№ 2а-4215/08
Україна
Харківський окружний адміністративний суд
Іменем України
28 липня 2008 року м. Харків
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Перцової Т.С.
при секретарі - Ульященко Л.М.
за участю представників сторін :
позивача - Корсун О.С. (дов. від 26.03.2008 р., № 2-107д);
відповідача - Кушина В.В. (дов. від 24.06.2008р. № 3564/10/10-021)
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Харкові справу за адміністративним позовом Дочірньої компанії „Укргазвидобування” НАК „Нафтогаз України” в особі газопромислового управління „Шебелинкагазвидобування” до Ізюмської об'єднаної державної податкової інспекції у Харківській області про визнання нечинними та скасування податкових повідомлень-рішень Ізюмської об'єднаної державної податкової інспекції у Харківській області (Борівське відділення) від 30.10.2007 року за №№ 0000191501/0, 0000201501/1 та від 21.03.2008 року за №№ 0000191501/3, 0000201501/3, -
Позивач, ДК "Укргазвидобування" НАК "Нафтогаз України" в особі газопромислового управління "Шебелинкагазвидобування" звернулась до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Ізюмської об'єднаної державної податкової інспекції в Харківській області, в якому з урахуванням уточнень, які були прийняті судом, просить суд визнати нечинними та скасувати податкові повідомлення-рішення Борівського відділення Ізюмської об'єднаної державної податкової інспекції Харківської області за №№ 0000191501/1, 0000201501/1 від 30.10.2007р., та за №№ 0000191501/3, 0000201501/3 від 21.03.2008 р, якими встановлено порушення граничного строку сплати узгодженого податкового зобов'язання ГПУ “Шебелинкагазвидобування” (ідентифікаційний код 00153146), за платежем - плата за користування надрами для видобування корисних копалин та нарахований штраф.
Позивач та його представник в судовому засіданні з посиланням на ст.19 Конституції України, ст.11 Закону України „Про державну податкову службу в Україні”, ст.ст.238, 239, 242, 250 Господарського кодексу України, ст.ст.1, 5, 15, 17 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” стверджують, що вищезазначені податкові повідомлення-рішення є такими, що підлягають скасуванню, оскільки Державною податковою інспекцією у Балаклійському районі Харківської області при винесенні спірних рішень було порушено строки застосування та нарахування штрафних санкцій за несвоєчасну сплату узгодженого податкового зобов'язання.
Відповідач, Ізюмська об'єднана державна податкова інспекція в Харківській області та її представник у судовому засіданні з посиланням на ст.ст.1, 4, 5, 15, 17 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, ст.10 Закону України „Про рентні платежі за нафту, природний газ і газовий конденсат”, ст.ст.2, 4, 9, 14 Закону України „Про систему оподаткування” проти позову заперечують. Вважають, що оскаржені податкові повідомлення-рішення прийняті правомірно, так як позивач несвоєчасно сплатив узгоджене податкове зобов'язання по платі за користування надрами для видобування корисних копалин, що є підставою для стягнення штрафних санкцій, при цьому до штрафних санкцій не застосовуються строки давності. Підсумовуючи викладене, просять суд відмовити в задоволенні позовних вимог.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно дослідивши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
Матеріалами справи підтверджено, що 13 серпня 2007 року Борівським відділенням Ізюмської об'єднаної державної податкової інспекції у Харківської області проведено невиїзну документальну перевірку філії Дочірньої Компанії "Укргазвидобування" НАК "Нафтогаз України" газопромислового управління "Шебелинкагазвидобування". За результатами перевірки складено акт перевірки № 48/151-00153146 від 13.08.2007 року «Про результати перевірки дотримання вимог податкового законодавства з питань своєчасності сплати узгоджених податкових зобов'язань» за період (з урахуванням наданих змін) з 24.02.2002 року по 13.08.2007 року.
25 вересня 2007 року Борівським відділенням Ізюмської об'єднаної державної податкової інспекції у Харківської області на підставі акту перевірки № 48/151-00153146 від 13.08.2007 року було прийнято податкове повідомлення-рішення № 0000191501/0, яким встановлено порушення граничного строку сплати узгодженого податкового зобов'язання ГПУ “Шебелинкагазвидобування” (ідентифікаційний код 00153146), за платежем - плата за користування надрами для видобування корисних копалин та нарахований штраф у сумі 2 645, 46 грн.
Філія ДК "Укргазвидобування" НАК "Нафтогаз України" газопромислове управління "Шебелинкагазвидобування" оскаржила податкове повідомлення - рішення № 0000191501/0 від 25.09.2007 року начальнику Борівського відділення Ізюмської ОДПІ Харківської області.
За результатом розгляду даної (первинної) скарги було прийняте Рішення начальника Ізюмської ОДПІ Харківської області В.В. Борисенко № 7336/10/25-010 від 29.10.2007 року, яким скаргу позивача залишено без задоволення, а податкове повідомлення-рішення Борівського відділення Ізюмської ОДПІ Харківської області від 25.09.2007 року № 0000191501/0 частково змінено, в частині окремого донарахування штрафу у розмірі 10 % на суму 432, 37 грн.
30 жовтня 2007 року були видані податкові повідомлення рішення № 0000191501/1 та № 0000201501/1, в яких загальна сума штрафу 2 645, 46 грн. була розподілена на 432, 37 грн. та 2 213,09 грн.
01 листопада 2007 року філія ДК "Укргазвидобування" НАК "Нафтогаз України" газопромислове управління "Шебелинкагазвидобування" подало скаргу до Державної податкової адміністрації у Харківській області на податкові повідомлення-рішення № 0000191501/1 та № 0000201501/1 від 30.10.2007р.
19 грудня 2007 Державною податковою адміністрацією у Харківській області винесено рішення № 4937/10/25-103, яким у задоволенні скарги філії ДК "Укргазвидобування" НАК "Нафтогаз України" газопромислового управління "Шебелинкагазвидобування" відмовлено.
Податкові повідомлення - рішення на підставі вищезазначеного рішення Державної податкової адміністрації у Харківські області не приймались.
12 січня 2008 року філія ДК "Укргазвидобування" НАК "Нафтогаз України" газопромислове управління "Шебелинкагазвидобування" подало скаргу до Державної податкової адміністрації України.
06 березня 2008 року Державною податковою адміністрацією України прийняте рішення №2041/6/25-0215, яким у задоволенні скарги платника податків відмовлено повністю.
21 березня 2008 року Ізюмською ОДПІ Харківської області прийняті оскаржувані податкові повідомлення-рішення № 0000191501/3 та № 0000201501/3.
Виходяи з матеріалів справи,суд зазначає, що спір між ДК "Укргазвидобування" НАК "Нафтогаз України" та Ізюмською об'єднаною державною податковою інспекцією у Харківській області виник відносно дотримання Філією Дочірньої компанії„Укргазвидобування” Національної акціонерної компанії „Газопромислове управління „Шебеликагазвидобування” вимог п. 5.3.1 ст. 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" та абз. 6.4 п. 6 Інструкції „Про порядок обчислення і справляння плати за користування надрами для видобування корисних копалин від 30.12.97 № 207/472/51/157 в частині несвоєчасності сплати суми узгодженого податкового зобов'язання по платі за користування надрами для видобування корисних копалин.
Як вбачається з акту перевірки № 48/151-00153146/15-049 від 13.08.2007 року перевірку своєчасності сплати до бюджету податкових зобов'язань по платі за користування надрами здійснено за період з 22.04.2002 року по 13.08.2002 року.
Судом встановлено і не заперечується відповідачем по справі, що філією ДК "Укргазвидобування" НАК "Нафтогаз України" газопромисловим управлінням "Шебелинкагазвидобування" було своєчасно подано розрахунки плати за користування надрами для видобування корисних копалин, узгоджено суму податкового зобов'язання, та несвоєчасно сплачено узгоджене податкове зобов'язання.
Останній платіж плати за користування надрами для видобування корисних копалин, відповідно до акту № 48/151-00153146/15-049 від 13.08.2007року, було здійснено у 2002 році, штрафні санкції оскаржуваними податковими повідомленнями-рішеннями відповідачем застосовано в 2007 році.
Суд зазначає, що стягнення штрафних санкцій, нарахованих на підставі Закону України" "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" здійснюється у відповідності до вимог наведеного Закону та інших актів законодавства, що видаються відповідно до нього.
Суд зауважує, що посилання позивача на ст.ст.238, 239, 242, 250 Господарського кодексу України є помилковими, оскільки у розумінні Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" штрафні санкції, які були застосовані до позивача згідно оскаржуваних податкових повідомлень-рішень не є адміністративно-господарськими санкціями і мають статус податкового зобов'язання виходячи з наступного.
Відповідно до ст.1 Закону України „Про порядок погашення заборгованості платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” терміни вживаються у такому значенні :
податкове зобов'язання - зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України(п.1.2 ст.1);
податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання(п.1.3 ст.1);
штрафна санкція (штраф) - плата у фіксованій сумі або у вигляді відсотків від суми податкового зобов'язання (без урахування пені та штрафних санкцій), яка справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним правил оподаткування, визначених відповідними законами(п.1.5 ст.1).
Спірними податковими повідомленнями-рішеннями від 30.10.2007р. за № № 0000191501/1, 000201501/1 відповідачем визначені позивачу податкові зобов'язання зі сплати штрафних санкцій відповідно : в розмірі 11065,45 грн. за порушення 37 календарних днів та в розмірі 4323,65 грн. за порушення 17 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, задекларерованих позивачем самостійно у відповідних розрахунках.
Відповідно до п. 1.11 ст. 1 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків до контролюючого органу у строки, встановлені законодавством, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податку, збору (обов'язкового платежу).
Виходячи з приписів п.5.1 ст.5 Закону України „Про порядок погашення заборгованості платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” податкові зобов'язання, самостійно визначені позивачем у податкових деклараціях, вважаються узгодженими з дня подання цих податкових декларацій.
Платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації(п. 5.3. ст. 5 Закону).
Згідно з підпунктом 17.1.7 пункту 17.1 ст.17 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах : при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.
У відповідності до п.17.3 ст.17 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” сплата (стягнення) штрафних санкцій передбачених цією статтею, прирівнюється до сплати (стягнення) податку та оскарження їх сум.
Підпунктом 15.1.1. пункту 15.1. ст.15 Закону № 2181 передбачено, що за винятком випадків, визначених підпунктом 15.1.2 цього пункту, податковий орган має право самостійно визначити суму податкових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Законом, не пізніше закінчення 1095 дня, наступного за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, а у разі, коли така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку податковий орган не визначає суму податкових зобов'язань, платник податків вважається вільним від такого податкового зобов'язання, а спір стосовно такої декларації не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку.
Згідно з п.п. 15.1.2. п. 15.1. ст. 15 зазначеного Закону, податкове зобов'язання може бути нараховане або провадження у справі про стягнення такого податку може бути розпочате без дотримання строку давності, визначеного у підпункті 15.1.1 цього пункту, у разі коли: а) податкову декларацію за період, коли виникло податкове зобов'язання, не було подано; б) судом встановлено скоєння злочину посадовими особами платника податків або фізичною особою - платником податків щодо умисного ухилення від сплати зазначеного податкового зобов'язання.
Факт несвоєчасного погашення узгоджених сум податкових зобов'язань та їх розмір, наведений в акті перевірки, з яким погодився представник позивача в судовому засіданні, позивачем не заперечується.
Виходячи зі змісту п. 6 ст. 10 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" на органи податкової служби покладається обов'язок забезпечувати застосування та своєчасне стягнення сум фінансових санкцій, передбачених цим Законом та іншими законодавчими актами України за порушення податкового законодавства.
Однак, податкові зобов'язання зі сплати штрафних санкцій за порушення позивачем граничних строків сплати узгоджених податкових зобов'язань по платі за користування надрами здійснено за період з 22.04.2002 року по 13.08.2002 рокувизначені відповідачем 25.09.2007 року ( дата прийняття податкового повідомлення-рішення з дріб'ю 0) та 30.10.2007 року ( дата прийняття податкового повідомлення-рішення з дріб'ю 1), тобто після закінчення строку давності, встановленого п.п. 15.1.1. п. 15.1. ст.15 Закону України № 2181.
Визначення та застосування штрафних санкцій після спливу строків давності відповідачем не обґрунтовано. Доказів про існування обставин, які зазначені у п.п. 15.1.2 п. 15.1. ст.15 Закону України № 2181 та за наявності яких строки давності не застосовуються, відповідачем не наведено.
Тому після закінчення строку давності, встановленого п.п. 15.1.1. п. 15.1. ст. 15 вказаного Закону, позивач вважається вільним від зобов'язання зі сплати штрафних санкцій за порушення граничних строків сплати узгоджених податкових зобов'язань, про які вказано в акті перевірки.
Виходячи зі змісту наведеного, а саме п. 15.1.1 ст. 15, п. 17.3 ст. 17, Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" стягнення штрафних санкцій, прирівнюється до стягнення податку у тому числі і в частині застосування податковим органом строку у 1095 календарний день для стягнення податкового боргу.
За вказаних обставин, застосування до Філії Дочірньої компанії „Укргазвидобування” НАК „Нафтогаз України” в особі газопромислового управління „Шебелинкагазвидобування” поза межами строків визначених п. 15.1.2. п. 15.1. ст.. 15 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, штрафних санкцій є неправомірним.
На підставі викладеного, суд дійшов висновку про правомірність вимог позивача та вважає їх такими, що ґрунтуються на вимогах діючого законодавства, належним чином обґрунтовані, підтверджені матеріалами справи та є такими, що підлягають задоволенню, а оскаржувані податкові повідомлення-рішення Ізюмської об'єднаної державної податкової інспекції у Харківській області (Борівське відділення)№ 0000191501/1 та № 0000201501/ від 30.10.2007 року та № 0000191501/3 та № 0000201501/3 від 21.03.2008 року - є неправомірними, винесеними в порушення ч.3 ст.2 КАС України та такими, що підлягають визнанню судом нечинними та скасуванню.
Відповідно до ст.94 КАС України, враховуючи, що рішення приймається на користь сторони, яка не є суб'єктом владним повноважень, суд дійшов висновку про необхідність стягнення сплаченого державного мита з держбюджету на користь позивача.
Керуючись ст.ст. 8, 19 Конституції України, ст.ст. 4, 7, 8, 17, 71, 161-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
Адміністративний позов Дочірньої компанії „Укргазвидобування” НАК „Нафтогаз України” в особі газопромислового управління „Шебелинкагазвидобування” до Ізюмської об'єднаної державної податкової інспекції у Харківській області про визнання нечинними та скасування податкових повідомлень-рішень Ізюмської об'єднаної державної податкової інспекції у Харківській області (Борівське відділення) від 30.10.2007 року за №№ 0000191501/0, 0000201501/1 та від 21.03.2008 року за №№ 0000191501/3, 0000201501/3 - задовольнити в повному обсязі.
Визнати нечинними та скасувати податкові повідомлення-рішення Ізюмської об'єднаної державної податкової інспекції у Харківській області (Борівське відділення) від 30.10.2007 року за №№ 0000191501/0, 0000201501/1.
Визнати нечинними та скасувати податкові повідомлення-рішення Ізюмської об'єднаної державної податкової інспекції у Харківській області (Борівське відділення) від 21.03.2008 року за №№ 0000191501/3, 0000201501/3.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Дочірньої компанії „Укргазвидобування” НАК „Нафтогаз України” в особі газопромислового управління „Шебелинкагазвидобування”, код 00153146, державне мито у розмірі 3,40 грн.
Постанова може бути оскаржена в Харківський апеляційний адміністративний суд через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження постанови суду в десятиденний строк з дня її проголошення та поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова в повному обсязі виготовлена та підписана 01.08.2008 року.
Суддя (підпис) Т.С. Перцова