Постанова від 29.08.2008 по справі 2а-8277/08

Справа № 2а-8277/08

Харківський окружний адміністративний суд

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 серпня 2008 року м. Харків

Харківський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого - судді Бартош Н.С.

при секретарі судового засідання Супрун Ю.О.

за участю представників : позивача- Жоравовича Д.О., відповідача - Корсун-Цуркан О.Б.

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом приватного підприємства “Зелене місто” до Харківської районної державної адміністрації Харківської області про зобов'язання вчинити певні дії ,-

ВСТАНОВИВ:

До Харківського окружного адміністративного суду звернулося з адміністративним позовом ПП “Зелене місто” до Харківської районної державної адміністрації Харківської області про зобов'язання вчинити певні дії щодо укладення договору оренди земельної ділянки загальною площею 15,0 га в районі вул. Командарма Корка на території Циркунівської сільської ради Харківського району Харківської області для розміщення зони котеджної забудови і зони соціально-культурно побутового обслуговування з приватним підприємством «Зелене місто».

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що 11 червня 2007 р. Розпорядженням Харківської районної державної адміністрації Харківської області № 1195 надано згоду ПП. «Зелене місто» на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, зі зміною її цільового призначення, орієнтовною площею 15,0 га сіножать, за рахунок земель запасу сільськогосподарського призначення сільськогосподарських угідь, розташованої за межами населеного пункту на території Циркунівської сільської ради, з подальшим віднесенням її до земель категорії житлової та громадської забудови для розміщення зони котеджної забудови та зони соціально-культурно побутового обслуговування. У 2007 р. ТОВ “Терра-Інвест” розробило проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки приватному підприємству “Зелене місто”, проект землеустрою погоджено в установленому законом порядку та передано на розгляд до Харківської районної державної адміністрації Харківської області.

Проте, договір оренди земельної ділянки між позивачем та відповідачем не укладено, чим порушено права та охоронювані законом інтереси ПП. “Зелене місто”.

В судовому засіданні представник позивача підтримав позов, просив його задовольнити.

Представник відповідача проти позову заперечував, посилаючись на те, що зазначена земельна ділянка знаходиться за межами населеного пункту, а тому, керуючись ст.ст. 34, 38 Земельного кодексу України, не може бути передана в оренду для розміщення індивідуальної житлової забудови.

Суд, дослідивши матеріали справи, встановив такі обставини.

З листа виконавчого комітету Циркунівської сільської ради від 22 листопада 2007 р. № 827 вбачається, що на території Циркунівської сільської ради Харківського району Харківської області за межами населеного пункту в районі вул. Командарма Корка розташована вільна від забудови земельна ділянка державної форми власності, що відноситься до категорії земель сільськогосподарського призначення та перебуває в запасі. Ця земельна ділянка заболочена і в якості сіножатей не використовується, в користування або у власність не надавалася.

Позивач 18 квітня 2007 року звернувся до відповідача з заявою про надання дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки для розміщення зони котеджної забудови і зони соціально-культурно-побутового обслуговування в районі вул. Командарма Корка на території Циркунівської сільської ради Харківського району Харківської області та щодо вирішення питання орендувати дану земельну ділянку для розміщення на ній зони котеджної забудови та зони соціально-культурно побутового обслуговування.

Відповідно до ч. 1 ст. 116 Земельного кодексу Українигромадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування та державних органів приватизації щодо земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти, які підлягають приватизації, в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.

Згідно зі ст. 124 Земельного кодексу України надання земельних ділянок, які знаходяться в державній або комунальній власності, у тимчасове користування на умовах оренди здійснюється на підставі рішення органу державної виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, прийнятого в межах наданих їм законом повноважень, шляхом укладення договору оренди землі.

Відповідно до ч. ч. 3, 4 ст. 123 Земельного кодексу України юридична особа, зацікавлена в одержанні земельної ділянки у постійне користування із земель державної або комунальної власності, звертається з відповідним клопотанням до районної, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій або сільської, селищної, міської ради. До клопотання про відведення земельної ділянки додаються матеріали, передбачені частиною п'ятнадцятою статті 151 цього Кодексу документи, що обґрунтовують її розмір, призначення та місце розташування.

Згідно з п. 12 Заключних та перехідних положень Земельного кодексу України до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, та земель, на яких розташовані державні, в тому числі казенні, підприємства, господарські товариства, у статутних фондах яких державі належать частки (акції, паї), об'єкти незавершеного будівництва та законсервовані об'єкти, здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.

Отже, повноваження щодо надання земельних ділянок, розташованих в Харківському районі Харківської області, в користування юридичним та фізичним особам чинним законодавством України покладені на Харківську районну державну адміністрацію Харківської області.

16 листопада 2006 року на засіданні районної комісії щодо врегулювання земельних відносин на території Харківського району прийнято рішення про надання згоди приватному підприємству “Зелене місто” на виділення земельної ділянки для житлової забудови орієнтовною площею 15,0 га на території Циркунівської сільської ради, про що свідчить Витяг з протоколу засідання районної комісії щодо врегулювання земельних відносин на території Харківського району.

Комісією відповідача складено Акт вибору земельної ділянки ПП “Зелене місто” для розміщення індивідуальної житлової забудови на території Циркунівської сільської ради, відповідно до якого, зазначено, що обстежена та вибрана земельна ділянка із земель запасу категорії сільськогосподарського призначення сільськогосподарських угідь, за межами населеного пункту на території Циркунівської сільської ради, орієнтовною площею 15 га придатна до відведення ПП “Зелене місто” для розміщення індивідуальної житлової забудови.

Відповідно до Акту вибору земельної ділянки ПП “Зелене місто” для розміщення індивідуальної житлової забудови на території Циркунівської сільської ради від 05.06.2007 року - обстежена та вибрана земельна ділянка, орієнтовною площею 15,0 га придатна до відведення ПП “Зелене місто” для розміщення індивідуальної житлової забудови. Відведення ПП “Зелене місто” земельної ділянки, яка знаходиться за межами населеного пункту на території Циркунівської сільської ради, передбачається за рахунок земель запасу категорії сільськогосподарського призначення сільськогосподарських угідь.

Судом встановлено, що 11 червня 2007 року Розпорядженням Харківської районної державної адміністрації Харківської області № 1195 надано згоду ПП “Зелене місто” на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, зі зміною її цільового призначення, орієнтовною площею 15,0 га сіножать, за рахунок земель запасу сільськогосподарського призначення сільськогосподарських угідь, розташованої за межами населеного пункту на території Циркунівської сільської ради, з подальшим віднесенням її до земель категорії житлової та громадської забудови для розміщення зони котеджної забудови та зони соціально-культурно побутового обслуговування.

Порядок розроблення та погодження проектів відведення земельних ділянок врегульовано ч. 6 ст. 123 Земельного кодексу України та Постановою Кабінету Міністрів України від 26 травня 2004 р. № 677 “Про затвердження Порядку розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок”

На виконання зазначеного розпорядження Харківської районної державної адміністрації Харківської області, позивачем доручено розроблення проектної документації з землеустрою товариству з обмеженою відповідальністю “Терра-Інвест”. У 2007 році ТОВ “Терра-Інвест” розробило проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки приватному підприємству “Зелене місто” для розміщення зони котеджної забудови і зони соціально-культурно побутового обслуговування в районі вул. Командарма Корка на території Циркунівської сільської ради Харківського району Харківської області.

Проект землеустрою отримав позитивні висновки Харківського районного відділу земельних ресурсів, Харківського районного відділу містобудування, архітектури та капітального будівництва, Харківської районної санітарно-епідеміологічної станції, Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Харківській області, Управління культури і туризму Харківської обласної державної адміністрації.

Як вбачається з матеріалів справи, 7 грудня 2007 року Головним управлінням земельних ресурсів у Харківській області проведено державну експертизу землевпорядної документації, за результатами якої складено висновок. Так, відповідно до Висновку державної експертизи землевпорядної документації № 3460 поданий на державну землевпорядну експертизу проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки приватному підприємству “Зелене місто” для розміщення зони котеджної забудови і зони соціально-культурно побутового обслуговування в районі вул. Командарма Корка на території Циркунівської сільської ради Харківського району Харківської області відповідає вимогам чинного законодавства, встановленим нормам і правилам та погоджується при умові включення земельної ділянки в межі населеного пункту.

11 грудня 2007 року Головним управління земельних ресурсів у Харківській області розроблено Висновок № 3470 державної експертизи землевпорядної документації, відповідно до якого, подана на державну землевпорядну експертизу технічна документація з нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що надається на правах оренди ПП “Зелене місто” для розміщення зони котеджної забудови та зони соціально-культурно-побутового обслуговування на території Циркунівської сільської ради Харківського району Харківської області в повній мірі відповідає вимогам чинного законодавства України, встановленим нормам і правилам, погоджується.

Посилання відповідача на неможливість укладення договору оренди на підставі вимог ст.ст. 34, 38 Земельного кодексу України суд визнає необґрунтованими, оскільки листом виконавчого комітету Циркунівської сільської ради № 827 від 22.11.2007 року вказано, що зазначена земельна ділянка заболочена і в якості сіножатей не використовується.

08 липня 2008 року Харківська регіональна філія Державного підприємства “Центр державного земельного кадастру при Держкомземі України” внесла до реєстру земельну ділянку загальною площею 15,0 га в районі вул. Командарма Корка на території Циркунівської сільської ради Харківського району Харківської області, присвоїла їй кадастровий номер 6325185000050040001 та видала реєстраційну картку земельної ділянки.

Відповідно до п. 11 зазначеної Постанови Кабінету Міністрів України після одержання позитивного висновку державної експертизи проект відведення земельної ділянки розглядається сільською, селищною, міською радою, районною, Київською та Севастопольською міською держадміністрацією, затверджується ними або в установленому порядку подається до інших органів, до повноважень яких належить надання у користування або передача у власність земельних ділянок.

Згідно з ч. 6 ст. 123 Земельного кодексу України проект відведення земельної ділянки погоджується із землекористувачем, органом по земельних ресурсах, природоохоронним і санітарно-епідеміологічним органами, органами архітектури та охорони культурної спадщини і після одержання висновку державної землевпорядної експертизи по об'єктах, які їй підлягають, подається до відповідної державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради, які розглядають його у місячний строк і, в межах своїх повноважень, визначених цим Кодексом, приймають рішення про надання земельної ділянки.

Таким чином суд приходить до висновку, що проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки приватному підприємству “Зелене місто” для розміщення зони котеджної забудови і зони соціально-культурно побутового обслуговування в районі вул. Командарма Корка на території Циркунівської сільської ради Харківського району Харківської області розроблено та погоджено з додержанням вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 26 травня 2004 р. № 677 “Про затвердження Порядку розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок”.

Погоджений проект землеустрою передано на розгляд до Харківської районної державної адміністрації Харківської області.

Зазначені обставини представником відповідача в судовому засіданні не спростовувалися.

Однак проект землеустрою земельної ділянки в строк передбачений ч. 6 ст. 123 Земельного кодексу України, безпідставно затверджений не був, договір оренди земельної ділянки станом на час розгляду даної справи не укладено.

Крім того, суд вважає за необхідне зазначити, що Законом України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України” від 3 червня 2008 року № 309-VI були внесені зміни до ст. 16 Закону України “Про оренду землі”, відповідно до яких - набуття права оренди земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється виключно на аукціонах (крім земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти нерухомого майна, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, в яких відсутні акції (частки, паї), що належать державі, набуття права на оренду земельних ділянок під об'єкти соціального призначення, будівництво соціального і доступного житла, використання земельних ділянок для розробки корисних копалин та спеціального водокористування відповідно до отриманих спеціальних дозволів (ліцензій), використання релігійними організаціями (під культовими будівлями), які легалізовані в Україні).

Однак, відповідно до Прикінцевих положень Закону Україну “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України” від 3 червня 2008 року № 309-VI - цей Закон набирає чинності з дня його опублікування та застосовується з дня втрати чинності відповідними положеннями розділу II Закону України “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”.

Отже, оскільки правовідносини з надання ПП “Зелене місто” в оренду земельної ділянки виникли з моменту винесення Розпорядженням № 1195 надано згоду ПП “Зелене місто” на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, тобто 11 червня 2004 року (до набрання чинності Законом України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України” від 3 червня 2008 року № 309-VI), то правила щодо проведення аукціону в даному випадку не можуть застосовуватися.

Крім того, Кабінетом Міністрів України 17 квітня 2008 року видано Постанову № 394, якою затверджено Порядок проведення у 2008 році земельних аукціонів. Однак, Указом Президента України від 21 липня 2008 року № 639/2008 - було зупинено дію Постанови Кабінету Міністрів України від 17 квітня 2008 року № 394.

Враховуючи, що в Законі України “Про оренду землі” встановлена обов'язковість укладення договору оренди землі, земельна ділянка, щодо якої позивачем подані заявки на передачу йому в оренду, відноситься до комунальної чи державної власності. Однією зі сторін відповідного договору оренди землі є Харківська районна державна адміністрацію Харківської області. При цьому права та обов'язки Харківської районної державної адміністрації Харківської області, як орендодавця за договором, випливають із владних управлінських функцій, а тому, виходячи зі змісту п. 14 ст. 3 Кодексу адміністративного судочинства України, даний договір є адміністративним договором, в зв'язку з чим спір щодо укладення такого договору має вирішуватися в межах справи за правилами адміністративного судочинства.

На підставі вище викладено, керуючись ст.ст. 12, 116, 124, п. 12 Перехідних положень Земельного кодексу України, ст. 16 Закону України “Про оренду землі”, Законом України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України” від 3 червня 2008 року № 309-VI, Постановою Кабінету Міністрів України від 26 травня 2004 р. № 677 “Про затвердження Порядку розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок”, 2, 7, 17, 71, 72, 159-162 Кодексу адміністративного судочинства України,

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

Зобов'язати Харківську районну державну адміністрацію Харківської області (код ЄДРПОУ 04058775 адреса: 61034, Комсомольське шосе, 52) вчинити дії щодо укладення договору оренди земельної ділянки загальною площею 15,0 га в районі вул. Командарма Корка на території Циркунівської сільської ради Харківського району Харківської області для розміщення зони котеджної забудови і зони соціально-культурно побутового обслуговування з приватним підприємством “Зелене місто” (код ЄДРПОУ 33120942, адреса: м. Харків, вул. Академіка Павлова, буд. 319, кв. 21).

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч. 5 ст. 186 КАС України.

Повний текст постанови виготовлений 03 вересня 2008 року.

Суддя