою та малим багатопрофільним виробничим приватним підприємством "Алла Прима", виклавши пункти договору у наступній редакції:
Пункт 1.1 - слова "зона "Промислово-складська (1) "№78" читати "економіко-планувальна зона № 8".
Пункт 1.2 слова "до 25.05.2011. "читати" до 25.05.2055.".
Пункт 2.1 - читати в наступній редакції: "Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 8134108,50грн.
Орендна плата за земельну ділянку державної або комунальної власності здійснюється орендарем, у грошовій формі із зазначенням 3 відсотків нормативної грошової оцінки земельної ділянки та розміром 244023,25грн. за рік, починаючи з дня набрання законної сили судовим рішенням, яким внесені ці зміни".
В решті позовних вимог відмовлено.
Вирішено питання розподілу судових витрат.
Не погодившись з вказаним рішенням суду, мале багатопрофільне виробниче приватне підприємство "Алла Прима" звернулось з апеляційною скаргою до Севастопольського апеляційного господарського суду, в якій просить рішення скасувати, прийняти нове, яким у задоволенні позову відмовити.
Апеляційна скарга мотивована тим, що рішення суду першої інстанції прийняте з порушенням норм матеріального та процесуального права, без врахування постанови Вищого господарського суду України, якою визнано право співпозивачів на користування орендованими земельними ділянками в частині розмірів, ставок і порядку розрахунку орендної плати на умовах договорів оренди з Феодосійською міською радою, укладених до 01.01.2009 - без врахування нормативної грошової оцінки земель м. Феодосії, виконаної Українським ДНДІПМ "Гіпроград" і рішення Феодосійської міської ради від 28.11.2008 № 1842 "Про введення ставок орендної плати за землю".
Крім того, стверджує, що судом першої інстанції невірно застосовано статті 632, 652, 653 Цивільного кодексу України, статтю 188 Господарського кодексу України.
У судове засідання 18.09.2012 представники позивача не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлени належним чином.
Стаття 22 Господарського процесуального кодексу України зобов'язує сторони добросовісно користуватись належними їм процесуальними правами.
Оскільки явка в судове засідання представників сторін - це право, а не обов'язок, справа може розглядатись без їх участі, якщо нез'явлення цих представників не перешкоджає вирішенню спору.
Повторно розглянувши справу у порядку статті 101 Господарського процесуального кодексу України, судова колегія встановила наступне.
Рішенням 30 сесії 23 скликання Феодосійської міської ради № 1193 від 25.05.2001. «Про надання земельної ділянки малому багатопрофільному виробничому приватному підприємству «Алла Прима»затверджений проект землеустрою з відведення земельної ділянки малому багатопрофільному виробничому приватному підприємству «Алла Прима»для розташування виробничої площадки, код цільового використання - 1.10.5, площею 1,0125 га, кадастровий номер 01116000000012016, розташовану за адресою: АР Крим, м. Феодосія, вул. ІІІ - Інтренаціоналу, 29. (а.с. 12).
На підставі даного рішення 14.08.2001. між Феодосійською міською радою (орендодавець) та Малим багатопрофільним виробничим приватним підприємством «Алла Прима»(орендар), укладений договір на право користування земельною ділянкою на умовах оренди, пунктом 1 якого передбачено, що орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку площею 1,0125 га. у тому числі по угіддям: забудовані землі, у тому числі які використовуються в промислових цілях, яка знаходиться: АРК, м. Феодосія, вул. ІІІ - Інтренаціоналу, будинок 29, зона «Промислово-складська (1)»№78 (а.с. 8).
Договір зареєстрований у Феодосійському міському відділі КРФ ДП «Центр державного земельного кадастру при Держкомземі України» про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 14.08.2001 за № 205.
Відповідно до пункту 1.2 договору, земельна ділянка надається в тимчасове користування з моменту укладення даного договору до 25.05.2011 для розташування виробничого майданчика.
На підставі заяви Малого багатопрофільного виробничого приватного підприємства «Алла Прима»від 13.01.2006. вих. № 1, рішенням 47 сесії 4 скликання Феодосійської міської ради від 24.02.2006. № 2699 були внесені зміни до п. 2 рішення 30 сесії 23 скликання Феодосійської міської ради № 1193 від 25.05.2001. «Про надання земельної ділянки малому багатопрофільному виробничому приватному підприємству «Алла Прима»та продовжено строк оренди земельної ділянки до 25.05.2055.
Згідно з пунктом 2.1 даного договору, плата за землю вноситься орендарем у вигляді орендної плати у розмірі 14542, 66 грн. за рік з 25.05.2001 до припинення дії цього договору.
Дана сума орендної плати складає 1 відсоток від нормативної оцінки земельної ділянки.
Орендна плата сплачується рівними частинами до 15 числа кожного наступного місяця. (пункт 2.2 договору).
Відповідно до пункту 2.3 даного договору, розмір орендної плати може бути переглянуто за вимогою орендодавця у випадку зміни методики її розрахунку, а також в інших випадках, передбачених законодавством.
Частиною першою статті 2 Закону України «Про плату за землю» (що діяв на момент виникнення між сторонами спірних правовідносин та до набрання законної сили Податковим кодексом України) встановлено, що використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. Розміри податку за земельні ділянки, грошову оцінку яких не встановлено, визначаються до її встановлення в порядку, визначеному цим Законом.
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України»№ 309-VІ від 03.06.2008, частина четверта та п'ята статті 21 Закону України «Про оренду землі» були викладені у такій редакції:
«Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою:
для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється Законом України «Про плату за землю»;
для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України «Про плату за землю».
Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, не може перевищувати 12 відсотків їх нормативної грошової оцінки. При цьому у разі визначення орендаря на конкурентних засадах може бути встановлений більший розмір орендної плати, ніж зазначений у цій частині».
В подальшому, Законом України N 2756-VI від 02.12.2010 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з прийняттям Податкового кодексу України» вказані частини четверта та п'ята статті 21 Закону України «Про оренду землі» виключені.
У той же час, частиною 1 статті 7 Закону України "Про плату за землю" передбачено, що ставки земельного податку з земель, грошову оцінку яких встановлено, встановлюються у розмірі одного відсотка від їх грошової оцінки, за винятком земельних ділянок, зазначених у частинах п'ятій - десятій цієї статті та частині другій статті 6 цього Закону.
Таким чином, внесеними у земельне законодавство змінами передбачено, що орендна плата за передану в користування відповідачу земельну ділянку не може бути меншою 3% від грошової оцінки. При цьому, саме грошова оцінка земельної ділянки є вихідною базою для обчислення розміру плати за землю.
Згідно з пунктом 288.5 статті 288 Податкового кодексу України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу за користування земельною ділянкою «інших категорій земель»не може бути меншою трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом, та не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.
Відповідно до пункту 274.1 статті 274 Податкового кодексу України ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, за винятком земельних ділянок, зазначених у статтях 272, 273, 276 і 278 цього Кодексу.
Статтею 5 Закону України «Про оцінку земель» (що діяв на момент виникнення спірних взаємовідносин) передбачено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, а також при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.
Станом на момент укладення між сторонами договору оренди землі від 14.08.2001, зареєстрованого 14.08.2001 нормативна грошова оцінка переданої відповідачеві земельної ділянки у договорі визначена не була.
29.08.2008 Феодосійською міською радою було прийнято рішення № 1698 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель м. Феодосії», яким була затверджена технічна документація по нормативній грошовій оцінці земель м. Феодосія та введено в дію нову нормативну грошову оцінку земель м. Феодосія з 01.01.2009.
Пунктом 4 вказаного рішення передбачено щорічний розмір орендної плати за договорами оренди встановлювати відповідно до Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про оренду землі»та Закону України «Про Державний бюджет України», що приймається на кожний рік, зі щорічною індексацією нормативної грошової оцінки на індекс інфляції.
Пунктом 4.1 даного рішення прописано всі зміни в розміри орендної плати на землю за договорами оренди землі, пов'язані зі змінами в законодавстві України та щорічною індексацією грошової оцінки земель, фіксувати в додаткових угодах до договорів оренди землі.
Рішенням Феодосійської міської ради № 1842 від 28.11.2008 були введені нові ставки орендної плати за землю. З вказаного рішення вбачається, що розмір орендної плати за землю, передану відповідачу в користування за договором оренди землі від 14.08.2001, зареєстрованого 14.08.2001, повинен дорівнювати трьом відсоткам від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Відповідно до норм Закону України «Про основи державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності»всі вищезазначені рішення міської ради були оприлюднені 13.12.2008 у газеті «Победа», і тим самим доведені до відома орендаря.
Листом від 08.06.2010 за вих. № 02-30-1683 Феодосійською міською радою надіслана відповідачу додаткова угода від 27.04.2010 до договору оренди землі від 14.08.2001, реєстраційний номер 205, відповідно до якої позивач запропонував відповідачу пункти спірної додаткової угоди викласти в редакції позивача та змінити розмір орендної плати.
У зв'язку з тим, що відповіді або підписаної додаткової угоди від відповідача на адресу позивача не надійшло - сторони не досягли згоди щодо добровільної зміни договору оренди земельної ділянки, Феодосійська міська рада звернулася до господарського суду Автономної Республіки Крим з відповідним позовом.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін та обговоривши доводи апеляційної скарги, судова колегія дійшла висновку про наявність підстав для скасування рішення суду, виходячи з наступного.
Відповідно до статті 2 Закону України «Про оренду землі» відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Відповідно до пунктів 3, 4 статті 11 Цивільного кодексу України, цивільні права обов'язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства, цивільні права і обов'язки виникають безпосередньо з актів органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим або органів місцевого самоврядування.
Статтею 1 Закону України «Про оренду землі» встановлено, що оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Стаття 30 Закону України «Про оренду землі» передбачає, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін.
У разі не досягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Відповідно до статті 188 Господарського кодексу України, зміна господарських договорів в односторонньому порядку не допускається, якщо інше не передбачено законом або договором.
Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором.
Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду.
У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.
Якщо судовим рішенням договір змінено, договір вважається зміненим або розірваним з дня набрання чинності даним рішенням, якщо іншого строку набрання чинності не встановлено за рішенням суду.
Згідно зі статтею 189 Господарського кодексу України, статтею 632 Цивільного кодексу України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін.
У визначених законом випадках застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Оскільки відповідно до частини першої статті 188 Господарського кодексу Українизміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускається, внесення змін до договору оренди землі у разі зміни ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів уповноваженим органом повинно здійснюватися з дотриманням порядку, визначеного цією статтею Господарського кодексу України.
У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.
Не погоджуючись з ухваленим Феодосійською міською радою рішенням, ряд юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, у тому числі мале багатопрофільне виробниче приватне підприємство "Алла Прима" звернулися до господарського суду АР Крим за захистом своїх права та охоронюваних законом інтересів з позовом про визнання недійсними пункту 4.1. та пункту 5 рішення Феодосійської міської ради від 29.08.2008 № 1698 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель м. Феодосії», у частині односторонньої зміни розмірів орендної плати на землю в додаткових угодах до договорів оренди та проведення з 01.01.2009 перерахунку орендної плати по всім укладеним і таким, що пройшли державну реєстрацію договорам оренди землі, з використанням даних нормативної грошової оцінки земель м. Феодосії; визнати право співпозивачів на користування орендованими земельними ділянками в частині розмірів, ставок і порядку розрахунку орендної плати на умовах договорів оренди з Феодосійською міською радою, укладених до 01.01.2009 без врахування нормативної грошової оцінки земель м. Феодосії і рішення Феодосійської міської ради від 28.11.2008 № 1842 «Про введення ставок орендної плати за землю».
У подальшому рішенням господарського суду АР Крим від 15.02.2011 у справі № 5002-5/6215-2010 позов задоволено.
Визнано недійсними пункт 4.1 та пункт 5 рішення Феодосійської міської ради від 29.08.2008 № 1698 "Про затвердження нормативної грошової оцінки земель м. Феодосії" у частині односторонньої зміни розмірів орендної плати на землю в додаткових угодах до договорів оренди й проведення з 01.01.2009 перерахунку орендної плати по всім укладеним і таким, що пройшли державну реєстрацію договорам оренди землі, з використанням даних нормативної грошової оцінки земель м. Феодосії, виконаної Українським ДНДІПМ "Гіпроград", яка була об'єктом державної землевпорядної експертизи від 10.09.2007 № 548-07 Державного агентства земельних ресурсів України.
Визнано право співпозивачів, у тому числі малого багатопрофільного виробничого приватного підприємства "Алла Прима" на користування орендованими земельними ділянками в частині розмірів, ставок і порядку розрахунку орендної плати на умовах договорів оренди з Феодосійською міською радою, укладених до 01.01.2009 - без врахування нормативної грошової оцінки земель м. Феодосії, виконаної Українським ДНДІПМ "Гіпроград" і рішення Феодосійської міської ради від 28.11.2008 № 1842 "Про введення ставок орендної плати за землю", в тому числі, Товариства з обмеженою відповідальністю "Нафта-Шельф" відносно земельної ділянки площею 0,0435 га, кадастровий номер 01116000000013 023, розташованої за адресою: АРК, м.Феодосія, Чорноморська набережна, 11 по договору від 20 березня 2002 року (зареєстровано Феодосійською міською радою у книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі за № 288 від 28.03.2002).
Постановою Севастопольського апеляційного господарського суду від 05.04.2011 у справі № 5002-5/6215-2010 апеляційну скаргу Феодосійської міської ради задоволено.
Рішення господарського суду АР Крим від 15.02.2011 у справі № 5002-5/6215-2010 скасовано. Прийнято нове рішення. В позові відмолено.
Постановою Вищого господарського суду України від 21.06.2011 у справі № 5002-5/6215-2010 касаційну скаргу Фізичної особипідприємця Данковцева Олексія Вікторовича задоволено частково.
Касаційну скаргу Фізичної особи підприємця Шушканової Наталії Анатоліївни задоволено частково.
Постанову Севастопольського апеляційного господарського суду від 05.04.2011 про відмову в позові в частині визнання недійсним пункту 4.1 та пункту 5 рішення Феодосійської міської ради від 29.08.2008 залишено без змін.
В іншій частині постанову Севастопольського апеляційного господарського суду від 05.04.2011 скасовано, а рішення господарського суду АР Крим від 15.02.2011 в цієї частині залишено без змін.
Таким чином, постановою Вищого господарського суду України від 21.06.2011 у справі № 5002-5/6215-2010 визнано право співпозивачів, у тому числі малого багатопрофільного виробничого приватного підприємства "Алла Прима" на користування орендованими земельними ділянками в частині розмірів, ставок і порядку розрахунку орендної плати на умовах договорів оренди з Феодосійською міською радою, укладених до 01.01.2009 - без врахування нормативної грошової оцінки земель м. Феодосії, виконаної Українським ДНДІПМ "Гіпроград" і рішення Феодосійської міської ради від 28.11.2008 № 1842 "Про введення ставок орендної плати за землю", зокрема, право малого багатопрофільного виробничого приватного підприємства "Алла Прима" відносно земельної ділянки площею 1,0125 га, кадастровий номер 01116000000012016, розташовану за адресою: АР Крим, м. Феодосія, вул. ІІІ - Інтренаціоналу, 29. (а.с. 12).
Відповідно до частини другої статті 35 Господарського процесуального кодексу України, факти встановлені рішенням господарського суду (іншого органу, який вирішує господарські спори), за винятком встановлених рішенням третейського суду, під час розгляду однієї справи, не доводяться знову при вирішенні інших спорів, в яких беруть участь ті самі сторони.
Враховуючи встановлене постановою Вищого господарського суду України від 21.06.2011 у справі № 5002-5/6215-2010 право відповідача малого багатопрофільного виробничого приватного підприємства "Алла Прима" на користування орендованими земельними ділянками в частині розмірів, ставок і порядку розрахунку орендної плати на умовах договорів оренди з Феодосійською міською радою, укладених до 01.01.2009 - без врахування нормативної грошової оцінки земель м. Феодосії, виконаної Українським ДНДІПМ "Гіпроград" і рішення Феодосійської міської ради від 28.11.2008 № 1842 "Про введення ставок орендної плати за землю", судова колегія дійшла висновку про те, що у суду першої інстанції не було правових підстав на задоволення позову прокурора міста Феодосії в інтересах держави в особі Феодосійської міської ради.
Така ж правова позиція викладена в постановах Вищого господарського суду України від 10.04.2012 у справі № 5002-19/1679.1-2011, від 24.05.2012 у справі № 5002-3/2449.1-2011, від 18.05.2012 у справі № 5002-19/3383.1-2011.
З огляду на викладене, судова колегія Севастопольського апеляційного господарського суду вважає, що рішення суду першої інстанції постановлено не у відповідності до вимог чинного законодавства, при неповному дослідженні всіх обставин у справі, тому рішення підлягає скасуванню.
Керуючись статтею 101, пунктом пунктом 2 статті 103, пунктом 4 статті 104, статтею 105 Господарського процесуального кодексу України, суд
1. Апеляційну скаргу малого багатопрофільного виробничого приватного підприємства "Алла Прима" на рішення господарського суду Автономної Республіки Крим від 26 липня 2012 року у справі № 5002-29/5402-2010 задовольнити.
2. Рішення господарського суду Автономної Республіки Крим від 26 липня 2012 року у справі № 5002-29/5402-2010 скасувати.
3. Прийняти нове рішення у справі.
4. У задоволенні позову прокурора міста Феодосії в інтересах держави в особі Феодосійської міської ради відмовити повністю.
Головуючий суддя І.В. Євдокімов
Судді Н.І. Сікорська
О.І. Проценко
Розсилка:
1. Прокурор міста Феодосії (вул. Українська, 5,Феодосія,98100)
2. Феодосійська міська рада (вул. Земська, 4,Феодосія,98100)
3. Мале багатопрофільне виробниче приватне підприємство "Алла Прима" (вул. III-Інтернаціоналу, буд. 29-А,Феодосія,98100)
4. Прокуратура міста Севастополя (99011, м. Севастополь, вул. Павліченко, 1)